Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: TSD_WWA » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 11:51

Nie ma czegos takiego jak podatek przychodowy. Jest podatek dochodowy. Czytajac Twojego posta wniosek jeden mi sie nasuwa. Krypto i w ogole dziedziny ekonomiczne/finansowe, nie sa dla Ciebie.

Początkujący
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0

Postautor: piter55 » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:01

Tak, przepraszam mój błąd. Już poprawiłem. Mógłby ktoś się ustosunkować to mojego wcześniejszego posta?

Weteran
Reputacja: 717
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:08

piter55 pisze: giełda rozbiła mi tą "jedną" wymianę na kilka transakcji. Czy muszę każdą oddzielnie rozliczać pomimo faktu
co ty w ogóle piszesz? ty wiesz w ogóle o czym piszesz? rozliczać każdą transakcję oddzielni? sorry ale mój mózg tego nie pojmuje...

Według prawa przy wymianie btc na bch osiągnąłeś dochód i mimo tego że nie zobaczyłeś złotówki na oczy to za 2017 jest podatek do zapłaty.
Natomiast w 2018 pytasz o koszt no koszt będzie taki za ile kupiłeś bch w 2017.

Dodano po 5 minutach 45 sekundach:
Zakup 0.2 za 4000zł
Wymiana barterowa btc > bch rozbijamy to na dwa człony
sprzedaż 0.2 btc za 5000zł to przychód - koszt zakup 4000zł a następnie zakup za 5000zł bch czyli koszt który policzymy w momencie sprzedaży\wymiany bch.
5000-4000 = dochód 1000zł za rok 2017

Rok 2018 posiadasz 1 bch który kosztował cię 5000zł w roku 2017.
6000-5000 = dochód 1000zł za rok 2018
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:18 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 684
Reputacja postu: 
0

Postautor: pael » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:16

bl4ck pisze: Według prawa przy wymianie btc na bch osiągnąłeś dochód i mimo tego że nie zobaczyłeś złotówki na oczy to za 2017 jest podatek do zapłaty.
Jaka jest obecnie podstawa prawna na ktorej opierany jest haracz? ;-)

Zacytuje post z innego watku, ktory pokazuje kuriozum wyliczania krypto-krypto. Dodatkowo moze byc taki sam gnoj jak z pcc, zaplac miliony, mimo ze ich nigdy nie miales.
Mosteque pisze: ale przecież wystarczy opodatkować wyjścia-wejścia z fiatów. Po co liczyć, ile jakich masz krypto? Co w świecie wirtualnym zostaje w świecie wirtualnym.
Teraz pod te durne prawo podpadają przedmioty z gier. I co, będziesz wykazywał, że zamieniłeś miecz magiczny, na zbroję, a potem znalazłeś kamień runiczny, wykułeś te runy na zbroi, co podwoiło jej wartość, potem smok się na to spierdział i dostałeś +100 do obrony, więc masz zbroję 5 razy droższą od miecza, który miałeś na początku?
The riskiest thing you can do is avoid taking risks.
Old Chinese saying: Don't count your chickens before Nasdaq session is closed.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:20

@pael, No co mam ci powiedzieć no tak jest ...po prostu jeśli tego nie chcemy trzeba strajkować. PCC wywalczyli zobaczymy co z resztą.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:21 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: piter55 » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:20

Dziękuję za odpowiedź. Z tym rozbiciem chodziło mi o to, że sprzedałem te 0.2 btc (całość) i na giełdzie reprezentowane jest to nie przez jedną, a kilka transakcji (w tym samym czasie) których suma to 0.2 btc jako wartość kupna i 1bch jako wartość którą kupiłem. I moje pytanie (nie wiem, czy zasadne) to czy jest jakaś różnica pomiędzy wykonaniem np. dwóch transakcji 0.05 btc -> 0.25bch oraz 0.15btc -> 0.75bch, a jednej 0.2btc->1bch.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:23 przez piter55, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:21

@piter55, Niby jaka? jak i tak zsumujesz to w roku podatkowym.

Początkujący
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0

Postautor: Mosteque » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:24

@piter55, ludzie wykonywali setki albo tysiące transakcji, z których każda była dzielona na kilkadziesiąt albo kilkaset mniejszych. Policz sobie i wypełnij pita.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 684
Reputacja postu: 
0

Postautor: pael » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:31

bl4ck pisze: @pael, No co mam ci powiedzieć no tak jest ...po prostu jeśli tego nie chcemy trzeba strajkować.
Nic, jestesmy w jednej druzynie ;-)
pisze, zeby ludzie mogli przeczytac jak chore to jest i mieli swiadomosc, jak nie policzysz i tak sie moga w obecnej sytuacji doczepic, bo nie ma i NIE BEDZIE zadnego prawa w tej materii w tym roku
The riskiest thing you can do is avoid taking risks.
Old Chinese saying: Don't count your chickens before Nasdaq session is closed.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: piter55 » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:54

Niestety mam jeszcze jedno pytanie, mam nadzieje, że tym razem nie wyśmiejecie :)
Załóżmy taki przypadek:
Kupno 0.5btc za 5000
Wymiana 0.5btc -> 1bch(kurs 6000) -> dochód 1000
Wymiana 1bch -> 0.4btc(kurs 10000) -> dochód 4000-6000= -2000 (strata)

Czy ogólnie dochód można pomniejszyć o straty? Wtedy w powyższym przypadku dochód wychodziłby 0 ?

Początkujący
Reputacja: 78
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:56

piter55 pisze:Niestety mam jeszcze jedno pytanie, mam nadzieje, że tym razem nie wyśmiejecie :)
Załóżmy taki przypadek:
Kupno 0.5btc za 5000
Wymiana 0.5btc -> 1bch(kurs 6000) -> dochód 1000
Wymiana 1bch -> 0.4btc(kurs 10000) -> dochód 4000-6000= -2000 (strata)

Czy ogólnie dochód można pomniejszyć o straty? Wtedy w powyższym przypadku dochód wychodziłby 0 ?
Tak, sumujesz cały rok. Koszty + przychody i nie wkliczasz do kosztów coinow których nie sprzedałeś.

Początkujący
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0

Postautor: Barragol » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 13:31

Będzie jakaś transmisja albo podsumowanie z dzisiejszych negocjacji na temat opodatkowania dochodowego, w szczególności krypto - krypto?

Początkujący
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0

Postautor: likidis » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:04

Co prawda nie jest to zwiazane stricte z rozliczeniam krypto, ale pokazuje pewną linię działania US. Bo odnośnie ciągłej walki z rozliczeniem krypto, to raczej nie będzie lekko. Poszukiwania kasy ciąg dalszy i możliwe, że nawet indywidualne interpretacje nie pomogą traderom - http://www.rp.pl/Podatki/304229964-Fisk ... w-PIT.html

Gaduła
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:44

Jeśli sie nie myle to nie ma legalnych sposobów rozliczenia dochodu który zarobiło sie jako polski rezydent w jakimś normalniejszym kraju?

Początkujący
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0

Postautor: Krzychu K » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:50

Ja mam takie pytanie odnośnie uzupełnienia pit-36 jako osoba fizyczna bez dg.

Jakiś czas temu na tym forum znalazłem poradę by nie wpisywać tych ogromnych kwot w przychód i koszty uzyskania przychodu tylko w przychód wpisać ile się faktycznie zarobiło a w koszta 0. Czy takie uzupełnienie pit może być uznane przez us za niewłaściwe zwłaszcza w obecnej sytuacji gdy to bb prawdopodobnie wyśle lub już wysłał historię transakcji?

Początkujący
Reputacja postu: 
1

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:03

Krzychu K pisze:Ja mam takie pytanie odnośnie uzupełnienia pit-36 jako osoba fizyczna bez dg.

Jakiś czas temu na tym forum znalazłem poradę by nie wpisywać tych ogromnych kwot w przychód i koszty uzyskania przychodu tylko w przychód wpisać ile się faktycznie zarobiło a w koszta 0. Czy takie uzupełnienie pit może być uznane przez us za niewłaściwe zwłaszcza w obecnej sytuacji gdy to bb prawdopodobnie wyśle lub już wysłał historię transakcji?
Jak Cie wezwa to mogą uznać za błędne ale tylko karę dostaniesz mandat parę stów za złe wypełnienie. A ryzyko kontroli x razy mniejsze.

Gaduła
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:09

_chybaty pisze:
Krzychu K pisze:Ja mam takie pytanie odnośnie uzupełnienia pit-36 jako osoba fizyczna bez dg.

Jak Cie wezwa to mogą uznać za błędne ale tylko karę dostaniesz mandat parę stów za złe wypełnienie. A ryzyko kontroli x razy mniejsze.
Ocb z tym ryzykiem kontroli? Na podstawie czego to oceniacie?

Weteran
Reputacja postu: 
2

Postautor: japu » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:13

dingo pisze: Ocb z tym ryzykiem kontroli? Na podstawie czego to oceniacie?
A na podstawie dowolnego zapytania do systemu :)
SELECT nip FROM pit36_2017 WHERE pit36.d.74 > 100000 AND sold_by_BitBay is TRUE;

albo cos w tym stylu :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:17 przez japu, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Reputacja postu: 
1

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:14

dingo pisze:
_chybaty pisze:

Ocb z tym ryzykiem kontroli? Na podstawie czego to oceniacie?
Są osoby które np zarobiły 50000. I albo wpiszesz przychod 3050000 koszty 3000000 - zrobiłeś 50k. 2 opcja wpisujesz przychod 50000 dochód 50000. Płacisz ten sam podatek tu i tu więc kary za brak zapłacenia nie będzie jedynie pit źle wypełniłes. Jak wpiszesz tylko 50k to IMO ryzyko kontroli dużo mniejsze.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 8435
Reputacja postu: 
0

Postautor: Wymazywanie » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:25

japu pisze: A na podstawie dowolnego zapytania do systemu
SELECT nip FROM pit36_2017 WHERE pit36.d.74 > 100000 AND sold_by_BitBay is TRUE;

albo cos w tym stylu
O żesz w mordę, przyznać się że robisz teraz programik z kas i bb. :)
Zmień żeby 18% było od 85k, a 32% do 85k. :mrgreen: 8-)
"It's not a problem if transactions have to wait one or a few extra cycles to get into a block" ;)
Satoshi Nakamoto

Wróć do „Kwestie prawne”