Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 1 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mleczus1 » niedziela, 29 kwietnia 2018, 09:24

pael pisze:
Skrilex pisze: Od tego, co zarobilem na gieldzie odjalem to, co na nia wplacilem. Wynik zsumowalem z zarobkami z etatu. Czesc byla na 18%, czesc na 32% - bolalo, jak robilem przelew. Czy wedlug obecnej wiedzy zrobilem to prawidlowo? Ogolnie uwazam, ze krypty powinny zostac potraktowane, jako instrumenty finansowe i zostac objete 19% podatkiem od WYPŁAT z 'giełd' - proste, jasne, logiczne, jak fundusze inwestycyjne i uczciwe dla obydwu stron - panstwo zarabia kase, my sie opodatkowujemy. Obecne 32% to wiekszy bandytyzm i haracz, niz byl w "Rodzinie Soprano":/
Pierwszym zartem w naszym systemie podatkowym jest liczba 3091 zł.
Spoiler:
kwota wolna od podatku :lol:

dla porownania uk - £11,850, ponad 18 razy wiecej
Na dodatek mogę sobie przekazać żonie krypto na £11,850 i ona też nie zapłaci 8-)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 42
Rejestracja: 29 stycznia 2014
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: BugMeNot » niedziela, 29 kwietnia 2018, 10:01

Co może być powodem różnicy w kwotach dochodu z FIAT-CRYPTO i CRYPTO-CRYPTO (barter) oraz samego Fiat-Crypto?
W tym pierwszym przypadku wykazuje mi dużo wyższy dochód

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » niedziela, 29 kwietnia 2018, 10:11

@BugMeNot, Tutaj napisałem o tym więcej:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=28814
Główna różnica polega na tym, że w tym sposobie wszystkie zakupy są liczone jako koszt - co prawdopodobnie nie jest poprawne. Czyli zakupy walut w zeszłym roku są wliczane w koszty, nawet jeśli sprzedałeś je dopiero w 2018 lub posiadasz do dziś. Przychód zostaje taki sam, ale koszty dzięki temu rosną i dochód wychodzi korzystniejszy. Wydaje mi się (tylko moje zdanie), że ciężko będzie tę interpretację obronić.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 3060
Rejestracja: 7 września 2017
Reputacja: 42
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: sens » niedziela, 29 kwietnia 2018, 10:28

multan pisze:To chodzi wyłącznie o moją ocenę sytuacji i teraz mówię 'pas', ale kibicuję tym którzy idą i będą bronić logiki "wypłat z giełdy", bo wybronienie tej logiki byłoby idealne dla rozwoju kryptowalut.
Bronienie samych wypłat z giełdy przed US-em jest trochę wątłym pomysłem bo za bardzo może odbiegać od wyliczeń metodą FIFO. Ale już jej modyfikacja zgodna z matematyczną logiką realnego dochodu osiągniętego na koniec danego roku ma sens. Aby to zrobić musimy mieć (np. dla polskiej waluty):
- stan giełdowego depozytu pieniężnego PLN na początek roku,, tj. 1.01 godz. 00:00 -> A
- wszystkie przelewy przychodzące na giełdę w ciągu roku - > B
- wszystkie przelewy wychodzące na giełdę w ciągu roku -> C
- stan giełdowego depozytu pieniężnego PLN na koniec roku, tj. 31.12 godz. 24:00 -> D
Wtedy Twój rzeczywisty dochód w danym roku to: (C + D) – (A+B). Wtedy pierwszy człon stanowi przychód, a drugi koszt uzyskania przychodu.
Policzyłem wg powyższego i zgodziło się to co do grosza z dochodem wyliczonym metodą FIFO, sumarycznie dla BitBaya i Bitmarketa.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » niedziela, 29 kwietnia 2018, 10:38

@sens, Próbuję sprawdzić Twoją propozycję:
sens pisze: - stan giełdowego depozytu pieniężnego PLN na początek roku,, tj. 1.01 godz. 00:00 -> A
Czyli wpłacam 1000 zł na konto. A=1000 zł
sens pisze: - wszystkie przelewy przychodzące na giełdę w ciągu roku - > B
Robię jeszcze 9 przelewów na 1000 zł, łącznie suma przelewów to 9000zł. B = 9000zł
sens pisze: - wszystkie przelewy wychodzące na giełdę w ciągu roku -> C
Zakładam, że udało mi się podwoić wkład. Sprzedaję wszystkie moje krypto za 20 000zł.
10 000 (czyli mój wkład) wypłacam sobie na konto. C = 10 000zł
sens pisze: - stan giełdowego depozytu pieniężnego PLN na koniec roku, tj. 31.12 godz. 24:00 -> D
Za pozostałe zarobione 10 000zł kupuję sobie BTC. Nie zostało mi nic na koncie w PLN, więc D = 0.
sens pisze: Wtedy Twój rzeczywisty dochód w danym roku to: (C + D) – (A+B). Wtedy pierwszy człon stanowi przychód, a drugi koszt uzyskania przychodu.
(C+D) - (A+B) :arrow: (10 000zł + 0) - (1000zł + 9000zł) :arrow: 10 000zł - 10 000zł = 0.
Ni w ząb nie zgadza się to z FIFO. Bo zakup tych krypto za zarobione 10 000zł w FIFO kosztem nie jest.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 3060
Rejestracja: 7 września 2017
Reputacja: 42
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: sens » niedziela, 29 kwietnia 2018, 11:00

zgadza się @benq, więc to jest propozycja tylko dla tych, co nie zostawiali żadnych krypto na kolejny rok, tak jak u mnie, na obu giełdach zostały mi tylko złotówki.
Apropo składnika A to dotyczy pln-ów, które zostały z poprzedniego roku.

Początkujący
Posty: 71
Rejestracja: 5 lutego 2014
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kokum » niedziela, 29 kwietnia 2018, 13:14

Ja skorzystałem z serwisu libratax.com. Jest darmowy do 10 000 transakcji. Można załadować plik csv. Trochę trzeba się napracować w excelu, żeby zrobić odpowiedni plik z wszystkich giełd ale stronka działa fajnie. Można wybrać rózne metody FIFO, LIFO, AVCOSTS. U mnie najlepiej wychodzi LIFO.

Czy ktoś się orientuje czy w razie kontroli trzeba (lub jak) uzasadnić przed US wybór metody rozliczenia, np. jeżeli wybiorę LIFO?

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Hectic » niedziela, 29 kwietnia 2018, 13:30

Mam pytanko, CoinsMarkets na którym handlowałem ostro namieszał w mojej historii transakcji i wychodzi na to, że wszystkie transakcje wykonywałem w 12 minucie różnych godzin (chociaż dni się zgadzają) -> http://puu.sh/AcBxS/bff7c466a5.png takich transakcji mam prawie 30 :? No i wychodzi na to, że w niektórych przypadkach najpierw sprzedałem daną kryptowalutę a dopiero później ją kupiłem zamiast odwrotnie jak powinno być :/ Macie pomysł co z tym zrobić? Wpłynie to jakoś na moje wyliczenia?

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 8 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mojzesz88 » niedziela, 29 kwietnia 2018, 14:33

kokum pisze:Ja skorzystałem z serwisu libratax.com. Jest darmowy do 10 000 transakcji. Można załadować plik csv. Trochę trzeba się napracować w excelu, żeby zrobić odpowiedni plik z wszystkich giełd ale stronka działa fajnie. Można wybrać rózne metody FIFO, LIFO, AVCOSTS. U mnie najlepiej wychodzi LIFO.

Czy ktoś się orientuje czy w razie kontroli trzeba (lub jak) uzasadnić przed US wybór metody rozliczenia, np. jeżeli wybiorę LIFO?
Czyli jak zestawic 2gieldy do jednego pliku z roznymi parami krypto-krypto i krypto-pln zeby program to poprawnie odczytal? Prowizje tez bierze do wyliczen?

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Adam_12 » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:03

BTW w USA jest jak u nas, bardzo niewielki procent ludzi zgłosił swoje zarobki z krypto, większość wpisuje fiat-in fiat-out czytając fora. Dodatkowo czyta się też o zwiększonej emigracjido Puerto Rico gdzie amerykance nie musza płacić tak drakońskich podatków.
https://decentralpost.com/2018/04/15/ly ... reporting/

Najlepiej wychodzą na tym kraje które tworzą przyjemny system podatkowy dla krypto. Niewiele osób w polsce wykaże zyski, myślę max 5-10% osób grających na krypto się rozliczy. Większość pewno nie wykaże tego co ma na zagranicznych giełdach. Ale nie liczmy na to że człowiek żyjący w związku z kotem oraz bankowy mapet będą przychylni czemukolwiek związanemu z tematem blockchain. Ja emigruje, i każdemu polecam to samo.
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:05 przez Adam_12, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jackdj » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:04

Witam.

Powiedzcie mi proszę bo zupełnie nie ogarniam tych podatków,pitów itp.

Mam z pracy pit-11.

I mam przed sobą pit-36.

Program Tax Ledger wyliczył mi przychód z transakcji na Bitbay - 307040,3 zł, koszty ( w tym prowizje ) - 315916,81 zł.Dochód ( netto ) - - 8876,51
( Czy to możliwe ? Wchodząc w krypto miałem zamiar coś zyskać a nie stracić )

I teraz tak.

Z pit-11 z zakładki E - Dochody podatnika,pobrane zaliczki oraz pobrane składki przepisuję wartości z rubryki 29 - przychód,30 - koszty uzyskania przychodów , 33 - Zaliczka pobrana przez płatnika do zakładki D pit-36 - Dochody/straty ze źródeł przychodów odpowiednio do rubryki 43,44,47

A następnie do pit-36 do zakładki D w pole 7 - Prawa autorskie i inne prawa przepisuje do rubryki 74 i 75 odpowiednio przychód i koszty wyliczony w programie Tax Ledger. Czy tak ma być ?

I jeszcze mam kolejne pytanie.

Czy mając konto anonimowe na Bitmarket24 na którym też wykonałem kilkaset transakcji też się muszę z tego rozliczyć.Czy mogą się dobrać do takiego konta ?

Na Bitbay jestem zweryfikowany także prędzej czy później do mnie dojdą.

Pozdrawiam.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:28

jackdj pisze:
Program Tax Ledger wyliczył mi przychód z transakcji na Bitbay - 307040,3 zł, koszty ( w tym prowizje ) - 315916,81 zł.Dochód ( netto ) - - 8876,51
( Czy to możliwe ? Wchodząc w krypto miałem zamiar coś zyskać a nie stracić )
Tax ledger źle liczy. Mi się kompletnie nie zgadzało, koledze Ash również. Lepiej użyć http://rozliczkryptowaluty.pl
jackdj pisze:
Z pit-11 z zakładki E - Dochody podatnika,pobrane zaliczki oraz pobrane składki przepisuję wartości z rubryki 29 - przychód,30 - koszty uzyskania przychodów , 33 - Zaliczka pobrana przez płatnika do zakładki D pit-36 - Dochody/straty ze źródeł przychodów odpowiednio do rubryki 43,44,47

A następnie do pit-36 do zakładki D w pole 7 - Prawa autorskie i inne prawa przepisuje do rubryki 74 i 75 odpowiednio przychód i koszty wyliczony w programie Tax Ledger. Czy tak ma być ?
Tak
jackdj pisze:
Czy mając konto anonimowe na Bimarket24 na którym też wykonałem kilkaset transakcji też się muszę z tego rozliczyć.Czy mogą się dobrać do takiego konta ?
Oczywiście. Powinieneś się rozliczyć ze wszystkich swoich transakcji. Może i nie dostaną z Bitmarket24 listy twoich transakcji, ale albo musiałeś tam przelewać ze swojego konta bankowego fiat, albo z BB krypto. Więc jest po dochodach ślad albo w banku albo w historii BB.

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 8 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mojzesz88 » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:33

mojzesz88 pisze:
kokum pisze:Ja skorzystałem z serwisu libratax.com. Jest darmowy do 10 000 transakcji. Można załadować plik csv. Trochę trzeba się napracować w excelu, żeby zrobić odpowiedni plik z wszystkich giełd ale stronka działa fajnie. Można wybrać rózne metody FIFO, LIFO, AVCOSTS. U mnie najlepiej wychodzi LIFO.

Czy ktoś się orientuje czy w razie kontroli trzeba (lub jak) uzasadnić przed US wybór metody rozliczenia, np. jeżeli wybiorę LIFO?
Czyli jak zestawic 2gieldy do jednego pliku z roznymi parami krypto-krypto i krypto-pln zeby program to poprawnie odczytal? Prowizje tez bierze do wyliczen?
I jak uwzglednic to co zostalo na gieldzie?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: novymivo » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:53

Nie chce nikogo wprowadzac w blad, ale zgodnie z porada prawna pieniadze na stronie www nie sa wlasnoscia gracza , staja sie tylko przy wyplacie na konto bankowe. Co firma to inna interpretacja. Radze skorzystac z biura z opcja ubezpieczenia w razie W.
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 8 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: smailliw » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:55

Witam,
pomóżcie proszę rozwiać moje wątpliwości, bo nie mogę znaleźć jednoznacznej odpiwiedzi.
Mam trzy PITy 11 z pracy (zmieniałem w polowie roku). Wypełniłem wcześniej PIT-37 na ich podstawie.
Czy powinienem wysłać tylko PIT-36, z uwzględnieniem wszystkich wyliczeń, czy osobno wysyłać PIT-37 z wyliczeniami z pracy a osobno PIT-36 z samymi krypto?

Będę wdzięczny za pomoc.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:20

@smailliw, wszystko liczysz na jednym picie.

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
@novymivo, o jakim ubezpieczeniu mówisz? Z tego co wiem żadne biuro rachunkowe oraz żadna kancelaria nie daje żadnych gwarancji poprawności rozliczenia.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jackdj » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:25

Skoro Tax Ledger źle liczy to czy ktoś mógłby mi policzyć moje transakcje z Bitbay jakimś pewnym programem ?

I czy termin rozliczenia za 2017 rok mija dziś o północy czy jutro o północy ?
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:38 przez jackdj, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Hectic » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:28

Hectic pisze: Mam pytanko, CoinsMarkets na którym handlowałem ostro namieszał w mojej historii transakcji i wychodzi na to, że wszystkie transakcje wykonywałem w 12 minucie różnych godzin (chociaż dni się zgadzają) -> http://puu.sh/AcBxS/bff7c466a5.png takich transakcji mam prawie 30 :? No i wychodzi na to, że w niektórych przypadkach najpierw sprzedałem daną kryptowalutę a dopiero później ją kupiłem zamiast odwrotnie jak powinno być :/ Macie pomysł co z tym zrobić? Wpłynie to jakoś na moje wyliczenia?
Ponawiam pytanie, co mam zrobić w takim przypadku? :cry:

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 8 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: smailliw » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:40

[quote="benq"] @smailliw, wszystko liczysz na jednym picie.

Jeżeli nie mam własnej działalności, to powinienem wypełnić pit 37 z uzupełnieniem rubryk C4- od 52. do 54.?
Jednak wszędzie mowa o rozliczaniu krypto w picie 36. Muszę w tym wypadku pozostać przy PIT-37 prawda?

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 21 kwietnia 2018
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davidoski » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:45

smailliw pisze:
benq pisze: @smailliw, wszystko liczysz na jednym picie.

Jeżeli nie mam własnej działalności, to powinienem wypełnić pit 37 z uzupełnieniem rubryk C4- od 52. do 54.?
Jednak wszędzie mowa o rozliczaniu krypto w picie 36. Muszę w tym wypadku pozostać przy PIT-37 prawda?
Wypełniasz tylko PIT-36 i ujmujesz w nim dane, które się wpisuje w PIT-37.
PIT-36 zawiera wszystkie pola pitu-37 i dodatkowe, w które wpisujsz m.in. prawa majątkowe czyli krypto. Reasumując:
- jeśli ktoś ma wyłącznie dochód z pracy na etat to wypełnia tylko PIT-37
- jeśli ktoś ma dochód z pracy na etat oraz inne dochody (np. krypto) to wypełnia tylko PIT-36 i ujmuje w nim zarówno dochody z pracy na etat jak i inne.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości