Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 4 grudnia 2018, 21:12

@kajetan,

--- ok ni ma podpowiadania --- tak jak kto było z pcc...

Początkujący
Posty: 99
Rejestracja: 30 czerwca 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mikolajkulczyk » piątek, 7 grudnia 2018, 01:59

Witam,

Mam głupie pytanie, czy jeżeli wpłaciłem kasęna bitbay'a ustawiłem zlecenie (nie złapało mi) i teraz chciałbym je wypłacić to czy musze mieć świadomość że trzeba US może sie pytać o transakcje ? Bo rozliczać tego nie będę bo nie mam co, po prostu nie było transakcji, wpłaciłem kwotę X i chce taką sama kwotę wypłacić.

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 61
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zbyszek_gd » piątek, 7 grudnia 2018, 02:10

Opodatkowujesz transakcje, a nie przelewy. Jak się zapytają to wyjaśnisz (w odpowiednim piśmie ;) ), że transakcji nie było.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 grudnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: chiliozo » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 07:25

od 2019 wiele się zmieni jeśli chodzi o rozliczanie krypto. Będą osobne formularze, osobna kwalifikacja dochodów. Nie bedzie można odliczać kosztów zakupu krypto od innych dochodów (jedynie koszty krypto do przychodów z krypto). Generalnie tak czy siak, będzie o wiele przejrzyściej niż teraz.

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkujący81 » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 11:09

Ja tu czegoś nie rozumiem jeśli ktoś kto kupił krypto w styczniu 2018 i dzisiaj ma stratę -90% chciał by zaczekać aż odrobi straty i sprzedać krypto np. w 2019 albo w 2020 to nie będę mógł po sprzedaniu odliczyć kosztów?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 11:12

Będziesz mógł.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: koparki » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 11:26

bl4ck pisze: Na filmie nie ma żadnego rozwinięcia z tego co pamiętam w tym temacie.
Z nowości , na którymś Jego filmie powiedział że exit-tax nie będzie dotyczył kryptowalut. Ostatecznie nie wiem na czym stanęło.
---

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 21 sierpnia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bondzo » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 12:42

prezes pisze: Będziesz mógł.
Ale to nie jest tak, że koszty z 2018 będzie mógł wrzucić tylko w roku następnym czyli w tym wypadku 2019, a w następnych latach już nie? (z tego co pamiętam tak mówił Mentzen, ale ręki nie dam sobie uciąć). W krypto jestem od paru lat, a na forum nowy-witam wszystkich.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: AdrianBTC » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 13:43

prezes pisze:Będziesz mógł.
Koszty kosztami to już wiadomo - tylko 100% tych kosztów czy 50%. Zakładając mam dochód 500zł w 2018r. I następnie kupuje krypto także w 2018r za 1000zł i zostawiam na 2019r. Mam stratę 500zł i wd. dzisiejszego prawa mogę rozliczyć tylko 50% tej straty czyli 250zł za 2019r rozl. w 2020r. Nie jest to pewne info na 100%, ale tak to chyba funkcjonuje. Wtedy opłaca się sprzedać 31.12.2018 i odkupić 01.01.2019. ???

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 13:58

Mentzen mowil o tych co prowadza dzialalnosc zeby sobie strate wrzucili do innych kosztow.

Nie wazne kiedy kupiles kryptowaluty, koszty rozliczasz przy sprzedazy. A teraz bedzie tak ze koszty bedziesz wrzucal od razu do pita ale to zakupy zrobione dopiero w 2019 r. W picie za 2019 r. wykarzesz koszty z zakupu kryptowalut z lat wczesniejszych ale to dopiero w picie skladanym 2020 r.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 grudnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: chiliozo » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 14:30

Tak jak Prezes piszesz, rok 2020 bedzie pierwszym w którym bedą osobne formularze do rozliczania krypto(za rok 2019), i dopiero w 2020 bedzie można wykazać koszty zakupów z lat wcześniejszych. Będę miał niebawem bardzo ciekawe materiały przygtowane podsumowujące te zmiany i chętnie się z Państwem tu podziele.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 25 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wypas86 » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 16:11

A co z pitem za 2018?. Skladanym W kwietniu 2019. W sytuacji takiej np jak moja że przez rok 2018 wpłacałem na bb rozne sumy i za nie kupowałem sobie różne kryoto. przykładowo za 50 zł krypto późnej sprzedałem wiadome że ze starą i kupiłem znow inną krypto i tak parę razy dla zabawy i próby jak to działa. To muszę się teraz rozliczyć z tak śmiesznych kwot transakcji bo była zmiana na fiat i wiadome że na minusie.czy jak to wygląda nikt nigdzie nie udzielił mi odp. Co najwyżej każdy swoją interpretację. W stylu" za małe kwoty przychodu ja bym się nie rozliczał. I dopiero w 2020 w picie wszystkie koszty.badz trzeba opodatkować transakcje a nie wypłatę na konto bankowe. To w jaki sposób opodatkować transakcje i czy wogole za takie małe transakcje za ten 2018 rok.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 16:40

Rok 2018 rozliczasz wg obowiązującego prawa. Czyli od każdej transakcji nawet crypto-crypto.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 25 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wypas86 » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 17:00

Ok czyli mnie dotyczy tylko transakcje krypto do fiat i jak to dokładnie się rozlicza w jaki sposób? Biorę transakcje krypto do fiat otrzymane środki pln z transakcji wszystko mam w historii i jak rozliczam?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 19:42


Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 28 października 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: hayer90 » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 19:49

Za dużo nieścisłości z tymi przepisami. Co Waszym zdaniem najlepiej zrobić?
W 2018 roku zainwestowałem w alty 10k, nie posiadam działalności gospodarczej.
1) trzymac dalej, w rozliczeniu wykazać stratę ( co to ma dać jeśli w następnym rozliczeniu nie można odliczyć straty?)
2) sprzedać (wyjdę na 0 lub z lekkim plusem ), w pit wykazać 0 i w 2019 dalej te pieniądze zainwestować?

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 grudnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: chiliozo » poniedziałek, 10 grudnia 2018, 23:29

do końca grudnia wrzuce wam tutaj dokładny opis co i jak bo mam zbiór jakie zmiany wejdą od 2019r. Prowadze biuro rachunkowe, więc każdy kto będzie chciał pomoc tu z forum odemnie otrzyma.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 11 grudnia 2018, 11:47

hayer90 pisze: 2) sprzedać (wyjdę na 0 lub z lekkim plusem ), w pit wykazać 0 i w 2019 dalej te pieniądze zainwestować?
Najlepsza opcja dzięki temu będziesz miał zamknięty rozdział ze starym prawem a od 2019 odkupujesz wszystko i liczysz sobie według nowego, znika problem z przenoszeniem strat odliczaniem później tego wszystko jest czyste i klarowne.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » wtorek, 11 grudnia 2018, 12:05

hayer90 pisze: 1) trzymac dalej, w rozliczeniu wykazać stratę ( co to ma dać jeśli w następnym rozliczeniu nie można odliczyć straty?)
2) sprzedać (wyjdę na 0 lub z lekkim plusem ), w pit wykazać 0 i w 2019 dalej te pieniądze zainwestować?
To masz stratę (punkt 1) czy zysk (punkt 2). Jak teraz sprzedaż ze stratą to tej straty już nie rozliczysz w przyszłości, jak nie sprzedaż to będziesz mógł to sobie zaliczyć w zeznaniu za 2019 r. jako koszt.

Dodano po 2 minutach 44 sekundach:
Sprzedawanie teraz pod koniec roku i odkupowanie na początku może się tylko opłacić tym którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Dodano po 1 minucie 45 sekundach:
bl4ck pisze: Najlepsza opcja dzięki temu będziesz miał zamknięty rozdział ze starym prawem a od 2019 odkupujesz wszystko i liczysz sobie według nowego, znika problem z przenoszeniem strat odliczaniem później tego wszystko jest czyste i klarowne.
Sprzedawanie teraz i odkupowanie na początku roku jest to najgorsze z możliwych rozwiązań dla tych co nie prowadza działalności gospodarczej, po pierwsze strata Ci przepadnie a po drugie teraz nie ma żadnego prawa które by to regulowało i nikt nie wie na 100 % jak to rozliczyć.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 11 grudnia 2018, 13:47

@prezes, On nie ma straty mądrusiu.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości