Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 8 stycznia 2019, 14:45

gr0g pisze: wtorek, 8 stycznia 2019, 14:37Wydaje się, że PCC sami sobie wymyśliliśmy, a rządzący to podchwycili.
No nie, pierwsza wzmianka o PCC od kryptowalut była w interpretacji indywidualnej z 2013 roku. Potem była długo cisza, a potem komunikat prasowy ministerstwa z 2017 roku, w którym niejasno wspomniano o PCC wywołał wielką burzę.
gr0g pisze: wtorek, 8 stycznia 2019, 14:37Wciąż nie jestem w stanie zrozumieć, jaki cel mają rządzący, w tworzeniu patologi i stawianiu zwykłych ludzi w pozycji przestępców podatkowych.
To nie dotyczy tylko nas. Przepisy za czasów PiS są tak konstruowane, żeby dopuszczały maksymalną uznaniowość, i żeby zawsze dało się je zinterpretować w sposób niekorzystny lub korzystny, w zależności od tego czy delikwent ma związki z partią, czy nie. Przecież im zależy wyłącznie na władzy.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » wtorek, 8 stycznia 2019, 15:02

kajetan pisze: wtorek, 8 stycznia 2019, 14:45No nie, pierwsza wzmianka o PCC od kryptowalut była w interpretacji indywidualnej z 2013 roku. Potem była długo cisza, a potem komunikat prasowy ministerstwa z 2017 roku, w którym niejasno wspomniano o PCC wywołał wielką burzę.
Do 2015 kombinowali jeszcze jak tu dowalić VAT, ale się im nie udało i musieli go zwrócić. Wszystkie osoby z którymi rozmawiałem twierdziły, że PCC nie przejdzie. Podatek od zamian kryptowalut pomiędzy sobą też jest wątpliwy na co wskazuje orzeczenie sądu. Okaże się czy tak będzie naprawdę.
kajetan pisze: wtorek, 8 stycznia 2019, 14:45To nie dotyczy tylko nas. Przepisy za czasów PiS są tak konstruowane, żeby dopuszczały maksymalną uznaniowość, i żeby zawsze dało się je zinterpretować w sposób niekorzystny lub korzystny, w zależności od tego czy delikwent ma związki z partią, czy nie. Przecież im zależy wyłącznie na władzy.
Wydaje się, że zależy im na budowaniu innego wizerunku niż ten o którym piszesz. Dobrze by było, jakby w końcu wyłożyli karty na stół i wydali ogólna interpretacje jak rozliczać kryptowaluty - wiadomo by było z kim mamy do czynienia i jak w ~październiku oddać swój głos.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » wtorek, 8 stycznia 2019, 16:38


O co chodzi w tym wpisie, bo w ogóle nic nie rozumiem????
Edit: Dobra data mnie zmyliła, myślałem że coś nowego. Choć wciąż nie wiem skąd ten obrazek.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 8 stycznia 2019, 17:21

@kajetan

Krzysztof Piech twierdzi że prawo które weszło od 1 stycznia 2019 zmieniło "kategoryzację" krypto walut i termin zwolnienia z pcc do czerwca 2019 nie ma już znaczenia.

@krzysztof_piech
2 godziny temu
Zmieniła się kategoryzacja kryptowalut. Nie są już "towarem", więc PCC automatycznie nie ma zastosowania.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » wtorek, 8 stycznia 2019, 17:52

Szkoda, że nie zmieniło barteru. To że zbankrutowała większosć traderów z ostatnich 2 lat i wcześniejszych to umknęło uwadze wszystkich.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 8 stycznia 2019, 18:06

@dingo barter jak i pcc doprowadziło wielu w teorii.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » wtorek, 8 stycznia 2019, 18:50

W ogóle to Mentzen mówił na live że PCC jednak jest. Od lat wszystkie opinie o podatkach kryptowalutowych są bezwartościowe, i niczego nie potwierdzają. I tak zawsze mogą zmienić prawo 6 lat do tyłu, nawet za 6 lat moga zmienić że barter znowu był i chuja możesz z tym zrobić. Czuje że biura rachunkowe sie obudziły ostatnio i będą doić klientów do 0 bo oni i tak wszystko stracą, a potem wejdzie US że źle rozliczone i wyciśnie do końca. Ta spekulacja na przepisach podatkowych trwa już 10 lat i nie ma końca.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 8 stycznia 2019, 19:53

bl4ck pisze: wtorek, 8 stycznia 2019, 17:21Krzysztof Piech twierdzi że prawo które weszło od 1 stycznia 2019 zmieniło "kategoryzację" krypto walut i termin zwolnienia z pcc do czerwca 2019 nie ma już znaczenia.

@krzysztof_piech
2 godziny temu
Zmieniła się kategoryzacja kryptowalut. Nie są już "towarem", więc PCC automatycznie nie ma zastosowania.
Mnie się wydaje że źródło dochodu i klasyfikacja krypto jako prawa majątkowego nie będącego instrumentem finansowym się nie zmieniła, a bycie "towarem" nie ma żadnego znaczenia, to nawet nie jest pojęcie z ustawy o PCC, ale dopinguję prof. Piechowi, jeśli ma jakieś ekspertyzy mówiące inaczej, to doskonale.

W kwietniu pewnie wyjdzie kolejna informacja prasowa ministerstwa to się dowiemy, czy wciąż jest mowa o PCC. Albo jakiś nieszczęśnik poprosi o interpretację, ale wtedy to już na pewno się okaże że jest do zapłacenia PCC, z interpretacji zawsze wynika najgorsza dla podatnika opcja, jeśli tylko jest choć cień szansy żeby coś zrozumieć na jego niekorzyść. Choć może przynajmniej byłoby wiadomo na czym się stoi.

Dodano po 4 minutach 30 sekundach:
dingo pisze: wtorek, 8 stycznia 2019, 18:50nawet za 6 lat moga zmienić że barter znowu był i chuja możesz z tym zrobić
Wiesz, oni nie zmieniają przeszłości, oni tylko "informują" zagubionego podatnika jak rzekomo od zawsze powinno się rozumieć niejasne prawo :twisted:
Że barter był do końca 2018 to nie muszą nawet zmieniać, bo cały czas tak twierdzili i twierdzą.
A żeby był później, to już się prostym komunikatem czy interpretacją zmienić nie da, bo w ustawie jasno napisali inaczej, trudno to będzie przeinterpretować.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 grudnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: shorty_b » wtorek, 8 stycznia 2019, 21:44

Ok. Wpisujemy w pitcie kwote przychodow i rozchodow z kryptowalut w odpowiedniej rubryce. Ale czy wszystkie inne przychody i koszty (nie zwiazane z kryptowalutami), ktore moglibysmy wpisac w te same rubryczki podlegaja PCC (np. kupno auta, chociaz wiem ze tu pcc akurat jest)? Bo jesli sa jakies wartosci ktorymi obracamy, wpisujemy je w te rubryczki i nie ma obowiazku pcc, to wcale nie musi to byc od razu strzal w kolano, bo przeciez nie piszemy w pitcie ze to chodzi o krypto, a nie musza do tego na sile docierac.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 8 stycznia 2019, 22:01

@shorty_b Oczywiście, wystarczy, że sprzedawca płaci od tej transakcji VAT i już jest zwolnienie z PCC. Czyli np. jak kupujesz prywatnie samochód od osoby prywatnej to płacisz PCC, a jak od firmy to nie.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » środa, 9 stycznia 2019, 09:56

ZNaczy się od 01.01.19 PCC zniesiony? (czy jak rozumieć te słowa Pana Piecha?)

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 10 września 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: didier » środa, 9 stycznia 2019, 20:48

Czy w związku z nowymi zasadami odnośnie podatku mam pytanie. Czy jeśli kupiłem BTC na giełdzie, następnie przelałem to na swój portfel i nigdzie tego nie sprzedawałem, nie wysyłałem na inne giełdy to będę musiał to pokazać w zeznaniu podatkowym za rok 2019 ? Czy od kupowania nie ma podatku ? Jestem osobą fizyczną....

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 9 stycznia 2019, 22:38

@didier Tak, wpisujesz to jako koszt w PIT za 2019 rok, nawet jeśli nie ma żadnego przychodu. Taki jednorazowy wyjątek w przepisach przejściowych zrobili. To znaczy jak nie wpiszesz to chyba nic Ci nie grozi oprócz tego, że przy sprzedaży nie wliczysz sobie tego w koszt.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 10 stycznia 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: NewCrypto1993 » czwartek, 10 stycznia 2019, 17:57

Tak z ciekawości zapytam, czy powinno rozliczać się z małego przychodu (tzn. do 200zł) ze sprzedaży waluty? :roll:

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: brethil » czwartek, 10 stycznia 2019, 18:36

Trochę nawiązując do postu kolegi powyżej jak i do całych zawiłości prawnych związanych z BTC. Od dłuższego czasu przyglądam się kryptowalutom, czytam, staram się przyswoić jak najwięcej wiedzy, ponieważ zainteresował mnie ten rynek i chciałbym spróbować swoich sił na giełdzie. Niestety z tego co się zorientowałem do początku 2019 wiele było niejasności prawnych związanych z kryptowalutami. Teoretycznie po 1 stycznia sytuacja stała się nieco bardziej klarowna, dlatego zwracam się z prośbą do Was - osób które mają w swojej historii już parę wpłat i wypłat z portfeli kryptowalutowych czy dobrze rozumiem obecną sytuację prawną:

  • brak podatku od wymiany krypto-krypto
  • 19% podatku od wymiany krypto-FIAT
  • w zeznaniu podatkowym należy umieścić każde nabycie krypto (jednak nie trzeba) oraz każdy zakup za krypto
Z głównych rzeczy myślę, że to tyle, jeśli się mylę to proszę poprawcie mnie :)

I pytanie na koniec czy w świetle nowych przepisów podatek 19% od wymiany na walutę FIAT dotyczy całej kwoty czy tylko uzyskanego zysku?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 10 stycznia 2019, 18:42

Podatek jest od dochodu. Sumujesz wszystkie przychody i koszty w 2019 roku. Przychody - koszty = dochód od tego masz 19% podatku.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: brethil » czwartek, 10 stycznia 2019, 19:15

Dzięki za odpowiedź, zatem nawiązując do wypowiedzi kolegi NewCrypto1993, załóżmy, że w styczniu wpłaciłem 1000 zł - w ciągu roku nie wiadomo jak będzie zrobi się z tego tysiąca, dziesięć złotych, potem z dziesięciu znowu tysiąc i na koniec roku wypłacę 1050. Teoretycznie zysk wyjdzie 50 zł, czy od takiej kwoty też należy odprowadzić 19%, czy są jakieś kwoty minimalne zwolnione od tej opłaty?

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » czwartek, 10 stycznia 2019, 20:14

Przeczytałem gdzieś ,ze krypto będzie teraz jako kapitały pieniężne i będzie to na picie 38 podobno i traktowane jako gra na GPW. Przeczytałem też gdzieś na stronie ,że to będzie rozliczanie poza działalnością gospodarczą. Więc moje pytanie czy do handlu krypto na giełdzie typu fiat-krypto NIE TRZEBA działalności gospodarczej od 2019 ?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: brethil » czwartek, 10 stycznia 2019, 20:21

ziomwszystkichziomow pisze: czwartek, 10 stycznia 2019, 20:14Przeczytałem gdzieś ,ze krypto będzie teraz jako kapitały pieniężne i będzie to na picie 38 podobno i traktowane jako gra na GPW. Przeczytałem też gdzieś na stronie ,że to będzie rozliczanie poza działalnością gospodarczą. Więc moje pytanie czy do handlu krypto na giełdzie typu fiat-krypto NIE TRZEBA działalności gospodarczej od 2019 ?


Podanej przez Ciebie informacji nie przeczytałem szczerze mówiąc nigdzie a czytam o nowych przepisać od dosyć dawna:
Rząd po konsultacjach z branżą postanowił uregulować kwestię walut wirtualnych i zaliczyć przychody osiągane z obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami) do przychodów z kapitałów pieniężnych. Oznacza to zmniejszenie obciążeń podatkowych do 19-proc.
Źródło

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » czwartek, 10 stycznia 2019, 20:45

Od 2019 roku dochody z obrotu kryptowalutami (niezależnie od tego, czy odbywa się on w ramach działalności, czy prywatnie) zalicza się do kapitałów pieniężnych i opodatkowuje się według stawki 19% PIT. W jaki sposób wygląda rozliczenie takiej działalności w trakcie roku? Czy sprzedaż kryptowalut należy wykazywać w rejestrach VAT i w KPiR?
Czy transakcje związane z obrotem kryptowalutami należy ujmować w KPiR?
Przez wzgląd na fakt, iż od stycznia 2019 roku dochody z kryptowalut nie mogą być zaliczane do dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, transakcji z nimi związanych nie należy rejestrować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Do odnotowywania przychodów i kosztów związanych z obrotem kryptowalutami można prowadzić odrębną ewidencję, która będzie pomocna przy wypełnianiu deklaracji PIT-38 oraz wyliczeniu podatku dochodowego na koniec roku.
żrodło
Podatek dochodowy od kryptowalut
Zgodnie z nowelizacją, przychody z obrotu walutami wirtualnymi będą zaliczane do źródła „kapitały pieniężne” (art. 17 ustawy o PIT) lub do „zysków kapitałowych” (art. 7b ustawy o CIT). Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim, przychody te nie będą mogły być łączone z innymi źródłami przychodów (czyli nawet jeśli handel kryptowalutami stanowi przedmiot działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie może wykazać tak osiągniętych dochodów jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej).

Rozliczenie dokonywane będzie raz w roku, po zakończeniu roku podatkowego, do dnia 30 kwietnia. Będzie do tego służył formularz PIT-38. W przypadku tego źródła przychodu podatek płacony jest od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania, a stawka podatku wynosi 19%.
żrodło

Jeszcze gdzieś czytałem ale nie mogę znaleźć.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości