Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jackdj » wtorek, 1 maja 2018, 11:13

Dovakhiin pisze: Poki polskie gieldy nie wydadza danych to us moze pocalowac nas po rekach za to ze jakiekolwiek plny im oddalismy :)
Ja wolałem się rozliczyć bo niewiadomo co się wydarzy w ciągu 5 lat ale z początku miałem plan aby się nie ujawniać,bo przez te 5 lat nie jest powiedziane że urząd skarbowy się mną zainteresuje ( teraz napewno ),ale jak po wyliczeniu wyszedł mi podatek,który przekracza wartość przestępstwa skarbowego to wolałem nie ryzykować.
Urząd skarbowy ma już nasze dane a więc to już nas nie dotyczy.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 1 maja 2018, 11:25

Dovakhiin pisze:Poki polskie gieldy nie wydadza danych to us moze pocalowac nas po rekach za to ze jakiekolwiek plny im oddalismy :) raz ze gieldy krypto nie wystawiaja pit i nie informuja o tym naszych us... dwa ze nawet jak us nasz zechce weryfikacje to my rozkladamy rece.... ale generalnie skoro ktos placi w tysiacach podatek, to powinni sie tylko cieszyc ze cos wplynelo:)
Liczysz jeszcze na to że bb nie wyda? Ja chyba się z tym już pogodzilem... Ale nadzieja umiera ostatnia.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jackdj » wtorek, 1 maja 2018, 11:29

_chybaty pisze:
Dovakhiin pisze:Poki polskie gieldy nie wydadza danych to us moze pocalowac nas po rekach za to ze jakiekolwiek plny im oddalismy :) raz ze gieldy krypto nie wystawiaja pit i nie informuja o tym naszych us... dwa ze nawet jak us nasz zechce weryfikacje to my rozkladamy rece.... ale generalnie skoro ktos placi w tysiacach podatek, to powinni sie tylko cieszyc ze cos wplynelo:)
Liczysz jeszcze na to że bb nie wyda? Ja chyba się z tym już pogodzilem... Ale nadzieja umiera ostatnia.
Jeśli knf nie usunie ich z czanej listy to w czerwcu Bitbay wynosi się z polandji a myślę że knf nie zrobi nic w tej sprawie.Także spokojna głowa.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4286
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4288
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » wtorek, 1 maja 2018, 12:05

Dovakhiin pisze: @Zagłoba, no ale bądźmy szczerzy, nikt nikogo nie oszujuje.. bo dla us najważniejszy jest podatek należny.. i musi być w pełni zapłacony
Niestety nieprawda. Premie urzędników skarbowych zależą od kwot nałożonych mandatów.
Jest 1 maja, ja już w drodze do Meksyku. Pozdrawiam i z fartem, ziomeczki :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 1 maja 2018, 23:14

jackdj pisze:
benq pisze: @jackdj, Nie ma żadnej wartości, podobnie jak Twoje własne wyliczenia w excelu czy na kartce. To jest tylko ułatwienie dla Ciebie - ktoś liczy za Ciebie.
Dlatego jestem przekonany że będziemy to musieli liczyć jeszcze raz ale tym razem zlecając to jakimś firmom z doradztwa podatkowego,które mają na to pozwolenie i certyfikaty i oczywiście trzeba będzie za tą usługę zapłacić dużo więcej.
Nie sądzę, urzędy tak nie działają. Chyba nawet nie mogą nakazać podatnikowi wynajęcia biura księgowego. Mogą się czepić rezultatów tych obliczeń i miliona innych rzeczy, albo same coś sobie wyliczyć, to tak.

Początkujący
Posty: 109
Rejestracja: 14 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Avenged90x » środa, 2 maja 2018, 17:15

Czy jeśli całą kwotę kapitału na krytpowaluty wpłaciłem poprzez Żabkę (na Bitbay) i miałem tam niezweryfikowane konto (nadal mam) jak i na innych giełdach, na które później przelewałem środki z BB (hitbtc, itd) to US jest w stanie mnie namierzyć w jakiś sposób? Dodam, że w 2017 nic nie zarobiłem na krypto, a poniosłem stratę, czyli generalnie jestem na minusie w stosunku do wpłaconego kapitału :) (czekam na moment, żeby odrobić stratę, ale znowu mi ostatnio pociąg uciekł..) . Rozumiem, że w tym przypadku bezpieczniej jest wysłać korektę PIT (złożyłem 30 kwietnia pit-37 o dochodach za 2017) że nic nie zarobiłem i się nie obawiać, że mnie dorwą i nałożą kary?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: novymivo » środa, 2 maja 2018, 17:43

@Barragol, ale to jest tylko przyklad jednej transakcji stratnej. Kazda transakcje tak wylicza i nie odejmuje 100% losses od podatku naleznego tak jak zakladamy.
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » środa, 2 maja 2018, 18:11

novymivo pisze: @Barragol, ale to jest tylko przyklad jednej transakcji stratnej. Kazda transakcje tak wylicza i nie odejmuje 100% losses od podatku naleznego tak jak zakladamy.
nikt inny z takim czyms sie jeszcze nie spotkal wiec raczej blad po twojej stronie a nie kalkulatora

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: aribike » sobota, 5 maja 2018, 08:15

Jak wiadomo rozliczyć trzeba każdą transakcję, handluję obecnie tylko na bittrexie, krypto rozliczam w działalności. W nowym roku nie można dać w koszty tego, co kupiło się w poprzednim roku. Niestety o to nie zadbałem i jest kilka walut, które kupiłem w 2017 i sprzedałem w 2018. I teraz taki przykład: w 2017 za BTC zakupiłem (LIMIT-BUY) jakiegoś tam alta, czyli jest kupno i potem jak w 2018 to sprzedam, to nie mogę zrobić kosztu. A co by było, gdybym BTC sprzedał zamieniając w USDT (LIMIT_SELL)? Wówczas, już w 2018r. z powrotem kupuję BTC, czyli niby jest w porząsiu i mam zakup (LIMIT-BUY). No ale to są transakcje na bittrexie, a jak to się ma do PLN? A może powinienem w ogóle wysłać to sobie gdzieś np. na BB i tam zamienić na PLN na koniec roku? Ale jak w takim razie traktować mam te transakcje na bittrexie? Zamiany BTC na USDT może jednak nie traktować jako sprzedaż, a jako kupno, czyli tak jak BTC-ALT? Ktoś może coś wie w tym temacie?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » sobota, 5 maja 2018, 14:16

@aribike, jeżeli masz pełną księgowość to możesz stosować FIFO i rozliczyć koszt w momencie sprzedaży BTC niezależnie od roku.
Jeżeli nie masz pełnej księgowości, to nie możesz legalnie handlować krypto w ramach DG.
Pomijając to, w takim wypadku nie rozliczasz kosztu w momencie sprzedaży, tylko w momencie zakupu.
Więc powinieneś w 2017 r. zaksięgować koszty z 2017 r.

Zamiana BTC na USDT to normalna transakcja krypto-krypto. Masz sprzedaż BTC i kupno USDT.
I to musisz rozliczyć jako 2 transakcje.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: aribike » niedziela, 6 maja 2018, 03:18

Tak jestem na zasadach ogólnych i prowadzę KPiR, stosuję właśnie FIFO. Niezależnie od roku? Czyli to, co kupiłem w 2017, sprzedając w 2018 mogę dać w koszty? Ale gdzieś czytałem, że w nowym roku wszystko przepada i wówczas zakup się nie liczy i powstaje tylko przychód, więc jak to? Zamiana BTC na USDT to normalna transakcja krypto-krypto - owszem. Tylko, że na bittrexie wówczas to USDT jest główną walutą, i jak wymieniam BTC na USDT, to pierwsza transakcja jaką przeprowadzę na tych walutach to sprzedaż, czyli sprzedaję BTC, no ale nie mam ich zakupu, więc jak dodać koszt? Tzn. zakup kiedyś tam był z PLN, jak przesłało się BTC z innej giełdy - to taki zakup dać w koszty, czyli przy zamianie PLN-BTC z jakiejś tam przeszłości, mimo że w międzyczasie handlowało się na innych altach?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » niedziela, 6 maja 2018, 06:52

aribike pisze:Tak jestem na zasadach ogólnych i prowadzę KPiR, stosuję właśnie FIFO. Niezależnie od roku? Czyli to, co kupiłem w 2017, sprzedając w 2018 mogę dać w koszty? Ale gdzieś czytałem, że w nowym roku wszystko przepada i wówczas zakup się nie liczy i powstaje tylko przychód, więc jak to? Zamiana BTC na USDT to normalna transakcja krypto-krypto - owszem. Tylko, że na bittrexie wówczas to USDT jest główną walutą, i jak wymieniam BTC na USDT, to pierwsza transakcja jaką przeprowadzę na tych walutach to sprzedaż, czyli sprzedaję BTC, no ale nie mam ich zakupu, więc jak dodać koszt? Tzn. zakup kiedyś tam był z PLN, jak przesłało się BTC z innej giełdy - to taki zakup dać w koszty, czyli przy zamianie PLN-BTC z jakiejś tam przeszłości, mimo że w międzyczasie handlowało się na innych altach?
Na kpir nie możesz stosować FIFO.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: aribike » niedziela, 6 maja 2018, 10:37

W KPiR wpisuję łączną wartość przychodów i kosztów w miesiącu, FIFO prowadzę oddzielnie w excelu, robię tak jak napisano w tej interpretacji: https://www.podatki.biz/artykuly/zakup- ... _36369.htm
Zadałem inne pytanie, a nie czy tak mogę, czy nie i byłbym wdzięczny za odpowiedzi, czyli co z tym nowym rokiem i jak to jest z wymianą krypto-krypto, bo BTC-ALT jest zakup, a potem sprzedaż, czyli dobrze, natomiast UDST-BTC najpierw jest sprzedaż, a z powrotem zamieniając na BTC zakup.
Zamiana BTC na USDT to normalna transakcja krypto-krypto. Masz sprzedaż BTC i kupno USDT.
Czyli jaki będzie koszt? I czemu jako 2 transakcje, skoro to jest jedna transakcja?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 6 maja 2018, 13:00

aribike pisze: W KPiR wpisuję łączną wartość przychodów i kosztów w miesiącu, FIFO prowadzę oddzielnie w excelu, robię tak jak napisano w tej interpretacji: https://www.podatki.biz/artykuly/zakup- ... _36369.htm
Jak to robisz to w excelu ?
To rozliczasz krypto w DG czy poza nią ?
Bo ta interpretacja jest główną interpretacją mówiącą o tym, że na KPIR nie można stosować FIFO.
aribike pisze: Zadałem inne pytanie, a nie czy tak mogę, czy nie i byłbym wdzięczny za odpowiedzi, czyli co z tym nowym rokiem i jak to jest z wymianą krypto-krypto, bo BTC-ALT jest zakup
Jeżeli rozliczasz się metodą FIFO to koszt rozliczasz w momencie sprzedaży danej krypto (w kolejności od najstarszej do najmłodszej) niezależnie od roku.
Ale jeżeli jesteś na KPIR to koszt rozliczasz w momencie jego poniesienia, a przychód w momencie sprzedaży.
aribike pisze: , a potem sprzedaż, czyli dobrze, natomiast UDST-BTC najpierw jest sprzedaż, a z powrotem zamieniając na BTC zakup.
Zamiana BTC na USDT to normalna transakcja krypto-krypto. Masz sprzedaż BTC i kupno USDT.
Czyli jaki będzie koszt?
Kosztem będzie ilość kupionych USDT po kursie USDT w USD lub PLN z danego momentu.
Nie wiem czy USDT jest notowany gdzieś w PLN, więc musisz wziąć kurs w USD i przeliczyć na PLN wg kursu NBP z dnia poprzedniego.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: aribike » poniedziałek, 7 maja 2018, 00:15

Prowadzę KPiR, a w excelu mam wszystkie wykonane transakcje i tam sobie metodą FIFO wszystko obliczam. Czyli reasumując, robię źle. Czyli wszystkie transakcje mam wpisać do KPiR? Każdą osobno? Zakup w 10 kolumnie sprzedaż w 7? I jak to wtedy jest z tym nowym rokiem?
Wracając do USDT, kosztem jest ilość kupionych USDT - ale na bittrexie pierwsza transakcja z USDT to limit-sell, czyli sprzedaż. Rozumiem więc, że mimo wszystko mam to traktować jako zakup? Ale wtedy to nie ma sensu, bo każdą walutę przy wymianie można uznać, że kupuję, a nie sprzedaję. Czyli np. z PLN kupiłem BTC, z BTC kupiłem ALT, z ALTa kupiłem inny ALT - a gdzie wtedy sprzedaż? No chyba, że traktować to tak: sprzedałem PLN kupiłem BTC, sprzedałem BTC kupiłem ALT itd. - no ale wtedy przychód i koszt będą takie same.. ech :/

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 4 stycznia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Galhard » poniedziałek, 7 maja 2018, 12:12

aribike pisze: No chyba, że traktować to tak: sprzedałem PLN kupiłem BTC, sprzedałem BTC kupiłem ALT itd. - no ale wtedy przychód i koszt będą takie same.. ech :/
Tylko, że BTC w drugim kroku "sprzedałem BTC kupiłem ALT" ma już inną wartość (po innym kursie jest) niż w pierwszym kroku "sprzedałem PLN kupiłem BTC" i od różnicy tych wartości masz dochód/zysk.
1. Kupujesz 1 BTC za 10 000 $
2. Za to 1 BTC kupujesz 10 ETH ale w momencie zakupu ten 1 BTC jest wart już 10 200 $
Masz koszt 10 000$ i przychód 10 200 $ czyli dochód 200 $
3. Te 10 ETH w przyszłości przy wymianie na fiat lub kupnie innej krypto, będzie "miało już koszt" 10 200 $ bo za tyle zostało zakupione. Czyli sprzedając je później na dolary za np 9000 $ masz stratę 1 200 $ (10200-9000).
itd.
aribike pisze: Czyli wszystkie transakcje mam wpisać do KPiR? Każdą osobno? Zakup w 10 kolumnie sprzedaż w 7? I jak to wtedy jest z tym nowym rokiem?
Co gdzie wpisywać nie wiem ale kolega powyżej na główny problem już odpowiedział
Zagłoba pisze: Ale jeżeli jesteś na KPIR to koszt rozliczasz w momencie jego poniesienia, a przychód w momencie sprzedaży.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: aribike » wtorek, 8 maja 2018, 09:30

No ok, to już wiem więcej. Jeszcze mam tylko pytanie jak to księgować w KPiR? Każdą transakcję oddzielnie? Czyli jak mam 1000 transakcji w miesiącu, to w KPiR w tym miesiącu ma być 1000 wierszy na krypto? I co wpisać w nr dokumentu księgowego, co w kontrahencie?

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » wtorek, 8 maja 2018, 09:41

Tak to wygląda, gdy ktoś próbuje stosować przepisy dotyczące jazdy rowerem do wyścigów łodzi podwodnych...

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: aribike » wtorek, 8 maja 2018, 10:06

Chociaż jednak nie wiem więcej, inaczej zapytam, załóżmy, że mam sobie takie transakcje:
Obrazek
Czyli po kolei tak jak jest tak wrzucam w KPiR w każdy miesiąc?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 8 maja 2018, 10:58

@aribike W KPiR nie da się tego poprawnie zrobić.
O ile wiem, najmniej niepoprawny (lol) sposób, to tworzenie dziennych zestawień i księgowanie tych zestawień jako dowodów wewnętrznych. Przynajmniej tak tutaj ktoś robił. Ale ja nie prowadziłem KPiR z krypto więc nie wiem na pewno, idźże z tym do księgowego. Na temat podatków i KPiR mamy całe forum, poczytaj sobie: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 29#p455298

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości