Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adamRucz » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:46

Hectic pisze:
Hectic pisze: Mam pytanko, CoinsMarkets na którym handlowałem ostro namieszał w mojej historii transakcji i wychodzi na to, że wszystkie transakcje wykonywałem w 12 minucie różnych godzin (chociaż dni się zgadzają) -> http://puu.sh/AcBxS/bff7c466a5.png takich transakcji mam prawie 30 :? No i wychodzi na to, że w niektórych przypadkach najpierw sprzedałem daną kryptowalutę a dopiero później ją kupiłem zamiast odwrotnie jak powinno być :/ Macie pomysł co z tym zrobić? Wpłynie to jakoś na moje wyliczenia?
Ponawiam pytanie, co mam zrobić w takim przypadku? :cry:
Moim skromnym zdaniem mamy przynajmniej 2 przeslanki, abys to olal i rozliczyl przelewy (ktorych zapewne nie masz czyli podatek zerowy):

1) gielda nie udostepnia ci niezbednych danych do obliczenia podatku. Twoja rola nie jest domyslanie sie, wymyslanie i poprawianie dokumentu.

2) rzad obiecuje laskawe traktowanie bledow w zeznaniach. Jedna z interpretacji uznanych przez biuro prawne BitBay opiera sie wlasnie na przelewach. Masz wiec podstawy oprzec sie rowniez na tej metodzie.

Dla spokoju oszacuj podatek, ktory moglby byc, a nie zaplacisz go. Jesli jest mniejszy niz 5000 zl, to w zaden sposob nie kwalifikuje cie jako przestepce podatkowego. Maksymalna sankcja to klopoty, odsetki karne i grzywna. Maksymalna, powtarzam.

Dodam na koniec formulke, ze nie jestem prawnikiem ani ksiegowym i w zaden sposob mojego wpisu nie nalezy traktowac jako porady prawnej.

Pozdrawiam

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jackdj » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:04

Czy ktoś już pobierał ten raport podatkowy z Bitbay za 65 zł ?
Co to za plik ?
Czy są w nim wyszczególnione wszystkie transakcje od początku 2017 roku ?
I czy termin rozliczenia za 2017 rok mija dziś o północy czy jutro o północy ?

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adamRucz » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:08

jackdj pisze: enia za 2017 rok mija dziś o północy czy jutro o północy ?
google "do kiedy rozliczenie podatkowe 2017"

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:26

adamRucz pisze: rowniez
Przestępstwo skarbowe jest dopiero jak kwota należnego podatku przekroczy 10500

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jackdj » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:27

Dzięki.Zostało 5 godzin a więc się nie rozliczam.
Mam nadzieję że Bitbay wyniesie się z tego chorego kraju.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:32

@jackdj, jakie pięć godzin, człowieku.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:36

@jackdj, Tak, już parę osób korzystało z bitbayowego rozliczania:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=28814
Pliki to pdf po prostu.
jackdj pisze: Dzięki.Zostało 5 godzin a więc się nie rozliczam.
Mam nadzieję że Bitbay wyniesie się z tego chorego kraju.
Jakie 5 godzin? PITa możesz wysłać przez internet jutro o 23:59 i będzie w terminie.
Nie liczyłbym na to, że Bitbay podejmie taką decyzję. Gdyby mieli uciekać w popłochu to nie bawiliby się w aplikację do rozliczania.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jackdj » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:40

Sorry.Wszedłem w google i pierwszy link był:

»Rozliczenie Podatkowe 2017« | Pozostało Tylko „5 godzin”‎

Może nie uciekałby w popłochu,ale ogólnie mógłby stąd się wynieść i wtedy nic by tu już nie było.

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: TrekStar » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:46

A czy do PIT36 trzeba załączyć PIT-B z przychodami/kosztami?

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: trakol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 19:21

osobiscie mialem metlik w glowie i malu czasu i rozliczylem na podstawie wplat/wyplat z konta bankowego, bo juz nawet niektorych starych wplat/wyplat w fiat bitbay nie pokazuje w historii. moze to nie najlepsza metoda ale przejrzysta i wiarygodna + gielda tez taka interpretacje proponuje jaka jedna z 3. Zawsze mozna zlozyc korekte.

Dodatkowo podpieram sie tym, ze zliczajac wszystkie sprzedaze/zakupy wychodzi ta sama kwota tylko ze wieksze liczby.


Mysle ze w razie kontrolii lepiej bedzie tak rozliczyc niz ukryć

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: novymivo » niedziela, 29 kwietnia 2018, 19:34

trakol pisze: Dodatkowo podpieram sie tym, ze zliczajac wszystkie sprzedaze/zakupy wychodzi ta sama kwota tylko ze wieksze liczby.
Czy jestes tego pewny ? Czy FIFO czasem nie jest gorsza opcja do obliczenia podatku niz wplaty i wyplaty ? Wydaje mi sie ze liczenie metoda FIFO naliczy wyzszy podatek .
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 19:53

novymivo pisze:
trakol pisze: Dodatkowo podpieram sie tym, ze zliczajac wszystkie sprzedaze/zakupy wychodzi ta sama kwota tylko ze wieksze liczby.
Czy jestes tego pewny ? Czy FIFO czasem nie jest gorsza opcja do obliczenia podatku niz wplaty i wyplaty ? Wydaje mi sie ze liczenie metoda FIFO naliczy wyzszy podatek .
teoretycznie powinna naliczac taki sam podatek, roznice biora sie z rozbicia na osobne lata podatkowe

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: novymivo » niedziela, 29 kwietnia 2018, 19:58

Barragol pisze: teoretycznie powinna naliczac taki sam podatek, roznice biora sie z rozbicia na osobne lata podatkowe
Pomiajac osobne lata podatkowe, czy jestes tego pewny ? Mam nieodparte wrazenie ze metoda fifo jest o wiele gorsza a roznice sa ogromne ...
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 20:12

novymivo pisze:
Barragol pisze: teoretycznie powinna naliczac taki sam podatek, roznice biora sie z rozbicia na osobne lata podatkowe
Pomiajac osobne lata podatkowe, czy jestes tego pewny ? Mam nieodparte wrazenie ze metoda fifo jest o wiele gorsza a roznice sa ogromne ...
niby z czego by sie ta roznica wziela? metoda przelewow to jest to samo co fifo + przelew na konto bankowe, chyba ze stosujesz jakies uproszczenia w stylu ze przelew 10 tys, jakies kupno i handel, przelew powrotny 20 tys i odrazu rozliczasz koszt 10 tys mimo ze jeszcze jakies coiny posiadasz, ale jesli bys sledzil stosunek procentowo to wyjdzie na to samo
wiec jedyne roznice podatkowe to w przypadku fifo bys mogl miec jakis duzy dochod w grudniu, a w przelewach bys decydowal kiedy ten dochod nastepuje

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: novymivo » niedziela, 29 kwietnia 2018, 20:18

@Barragol, Liczenie FIFO wychodzi na niekorzysc ale wiem dlaczego. Gdyz w historii sa luki dotyczace arbitrazu i nagle koszty to 0 zamiast realnej ceny zakupu na innej gieldzie.
Rozumiem w uproszczeniu ze jezeli policze roznice wplat i wyplat a do tego dolacze ciezarowke kartek z historia transakcji to podatek z tego wyjdzie taki sam. Ciekawe.
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 10 września 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: morloh » niedziela, 29 kwietnia 2018, 21:16

Witam , Mam pytanie proszę o wyrozumiałość:
W 2017 roku przelałem 2600zł na bitbaya, kupowałem i sprzedawałem krypto. Ostatecznie w grudniu sprzedałem troszkę krypto , i resztę w styczniu 2018roku , w lutym przelałem pieniądze na konto bankowe ok. 3700zł czy muszę się rozliczać w tym roku czy w następnym?

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 21:19

Smule pisze:
novymivo pisze: niby z czego by sie ta roznica wziela? metoda przelewow to jest to samo co fifo + przelew na konto bankowe, chyba ze stosujesz jakies uproszczenia w stylu ze przelew 10 tys, jakies kupno i handel, przelew powrotny 20 tys i odrazu rozliczasz koszt 10 tys mimo ze jeszcze jakies coiny posiadasz, ale jesli bys sledzil stosunek procentowo to wyjdzie na to samo
wiec jedyne roznice podatkowe to w przypadku fifo bys mogl miec jakis duzy dochod w grudniu, a w przelewach bys decydowal kiedy ten dochod nastepuje
novymivo pisze: Pomiajac osobne lata podatkowe, czy jestes tego pewny ? Mam nieodparte wrazenie ze metoda fifo jest o wiele gorsza a roznice sa ogromne ...
Różnica jest jednak dość spora.

Wykonując w jednym roku transakcje w takim stylu:
Kupno 1 BTC za 10000 zł
Sprzedaż 1 BTC za 20000 zł
Odkupienie tego co sprzedaliśmy przy 15000 zł

Licząc według przelewów wychodzi nam dochód 0 (o ile nie wypłaciliśmy kasy), a według fifo 10000 zł. Jak ktoś na koniec roku sprzeda wszystko i wypłaci kasę na konto to licząc przelewami czy fifo wyjdzie to samo, ale jak zostawi kasę w obrocie to już nie.
no to pisalem ze ta roznica wynika z lat podatkowych ale ostatecznie gdyby wszystko sprzedac to przelewy i fifo wyjda na dokladnie to samo

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: resuls » niedziela, 29 kwietnia 2018, 21:27

Sorry za offtop, ale muszę... Jestem już po! Rozliczyłem się metodą PIPO - (PLN IN/PLN OUT) - biorę na klatę kontrole i tyle.
Dziękuję wszystkim za ogromny wkład w ten temat wagi ciężkiej.
No i w końcu po miesiącu magla psychicznego odczułem ulgę, nawet nie wiecie jak wielką :D

Żeby uniknąć zbędnych pytań pani Zofii z okienka użyłem programu z MF "E-feklaracje desktop" - polecam, bo fajnie weryfikuje i podaje co było źle wpisane. Program w ciągu minuty wysłał mój pit i go pozytywnie zweryfikował.
Tu link do tego programu:
http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-in ... ronicznego

Ufff. Dobra... to po ile BTC? :twisted:

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: TrekStar » niedziela, 29 kwietnia 2018, 21:56

Ja rozliczyłem się z kolei LIFO, w dodatku zamiast ogromnych kwot wpisałem te same wartosci w przychodach i dochodach, koszty 0, jesli dostane kontrolę, trudno, i tak nie mam nic do stracenia , bo kontrola w przychodach 3 mil. kosztach 2,97 mil. murowana. :D

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » niedziela, 29 kwietnia 2018, 22:31

A w pole 78 cos sie wpisuje jesli np. ktos mial tylko dochody z krypto? Normalnie musze urwac kontakt z tym nieogarnietym ziomkiem...Nie dosc, ze mu wyliczylem jakos ten cholerny podatek w kwocie 3cyfrowej to jeszcze mnie pyta jak sie pita wypelnia...aaaa skad ja mam to wiedziec :)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości