Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » sobota, 28 kwietnia 2018, 17:05

Zagłoba pisze: Każdy kto ma zamiar zaniżyć swoje obroty wykazując tylko dochód, niech sobie przeczyta to
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyzsze ... 33950.html
Artykuł z 2013 roku?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 28 kwietnia 2018, 17:34

Teraz przestępstwo jest jak podatek dochodowy przekracza 10500zl do 105000 wykroczenie.

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: TrekStar » sobota, 28 kwietnia 2018, 18:06

Wykazywanie 2 milionów przychodu przy operacjach kwotą 5000 zł to głupota.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » sobota, 28 kwietnia 2018, 18:40

Zagłoba pisze: Każdy kto ma zamiar zaniżyć swoje obroty wykazując tylko dochód, niech sobie przeczyta to
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyzsze ... 33950.html
tylko tam pewnie mieli na mysli zmniejszenie obrotu celem zmniejsza podatkow (vat w szczegolnosci), a zmniejszenie obrotu ktory w ogole nie wplywa na wysokosc podatku to skarbowka by tylko czas tracila na takie cos

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Skrilex » sobota, 28 kwietnia 2018, 19:43

Barragol pisze:
Piotr9421 pisze: Witam,- prosze o szybka odpowiedz bo jeszcze nie rozliczylem tego pita,- CZY WY ROZLICZACIE SIE Z TRANSAKCJI KRYPTO-KRYPTO czy tylko KRYPTO - PLN ?
Pozdrawiam Piotr
co ci da informacja jak my sie rozliczamy? zdecydowana wiekszosc osob rozliczy sie po przelewach do i z gieldy zgodnie z zaleceniem bitbaya i[...]
Coz, ja rozliczylem sie zgodnie z zaleceniem dr Mentzena i widze, ze chyba za duzo oddalem US, bo wyplat na konto bankowe nie mialem wlasciwie zadnych.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » sobota, 28 kwietnia 2018, 20:54

Tez juz rozliczony.
Wywalilem ze zbioru kosztow ostatnie kupno w 2017...
Ostatnie kupno w 2016 rozliczylem ze sprzedaza w 2017.
Doliczylem prowizje do kosztow (fakturki itp).

Wszystko sie zgodzilo.. liczylem na pare sposobow i wychodzilem na dobra kwote.
Oddzielnie kazde krypto...
Duzo dala opcja ktora pisalem wyzej.. o wersji w bb 2.0 gdzie jest suma przychodu wydatku nawet obrotu (informacyjnie).
Takze raczej bede spal spokojnie. Jak cos to mam pdf-y na podkladke :)

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: TrekStar » sobota, 28 kwietnia 2018, 21:16

Dovakhiin pisze:Tez juz rozliczony.
Wywalilem ze zbioru kosztow ostatnie kupno w 2017...
Ostatnie kupno w 2016 rozliczylem ze sprzedaza w 2017.
Doliczylem prowizje do kosztow (fakturki itp).

Wszystko sie zgodzilo.. liczylem na pare sposobow i wychodzilem na dobra kwote.
Oddzielnie kazde krypto...
Duzo dala opcja ktora pisalem wyzej.. o wersji w bb 2.0 gdzie jest suma przychodu wydatku nawet obrotu (informacyjnie).
Takze raczej bede spal spokojnie. Jak cos to mam pdf-y na podkladke :)
Dlaczego wywaliłeś ostatnie kupno z 2017? Wypłaciłeś pieniądze po sprzedaży?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 28 kwietnia 2018, 21:23

TrekStar pisze:
Dovakhiin pisze:Tez juz rozliczony.
Wywalilem ze zbioru kosztow ostatnie kupno w 2017...
Ostatnie kupno w 2016 rozliczylem ze sprzedaza w 2017.
Doliczylem prowizje do kosztow (fakturki itp).

Wszystko sie zgodzilo.. liczylem na pare sposobow i wychodzilem na dobra kwote.
Oddzielnie kazde krypto...
Duzo dala opcja ktora pisalem wyzej.. o wersji w bb 2.0 gdzie jest suma przychodu wydatku nawet obrotu (informacyjnie).
Takze raczej bede spal spokojnie. Jak cos to mam pdf-y na podkladke :)
Dlaczego wywaliłeś ostatnie kupno z 2017? Wypłaciłeś pieniądze po sprzedaży?
Przypuszczam, że nie sprzedał w 2017 kryptowaluty, którą kupił, więc nie może jeszcze zaliczyć jej w koszt.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: polandgoal » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:03

Czy może Ktoś powiedzieć że to ma ręce i nogi:
Mam do rozliczenia kilka par (dokładnie 15) , wszystkie z jednej giełdy BB. Mam z historii csv-ke.
dla operacji w 2017. 8 par to relacje krypto - PLN, 4 relacje krypto - USD, 2 relacje krypto - EUR i jedna krypto krypto. W excelu mam osobno w każdej karcie każdą z par. Obliczam bilans między sprzedażami a kupnami ( nie biorę pod uwagę jak na końcu mam tylko kupno - nie wrzucam tego w koszty) dla każdej z par. dla PLN sumuję wszystkie sprzedaże i wszystkie kupna i bilanse i teoretycznie mam za ile kupiłem i sprzedałem kryptowaluty w PLN. Nie doliczam do kosztów prowizji.. ;/ . Nie wiem co mam zrobić z parami EUR i USD i Krypto krypto. Są one praktycznie na "zero".. mam znaleźć kurs waluty na dzień sprzed transakcji i to przeliczyć żeby było w PLN-ch?

Nie znam się na tym wszystkim. łącznie wychodzi mi że za więcej kupiłem niż sprzedałem więc teoretycznie strata. było kilka wypłat z giełdy na konto. ale i tak mniej w sumie niż wpłat. wszystko trzymane jest na giełdzie.

Mam wiec wpisać przychód jako sumę sprzedanych, koszty sumę kupionych dochód na minusie wtedy. wiec strata. Podatek zero ??

Ktoś? coś?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:07

@polandgoal, Przychód to suma sprzedanych, a koszt to suma za ile kupiłeś, ale tylko te sprzedane jeszcze w 2017 roku. To, co kupiłeś w 2017 i masz do teraz lub sprzedałeś już w 2018 roku NIE jest kosztem.
EUR i USD powinieneś przeliczyć po kursie NBP tak jak napisałeś.
Co do prowizji - niektórzy liczą w koszty, inni nie, wolna amerykanka.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: polandgoal » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:31

Dziekuje za odpowiedz, no ale pewnie się spodziewsz kolejnego pytania.. jak te koszty policzyć..! coś słyszałem że trzeba fifo.. mniej wiecej załapałem jak w teorii działa fifo ale jak to zastosować do konkretnej pary np BTC - PLN (daty malejąco - patrzeć znaczy trzeba od dołu)
Sprzedaż Maker 11000 0,00272728 30
Sprzedaż Taker 10140 0,00244211 24,76
Kupno Taker 9980 0,00150301 15
Sprzedaż Taker 10085 0,0034 34,29
Sprzedaż Maker 10070 0,0019861 20
Kupno Taker 10050 0,0119403 120

masakra to jest :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:39

@polandgoal Ja się najpierw policzyłem w Excelu, a potem sprawdziłem z http://rozliczkryptowaluty.pl/
Były pewne problemy techniczne, ale w końcu poszło, i nawet zgadza się z moim Excelem, możesz spróbować.
Albo jeśli masz na BB 65 zł, to możesz zamówić raport podatkowy, właśnie przed chwilą wprowadzili.

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: multan » sobota, 28 kwietnia 2018, 23:11

Ja się rozliczam po sprzedaży, a koszty uzyskania przychodu liczę wg fifo. Rozliczanie po wpłatach/wypłatach fiatów z giełdy uważam osobiście za nielogiczne i nie umiem sobie wmówić że takie rozliczenie byłoby OK. Gdyby kiedyś daj Boże doszło do oficjalnej interpretacji obecnego, że jednak podatek obowiązywał od wpłat/wypłat w giełdy, a pieniądze na giełdzie nie były naszymi pieniędzmi do czasu ich wypłaty, to z tego co czytam jest 5 lat na uruchomienie procedury zwrotu nienależnie zapłaconego podatku.

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » sobota, 28 kwietnia 2018, 23:38

multan pisze: Rozliczanie po wpłatach/wypłatach fiatów z giełdy uważam osobiście za nielogiczne i nie umiem sobie wmówić że takie rozliczenie byłoby OK.
Aż mnie korci zapytać co w tym jest nielogiczne? To jest jedyny sensowny dowód na to że masz koszta i masz dochód(pomijam sytuacje ukrywania dochodu przez jakieś kombinacje).

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 00:24

multan pisze: Rozliczanie po wpłatach/wypłatach fiatów z giełdy uważam osobiście za nielogiczne i nie umiem sobie wmówić że takie rozliczenie byłoby OK.
Wtedy placisz podatek od dokladnie tylu pieniedzy co zarobiles, zakladajac ze nie budujesz sobie jakiegos imperium finansowego na krypto w ukryciu ktorego nie zamierzasz wymienic na zlotowki to jest to wtedy najdokladniejsze rozliczenie.

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: multan » niedziela, 29 kwietnia 2018, 00:40

US raczej nie może zakładać i domniemywać co zrobię w przyszłości, że kiedyś dokonam wypłaty na konto bankowe i wtedy zapłacę podatek, więc poczekają na mój przelew na konto X lat, a tymczasem bez zobowiązań podatkowych mogę mnożyć pieniądze na koncie giełdy.

Chciałbym, ale nie umiem takim tokiem myśleć.

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Adam_12 » niedziela, 29 kwietnia 2018, 00:46

multan pisze: US raczej nie może zakładać i domniemywać co zrobię w przyszłości, że kiedyś dokonam wypłaty na konto bankowe i wtedy zapłacę podatek, więc poczekają na mój przelew na konto X lat, a tymczasem bez zobowiązań podatkowych mogę mnożyć pieniądze na koncie giełdy.

Chciałbym, ale nie umiem takim tokiem myśleć.
Tylko ze na gieldzie 90% ludzi traci, dodatkowo co chwila są hacki i inne przykre sytulacje, z resztą muszą zrobić to co wejdzie na konto bo przy zdecentralizowanych giełdach i atomic swapach żadnych podatków nie zobaczą

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 00:51

multan pisze: US raczej nie może zakładać i domniemywać co zrobię w przyszłości, że kiedyś dokonam wypłaty na konto bankowe i wtedy zapłacę podatek, więc poczekają na mój przelew na konto X lat, a tymczasem bez zobowiązań podatkowych mogę mnożyć pieniądze na koncie giełdy.

Chciałbym, ale nie umiem takim tokiem myśleć.
Spojrz tez ze strony praktycznej, US nie ma mozliwosci w zaden sposob skontrolowac tego co ktos robi na gieldach (no chyba ze polskich), wiec takie rozwiazanie mogloby byc na zachete zeby jednak ludzi wyplacali w polsce i placili podatek, a nie jechali po rezydencje podatkowa do kraju gdzie jest 0% na krypto, sprzedawali face to face albo kupowali cos bezposrednio przez krypto.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Numi » niedziela, 29 kwietnia 2018, 01:34

Panowie zrobię małego offtopa. Wypełniłem pita i dowiedziałem się, że w celu potwierdzenia tożsamości muszę wpisać przychód z ubiegłego roku. To mój pierwszy pit w życiu więc wpiszę 0, tylko pytanie w której to rubryce? Gdzie to wpisać bo nie widzę czegoś takiego? Pomóżcie :D

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: multan » niedziela, 29 kwietnia 2018, 02:55

Panowie, nawiązujecie trochę do wyższych celów, pojęcia sprawiedliwości społecznej, wspieraniu przedsiębiorczości itp, natomiast rolą urzędu skarbowego czy tam KAS nie jest ani sprawiedliwość społeczna, ani wspieranie przedsiębiorczości czy innowacyjności, to zwykłe korpo nastawione na targety i interpretujące prawo na swoją korzyść. I ja analizując logike takiego korpo i wczuwając się w rolę drugiej strony postanowiłem rozliczyć się tak jak pisałem, bo nie umiem sobie wyobrazić w tej konkretnej sytuacji wygranej w przypadku zderzenia.

To chodzi wyłącznie o moją ocenę sytuacji i teraz mówię 'pas', ale kibicuję tym którzy idą i będą bronić logiki "wypłat z giełdy", bo wybronienie tej logiki byłoby idealne dla rozwoju kryptowalut.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości