Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 9 listopada 2018, 07:08

@Rumcajs

Jak zapomni to może korektę pitu złożyć. Ale musi zrobić przychod w ciągu 2 lat od kupna bo inaczej koszty ponoć przepadają(mówimy o rozliczeniu na nowych zasadach) .

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 9 listopada 2018, 12:58

Pleasek89 pisze: konieczność zgłaszania kupna krypto od 1 stycznia 2019r. Więc jeśli chcecie kupić krypto na luzie bez informowania dużego brata to jeszcze niecałe 2 miesiące.
Ale trzeba będzie także zgłosić w pit za 2019 zakupione wcześniej kryptowaluty, o ile chce się je wliczyć potem w koszty przy sprzedaży.
_chybaty pisze: Ale musi zrobić przychod w ciągu 2 lat od kupna bo inaczej koszty ponoć przepadają
Dlaczego? Głowy nie dam, ale może złożyć pit z samym kosztem (jest specjalny wyjątek w ustawie), będzie miał stratę, a potem w ciągu 5 lat może to odliczyć i to 100% w dowolnym roku a nie 50% jak przy innych źródłach (kolejny wyjątek).

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » piątek, 9 listopada 2018, 13:18

Podobno barter obowiązuje za lata od początku istnienia bitcoina do 2019. PCC pewnie też. A jak się źle rozliczyliście to 75% podatku od nieujawnionych dochodów.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2276
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 3434
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Pleasek89 » piątek, 9 listopada 2018, 13:58

Wczorajszy stream S. Mentzena o zmianach w podatkach:

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 9 listopada 2018, 23:11

Tak sobie czytam wątek o chłopaku, który zarobił mnóstwo kasy na krypto w 2017 a potem stracił i teraz ma kilkaset tysięcy dolarów do zapłacenia. I takie refleksje:
* Kryptogiełdy w USA raportują do ich urzędu skarbowego (IRS) o dużych użytkownikach.
* Ich prawo podatkowe jest dziwnie podobne do naszego, płaci się i od wymiany krypto na krypto, kryptowaluty są "property" (czyli prawami majątkowymi?), ale:
* straty można odliczać tylko do 3000 dolarów w każdym następnym roku.
* wykopanie jest od razu opodatkowane
To już chyba lepiej z podatkami jest u nas (zwłaszcza po zmianach od nowego roku), choć może tam przepisy są bardziej jasne.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 10 listopada 2018, 01:16

dingo pisze: Podobno barter obowiązuje za lata od początku istnienia bitcoina do 2019. PCC pewnie też. A jak się źle rozliczyliście to 75% podatku od nieujawnionych dochodów.
Pomysł, żeby podatek od krypto-krypto obowiązywał w Polsce od zawsze, oficjalnie pojawił się dopiero w kwietniu 2018 roku :)

75% to sankcja jakby ktoś np. nie chciał/nie potrafił udowodnić skąd ma kryptowaluty. Jak się przyzna (rozliczy swój handel) to będzie musiał zapłacić zaległy podatek, odsetki oraz może otrzymać karę grzywny do 20 160 000 zł - co by miało sens, gdyby ktoś miał zarobić na niezapłaconym podatku.

To, że nasze urzędy skarbowe nie dostają historii transakcji z giełd, to nic nie znaczy - wcześniej czy później sam podatnik będzie chciał się rozliczyć np. wychodząc na fiat.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davis89 » niedziela, 11 listopada 2018, 05:55

Szybkie krótkie pytanie o rozliczenie PIT 2017 z zagranicznej giełdy:
Wszystkie ceny zakupu jak i sprzedaży muszę przeliczać wg. kursu wg. NBP na dany dzień czy można wszystko wg. kursu z ostatniego dnia roku?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 11 listopada 2018, 13:35

davis89 pisze: Szybkie krótkie pytanie o rozliczenie PIT 2017 z zagranicznej giełdy:
Wszystkie ceny zakupu jak i sprzedaży muszę przeliczać wg. kursu wg. NBP na dany dzień czy można wszystko wg. kursu z ostatniego dnia roku?
Wg. kursu NBP z poprzedniego dnia roboczego a nie z tego kiedy handlowałeś ani z ostatniego dnia roku. To jedna z nielicznych ściśle ustalonych w tym burdelu rzeczy.

Początkujący
Posty: 711
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 882
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jondoexxx » poniedziałek, 12 listopada 2018, 14:13

Odnośnie live S. Mentzena,
On kilka razy powiedział, że zakup od 2019 będzie można wpisać w PIT i w NASTĘPNYM roku odliczyć od przychodu. Słuchałem wyraźnie, ani razu nie powiedział, jak długo taki koszt, będzie kosztem. Jak wpiszę w 2019 zakup krypto, to jak długo będę mógł go rozliczyć, ktoś wie? standardowe 5 lat?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 12 listopada 2018, 14:23

jondoexxx pisze: Odnośnie live S. Mentzena,
On kilka razy powiedział, że zakup od 2019 będzie można wpisać w PIT i w NASTĘPNYM roku odliczyć od przychodu. Słuchałem wyraźnie, ani razu nie powiedział, jak długo taki koszt, będzie kosztem. Jak wpiszę w 2019 zakup krypto, to jak długo będę mógł go rozliczyć, ktoś wie? standardowe 5 lat?
Koszty deklarujesz od razu (w tym kupionych i niesprzedanch przed 2019 rokiem krypto) a potem nierozliczone koszty w całości przechodzą do następnego roku. Więc nie ma ograniczenia do 5 lat ani odliczania 50% jak dotychczas.
(Niestety nie, to moja pomyłka. Patrz https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?p=549862#p549868.)
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 stycznia 2019, 13:12 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » poniedziałek, 12 listopada 2018, 14:25

A ja mam ciekawe pytanie:

Czy wedlug nowej ustawy zamiana kryptowaluty na stable coina (np Tether w celu przesylania miedzy gieldami) rodzi obowiazek podatkowy?
Z tego co pisza w materialach dostepnych online, to zamiana krypto na krypto jest nieopodatkowana?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 12 listopada 2018, 14:28

prap0n pisze: A ja mam ciekawe pytanie:

Czy wedlug nowej ustawy zamiana kryptowaluty na stable coina (np Tether w celu przesylania miedzy gieldami) rodzi obowiazek podatkowy?
Z tego co pisza w materialach dostepnych online, to zamiana krypto na krypto jest nieopodatkowana?
Tak, tether to też kryptowaluta, więc wymiana na inne krypto nie jest opodatkowana. Ale dopiero od 1 stycznia 2019.

Początkujący
Posty: 711
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 882
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jondoexxx » poniedziałek, 12 listopada 2018, 15:03

kajetan pisze:
jondoexxx pisze: Odnośnie live S. Mentzena,
On kilka razy powiedział, że zakup od 2019 będzie można wpisać w PIT i w NASTĘPNYM roku odliczyć od przychodu. Słuchałem wyraźnie, ani razu nie powiedział, jak długo taki koszt, będzie kosztem. Jak wpiszę w 2019 zakup krypto, to jak długo będę mógł go rozliczyć, ktoś wie? standardowe 5 lat?
Koszty deklarujesz od razu (w tym kupionych i niesprzedanch przed 2019 rokiem krypto) a potem nierozliczone koszty w całości przechodzą do następnego roku. Więc nie ma ograniczenia do 5 lat ani odliczania 50% jak dotychczas.
To nie może być tak jak mówisz. Załóżmy, że chcę kupić BTC, ale nie informować o tym państwa, robię to więc w tym roku (2018). Wg tego co napisałeś, oznaczałoby, że w 2020 roku w PIT za 2019, mam wpisać w koszty krypto zakupione za 2018 rok? To bez sensu, bo przecież nie było żadnej transakcji w 2019 roku.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 12 listopada 2018, 15:10

jondoexxx pisze: To nie może być tak jak mówisz. Załóżmy, że chcę kupić BTC, ale nie informować o tym państwa, robię to więc w tym roku (2018). Wg tego co napisałeś, oznaczałoby, że w 2020 roku w PIT za 2019, mam wpisać w koszty krypto zakupione za 2018 rok? To bez sensu, bo przecież nie było żadnej transakcji w 2019 roku.
Tak, masz wpisać, jest wyjątek w ustawie, tylko tak zakamuflowany, że mało kto go zauważa. Zrozumcie ludzie, ta ustawa zmusza wszystkich do ujawnienia stanu posiadania swoich kryptowalut. Już któryś raz to cytuję:
Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: AdrianBTC » wtorek, 13 listopada 2018, 00:52

Podsumowując:
PCC brak do 30.06.2019 (później zobaczymy)

Podatki 2018
18 lub 32% od handlu FIat i barteru (krypto-krypto)

Podatki 2019
19% od handlu i zakupów np. pizzy (uwalenie platnosci BTC w PL na rzecz banksterki jak zwykle cofamy się w rozwoju)

Nie opłaca się ukrywać zakupu Krypto w PL kupujesz teraz po 25k sprzedajesz za rok po np. 50k masz koszt 25k jeżeli zgubisz dowód zakupu płacisz podatek od 50k np. jak miner.

Nie znalazłem odp. na jedno pytanie: Kupuje krypto inwestycyjnie w 2018 koszt muszę wykazać w PIT za 2018 i traktować jako stratę w PIT za 2019, czy mogę zachować dw. zakupu i wykazać koszt z ^18 w PIT za 2019?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 13 listopada 2018, 01:24

AdrianBTC pisze: Podatki 2018
18 lub 32% od handlu FIat i barteru (krypto-krypto)

Podatki 2019
19% od handlu i zakupów np. pizzy (uwalenie platnosci BTC w PL na rzecz banksterki jak zwykle cofamy się w rozwoju)
Od zakupu pizzy za krypto podobno w 2018 też jest podatek, tu nic się chyba nie zmieniło, choć pewnie nikt go nigdy nie zapłacił. Ministerstwo pisało coś takiego:
przychód powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy (waluty tradycyjnej), innej kryptowaluty, towaru czy wykonania usługi
Aczkolwiek nie wiem, jak oni sobie to wyobrażają - że jak kupię pizzę, to mam podatek od wirtualnej sprzedaży krypto, a potem sprzedawca pizzy sprzeda to krypto i znów zapłaci podatek, nie mówiąc o zwykłych podatkach od sprzedaży pizzy?
Kupuje krypto inwestycyjnie w 2018 koszt muszę wykazać w PIT za 2018 i traktować jako stratę w PIT za 2019, czy mogę zachować dw. zakupu i wykazać koszt z ^18 w PIT za 2019?
Jeśli kupiłeś w 2018 i nie sprzedałeś, to wg. starych przepisów nie umieszczasz tego w picie za 2018, a wg nowych umieszczasz w picie za 2019, więc tu jest spójnie.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: AdrianBTC » wtorek, 13 listopada 2018, 08:59

Dzięki kajetan. Czyli od napoju w sklepie 61% podatku zgarną :shock: Tylko nie przewidzieli 1dnego jeżeli zrobię 100 transakcji dziennie po pare gr to 36500 pozycji na kartce papieru zapłacą więcej urzędnikowi za sprawdzenie dodanie tego niż ja podatku - wypala się zawodowo :D powinni zarządzać dokumentacji w exelu :lol:

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 13 listopada 2018, 10:15

@AdrianBTC, nie martw sie. Zrobia Ci z tego niezarejestrowana dzialanosc gospodarcza, dowala kare i wyjda na swoje. A potem zadzwoni ZUS z prosba o zalegle skladki ;P

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Alex6666 » środa, 14 listopada 2018, 12:27

Kupuje krypto inwestycyjnie w 2018 koszt muszę wykazać w PIT za 2018 i traktować jako stratę w PIT za 2019, czy mogę zachować dw. zakupu i wykazać koszt z ^18 w PIT za 2019?
Jeśli kupiłeś w 2018 i nie sprzedałeś, to wg. starych przepisów nie umieszczasz tego w picie za 2018, a wg nowych umieszczasz w picie za 2019, więc tu jest spójnie.
A ja mam troszke inne pytanie.

Co jesli kupie np. 1 BTC w 2018 roku a sprzedam w 2019 roku. Nie bedzie to wpisane do zadnego PITu, bo PIT za 2019 rok (uwzgledniajacy rowniez zakupy w 2018 roku) skladamy do kwietnia 2020.
Czy w takim razie bede mogl zaplacic podatek jako 19% od roznicy miedzy przychodem ze sprzedazy w 2019 roku a zakupem w 2018 roku?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 14 listopada 2018, 13:40

Alex6666 pisze: Co jesli kupie np. 1 BTC w 2018 roku a sprzedam w 2019 roku. Nie bedzie to wpisane do zadnego PITu, bo PIT za 2019 rok (uwzgledniajacy rowniez zakupy w 2018 roku) skladamy do kwietnia 2020.
Czy w takim razie bede mogl zaplacic podatek jako 19% od roznicy miedzy przychodem ze sprzedazy w 2019 roku a zakupem w 2018 roku?
Tak, i zakup i sprzedaż będą wpisane do PIT-u za 2019 rok, różnica to dochód, zapłacisz od niej 19% podatku w 2020.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości