Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » piątek, 27 kwietnia 2018, 23:13

Dovakhiin pisze: panie ale podatek sie zgadza wiec o co kaman?:)
No pani w urzędzie już nie krzyknie "Halo Grażyna mamy ok pół-miliona kosztach do odrzucenia :D- czuje premie"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » piątek, 27 kwietnia 2018, 23:24

@xbladexx, i tu dochodzimy do kolejnej kwestii... czy excel z bitbaya jest ok czy nie.. skoro kwestionuja koszty to mozna kwestionowac i przychod... :mrgreen:
Poza tym sprzedaz = zaliczenie kupna krypto jako kosztu osiagniecia przychodu :)

A co do kapelusza i bitomatu... co jesli chcemy wtedy kupic merca c63amg i zarejestrowac na siebie bedac na umowie o prace... dodatkowo sasiad zazdrosny? Co wtedy? :mrgreen:

Kasa z krypto im grubsza to lepiej opodatkowac i kupic na legalu te amg...czy nie tak?


panowie ten podatek jest chyb prosty.... walnac na zasadach ogolnych i tyle.

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: resuls » piątek, 27 kwietnia 2018, 23:41

Cały czas ten Bitbay i Bitbay :D
Jakoś ani razu nikt nie wspomniał o ... ooops ugryzłem się w język, żeby tego zdania nie dokończyć.
Niech nikt nawet nie myśli o napisaniu tu czegokolwiek o innej giełdzie niż Bitbay. :roll:

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Ahr » sobota, 28 kwietnia 2018, 00:15

@Dovakhiin, dokladnie o tym samym pomyslalem, skoro sprawa kosztow na podstawie excela z BB jest watpliwa to caly przychod tez jest, a wiec powinno sie rozliczac z rzeczywistych przychodow czyt. wyplat z gieldy, a propos BitBay'a nie moge sciagnac historii w pliku od pewnego czasu, chrome mi blokuje jakis przedziwny twor, ktos ma podobnie?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Skrilex » sobota, 28 kwietnia 2018, 07:12

Od tego, co zarobilem na gieldzie odjalem to, co na nia wplacilem. Wynik zsumowalem z zarobkami z etatu. Czesc byla na 18%, czesc na 32% - bolalo, jak robilem przelew. Czy wedlug obecnej wiedzy zrobilem to prawidlowo? Ogolnie uwazam, ze krypty powinny zostac potraktowane, jako instrumenty finansowe i zostac objete 19% podatkiem od WYPŁAT z 'giełd' - proste, jasne, logiczne, jak fundusze inwestycyjne i uczciwe dla obydwu stron - panstwo zarabia kase, my sie opodatkowujemy. Obecne 32% to wiekszy bandytyzm i haracz, niz byl w "Rodzinie Soprano":/

Weteran
Posty: 7521
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2781
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pael » sobota, 28 kwietnia 2018, 07:32

Skrilex pisze: Od tego, co zarobilem na gieldzie odjalem to, co na nia wplacilem. Wynik zsumowalem z zarobkami z etatu. Czesc byla na 18%, czesc na 32% - bolalo, jak robilem przelew. Czy wedlug obecnej wiedzy zrobilem to prawidlowo? Ogolnie uwazam, ze krypty powinny zostac potraktowane, jako instrumenty finansowe i zostac objete 19% podatkiem od WYPŁAT z 'giełd' - proste, jasne, logiczne, jak fundusze inwestycyjne i uczciwe dla obydwu stron - panstwo zarabia kase, my sie opodatkowujemy. Obecne 32% to wiekszy bandytyzm i haracz, niz byl w "Rodzinie Soprano":/
Pierwszym zartem w naszym systemie podatkowym jest liczba 3091 zł.
Spoiler:
kwota wolna od podatku :lol:

dla porownania uk - £11,850, ponad 18 razy wiecej

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » sobota, 28 kwietnia 2018, 07:43

@pael, UK to pikuś, mnie bawią porównania z Afryką.
Polska - PKB na osobę $13,429 :arrow: kwota wolna od podatku 3091 zł
Tanzania - PKB na osobę $957 :arrow: kwota wolna od podatku 4236 zł (w przeliczeniu)
:lol:

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » sobota, 28 kwietnia 2018, 08:00

Do tego należy nadmienić, że kwota wolna dla posłów jest znacznie wyższa.
Jak to jest możliwe w państwie prawa to ja nie wiem. Chyba że to nie jest państwo prawa :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » sobota, 28 kwietnia 2018, 09:33

Skrilex pisze: Od tego, co zarobilem na gieldzie odjalem to, co na nia wplacilem.
Zaraz zaraz... cos mi tu nie pasi... od sprzedazy odjales kupno.. i jeszcze odjales wplate na gielde xD?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Skrilex » sobota, 28 kwietnia 2018, 10:17

Dovakhiin pisze:
Skrilex pisze: Od tego, co zarobilem na gieldzie odjalem to, co na nia wplacilem.
Zaraz zaraz... cos mi tu nie pasi... od sprzedazy odjales kupno.. i jeszcze odjales wplate na gielde xD?
Nie nie. Od sprzedazy, odjalem kupno i tyle. Ale za wszystko, co przelalem z konta na gielde dokonalem kupna i dlatego tak to jakos napisalem.

PS. Ktos tu wczoraj pisal, ze jest po bimbrze. Ja sie zasadzam na piwo, bo na trzezwo sie nie da w tym chorym (k)raju.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Piotr9421 » sobota, 28 kwietnia 2018, 12:56

Witam,- prosze o szybka odpowiedz bo jeszcze nie rozliczylem tego pita,- CZY WY ROZLICZACIE SIE Z TRANSAKCJI KRYPTO-KRYPTO czy tylko KRYPTO - PLN ?
Pozdrawiam Piotr

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » sobota, 28 kwietnia 2018, 13:15

Piotr9421 pisze: Witam,- prosze o szybka odpowiedz bo jeszcze nie rozliczylem tego pita,- CZY WY ROZLICZACIE SIE Z TRANSAKCJI KRYPTO-KRYPTO czy tylko KRYPTO - PLN ?
Pozdrawiam Piotr
co ci da informacja jak my sie rozliczamy? zdecydowana wiekszosc osob rozliczy sie po przelewach do i z gieldy zgodnie z zaleceniem bitbaya i nie ma pojecia o istnieniu jakiegos forum
a co do tego jak powinno byc prawidlowo, masz tylko garsc interpretacji podatkowych ktore mowia ze rozliczamy sie krypto-fiat, oraz stanowisko ministerstwa ze krypto krypto ktore to zrobilo tylko kopiuj wklej z przepisow praw majatkowych, po czym wypowiedzialo sie ze to nie jest docelowe, dodatkowo obie te rzeczy nie sa wiazace prawnie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBanita » sobota, 28 kwietnia 2018, 13:20

Jakkolwiek się nie rozliczysz, kiedy będą chcieli na Ciebie coś znaleźć to znajdą :mrgreen:

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kotbingo » sobota, 28 kwietnia 2018, 13:30

Barragol pisze:
Piotr9421 pisze: Witam,- prosze o szybka odpowiedz bo jeszcze nie rozliczylem tego pita,- CZY WY ROZLICZACIE SIE Z TRANSAKCJI KRYPTO-KRYPTO czy tylko KRYPTO - PLN ?
Pozdrawiam Piotr
co ci da informacja jak my sie rozliczamy? zdecydowana wiekszosc osob rozliczy sie po przelewach do i z gieldy zgodnie z zaleceniem bitbaya i nie ma pojecia o istnieniu jakiegos forum
a co do tego jak powinno byc prawidlowo, masz tylko garsc interpretacji podatkowych ktore mowia ze rozliczamy sie krypto-fiat, oraz stanowisko ministerstwa ze krypto krypto ktore to zrobilo tylko kopiuj wklej z przepisow praw majatkowych, po czym wypowiedzialo sie ze to nie jest docelowe, dodatkowo obie te rzeczy nie sa wiazace prawnie
Informacja z BB ? Kiedy i gdzie ją szukać?

Mam jeszcze jedno pytanie?
Sprawdziłem moje transakcje na BB , tylko kupowałem KRYPTO, żadnych zamian.Ale na koncie bankowym mam wypłaty PLN z innych giełd.Podliczyłem wpłaty PLN i wypłaty i jestem na dużym minusie.??????????? Działalności nie prowadziłem , także magazynu , czyli tego co mam w portfelu nie liczę.Podać stratę?

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Piotr9421 » sobota, 28 kwietnia 2018, 14:20

Barragol
pewnie nic mi to nie da ale siedze od tygodnia nad tym i dalej nie wiem jak by to zrobic najlepiej,- mysle ze latwiej bedzie rozliczyc po prostu zamiane krypto-PLN niz krypto-krypto i tak pewnie zrobie.

bo nie wyplacalem zadnej kasy z gieldy a jedynie zamienialem itp takze nie chcialbym zeby do mnie pozniej wpadli ze zem ukrywal dochod. hmm

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » sobota, 28 kwietnia 2018, 15:02

Każdy kto ma zamiar zaniżyć swoje obroty wykazując tylko dochód, niech sobie przeczyta to
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyzsze ... 33950.html

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » sobota, 28 kwietnia 2018, 15:08

Ktoś grał/gra na bb?

w wersji 2.0 można wejść w "Moje Konto" i podsumowanie i tam na dole są OBROTY.. i są PLN...

Wystarczy od przychodu odjąć wydatek i mamy dochód?

Dobrze kminie? Tym bardziej, że każde kupno i każda sprzedaż szła u mnie przez PLN

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 28 kwietnia 2018, 16:47

Zagłoba pisze:Każdy kto ma zamiar zaniżyć swoje obroty wykazując tylko dochód, niech sobie przeczyta to
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyzsze ... 33950.html
No dobra ale jak dają dochód to podatek doprowadzają dobry więc nie uszczuplaja zobowiązania jedynie mogą dostać karę za złe wypełnienie pit.


Bo kary są od podatku który masz zapłacić czyli od dochodu a nie od obrotu.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » sobota, 28 kwietnia 2018, 16:53

Tu chodzi o podatek NALEŻNY... więc de facto powinno na logike zwisac czy wpiszesz przychody i koszty co różnica da dochód...

czy wpisujac dochód w przychód i zero kosztów. Na jedno wychodzi.. podatek NALEŻNY od dochodu.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 28 kwietnia 2018, 17:03

Dovakhiin pisze:Tu chodzi o podatek NALEŻNY... więc de facto powinno na logike zwisac czy wpiszesz przychody i koszty co różnica da dochód...

czy wpisujac dochód w przychód i zero kosztów. Na jedno wychodzi.. podatek NALEŻNY od dochodu.
Dokładnie.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości