Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 25 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wypas86 » niedziela, 25 listopada 2018, 15:47

Wiadome że handlowałem jak każdy. Zresztą widzicie że nikt z tad nie wie dalej jak się rozliczyć i każdy ma swoję teorię i interpretacje. A to wszystko przez nie jasne i dalej skomplikowane prawo. Dałem przykład że w 2018 na bitbay 800 zł przelałem i mam tam krypto. I co mam zrobić czy się rozliczać a jak tak to w jaki sposób.

Dodano po 45 minutach 20 sekundach:
A co jeszcze gdy giełda jest zagraniczna i np nie daje historii transakcji. I jedyne co mam i mogę przedstawic to dowód wpłaty w ciągu roku. To jak mam się rozliczyć mam tylko sumę wpłaconą w ciągu roku i zero wypłat na konto. A czytałem ze w tym nowym prawie:
"giełdy i kantory, nie zostaną zobowiązane do sporządzania dla podatników i fiskusa informacji nt. dokonanych w danym roku transakcji sprzedaży kryptowalut.”

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » niedziela, 25 listopada 2018, 16:16

bl4ck pisze: @gr0g, i jeszcze frytki do tego.
Pojawił się w sejmie pomysł, aby umożliwić rozliczenie się za lata ubiegłe na wypracowanych zasadach. Politycy zauważyli, że liczenie podatku od krypto-krypto potrafi wynieść ponad całą wartość posiadanego portfela kryptowalut, a czasami nawet ponad cały majątek podatnika.
Podatek PCC i od wymian krypto-krypto cały czas wisi nad handlującymi w 2017.
Wysoce prawdopodobnie jest, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy lub dopiero niedługo się dowie, że zostało przestępcami skarbowymi.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 listopada 2018, 16:22 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » niedziela, 25 listopada 2018, 16:18

Gdzie takie info znalazłeś? Że pojawił się taki pomysł?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4266
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » niedziela, 25 listopada 2018, 17:29

Ciekawostka z USA - można zdobyć kasę za podkablowanie do ichniego US kryptowaluciarza, który nie rozliczył podatku.
Urząd oferuje do 30% zaległej kwoty:


Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » niedziela, 25 listopada 2018, 17:50

Przecież zmieniła się interpretacja, to znaczy że poprzednia była zła, co znaczy że barter i pcc obowiązują od początku świata do 2019, a nie tylko w 2017, może DG też była obowiąkowa, nie wiem. Także ci co płacili normalnie w latach wcześniejszych też zapłacili źle.
PS. nowe zasady miały być w 2018 ale wywalili je i ledwo kto to nawet zauważył. Do tego bitcoin spadł znowu 40% także powodzenia jak ktoś ma do rozliczenia transakcje na poziomie 12k. może się pomódlcie to wam daje większą szansę że coś sie zmieni na lepsze niż czekanie na zmiany w prawie.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 4 grudnia 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBusiness » poniedziałek, 26 listopada 2018, 01:27

@dingo, z PCC bym nie przesadzał - czy kogokolwiek za to ścigali? Czy jest znany chociaż jeden przypadek gdzie mieli problem z tym? Może nie wiem, ale póki co nie słyszę.
Jasne że 100x lepiej by było zamiast zapewnień ministra przed kamerami że nie trzeba i w ogóle jest bee, ale może liczą że sami wystraszeni pójdą a od innych się boją ściągać.
Chyba, że jest inna wersja nie znoszą bo mają zamiast za kilka lat ścignąć...

Dziwna mentalność, protesty przed MF a później olanie i cisza nagle gdzie są i co robią tzw zespoły ds kryptowalut co miały pomagać rządowi ustalać zasady...mam wrażenie, że coraz mniej rozumiem o co tu chodzi.
Ten naród zawsze mnie zaskakiwał ta waleczność i te wmawianie jacy to francuzi tchórzliwi, są tak tchórzliwi że wyszli na ulicę i konkretną demolkę zrobili jak już rząd zrobił przeginkę, brak słów.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » poniedziałek, 26 listopada 2018, 01:54

KryptoBusiness pisze: @dingo, z PCC bym nie przesadzał - czy kogokolwiek za to ścigali? Czy jest znany chociaż jeden przypadek gdzie mieli problem z tym? Może nie wiem, ale póki co nie słyszę.
Jasne że 100x lepiej by było zamiast zapewnień ministra przed kamerami że nie trzeba i w ogóle jest bee, ale może liczą że sami wystraszeni pójdą a od innych się boją ściągać.
Chyba, że jest inna wersja nie znoszą bo mają zamiast za kilka lat ścignąć...

Dziwna mentalność, protesty przed MF a później olanie i cisza nagle gdzie są i co robią tzw zespoły ds kryptowalut co miały pomagać rządowi ustalać zasady...mam wrażenie, że coraz mniej rozumiem o co tu chodzi.
Ten naród zawsze mnie zaskakiwał ta waleczność i te wmawianie jacy to francuzi tchórzliwi, są tak tchórzliwi że wyszli na ulicę i konkretną demolkę zrobili jak już rząd zrobił przeginkę, brak słów.
O barterze też nie słyszałem żeby ścigali a jednak niemal każdy doradca i człowiek straszy 75 % sankcji a ludzie robią pod siebie i biorą kredyty by zapłacić podatek od nieobliczalnych nieistniejących dochodów, podobnie zresztą jest w wielu krajach na świecie gdzie ten podatek obowiązuje. Prawo niby jest jednoznaczne a z drugiej strony niektórzy wygrywają a niektórzy przegrywają sprawy o to samo w sądach także powodzenia w losowaniu korzystnego rozwiązania.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 26 listopada 2018, 09:56

gr0g pisze: Pojawił się w sejmie pomysł, aby umożliwić rozliczenie się za lata ubiegłe na wypracowanych zasadach. Politycy zauważyli, że liczenie podatku od krypto-krypto potrafi wynieść ponad całą wartość posiadanego portfela kryptowalut, a czasami nawet ponad cały majątek podatnika.
Gdzie znalazłeś informację o takim pomyśle?

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 4 grudnia 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBusiness » poniedziałek, 26 listopada 2018, 15:02

@dingo,
Nie słyszałem nawet o 1 przypadku, żeby ktoś brał kredyty na podatki za krypto wg mnie urzędy tego nie będą ścigać bo by się ośmieszyli przed sądem szczególnie że jak kogoś stać na dobrych adwokatów to można by wiele rzeczy zakwestionować.
Wg mnie panuje nieformalne przekonanie że zaczną to sprawdzać dopiero o 2020 za 2019 to samo z PCC (tzn tutaj w ogóle odpuszczają)
Mam nadzieję, że się nie pomylę mocno i nie będzie dużo gorzej dla ludzi i branży.

Co do PCC to skoro uznali że niekonstytucyjny niedogodny i w ogóle, to nie sądze żeby ścigali wstecz.

To że nie ma jasnych przepisów wstecz do tylko zasługa ludzi tłumów w PL nie ma kto porządnie ciągnąć tematu, tutaj każdy patrzy na swój nos (przykra cecha narodowa)

Z drugiej strony ludzi siedzących w krypto jest na prawdę niedużo stosunkowo te tysiące czy dziesiątki tyś mas ze śmiesznymi kwotami obrotów do kilku tyś zł oni nawet nie stanowią przedmiotu zainteresowania US

A ja dalej chciałbym się dowiedzieć jak można się skontaktować z ludźmi z tzw zespołu ds kryptowalut i zadać im parę pytań.

Dodano po 4 minutach 46 sekundach:
@kajetan, "pojawił się w sejmie pomysł" - haha
Pytanie w czyjej głowie i kto go usłyszał i czy zamierza wprowadzić w pojawić to się pewnie pojawił nieraz w niejednej głowie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 listopada 2018, 01:24 przez KryptoBusiness, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 26 listopada 2018, 16:50

KryptoBusiness pisze: A ja dalej chciałbym się dowiedzieć jak można się skontaktować z ludźmi z tzw zespołu ds kryptowalut i zadać im parę pytań.
Długo nie szukałem. Jest jakiś kontakt na stronie: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent. ... L&Zesp=528
Tylko nie bardzo wiem, po co to komu. Ten zespół nic sensownego nie wytworzył i nie wytworzy, on istnieje tylko żeby zasugerować wyborcom mającym kryptowaluty, na kogo mają głosować. Nie oni decydują, jako opozycja nic przez sejm nie przepchną, co więcej jeśli partie opozycyjne zaczną mocniej forsować jakieś rozwiązanie, to jest gwarancja, że PiS taką inicjatywę uwali. Pewnie najlepsze co mogliby zrobić to głośno lobbować za delegalizacją krypto, wtedy może na złość im rząd by wprowadził ulgi podatkowe.

Jeśli chcesz pisać do decydentów, to raczej tutaj: https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-fina ... ochodowych
Nie żeby to cokolwiek dało, ale sens jest już nieco większy.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: BitBoy » poniedziałek, 26 listopada 2018, 18:18

“Spotyka niedźwiedź uciekającego zająca i pyta się przed czym tak ucieka. Zajączek odpowiada, że ucieka, bo w lesie zaczęto kastrować wielbłądy. Niedźwiedź zdziwiony: -Ale ty jesteś przecież zającem, a nie wielbłądem?! Na co zając odpowiada: -No tak, ale zanim się wytłumaczysz…”

https://podatki.blog/fiskus-wie-o-tobie ... ie-wydaje/

bl0
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 1 listopada 2011
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl0 » czwartek, 29 listopada 2018, 10:47

Jeśli w styczniu złożę deklarację PIT-36 i w sekcji Prawa majątkowe wpiszę przychody ze sprzedaży kryptowalut, tak jak to robiłem za poprzedni rok, to czy narażam się na jakieś poważne konsekwencje, jeśli wejdą w życie nowe przepisy dotyczące opodatkowania kryptowalut? Myślę, że nie, ponieważ ani nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, ani nie unikam opodatkowania i nie grozi mi podatek od nieujawnionych dochodów, ale na wszelki wypadek zapytam.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 29 listopada 2018, 10:53

@bl0, Prawdopodobnie nie tylko narażasz siebie ale też i rodzinę.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 29 listopada 2018, 11:02

@bl0 nowe przepisy wchodzą od 2019 woec za 2018 rozliczasz się po staremu. Więc ok

bl0
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 1 listopada 2011
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl0 » czwartek, 29 listopada 2018, 19:43

Dzięki, jeśli tak jest to nie będę miał problemu z rozliczeniem za ten rok.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 25 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wypas86 » czwartek, 29 listopada 2018, 20:14

@bl0 Czyli jak za ten rok się rozliczamy w skrócie. Zmiana tylko na Fiat transakcje na bb?

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Mam tylko transakcje na bb dla zabawy i nauki groszowe na minusie W tym roku więc jak rozliczyć?

bl0
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 1 listopada 2011
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl0 » czwartek, 29 listopada 2018, 22:15

Wypas86 pisze: @bl0 Czyli jak za ten rok się rozliczamy w skrócie. Zmiana tylko na Fiat transakcje na bb?

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Mam tylko transakcje na bb dla zabawy i nauki groszowe na minusie W tym roku więc jak rozliczyć?
Sprzedaż kryptowalut za waluty fiat rozlicza się jako przychód. Niektóre transakcje kupna można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu (jeśli jesteś w stanie powiązać je metodą FIFO). Może ktoś inny napisze jak to w końcu jest z wymianą krypto na krypto, ja mam zbyt małą wartość takich transakcji żeby się nimi przejmować, ale moim zdaniem traktowanie jako przychód tego typu transakcji byłoby bez sensu i w praktyce niemożliwe dla wielu osób.

Jeśli masz małe kwoty to chyba nie ma sensu składać zeznania podatkowego.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 25 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wypas86 » czwartek, 29 listopada 2018, 23:01

@bl0 Małe kwoty przy sprzedaży. Ale w ciągu roku dokupywałem krypto. I przy okazji właśnie coś sprzedałem i zmieniałem krypto żeby zobaczyć jak to działa. I teraz dylemat czy to rozliczyć za 2018 czy jak. Bo wiadomo już że za 2019 będę musiał zapisywać ile posiadam i ile kupiłem krypto według ustawy. A co właśnie z 2018 gdzie kupowałem i coś sprzedałem na minusie żeby coś innego kupić i przy okazji zobaczyć jak to działa. Rozliczać czy nie a jak tak to w jaki sposób.

bl0
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 1 listopada 2011
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl0 » piątek, 30 listopada 2018, 10:36

@Wypas86 Transakcje kupna rozlicza się dopiero wtedy, kiedy uzyska się z nich przychód (czyli przy sprzedaży danych "partii" kryptowalut). Pozostałych kryptowalut, które kupiłeś w tym roku, nie rozliczysz w zeznaniu za ten rok, chyba że je sprzedasz.

Na stronie Ministerstwa Finansów (mf.gov.pl) jest Portal podatkowy, tam są informacje jak składać deklaracje. Żeby rozliczyć sprzedaż kryptowalut potrzebny jest formularz PIT-36 (sekcja Prawa majątkowe w PIT-36).

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 1 grudnia 2018, 20:26

Jakby kogoś interesowało jak wygląda sytuacja w UK:

Ich urząd skarbowy HMRS - można powiedzieć, że jest jest zdecentralizowany. Co oznacza, ze nie tworzą prawa, a jedynie je interpretują. Przyznają, że rezultaty ich prac mogą być zakwestionowane przed sądem. Jednak mają wpływ na powstawanie nowego prawa podatkowego i reguł pilnujących jego omijanie. Na podstawie istniejącego prawa, tworzą wskazówki jak płacić podatki. Pomimo, że można niezgadzać się z ich przyjętymi interpretacjami, trzeba przyjąć, że za tymi założeniami przyjęta jest jednoznacznie zdefiniowana logika.

Dwa dokumenty które wydali do tej pory (z 2014: https://www.gov.uk/government/publicati ... currencies i 2017: https://www.gov.uk/hmrc-internal-manual ... al/cg12100) - są uznane za nieaktualne, ponieważ nie pasują w 100% do sytuacji.
W przypadkach, gdzie powstają niejasności (np. konflikty przyjętych zasad) - uczą się na wyrokach sądów. Jednak do tej pory nie ma zdefiniowanego żadnego “case law” dla krypto. Są pomysły, aby handel krypto monetami traktować jak grę w kasynie. Tutaj jednak skupienie jest na uwzględnieniu celowości działań. Przyznają również, że jeszcze uczą się czym są krypto waluty.

Mają soft który wykrywa zwykłe błędy czy anomalie (np. znaczące zmiany trendów). Dodatkowo robią random-check nawet jak zeznania wyglądają normalnie. Mimo to, szanse na załapanie się na kontrolę, jest wyjątkowo niskie, a w teorii urząd podejmuje się działań do 12 miesięcy.
Spory rozstrzygane są przed sądem cywilnym, w wyjątkowych sytuacjach mogą być rozpatrywane jako sprawy kryminalne - możliwe, że również w przypadkach, jak ktoś nie chce współpracować.
Oczywiśnie w przypadku małych kwot, HMRS daje szansę na korektę za niewielką opłatą. W przypadku rozpoczęcia śledztwa, kary są o wiele bardziej dotkliwe i zazwyczaj odnoszą się do kwot jakich dotyczy sprawa. W przypadku takich śledztw, sprawdzają ostanie 6 lat, ale są wyjątki w których mogą sprawdzać nawet 20 lat wstecz (czyli okres przed istnieniem Bitcoina :)).
W UK popularne jest ubezpieczenie “od urzędu skarbowego” :) czasami nawet dołączane jest do ubezpieczenia domu.
HMRC oferuje nr telefonu i inspektora do pomocy, przyznając jednak, że ich urzędnicy nie zawsze działają w najlepszym interesie podatnika i mogą dążyć do scenariuszy najliczenia jak największego zobowiązania podatkowego, mogą też zdarzyć się urzędnicy, którzy nie mają pojęcia o co chodzi i zazwyczaj będą odnosić się do reguł odnoszących się do rynku akcji.
Mają też bardziej oficjalny kanał komunikacji, który zazwyczaj trwa kilka miesięcy, odpowiadają ogólnikowo i w przypadku bardziej skomplikowanych spraw potrafią zasugerować zatrudnienie specjalisty.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości