Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 27 kwietnia 2018, 13:58

xbladexx pisze:
kajetan pisze: A widzieliście kiedyś na oczy akcję jakiegokolwiek przedsiębiorstwa?
no jasne panie ... zobacz na aukcje :D
https://wcn.pl/auctions/48/browse?cat=99

http://www.historycznepapiery.pl/wp-con ... skiba2.jpg
Ok. :-) Ale obecne akcje w Polsce nie mają materialnej postaci.
Dodano po 53 sekundach:
Phantom999 pisze: Myślę, że taki admin pseudo giełdy może sobie wygenerować jakie tylko zechce zestawienie i kto mu udowodni że nie jest ono prawdziwe?
Masz 100% racji
Tak, to samo dotyczy każdej firmy, wystawiającej dowolny dokument.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » piątek, 27 kwietnia 2018, 14:07

Phantom999 pisze: Już mam dość czytania tych wszystkich sposobów rozliczenia podatku od krypto, zwłaszcza że czasu coraz mniej, a konkretów brak. Zrobię to po swojemu i po prostu zapłacę podatek od kwoty którą faktycznie przelałem na konto, pomniejszając ją o kwotę wcześniej wpłaconą. Czyli przykładowo, wpłacam na giełdę w 2016 r. 10000 PLN, wypłacam 20000 PLN w 2017 r. - podatek 18-30% od 10000 PLN.
Osobiście uważam, że wszystkie zestawienia operacji wykonywanych na giełdach krypto są niewiarygodne i nie mogą być podstawą do opodatkowania, zwłaszcza że są to głównie serwisy nieuregulowane prawnie, bez żadnego nadzoru, bez zgody KNF i ogólnie według rządu niebezpieczne. Myślę, że taki admin pseudo giełdy może sobie wygenerować jakie tylko zechce zestawienie i kto mu udowodni że nie jest ono prawdziwe? Przecież nikt go nie nadzoruje. A tu co, nagle się okazuje, że takie giełdy mogą wygenerować sporo kasy w formie podatku, więc uznajmy że są one cacy i oddawać kasę? Ale gdyby giełda padła, została okradziona itp. to rząd ma nas w d****, no bo przecież ostrzegał przed krypto :)
Podsumowując, uważam że jedynym dowodem powodującym obowiązek podatkowy od krypto, są wykonane przelewy bankowe i prawdziwa kasa na moim rachunku. Wszelkie zestawienia operacji z giełdy uważam za niewiarygodne.
ten sposób byłby dobry gdybyś wiedział że za tydzień padnie giełda xD i ten sposób byłby najlepszy tzn metoda opodatkowania na podstawie wpłat i wypłat z rachunku BANKOWEGO.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » piątek, 27 kwietnia 2018, 14:15

kajetan pisze: Art 19 jest potrzebny żeby ustalić, kiedy ten koszt rozpoznać.
nie jest potrzebny wcale art 19 do rozpoznania kosztów. W Pit masz tabelkę koszta i tam wrzycasz jak do przychodu jest jakiś koszt zgodnie z artykółem 22.
ART19 działa na prawa majątkowe i teraz w zależności jak spójniki ustawisz zaliczysz do tego prawa majatkowet z 10. ust 7 lub tez nie.
Potem równie dobrze jak nie uznajesz krypto za prawo majątkowe. wtedy masz ogolne zasady czyli art 11, a potem co to koszta w tabelce art 22.
I nie trzeba mieć DG aby kożystać z art 22.

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
kajetan pisze: Ok. Ale obecne akcje w Polsce nie mają materialnej postaci.
ale za to maja już zupełne odzwierciedlenie własnośći materialnej w cześciach majątku firmy, tyle tylko że zapis z papierowego zmienił się na cyfrowy al to nic nie zmienia.
Dalej mając akcje firmy jak ja zamykają możesz zabrać dla siebie % majątku FIZYCZNEGO który masz w akcjach.Akcje to reprezentacje wartości firmy i ich przychodów.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 27 kwietnia 2018, 14:20

xbladexx pisze:
kajetan pisze: Art 19 jest potrzebny żeby ustalić, kiedy ten koszt rozpoznać.
nie jest potrzebny wcale art 19 do rozpoznania kosztów. W Pit masz tabelkę koszta i tam wrzycasz jak do przychodu jest jakiś koszt zgodnie z artykółem 22.
No dobrze. To dlaczego firmy na KPiR nie mogą analogicznie rozpoznawać kosztów w momencie przychodów?

Dodano po 3 minutach 15 sekundach:
Mi się wydawało, że po prostu wtedy to jest inne źródło przychodów (pkt 3 a nie 7), więc art. 19 definitywnie przestaje działać.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » piątek, 27 kwietnia 2018, 14:27

Panowie czyli wpisujecie te ogromne kwoty w przychodzie i kosztach? troche dziwnie to będzie wygladać u osoby co wiecznie pit 37 robiła i ma umowe o prace nie sadzicie? moga sie przyczepić i sprawdzić poprawnosc wyliczeń?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 27 kwietnia 2018, 14:29

Dalej mając akcje firmy jak ja zamykają możesz zabrać dla siebie % majątku FIZYCZNEGO który masz w akcjach.Akcje to reprezentacje wartości firmy i ich przychodów.
Ok, co nie zmienia faktu, że nie wszystko czym handlujesz musi mieć nawet potencjalnie postać materialną. Czego reprezentacją jest swap, albo opcje put, jeśli nie prawem do czegoś? I możesz tym prawem handlować. To co, można na tym robić dowolną kasę, a urzędowi nic do tego?

Dodano po 45 sekundach:
Dovakhiin pisze: Panowie czyli wpisujecie te ogromne kwoty w przychodzie i kosztach? troche dziwnie to będzie wygladać u osoby co wiecznie pit 37 robiła i ma umowe o prace nie sadzicie? moga sie przyczepić i sprawdzić poprawnosc wyliczeń?
Mogą i to nie tylko do wyliczeń, to jest jeden z głównych lęków na tym forum.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » piątek, 27 kwietnia 2018, 14:33

kajetan pisze: No dobrze. To dlaczego firmy na KPiR nie mogą analogicznie rozpoznawać kosztów w momencie przychodów?
bo maja ustawy jak sie rozliczać : )
. Czego reprezentacją jest swap, albo opcje put, jeśli nie prawem do czegoś? I możesz tym prawem handlować.
to sa regulowane instrumenty finansowe
To co, można na tym robić dowolną kasę, a urzędowi nic do tego?
Nie bo masz pragraf ze jak cos dostajesz za darmo to masz przychód art 11 sie pojawia:
"oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń."


Art. 11. 1. Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikają-
cych z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika
w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych
świadczeń.
2. Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2–2c, określa się na podstawie cen rynkowych
stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu
i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
2a. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1) jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia –
według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
2) jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu;
3) jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby
w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
4) w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu
rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz
czasu i miejsca udostępnienia.
2b. Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń,
ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nowym » piątek, 27 kwietnia 2018, 14:48

@xbladexx, chłopie aż głowa boli od tych głupot co wypisujesz, widać że w życiu mało co przeżyłeś-mając akcje firmy możesz zabrać % majątku fizycznego, który masz w akcjach? Bzdury opowiadasz. Tak powinno być ale nie jest. W innym wątku podałem link, pod którym kryje się świeża afera GetBack, ludzie już potracili pieniądze, których nigdy nie odzyskają tak jak w przypadku AmberGold, i to pod nadzorem KNF i RZĄDU-legalny wał. Aha, powiedz dwóm moim znajomym, którzy potracili kasę na GPW na innych spółkach, które znikły, że mogą odzyskać swoje pieniądze. Pierdzielicie bzdury i nie macie w ogóle pojęcia o rzeczywistości.

Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 28 października 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: imbackagain » piątek, 27 kwietnia 2018, 15:06

Phantom999 pisze: Już mam dość czytania tych wszystkich sposobów rozliczenia podatku od krypto, zwłaszcza że czasu coraz mniej, a konkretów brak. Zrobię to po swojemu i po prostu zapłacę podatek od kwoty którą faktycznie przelałem na konto, pomniejszając ją o kwotę wcześniej wpłaconą. Czyli przykładowo, wpłacam na giełdę w 2016 r. 10000 PLN, wypłacam 20000 PLN w 2017 r. - podatek 18-30% od 10000 PLN.
Osobiście uważam, że wszystkie zestawienia operacji wykonywanych na giełdach krypto są niewiarygodne i nie mogą być podstawą do opodatkowania, zwłaszcza że są to głównie serwisy nieuregulowane prawnie, bez żadnego nadzoru, bez zgody KNF i ogólnie według rządu niebezpieczne. Myślę, że taki admin pseudo giełdy może sobie wygenerować jakie tylko zechce zestawienie i kto mu udowodni że nie jest ono prawdziwe? Przecież nikt go nie nadzoruje. A tu co, nagle się okazuje, że takie giełdy mogą wygenerować sporo kasy w formie podatku, więc uznajmy że są one cacy i oddawać kasę? Ale gdyby giełda padła, została okradziona itp. to rząd ma nas w d****, no bo przecież ostrzegał przed krypto :)
Podsumowując, uważam że jedynym dowodem powodującym obowiązek podatkowy od krypto, są wykonane przelewy bankowe i prawdziwa kasa na moim rachunku. Wszelkie zestawienia operacji z giełdy uważam za niewiarygodne.
Ja rozliczam sie tak samo.To najrozasadniejszy sposob roziczenia. Uwazam, ze realny dochod to pieniadze przelane na konto w banku czy wyplacone z gieldy w bankomacie. Nie bede tracic czasu na czytanie tysiecy niespojnych interpretacji, sledzenie wypowiedzi ministrow itp. Nie uchwalili przepisow na czas wiec panuje dowolnosc w sposobie rozliczania sie. Ja jestem od zarabiania, a panstwo nie ma prawa utrudniac mi tego z powodu swojej niekompetencji i nieuregulowanego rynku.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » piątek, 27 kwietnia 2018, 15:27

nowym pisze: Tak powinno być ale nie jest.
nowym pisze: które znikły, że mogą odzyskać swoje pieniądze.
Czy to moja wina że działa tak ten system ?
Tu rozmowa toczy się na tematy teoretyczne, a nie praktyczne.
Bo kreatywna z ksiegowością to zwsze na +.
Nie moja wina, że możesz byc wydymany na akcjach.

Akcje dla mnie to takie kryptowaluty i zawsze byłem tego świadomy.
Ale tu mówimy o sytuaji prawnej, a nie o zyciu,

Jeśli chodzi o życie z krypto to można miec wywalone na podatki i nie pitolic głupot tutaj o płaceniu PCC dochodowego, barteru.
kase wyprowadzać w kapeluszu po bitomatach w PL i Czechach.
Bedąc zagranica można płacić bitcoinami za wszystko i mieć wywalone na polski US.
Ale tu toczymy dyskusję teoretyczną dlatego trzymam się materii teoretycznej.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Kassandra » piątek, 27 kwietnia 2018, 15:44

NO dobra a teraz pytanie za 100 punktow co w sytuacji arbitrazu i prowizji za przelewanie z jednej gieldy na druga? koszty wliczac czy nie wliczac?

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nowym » piątek, 27 kwietnia 2018, 15:49

@xbladexx, za chwilę krypto pozostanie tylko teorią...

Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 28 października 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: imbackagain » piątek, 27 kwietnia 2018, 15:58

Kassandra pisze: NO dobra a teraz pytanie za 100 punktow co w sytuacji arbitrazu i prowizji za przelewanie z jednej gieldy na druga? koszty wliczac czy nie wliczac?
Dlatego wlasnie rozliczam sie z pieniedzy wyplaconych na konto. Moj sposob rozwiazuje problemy arbitrazu,prowizji itp .Wyplacisz na konto wiecej niz wplaciles,wtedy masz realny dochod i placisz podatek.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Kassandra » piątek, 27 kwietnia 2018, 16:08

zgodzilabym sie z tym jako ze jest to tez teoretycznie uzasadnione prim aprilisowa interpretacja.
Myslalam o takim podejsciu z perspektywa korekty :-)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 27 kwietnia 2018, 16:36

@Kassandra, to jest jeden ze sposobow. Zwazywszy na to, ze pojawiaja sie mniejsze liczby w PITach moze tez byc sposobem na hmmm zmniejszenie mozliwosci wszczecia procedury wyjasniajacej. Ona sama w sobie nie jest grozna - czesto jest zamykana po wyjasnieniach podatnika jesli wyjasnienia sa spojne, logiczne i nie naciagaja bardzo przepisow. Inna sprawa, ze jeden urzednik bedzie grilowal podatnika za 5zł a inny nie bedzie za 500. Wszystko zalezy od tego ile mozna ugrac na wydaniu decyzji - czy to wynikiem finansowym/kara/grzywna/doplata podatku czy to "awansem" jako zaaaajebisty kontroler.

Mysle, ze rozliczyc sie mozna byle jak byleby nie zanizyc znaczaco podatku - tzn, zeby kwota uszczuplenia - jesli komus wychodzi przerozna w zaleznosci od przyjetych zalozen - nie przekroczyla 5x kwoty minimalnego wynagrodzenia bo przechodzimy wtedy na level przestepstwa skarbowego. A najlepiej byloby w ogole nie uszczuplic.
Przyklad wymyslony w pol minuty: Ktos poobracal, poobracal (bez skojarzen) i obracajac kwota 10tys zarobil hmm 500zl a przelewy zrobil dwa. Czy rozliczy sie z przelewow i opodatkuje ten 500zl czy rozliczy sie z przychodow/kosztow i opodatkuje ten 500zl to nie ma znaczenia z punktu widzenia uszczuplenia podatku. Inaczej wyglada w PIT no ale finansowo sie zgadza. Ot, procedura wyjasniajaca zakonczy sie wtedy koniecznoscia zlozenia korekty. Oczywiscie nie znaczy to, ze za 3 lata nie wpadna na pomysl, zeby przetrzepac tych co mieli duze kwoty w PITach ;P

Jedyna niewiadoma to sklonnosc do uznawania obrotu krypto za DG. Z tego co wiem to nawet nie tyle konczy sie to wsteczna rejestracja DG co uznaniem, ze "dzialania w takim i takim okresie" mialy charakter DG. US nie kieruje sprawy do prokuratury za niezgloszenie - szczegolnie w tak specyficznym przypadku, w ktorym serio wykazanie, ze to byla DG bedzie trudne i niejeden podatnik nie odpusci i pojdzie do sadu. I znowu mamy kwestie finansowa- co US ugra jesli komus przyklepie DG? VATu nie ugra bo VATu nie ma, skala podatkowa ta sama - nie mozna wtedy wybrac wstecznie podatku liniowego. Zatem po batalii sadowej nic nie ugra - chyba, ze zalozy ze nie uzna kosztow na podstawie transakcji z gieldy. A to kolejny proces, kolejni wyznaczeni urzednicy do prowadzenia sprawy i szczerze powiedziawszy nie bylbym pewny wyroku na korzysc US...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » piątek, 27 kwietnia 2018, 16:44

Panowie i panie po prostu trzeba zachowac proporcje.. po co pisac kilkaset tys zl w przychodzie i koszcie jak mozna mniejsze kwoty wpisac, a podatek bedzie i tak ten sam.. :mrgreen:

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Kassandra » piątek, 27 kwietnia 2018, 17:13

no i mamy dylemat:
1. wplaty wyplaty z konta:
np wplata 30+5 k pln i jedna wyplata - 5 k pln - czyli proba wycofania kapitalu do konca roku - czyli strata 30k
obrotow przez rok moze byc i 500 000
i teraz case
do grudnia dochod ok 100k z tego w grudniu znow cala kasa wrzucona w coiny (tylko tego nie mozna odliczyc bo dupnelo i nie bylo sprzedane)
zgodnie z lifo/fifo podatek od 100k (osz k.... 30k podatku) a kasa zamrozona w coiny ktore stracily duzo na korekcie.

no i co z tym tematem jest dylemat .....

no i jeszcze opcja sumowania kosztow czyli wszytkie sprzedaze - kupna w 2017 - no i znow starta


No jest dylemat
moze zrobic podejscie wykladowcow akademickich
ta ktora spadnie na stol 5 ( wybieram do rozliczenia opcje)
ta ktora na podloge na korekte
a ta ktora spadnie kantem w szczeline - ehhhh

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Ahr » piątek, 27 kwietnia 2018, 18:13

mam dla was przykra wiadomość, nie mozemy sie rozliczac z wplat i wyplat na gielde, choc to najrozsadniejsze to niestety zyjemy w kraju absurdow, ja za rozliczenie swoich transakcji wydalem 500 zl + 50 zl na program, zdecydowanie w moim przypadku bardziej do rzeczywistych dochodow pasuje bilans biura taxo-krypto.

Zastanawiam sie nad tym, by zlozyc PIT w ktorym uwzglednie wplaty i wyplaty z gieldy, tylko nie wiem, jak podejdzie do tego US, na pewno dostane zaproszenie na "randke" w celu wyjasnienia i stad moje pytanie, czy ktos zastanawiam sie nad konsekwencjami zlozonej w ten sposob deklaracji? czy po terminie poprosza nas o zlozenie korekty? i wtedy ewentualnie bedziemy mogli rozliczyc sie kryptowalut "tak jak nalezy"?


@Dovakhiin, podatek przy "prawidlowym" rozliczeniu nie bedzie taki sam

"prowizje w kryptowalutach nie są ujęte w bilansie ze względu na ich trudną klasyfikację prawną. Z racji na brak faktycznego oparcia w walucie (kurs emitowany przez Narodowy Bank Polski) każda taka prowizja jest traktowana jako wymiana barterowa pomiędzy giełdą a jej użytkownikiem. Handel barterowy jest w Polsce zakazany, dlatego stanowisko naszego działu prawnego jest takie, aby prowizji nie umieszczać. "

Prowizja pobrana przez gielde w walucie FIAT:

"jeśli prowizja jest pobierana w transakcji KRYPTO-FIAT to może Pan wliczyć prowizję w koszty. Ze względu na ich delikatną sytuację nie zalecamy tego jednak."

a wiec koszta zakupow krypto juz mozna wyciac, prawdopodobnie koszta prowizji pobranych w PLN przez gielde BitBay podobnie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » piątek, 27 kwietnia 2018, 18:27

taaa.. najlepiej to zapłaćmy podatek od samej sumy sprzedaży.... przyśpieszmy sobie nakładanie sznurka na głowę... Chore te państwo :)

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: epsilon0mi0 » piątek, 27 kwietnia 2018, 18:29

Nie znalazłem podobnego pytania, więc pozwalam sobie je zadać. Pewnego dnia wymieniłem dash na eth na coinnector.com. Nie mam jednak żadnych screenów, a giełda i tak już nie istnieje. W PIT-cie rozliczyłem się płacąc odpowiedni podatek dochodowy 18% od kwoty wymienianej. Co jednak zrobić w razie kontroli skarbowej? Jedyne co mogę udowodnić, to że z podpisanego przeze mnie elektronicznie adresu dash pewnego dnia zniknęła pewna kwota; a na podpisanym przeze mnie elektronicznie adresie eth w tym samym dniu pojawiła się równoważna kwota. Czy zostanie to potraktowane jako dochód ze źródeł nieujawnionych i bęc: 75% podatku?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości