Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » niedziela, 22 kwietnia 2018, 19:17

Co ci z tej wartości jak i dostaniesz kary dwa razy więcej niż zarobiłeś. Nie da się legalnie nie rozliczyć nawet jednego roku.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 22 kwietnia 2018, 21:53

davidoski pisze: Moim zdaniem w walce ze skarbówką, przypuszczalnie w sądzie, ale także w rozmowach co do regulacji podatkowych, należy podjąć temat, którego skarbówka się chwyta, aby obarczyć nas obowiązkiem podatkowym. Tym kluczowym aspektem jest "postawienie do dyspozycji" prawa majątkowego. (...)
I to jest to co należy zakwestionować i są ku temu silne argumenty, których jeszcze nikt z tego co wiem nie użył. Przede wszystkim przez "postawienie do dyspozycji" rozumie się sytuację w której DOSTĘP DO PRAWA MAJĄTKOWEGO (w tym wypadku kryptowaluty) NIE JEST UZALEŻNIONY OD WOLI OSÓB TRZECICH. W przypadku jednak kryptowalut nie można uznać, że posiadanie klucza prywatnego, czyli środków kryptowaluty na koncie oprogramowania portfela danej waluty jest tożsame z sytuacją w której dostęp do tych środków nie jest uzależniony od osób trzecich.
Dokładnie te same argumenty dałoby się zastosować do zwykłego banku, gdzie też dostęp do środków jest uzależniony od osób trzecich, bo jak w niedzielę bank jest zamknięty i padnie im cały system, to nie masz dostępu do swoich pieniędzy do usunięcia awarii, a jak bank zbankrutuje to nawet w ogóle ich nie zobaczysz (fundusz gwarancyjny zwraca do pewnej kwoty), więc należałoby wnioskować, że wcale nie masz tam swoich pieniędzy pozostawionych do dyspozycji.

Tym samym właśnie udowodniłeś mi, że nie muszę płacić żadnych PIT-ów od przychodów spływających mi na konto, dopóki nie wypłacę kasy w fizycznej gotówce, bo dopiero wtedy mam pieniądze do dyspozycji. Od dziś wystrzegam się bankomatów jak ognia ;-) No niestety, obawiam się że taka interpretacja nie przejdzie, jak widać pozostawienie do dyspozycji to nie to samo, co niezależność od osób trzecich.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » niedziela, 22 kwietnia 2018, 21:56

Wydaje mi się, że jest spora różnica między bankiem i pieniędzmi w nim, a wirtualnym zapisem na serwerze prywatnej firmy. Sami stale podkreślają, że krypto nie ma żadnego zabezpieczenia ich cudownych banków i funduszy. Jak giełda zniknie albo ją okradną, to szukaj wiatru w polu. Ale podatek od "znikniętych" pieniędzy płać dalej.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » niedziela, 22 kwietnia 2018, 22:07

kajetan pisze:
davidoski pisze: Moim zdaniem w walce ze skarbówką, przypuszczalnie w sądzie, ale także w rozmowach co do regulacji podatkowych, należy podjąć temat, którego skarbówka się chwyta, aby obarczyć nas obowiązkiem podatkowym. Tym kluczowym aspektem jest "postawienie do dyspozycji" prawa majątkowego. (...)
I to jest to co należy zakwestionować i są ku temu silne argumenty, których jeszcze nikt z tego co wiem nie użył. Przede wszystkim przez "postawienie do dyspozycji" rozumie się sytuację w której DOSTĘP DO PRAWA MAJĄTKOWEGO (w tym wypadku kryptowaluty) NIE JEST UZALEŻNIONY OD WOLI OSÓB TRZECICH. W przypadku jednak kryptowalut nie można uznać, że posiadanie klucza prywatnego, czyli środków kryptowaluty na koncie oprogramowania portfela danej waluty jest tożsame z sytuacją w której dostęp do tych środków nie jest uzależniony od osób trzecich.
Dokładnie te same argumenty dałoby się zastosować do zwykłego banku, gdzie też dostęp do środków jest uzależniony od osób trzecich, bo jak w niedzielę bank jest zamknięty i padnie im cały system, to nie masz dostępu do swoich pieniędzy do usunięcia awarii, a jak bank zbankrutuje to nawet w ogóle ich nie zobaczysz (fundusz gwarancyjny zwraca do pewnej kwoty), więc należałoby wnioskować, że wcale nie masz tam swoich pieniędzy pozostawionych do dyspozycji.

Tym samym właśnie udowodniłeś mi, że nie muszę płacić żadnych PIT-ów od przychodów spływających mi na konto, dopóki nie wypłacę kasy w fizycznej gotówce, bo dopiero wtedy mam pieniądze do dyspozycji. Od dziś wystrzegam się bankomatów jak ognia ;-) No niestety, obawiam się że taka interpretacja nie przejdzie, jak widać pozostawienie do dyspozycji to nie to samo, co niezależność od osób trzecich.
Różnica jest znacząca, bank jest instytucją uregulowaną, posiadającą licencję i ubezpieczenie. Bank nie może ci odmówić wydania pieniędzy bez powodu, gielda jak najbardziej, nie potrzebujesz zgody banku żeby wyplacic swoje pieniądze, bank jest zmuszony przez prawo do wydania pieniędzy kiedy ich zażądasz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 22 kwietnia 2018, 22:09

Mosteque pisze: Wydaje mi się, że jest spora różnica między bankiem i pieniędzmi w nim, a wirtualnym zapisem na serwerze prywatnej firmy. Sami stale podkreślają, że krypto nie ma żadnego zabezpieczenia ich cudownych banków i funduszy. Jak giełda zniknie albo ją okradną, to szukaj wiatru w polu. Ale podatek od "znikniętych" pieniędzy płać dalej.
A myślisz, że w banku to jest coś innego niż "wirtualny zapis na serwerze prywatnej firmy"? :-) Przecież banki od razu te pieniądze pożyczają komuś, żeby pracowały, a Tobie prezentują wirtualne cyferki, jakby wciąż je przechowywały w sejfach. Gdyby wszyscy zażądali na raz wypłaty, bank zbankrutowałby. Ba, banki mają prawo pożyczyć więcej pieniędzy niż posiadają!

Tak swoją drogą to trochę ironia, że chcecie powoływać się na nietrwałość kryptowalut w porównaniu z solidnością banków, bo właśnie ta "ulotność" pieniądza "zadekretowanego" przez banki (to właśnie znaczy "fiat money") była jednym z motorów zaprojektowania cyfrowego niezniszczalnego bitcoina.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » niedziela, 22 kwietnia 2018, 22:27

kajetan pisze: powoływać się na nietrwałość kryptowalut w porównaniu z solidnością banków
to nie to bo system krypto dziala ok ale powiedzenie że jak widzisz cos na ekranie stronyinternetowej zwanej potocznie giełdą jak Kraken/bitstamp/bitbej to są twoje środki do twojej dyspozycji to przegięcie.
a)nigdy nie wiesz czy giełda je wogole ma kase czy tylko scieme wali (brak regulacji)
b)jak pojdziesz do banku gieldy z wyciagioem transakcji bo przeciez masz tam 100 tys zlotych TO NAPEWNO CI WYPLACA bo masz środki do twojej dyspozycji co ?
wyobraź sobie że idziesz do okienka banku gdzie gielda ma konto dajesz to i mówisz "US powiedzial ze mam do dyspozycji środki dawać PLNy kurfy" // chyba zaraz karetka z kaftanem przyjedzie co, a ty tylko biedny uwierzyłeś MF : )
c)w tym biznesie nabardziej niepewne są giełdy i to co one sobą reprezentują, w bankach masz stopke ze np wyciag czy potwierdzenie transakji jest rownowazne z dokumentem wg. jakiegos tam paragrafu. Bank odpowiada za dane co Ci je wyświetla.
strony internetowe zwane potocznie gieldami ZA NIC NIE ODPOWIADAJA poczytaj ich regulaminy :D... za nic, moga Ci dojebac historie jaka tylko chca ze masz wirtualne miliardy i co z tego ? nikt ich nie ścignie
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 kwietnia 2018, 23:31 przez xbladexx, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 22 kwietnia 2018, 22:51

Nie sądzę, żeby podważanie jedynego dokumentu, który mamy dla udowodnienia kosztów uzyskania przychodu było dobrą strategią. Co innego, gdyby po prostu uznali, że należy rozliczać się według przelewów z i na konto, to by było bardzo fajne i dla podatników i dla urzędu skarbowego. Ale w sytuacji, gdy do udowodnienia przychodów z punktu widzenia US wystarczy zadeklarowanie ich w PIT, a do wykazania kosztów potrzebna jest już dokumentacja z giełdy, podważanie jej to strzał w stopę. Efektem mogłoby być coś takiego: http://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/3091 ... chodu.html
PCC to przy tym pikuś, nieuznanie kosztów naprawdę tysiące ludzi doprowadziłoby do samobójstwa.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Ahr » niedziela, 22 kwietnia 2018, 23:14

ma ktos namiar na kogos, kto fachowo zgodnie z obecnymi przepisami wylicza podatek z obracania krypto? W moim przypadku jest to sam trade krypto/pln, niby "prosta" sprawa, ale obecnie nikt sie tego nie podjal, gdyby wziac pod uwage same wplywy i wplaty z konta, sam bym to zrobil, niestety nasz kochany rzad zadbal o to, by zylo nam sie nie najlepiej :(

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » niedziela, 22 kwietnia 2018, 23:24

@Ahr, podejrzewam, że jak nie wypłacałeś dużych kwot na konto to nawet tego nie będą sprawdzać ja przynajmniej jak nic dobrego nie wyniknie do piątku to tak się będę rozliczał w pit 37 w pozycji inne i mam ich w dup.e :)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » niedziela, 22 kwietnia 2018, 23:28

kajetan pisze: nieuznanie kosztów naprawdę tysiące ludzi doprowadziłoby do samobójstwa.
ale w sądzie to uwalisz bo nie możesz dla ludzi bez działalności uznawać że przychód na podstawie giełdy był ok zaś koszt na podstawie tego samego dokumentu już nie. To w sądzie nie przejdzie.
Ze wzgledu na batalie osobiście klepię teraz LIFO, strona bitcoin.tax pomogla mi ogarnać temat na koniec lecą fajne raporty i masz ewidencje co kiedy sprzedane a co jeszcze zostało na następny rok.
Sprawdzałem sobie ze swoim Excelem aby mi się zgadzała kalkulacja po tygodniu ogarnąłem bo nie mają PLN.
Raport wygląda tak z tego co CI zostało do sprzedania.
Obrazek

Grunt to mieć jakieś papiery i ciągłość w dokumentacji z pomocą tej stronki lub innych nie jest to az tak ciężkie. No jak ma sie 10 różnych giełd to bez takiego programu lub serwisu to bardzo ciężko sobie poradzić.

Dodano po 3 minutach 54 sekundach:
Ahr pisze: ma ktos namiar na kogos, ...
możesz mi dać na priv pliki csv to Ci wrzucę do bitcoin.tax potem sobie tylko kurs USD do PLN zrobisz i powinno zadziałać.

Profesjonalisty nie znajdziesz juz pisałem do 5iu biór i musiałem temat sam ogarnąć. (jak dodadzą obsługę PLN to nie będzie juz tematu pewnie)
Ale bitcoina.tax pomaga w hooj.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3229
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3697
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: akos » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 11:21

xbladexx pisze: Ale bitcoina.tax pomaga w hooj.
Potwierdzam, też z tego korzystam do uporządkowania chronologicznego w jednolitym formacie transakcji z wszystkich giełd i wyliczenia ile miałem niesprzedanych krypto na koniec roku co ułatwia ustalenie kosztów.

Jak by co to mam skrypty w Pythonie, które do rekordów z csv wynikowego z bitcoin.tax dorzucają kurs średni NBP dla EURPLN oraz USDPLN a także kurs BTCUSD dla wymian barterowych na pdst. coinmarketcap - to ostatnie to zgrubne przybliżenie, bo należałoby wziąć kurs z danej godziny z konkretnej giełdy, ale to dużo więcej rzeźbienia, więc na razie to olałem bo i tak nikt w urzędzie tego nie da rady zweryfikować w przeciwieństwie do sprawdzenia kursu na coinmarketcap.

Skrypty są robocze i bez gui, ale jak by ktoś chciał to mogę podrzucić a jak ogarnę własny PIT i znajdę trochę więcej czasu oraz wyklaruje się nieco stanowisko MF w kwestii rozliczeń, to może nadziergam coś na bazie tych skrypcików podobnego do bitcoin.tax, ale dostosowanego do polskich realiów.

Btw, w końcu jakieś jednoznaczne stanowisko w kwestii PCC: https://www.pb.pl/fiskus-dogadal-sie-z- ... nza-911150

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: piter55 » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 11:44

Ja mam takie szybkie pytanka.

1. Kupując w 2017 btc (za 4k) a nastepnie zamieniając go na BCH (całość btc który kupiłem) giełda rozbiła mi tą "jedną" wymianę na kilka transakcji. Czy muszę każdą oddzielnie rozliczać pomimo faktu, że różnice między nimi są kilku sekundowe? Czy po prostu miałem 0.2 btc kupiłem za to powiedzmy 1bch (który w tamtym momencie kosztował ok 5k). Dochód 1k i od tego podatek? Czy raczej trzeba rozbijać (co chyba i tak sprowadzi się do tego samego)?

2. W pierwszym przykładzie jako koszt mogę podać 4k za który kupiłem BTC, a następnie zamieniłem na BCH, miałem dochód. Co jeśli te BCH zostawiam na 2018 rok i w tym roku go sprzedam za PLN, powiedzmy 6k? Jak wtedy wygląda koszt (o ile takowy występuje)?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:00 przez piter55, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 312
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: TSD_WWA » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 11:51

Nie ma czegos takiego jak podatek przychodowy. Jest podatek dochodowy. Czytajac Twojego posta wniosek jeden mi sie nasuwa. Krypto i w ogole dziedziny ekonomiczne/finansowe, nie sa dla Ciebie.

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: piter55 » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:01

Tak, przepraszam mój błąd. Już poprawiłem. Mógłby ktoś się ustosunkować to mojego wcześniejszego posta?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:14

piter55 pisze: giełda rozbiła mi tą "jedną" wymianę na kilka transakcji. Czy muszę każdą oddzielnie rozliczać pomimo faktu
co ty w ogóle piszesz? ty wiesz w ogóle o czym piszesz? rozliczać każdą transakcję oddzielni? sorry ale mój mózg tego nie pojmuje...

Według prawa przy wymianie btc na bch osiągnąłeś dochód i mimo tego że nie zobaczyłeś złotówki na oczy to za 2017 jest podatek do zapłaty.
Natomiast w 2018 pytasz o koszt no koszt będzie taki za ile kupiłeś bch w 2017.

Dodano po 5 minutach 45 sekundach:
Zakup 0.2 za 4000zł
Wymiana barterowa btc > bch rozbijamy to na dwa człony
sprzedaż 0.2 btc za 5000zł to przychód - koszt zakup 4000zł a następnie zakup za 5000zł bch czyli koszt który policzymy w momencie sprzedaży\wymiany bch.
5000-4000 = dochód 1000zł za rok 2017


Rok 2018 posiadasz 1 bch który kosztował cię 5000zł w roku 2017.
6000-5000 = dochód 1000zł za rok 2018
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:18 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 7431
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pael » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:16

bl4ck pisze: Według prawa przy wymianie btc na bch osiągnąłeś dochód i mimo tego że nie zobaczyłeś złotówki na oczy to za 2017 jest podatek do zapłaty.
Jaka jest obecnie podstawa prawna na ktorej opierany jest haracz? ;-)

Zacytuje post z innego watku, ktory pokazuje kuriozum wyliczania krypto-krypto. Dodatkowo moze byc taki sam gnoj jak z pcc, zaplac miliony, mimo ze ich nigdy nie miales.
Mosteque pisze: ale przecież wystarczy opodatkować wyjścia-wejścia z fiatów. Po co liczyć, ile jakich masz krypto? Co w świecie wirtualnym zostaje w świecie wirtualnym.
Teraz pod te durne prawo podpadają przedmioty z gier. I co, będziesz wykazywał, że zamieniłeś miecz magiczny, na zbroję, a potem znalazłeś kamień runiczny, wykułeś te runy na zbroi, co podwoiło jej wartość, potem smok się na to spierdział i dostałeś +100 do obrony, więc masz zbroję 5 razy droższą od miecza, który miałeś na początku?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:20

@pael, No co mam ci powiedzieć no tak jest ...po prostu jeśli tego nie chcemy trzeba strajkować. PCC wywalczyli zobaczymy co z resztą.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:21 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: piter55 » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:20

Dziękuję za odpowiedź. Z tym rozbiciem chodziło mi o to, że sprzedałem te 0.2 btc (całość) i na giełdzie reprezentowane jest to nie przez jedną, a kilka transakcji (w tym samym czasie) których suma to 0.2 btc jako wartość kupna i 1bch jako wartość którą kupiłem. I moje pytanie (nie wiem, czy zasadne) to czy jest jakaś różnica pomiędzy wykonaniem np. dwóch transakcji 0.05 btc -> 0.25bch oraz 0.15btc -> 0.75bch, a jednej 0.2btc->1bch.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:23 przez piter55, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:21

@piter55, Niby jaka? jak i tak zsumujesz to w roku podatkowym.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:24

@piter55, ludzie wykonywali setki albo tysiące transakcji, z których każda była dzielona na kilkadziesiąt albo kilkaset mniejszych. Policz sobie i wypełnij pita.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości