Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Reputacja: 1521
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: pael » piątek, 16 listopada 2018, 08:55

To o czym napisal @bialas198720 wcale nie musi oznaczac koksu i dziwek w przypadku krytpo.
Nie zgubiliscie coinow? Ja niestety zgubilem i co teraz? pozatym nawet jesli znikna btc z danego adresu to jeszcze pasowaloby zeby ktos udowodnil ze to Wy(posiadacz owych btc do opadtkowania) a nie zostawiliscie pendrivea i ktos go uzyl, albo padliscie ofiara haka...

Weteran
Reputacja: 496
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » piątek, 16 listopada 2018, 11:04

pael pisze: Nie zgubiliscie coinow? Ja niestety zgubilem i co teraz?
Nic. Jesteś dalej ich posiadaczem, nic to nie zmienia.
pael pisze: jeszcze pasowaloby zeby ktos udowodnil ze to Wy(posiadacz owych btc do opadtkowania) a nie zostawiliscie pendrivea i ktos go uzyl, albo padliscie ofiara haka...
Niestety w podatkach to podatnik musi wszystko udowodnić, a nie ktoś jemu.

Weteran
Reputacja: 1521
Reputacja postu: 
0

Re: Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pael » piątek, 16 listopada 2018, 11:05

Jak udowodnić że jakiś portfel nie jest mój? Znaleźć prawowitego właściciela?

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 3350
Reputacja postu: 
0

Postautor: prap0n » piątek, 16 listopada 2018, 12:20

Nie zgubiliscie coinow? Ja niestety zgubilem i co teraz? pozatym nawet jesli znikna btc z danego adresu to jeszcze pasowaloby zeby ktos udowodnil ze to Wy(posiadacz owych btc do opadtkowania) a nie zostawiliscie pendrivea i ktos go uzyl, albo padliscie ofiara haka...
kajetan pisze: jeszcze pasowaloby zeby ktos udowodnil ze to Wy(posiadacz owych btc do opadtkowania) a nie zostawiliscie pendrivea i ktos go uzyl, albo padliscie ofiara haka...
Nie dokonca rozumiem jaki to jest problem
BTC podatkuje sie zazwyczaj w momencie ich sprzedazy a nie ich posiadania/przetrzymywania.
Wiec nawet jesli ci cos zniknie to chyba nie ma to wplywu na placenie podatkow?

Z wyjatkiem jakis bardziej zaawansowanych sytuacji jak dzialanosc gospodarcza/koszty? Jak sie myle to prosze o wyjasnienie

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » piątek, 16 listopada 2018, 13:28

prap0n pisze: Nie dokonca rozumiem jaki to jest problem
W nowej ustawie należy zgłosić wartość posiadanych krypto w PIT za 2019 rok.
Nie wiem, czy to problem.

Weteran
Reputacja: 809
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl4ck » piątek, 16 listopada 2018, 13:44

@kajetan, Gdzie masz takie coś że należy zgłaszać?

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 3350
Reputacja postu: 
0

Postautor: prap0n » piątek, 16 listopada 2018, 14:03

kajetan pisze:
prap0n pisze: Nie dokonca rozumiem jaki to jest problem
W nowej ustawie należy zgłosić wartość posiadanych krypto w PIT za 2019 rok.
Nie wiem, czy to problem.
A w ustawie czasem nie jest tak ze nalezy zglaszac "zakupione" krypto a nie posiadane/otrzymane? :)
Jak ktos nie ma kosztow do odliczenia to w sumie nic nie musi zglaszac o ile dobrze patrzylem.

Ale rozumiem ze chodzi o taki scenariusz gdzie ktos zglosil ze ma 10 BTC, rok pozniej zglasza ze ma 5 BTC bo mu ukradli, a urzad skarbowy mysli ze sprzedal na czarno.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl4ck » piątek, 16 listopada 2018, 14:17

Jeśli coś się wrzuca w koszta to dalej należny tego pilnować i dokumentować co się z tym dzieje.

Jeśli czegoś nie wrzucamy w koszta to możesz sobie z tym robić co chcesz, nie sądzę aby w roku 2019 był o prawnie narzucane zgłaszanie wszystkich zakupów krypto byłby to jakiś paradoks.

Weteran
Reputacja postu: 
3

Postautor: kajetan » piątek, 16 listopada 2018, 17:11

bl4ck pisze: @kajetan, Gdzie masz takie coś że należy zgłaszać?
Przepraszam, ale pisałem to już kilkukrotnie, ostatnio na czerwono kilka postów wyżej, nie chce mi się znowu, zobacz sobie na poprzednim ekranie tego wątku. No dobrze jest to wartość na chwilę zakupu a nie w momencie zgłoszenia.
prap0n pisze: A w ustawie czasem nie jest tak ze nalezy zglaszac "zakupione" krypto a nie posiadane/otrzymane?
Masz zgłaszać koszty uzyskania kryptowalut, poniesione i nieodliczone przed 2019 od przychodów, czyli koszty uzyskania posiadanych kryptowalut, czyli ich wartość na chwilę zakupu. Ok, jeśli dostałeś za darmo lub wykopałeś to nie musisz zgłaszać.

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: eriq2207 » niedziela, 18 listopada 2018, 19:10

Witam.
Jestem nowy na forum.
Przeczytałem kilka ostatnich stron i wciąż nurtuje mnie pytanie jak wygląda sprawa odprowadzenia podatku, w przypadku kiedy wykonuje na giełdzie kilka transakcji dziennie.
Podatek zapłacę od różny tego co wpłaciłem i tego co wypłaciłem czy będę musiał zapłacić podatek liniowy od każdej sprzedaży, nawet jeżeli są to wymiany krypto-krypto?
Mógłby mi ktoś przybliżyć sytuacji i napisać jak to wygląda teraz lub podesłać link do artykułu który opisuje taką sytuacje?
Rozumiem, że od 2019r. nie będzie podatku krypto-krypto, a więc bez problemu będę mógł wykonywać kilkunastu transakcji na giełdzie bez zobowiązań podatkowych, a jak to wygląda aktualnie? Jeżeli stwarza to dużo problemów papierkowych to wolałbym na razie odpuścić handel i zacząć bawić się dopiero za miesiąc.
Jeżeli temat był już tutaj wałkowany to przepraszam, ale przeczytałem tylko te posty, które zostały dodane od informacji o nowych regulacjach.
Pozdrawiam.

Początkujący
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
2

Postautor: _chybaty » niedziela, 18 listopada 2018, 19:12

Poczekaj lepiej od 2019 zacznij zabawę.
Kupować możesz teraz, obracać zacznij w 2019.

Weteran
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0

Postautor: japu » poniedziałek, 19 listopada 2018, 09:35

kajetan pisze: Masz zgłaszać koszty uzyskania kryptowalut, poniesione i nieodliczone przed 2019 od przychodów
W ciekawe sytuacji beda zatem Ci, ktorzy hmm "ukrywali" swoje krypto-przychody czy krypto-obroty do tej pory. Jesli ktos sie rozliczyl (jakkolwiek) i wykazal "zakupy" - niewazne czy poprawnie czy nie (na to jest inny paragraf) to w sumie nie ma problemu. Jesli natomiat ktos sie nie rozliczal, a obracal krypto-krypto nawet to jest zonk poniewaz jesli kiedy bedzie chcial zamienic krypto na fiaty to pojawi sie pytanie o koszty uzyskania.

A jesli ktos kupowal w bitomacie, f2f, przelewal sobie na jakis portfel, anonimowe konto na gieldzie itd i podobnie bedzie robil dalej i na tejze gieldzie bedzie w 2019 roku obracal krypto/krypto (co de facto nie bedzie rodzic obowiazku podatkowego) to chyba bedzie najwygodniej poczekac z 5 lat na zamiane na fiaty, zaplacic podatek od calosci i uniknac problemu z wykazaniem wszystkiego co sie ma...
Czy pojawi sie wtedy pytanie o zrodlo pochodzenia? Nie wiem...

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: eaglecode » środa, 21 listopada 2018, 14:16

WItam, mam jedno pytanie odnośnie rozliczenia za 2018. Obecnie od początku roku tylko kupuję i nie sądzę po cenach że coś w 2018 będę sprzedawał. Czy w rozliczeniu za 2018 muszę gdzieś wpisać za ile kupiłem krypto czy dopiero będę wpisywał to w momencie jak je sprzedam np. 2021 ? Chodzi mi o sytuacje że są różne daty zakupu/sprzedaży np. zakup 2018 a sprzedaż 2021. Z góry dzięki za wyjaśnienia

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » środa, 21 listopada 2018, 14:24

eaglecode pisze:WItam, mam jedno pytanie odnośnie rozliczenia za 2018. Obecnie od początku roku tylko kupuję i nie sądzę po cenach że coś w 2018 będę sprzedawał. Czy w rozliczeniu za 2018 muszę gdzieś wpisać za ile kupiłem krypto czy dopiero będę wpisywał to w momencie jak je sprzedam np. 2021 ? Chodzi mi o sytuacje że są różne daty zakupu/sprzedaży np. zakup 2018 a sprzedaż 2021. Z góry dzięki za wyjaśnienia
W Picie za 2019 czyli w kwietniu 2020 nierozliczone koszty będziesz musiał wykazać.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl4ck » środa, 21 listopada 2018, 14:40

@eaglecode, Teoretycznie w roku 2020 w picie za rok 2019 będziesz musiał wykazać wszystkie koszta związane z kryptowalutami, teoretycznie ponieważ tego prawa jeszcze nie ma a wszystko może się zdarzyć.

Weteran
Reputacja postu: 
1

Postautor: kajetan » środa, 21 listopada 2018, 17:24

bl4ck pisze: @eaglecode, Teoretycznie w roku 2020 w picie za rok 2019 będziesz musiał wykazać wszystkie koszta związane z kryptowalutami, teoretycznie ponieważ tego prawa jeszcze nie ma a wszystko może się zdarzyć.
Już jest. Prezydent podpisał 14 listopada: https://bithub.pl/wiadomosci/zaplacimy- ... owalutami/

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: eaglecode » środa, 21 listopada 2018, 18:35

Ktoś jeszcze mi powie dlaczego w 2019 musiałbym wykazać koszta ( czyli tylko zakup bo przecież jeszcze nie sprzedałem ) a nie w 2022 czyli w momencie jak bym faktycznie tą walutę zamienił na FIAT?

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » środa, 21 listopada 2018, 18:44

Kajetan dawał to parenascie postów wyżej.

Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja: 588
Reputacja postu: 
0

Postautor: Tomasz_Es » środa, 21 listopada 2018, 22:07

@Bitmar, da się połączyć obecny wątek z tym https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... &start=260 :?: :?: ? większość postów dotyczy tego samego a lepiej pisać w jednym wątku.

Admin
Awatar użytkownika
Reputacja: 2545
Reputacja postu: 
1

Postautor: Bitmar » środa, 21 listopada 2018, 22:29

@Tomasz_Es, połączenie nie jest dobrym pomysłem bo stanie się to mało czytelne. Tamten wątek zamknąłem i dałem link do tego.

Wróć do „Kwestie prawne”