Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 8 maja 2018, 11:26

kajetan pisze: O ile wiem, najmniej niepoprawny (lol) sposób
Tak, tylko nie wiem czy dzienne zestawienia są "poprawne".
Wydaje mi się poprawniejsze księgowanie każdej operacji oddzielnie notą wewnętrzną.
Bo trzeba to także do rejestru VAT wpisać, więc musi być dokument z VATem.

No i oczywiście @aribike jesteś na sprzedaży VAT mieszanej, więc musisz iść do swojego Urzędu i jeżeli to jest Twój pierwszy rok takiej sprzedaży poprosić o ustalenie proporcji na 2018 r.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: aribike » wtorek, 8 maja 2018, 12:35

No i właśnie tak robiłem, że to moje FIFO było dowodem wewnętrznym, no ale FIFO jest niepoprawne. Ale skoro nic nie jest poprawne, to już teraz nie wiem nic :D Nie jestem płatnikiem VATu, jestem zwolniony, więc VAT w grę nie wchodzi. No chyba, że znowu o czymś nie wiem, ale krypto raczej obowiązku VATu nie wymuszają. A no właśnie tak przy okazji, limit zwolnienia z VAT to obrót 200000zł rocznie, ale krypto się w ten obrót nie wliczają? Podobnie kasa fiskalna i limit 20000zł, tutaj także obrót krypto się nie wlicza? Jak jednak wlicza to naprawdę się zdziwię :) Zwłaszcza, że do obrotu tego wlicza się tylko sprzedaż dla osób fizycznych, a na giełdzie nie wiadomo z kim przeprowadza się transakcje.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mecenas » wtorek, 8 maja 2018, 15:14

Ciekawa wypowiedź Damiana Patrowicza, współwłaściciela Novej Giełdy(NG) z wplecionym wątkiem podatkowym:
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 8 maja 2018, 15:43

mecenas pisze:Ciekawa wypowiedź Damiana Patrowicza, współwłaściciela Novej Giełdy(NG) z wplecionym wątkiem podatkowym:
Ale nawet jak dzwoniłem do KAS i zresztą większość z branży ludzi już to mówiła. Sumujemy cały rok itd jak masz stratę to też możesz odliczyć. To nie jest tak jak on mówi że od tych co straciłeś nie płacisz a płacisz tylko od tych co zyskałes. Robisz podsumowanie roczne z metoda Fifo i albo zarobiłeś albo nie ale transakcje stratne też są wliczane.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: aribike » wtorek, 8 maja 2018, 20:05

Dobra, z kasą i VATem nikt nic nie pisze czyli jest jak napisałem. A jeśli chodzi o ewidencjonowanie, zrobię tak, że moim dowodem wewnętrznym będzie historia transakcji w excelu, jeśli chodzi o wymianę krypto-PLN to zrobię tak jak pisałem, czyli kupno koszt, sprzedaż przychód i tak po kolei, i tyle. Natomiast transakcje krypto-krypto tak jak ktoś napisał, czyli np. jedną transakcję BTC-ALT potraktuję jako dwie, czyli np. sprzedaż BTC (przychód) i kupno ALTa (koszt). W razie kontroli i tak jakbym nie zrobił będzie pewnie źle, po drugie oni sami pewnie by nie wiedzieli jak to ma być, o ile w ogóle wiedzieliby co to kryptowaluta hehe :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 8 maja 2018, 21:18

aribike pisze: Dobra, z kasą i VATem nikt nic nie pisze czyli jest jak napisałem. A jeśli chodzi o ewidencjonowanie, zrobię tak, że moim dowodem wewnętrznym będzie historia transakcji w excelu, jeśli chodzi o wymianę krypto-PLN to zrobię tak jak pisałem, czyli kupno koszt, sprzedaż przychód i tak po kolei, i tyle. Natomiast transakcje krypto-krypto tak jak ktoś napisał, czyli np. jedną transakcję BTC-ALT potraktuję jako dwie, czyli np. sprzedaż BTC (przychód) i kupno ALTa (koszt). W razie kontroli i tak jakbym nie zrobił będzie pewnie źle, po drugie oni sami pewnie by nie wiedzieli jak to ma być, o ile w ogóle wiedzieliby co to kryptowaluta hehe :)
A nie wolisz zacząć od razu z pełną księgowością i mieć święty spokój? Albo założyć tę firmę za granicą. Po co robić coś, jeśli z góry wiadomo, że to jest źle.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 8 maja 2018, 21:49

Albo jesli chce tylko zarabiac na krypto a nie posiadac krypto to lepiej z jakiegos brokera skorzystac i miec w d.... :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 8 maja 2018, 23:53

@japu, co masz na myśli ?
Jakiego brokera ?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 9 maja 2018, 07:55

@Zagłoba, nie wiem, jakiegos foreksowego z indeksami, kontraktami, krypto itd. Pewnie tacy sa i w Polsce.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: aribike » środa, 9 maja 2018, 08:52

Jestem micro firmą i mam prowadzić pełną księgowość bo państwo ma problem z normalnym uregulowaniem krypto? Nie.
Jeszcze tak dopowiem po przemyśleniach. Jak kiedyś tam przeniosłem krypto na bittrexa i do tej pory ciągle tylko tam są transakcje, to dopóki nie wymienię tego na PLN to przychody i koszty ciągle są takie same. Czyli np. na BB kupiłem BTC za 1000zł, czyli koszt 1000zł, następnie te BTC wysłałem na bittrexa. Tam kupuję sobie za to np. ETH, załóżmy, że BTC się wzmocnił, sprzedaję te BTC za 1200zł (czyli przychód 1200) i kupuję ETH za 1200zł (koszt 1200). Przy dowolnej kolejnej transakcji sprzedaję i kupuję, czyli znowu przychód i koszt będą takie same. I niezależnie ile tych transakcji zrobię, ciągle jest to samo, ten sam przychód, ten sam koszt. Po co więc księgowanie tych transakcji? Głupota totalna, każdego miesiąca nabija się ogromny przychód i taki sam koszt, czyli dochód 0. Dopiero jak wymienię kiedyś tam na PLN okaże się, jaki jest dochód, czyli finalnie jak prześlę z powrotem BTC warte 2000zł, będzie 1000zł dochodu. Chociaż faktycznie ten dochód wyniesie 2000zł, ponieważ ten koszt 1000zł był dodany kiedyś tam, czyli można powiedzieć dawno zapomniany i rozliczony w PIT. A może coś pomyliłem? :)

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 9 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zbigniew Leszyński » środa, 9 maja 2018, 09:33

kajetan pisze:
aribike pisze: Dobra, z kasą i VATem nikt nic nie pisze czyli jest jak napisałem. A jeśli chodzi o ewidencjonowanie, zrobię tak, że moim dowodem wewnętrznym będzie historia transakcji w excelu, jeśli chodzi o wymianę krypto-PLN to zrobię tak jak pisałem, czyli kupno koszt, sprzedaż przychód i tak po kolei, i tyle. Natomiast transakcje krypto-krypto tak jak ktoś napisał, czyli np. jedną transakcję BTC-ALT potraktuję jako dwie, czyli np. sprzedaż BTC (przychód) i kupno ALTa (koszt). W razie kontroli i tak jakbym nie zrobił będzie pewnie źle, po drugie oni sami pewnie by nie wiedzieli jak to ma być, o ile w ogóle wiedzieliby co to kryptowaluta hehe :)
A nie wolisz zacząć od razu z pełną księgowością i mieć święty spokój? Albo założyć tę firmę za granicą. Po co robić coś, jeśli z góry wiadomo, że to jest źle.
Jeśli chodzi o założenie firmy zajmującej się kryptowalutami za granicą to jaki kraj byłby najlepszy? I jak tam wygląda kwestia rozliczania podatku?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » środa, 9 maja 2018, 11:45

aribike pisze:Jestem micro firmą i mam prowadzić pełną księgowość bo państwo ma problem z normalnym uregulowaniem krypto? Nie.
Jeszcze tak dopowiem po przemyśleniach. Jak kiedyś tam przeniosłem krypto na bittrexa i do tej pory ciągle tylko tam są transakcje, to dopóki nie wymienię tego na PLN to przychody i koszty ciągle są takie same. Czyli np. na BB kupiłem BTC za 1000zł, czyli koszt 1000zł, następnie te BTC wysłałem na bittrexa. Tam kupuję sobie za to np. ETH, załóżmy, że BTC się wzmocnił, sprzedaję te BTC za 1200zł (czyli przychód 1200) i kupuję ETH za 1200zł (koszt 1200). Przy dowolnej kolejnej transakcji sprzedaję i kupuję, czyli znowu przychód i koszt będą takie same. I niezależnie ile tych transakcji zrobię, ciągle jest to samo, ten sam przychód, ten sam koszt. Po co więc księgowanie tych transakcji? Głupota totalna, każdego miesiąca nabija się ogromny przychód i taki sam koszt, czyli dochód 0. Dopiero jak wymienię kiedyś tam na PLN okaże się, jaki jest dochód, czyli finalnie jak prześlę z powrotem BTC warte 2000zł, będzie 1000zł dochodu. Chociaż faktycznie ten dochód wyniesie 2000zł, ponieważ ten koszt 1000zł był dodany kiedyś tam, czyli można powiedzieć dawno zapomniany i rozliczony w PIT. A może coś pomyliłem? :)
Nie pomyliłeś. Tylko przy obrocie 2mln euro rocznie w kolejnym roku będziesz musiał prowadzić pełna księgowość.
Do tego dochodzi możliwość zakwestionowania poniesionych kosztów w KPiR bo nasza ustawa nie przewiduje wprost jakim dokumentem można by je ująć w tej książce.
Więc jak kolega radzi pełna księgowosc od początku jest naprawdę dobrym rozwiązaniem - a jakby jeszcze do tego dać spółkę zoo - to już wogóle można być prawie bezpiecznym jeśli chodzi o podatki.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 9 maja 2018, 12:37

Jakby ktoś miał ochotę sobie poczytać jak kwestia PCC za krypto wyglądała od strony pracowników US - wklejam kopię z Google, bo do oryginalnego forum nie mam dostępu: https://webcache.googleusercontent.com/ ... =firefox-b
Żadnych rewelacji oczywiście.

Dodano po 12 minutach 21 sekundach:
A na drugiej stronie chłopaki z US dochodzą do tych samych wniosków co my:
To jakaś kpina?! To znaczy jak zrobiłem 20 transakcji i mogę rozliczyć to muszę a jak zrobiłem 500 transakcji i stanowi to dla mnie "niedogodność podatkową" to już nie muszę? I będzie komunikat? Komunikat to podatnicy sobie mogą w d.pę wsadzić. Za 3 lata ktoś w ministerstwie powie, że to bzdura i komunikaty się nie liczą - bulić PCC według ustawy... Jak te bzdury tłumaczyć podatnikom?

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » środa, 9 maja 2018, 15:50

No i co z tą grupą roboczą i izbą gospodarczą? Oni chyba jako jedyni mogą coś zdziałać w sferze podatkowej. Tymczasem nawet nie chcą się chwalić tym co robią(może dlatego że nic się nie zmienia). Zero kontaktu z ludźmi których to interesuje, ani od rządu ani od ludu. Tragedia...
Poza tym na całym świecie kłócą się o podatki od krypto, po tylu latach nie potrafią nic uzgodnić. Ale oczywiście podatków nie zniosą, ani nie ujednolicą...tak jakby nie dało się stworzyć nowej kategorii pieniądza do opodatkowania zamiast próbować wrzucić do ułomynch kategorii już istniejących. Ale zapewne nic nie dzieje się bez przyczyny, kompletny debilizm z obu stron, każemy płacić bezsensowne podatki ale i tak 99% zapłaci więc po co się wysilać, można wyrzucić całe prawo w pizdu i tak jak widać jest niepotrzebne, bo podatki i tak zapłacone i wszyscy zadowoleni(że płacą 81% pod przykrywką 18%).
Ciekawe ile osób wie że wszystkim rozliczającym się mogą zostać zablokowane konta na 3 miesiące i zdechną z głodu pod mostem.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBanita » środa, 9 maja 2018, 15:57

Są kraje, które zniosły, czy ujednoliciły! Nie czekaj na oklaski - WVPIERDALAY :idea:

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 10 maja 2018, 09:30

Podatek rozlicza się dopiero w momencie zamiany bitcoinów na tradycyjną walutę (np. na złote) albo zakupu za nie towarów i usług – potwierdził wczoraj WSA w Olsztynie.

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... alute.html

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adam1226 » czwartek, 10 maja 2018, 09:37

dingo pisze: No i co z tą grupą roboczą i izbą gospodarczą?
Dzisiaj jest spotkanie, pozniej impreza - rowniez dla sympatykow:

Niestety nie trwa to tak szybko jakby się chciało - z tego co wiem, ostatnio prace koncentrowały się głownie na przygotowaniu statutu - a ten musi być tak dopracowany, żeby sąd rejestracyjny nie miał się do czego przyczepić...
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Posty: 7474
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2761
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pael » czwartek, 10 maja 2018, 09:39

Dzieki za artykul, chociaz osobiscie nie jestem zaskoczony. Pozostala juz tylko kwestia, ze pieniadze na gieldzie, to nie sa pieniadze do momentu pojawienia sie na naszym rachunku bankowym i mamy wszystko jasne ;-)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: novymivo » czwartek, 10 maja 2018, 11:07

Podatek od kryptowalut rozlicza sie w kraju gdzie ma sie rezydenture podatkowa tak ?
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » czwartek, 10 maja 2018, 11:14

bl4ck pisze: Podatek rozlicza się dopiero w momencie zamiany bitcoinów na tradycyjną walutę (np. na złote) albo zakupu za nie towarów i usług – potwierdził wczoraj WSA w Olsztynie.

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... alute.html
genialnie

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości