Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Skrilex » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 21:54

Zdumiewacie mnie, naprawde. Konkretnie dwa typy osob:
1) ci, ktorzy -enty raz pytaja o cos (jak rozliczyc sie z podatku od pseudowalutXD), co bylo juz tu walkowane kilkukrotnie, albo mozna przeczytac w 15 sek. na jakiejs stronie o tematyce kryptowalut
2) osoby, ktore niejako rozmyslnie blednie rozliczaja sie na podstawie tego, co poszlo z konta bankowego na "gielde" i co z "gieldy" na owo konto wrocilo - to znaczy moim zdaniem, taki sposob powinien byc jedynym, slusznym i prawidlowym na policzenie ile podatku wisimy fiskusowi, z tym ze na chwile obecna "prawidlowa" metoda jest inna. Pewnie Wam to ujdzie na sucho :mrgreen: bo ja z Waszego sposobu nie skorzystalem i muszac sie zapozyczyc zaplacilem dosc spora kwote podatku od piniendzy, ktorych na oczy (na koncie bankowym) nie widzialem.
No nic, moze w biezacym roku (jako hodler) nie dokonam zadnej sprzedazy krypto, a od 2019 bedzie juz jakas rozsadniejsza wykladnia.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 21:58

Liskowicz pisze:
Skoro z dochodu z pracy wypełniłem już PITa i zapłaciłem za niego podatek to w PIT 36 liczę tylko przychód za krypto
Namotałeś. Kwota wolna jest wspólna dla obu pitów. Jeśli masz przychody z pracy i z krypto to jedno i drugie rozliczasz razem na PIT-36.

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
morloh pisze: wysłałem pit 37 z zarobkow z pracy. Teraz poprawnie powinienem wyslac korekte: czyli:
-wypełnić pit 36 zaznaczycz pole korekta i w polu wyjasnienia , bledny formularz tak?
Nie, nie korygujesz PIT-36, bo wysłałeś PIT-37. Według mnie ponownie PIT-37 z zerami (tym razem korekta) oraz nowy PIT-36. Ale nie jestem 100% pewien.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 10 września 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: morloh » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 22:02

kajetan pisze:
Liskowicz pisze:
Skoro z dochodu z pracy wypełniłem już PITa i zapłaciłem za niego podatek to w PIT 36 liczę tylko przychód za krypto
Namotałeś. Kwota wolna jest wspólna dla obu pitów. Jeśli masz przychody z pracy i z krypto to jedno i drugie rozliczasz razem na PIT-36.

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
morloh pisze: wysłałem pit 37 z zarobkow z pracy. Teraz poprawnie powinienem wyslac korekte: czyli:
-wypełnić pit 36 zaznaczycz pole korekta i w polu wyjasnienia , bledny formularz tak?
Nie, nie korygujesz PIT-36, bo wysłałeś PIT-37. Według mnie ponownie PIT-37 z zerami (tym razem korekta) oraz nowy PIT-36. Ale nie jestem 100% pewien.
na stronach czytam ze kazde nowe zeznanioe musi być korektą i napisac uzasadnienie czemu w rubryce

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: eshabe » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 22:04

PIT37 to uproszczona wersja PITu-36. Jeżeli niepotrzebnie złożyło się PIT37, to wystarczy wysłać teraz poprawny PIT36 z zaznaczonym polem "korekta".

Źródło informacji: http://www.porady.egospodarka.pl/Rozlic ... IT-36.html

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 10 września 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: morloh » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 22:07

eshabe pisze: PIT37 to uproszczona wersja PITu-36. Jeżeli niepotrzebnie złożyło się PIT37, to wystarczy wysłać teraz poprawny PIT36 z zaznaczonym polem "korekta".

Źródło informacji: http://www.porady.egospodarka.pl/Rozlic ... IT-36.html
nawet sie nie da wysłac pit 36 , upo wywala bląd ze rozliczenie zostalo juz wyslane na zasadach ogolnych :P

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 22:09

morloh pisze:na stronach czytam ze kazde nowe zeznanioe musi być korektą i napisac uzasadnienie czemu w rubryce
Ok, to ja nie wiem, może i masz rację. Tak piszą tutaj: https://www.bankier.pl/wiadomosc/PIT-20 ... 09251.html
Tutaj piszą jeszcze inaczej, że to nie korekta: http://biznes.onet.pl/praca/podatki/kor ... sem/bpqlvy
Tak czy siak 2 maja biegnij do US i odkręcaj.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 22:14

@kajetan,
Zadne zera. Po prostu korekta jest aktualnym zlozonym pitem i niweluje poprzednie. Ponadto w rubryce pisze sie stosowne wyjasnienia.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 22:17

Dovakhiin pisze: @kajetan,
Zadne zera. Po prostu korekta jest aktualnym zlozonym pitem i niweluje poprzednie. Ponadto w rubryce pisze sie stosowne wyjasnienia.
Ok, pewnie macie rację, mój błąd. Zastawiam się tylko nad czymś... zdarzają się ludzie, którzy muszą złożyć dwa PIT-y, np. ktoś miał działalność na podatku liniowym (PIT-36L) oraz umowę o pracę na zasadach ogólnych (PIT-37). To jak teraz by złożył korektę PIT-36, to do którego z tamtych PITów (PIT-36L oraz PIT-37) byłaby to korekta?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 167
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: alfthebest » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 23:06

witam
długo czytam to forum i wreszcie się zarejestrowałem :)
Proste pytanie: działalność jednoosobowa (podatek liniowy) - zrobiłem PIT-36L (mam zwrot) i ok.
a do rozliczenia krypto drugi PIT-36 i tam mam wpisać w poz. 74 np. 26000 a w poz 75 22000 i w poz 76 jest 4000 dochodu - i co dalej (co z poz. 78) bo program e-deklaracje nie wylicza mi z tego podatku ? a chyba powinienem zapłacić ok 760 zł?
mam jeszcze coś sam dopisać

Dodano po 15 minutach 47 sekundach:
ktoś odpowie - została niecała godzina żebym to wysłał - pomóżcie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: novymivo » wtorek, 1 maja 2018, 08:55

Zglupialem. Prosze o pomoc specow.
Mialem 2 transakcje na gieldzie :
1. kupno za 1000 zl sprzedaz za 2000 zl = 1000 dochodu - place z tego np 20% podatku czyli 200 zl
2. kupno za 2000 zl sprzedaz za 1000zl = -1000 dochodu
I teraz :
Czy strate tysiaca zl odliczam w calosci od podatku ktory moge zaplacic czy tez odliczam tylko 20% od -1000zl dochodu z pkt 2 i odliczam od podatku z zyskownych transakcji ?
Cointracking tak liczy zobaczcie :
Cost Basis: 2,098.92 PLN (Price: 13445.96347205 PLN / BTC)
Proceeds: 1,552.26 PLN (Price: 9943.95000000 PLN / BTC)
Gain/Loss: -546.67 PLN
Tax: -109.33 PLN
Polskie Forum Bitcoin.pl

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 1 maja 2018, 09:22

@novymivo, jesli wszystkie transakcje byly w 2017 to koszty 3k, przychody 3k, dochod 0, podatek 0.

PITa wczoraj wyslales mam nadzieje :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: novymivo » wtorek, 1 maja 2018, 09:30

@novymivo,
To czemu cointracking metoda fifo lipo i inne g.... przy tworzeniu tax reportu odlicza od naleznosci podatkowej straty do wysokosci 20 % poniesionej straty a nie 100% ? Mozesz mi to wytlumaczyc ?
Polskie Forum Bitcoin.pl

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 1 maja 2018, 09:37

@novymivo, nie znam tego programu. Moze w USA tak sie liczy podatki. Nie mam pojecia.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: novymivo » wtorek, 1 maja 2018, 09:44

@japu, No ale wydaje sie to logicznie niemozliwe czy jak ? Ja sie pogubilem w tym wszystkim.
Myslalem ze licze sume sprzedazy, kupna roznica i podatek a nie transakcja zyskowna podatek, stratna odlicz ale tylko 20%. Parodia. Wiekszosc graczy by nic nie zarobila a miala wielkie podatki do zaplacenia. Rozumiesz to, to jest cos wiekszego niz PCC.
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 1 maja 2018, 09:54

novymivo pisze:@japu, No ale wydaje sie to logicznie niemozliwe czy jak ? Ja sie pogubilem w tym wszystkim.
Myslalem ze licze sume sprzedazy, kupna roznica i podatek a nie transakcja zyskowna podatek, stratna odlicz ale tylko 20%. Parodia. Wiekszosc graczy by nic nie zarobila a miala wielkie podatki do zaplacenia. Rozumiesz to, to jest cos wiekszego niz PCC.
Dlatego ktoś tam na reddicie pisał że gdyby nie PCC to oni mają gorzej.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » wtorek, 1 maja 2018, 10:31

novymivo pisze: Zglupialem. Prosze o pomoc specow.
Mialem 2 transakcje na gieldzie :
1. kupno za 1000 zl sprzedaz za 2000 zl = 1000 dochodu - place z tego np 20% podatku czyli 200 zl
2. kupno za 2000 zl sprzedaz za 1000zl = -1000 dochodu
I teraz :
Czy strate tysiaca zl odliczam w calosci od podatku ktory moge zaplacic czy tez odliczam tylko 20% od -1000zl dochodu z pkt 2 i odliczam od podatku z zyskownych transakcji ?
Cointracking tak liczy zobaczcie :
Cost Basis: 2,098.92 PLN (Price: 13445.96347205 PLN / BTC)
Proceeds: 1,552.26 PLN (Price: 9943.95000000 PLN / BTC)
Gain/Loss: -546.67 PLN
Tax: -109.33 PLN
w calosci, moze pokaz liste transakcji dokladna jaka dales do tego cointracking to bedzie mozna lepiej wywnioskowac skad taki wynik

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jackdj » wtorek, 1 maja 2018, 10:39

Po tej całej gorączce dopiero teraz tak się zastanawiam czy urzędy skarbowe nam nie zakwestionują tych naszych wyliczeń.
No bo jaką wartość prawną ma jakieś wyliczenie w jakimś płatnym programie ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » wtorek, 1 maja 2018, 10:47

@jackdj, Nie ma żadnej wartości, podobnie jak Twoje własne wyliczenia w excelu czy na kartce. To jest tylko ułatwienie dla Ciebie - ktoś liczy za Ciebie.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jackdj » wtorek, 1 maja 2018, 10:58

benq pisze: @jackdj, Nie ma żadnej wartości, podobnie jak Twoje własne wyliczenia w excelu czy na kartce. To jest tylko ułatwienie dla Ciebie - ktoś liczy za Ciebie.
Dlatego jestem przekonany że będziemy to musieli liczyć jeszcze raz ale tym razem zlecając to jakimś firmom z doradztwa podatkowego,które mają na to pozwolenie i certyfikaty i oczywiście trzeba będzie za tą usługę zapłacić dużo więcej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » wtorek, 1 maja 2018, 11:07

Poki polskie gieldy nie wydadza danych to us moze pocalowac nas po rekach za to ze jakiekolwiek plny im oddalismy :) raz ze gieldy krypto nie wystawiaja pit i nie informuja o tym naszych us... dwa ze nawet jak us nasz zechce weryfikacje to my rozkladamy rece.... ale generalnie skoro ktos placi w tysiacach podatek, to powinni sie tylko cieszyc ze cos wplynelo:)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 25 gości