Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 19 kwietnia 2018, 21:10

Mateusz1986 pisze: Panowanie a co jesli prowadze DG jestem Vatowcem. Jesli zakupiłem krypto w celu inwestycji z konta prywatnego to chyba nie muszę tego rozliczac w ramach DG.
Coraz bardziej świadomy ze to jednak chory kraj :/
Jeśli w DG masz podatek liniowy, to żaden urząd nie każe Ci tego rozliczać w ramach DG, bo lepiej żebyś zapłacił wyższy podatek według zasad ogólnych. Nawet były takie interpretacje, gdzie oni wtedy ładnie argumentują, że to inne źródło przychodu, itp.
Jeśli nie masz podatku liniowego, to chyba też się nie czepną, bo i tak nic na tym zyskać nie mogą. Zwłaszcza, jeśli nie masz odpowiedniego PKB do handlu krypto.
Ale pewności oczywiście nie ma, czy komuś coś w przyszłości nie odbije.

Dodano po 2 minutach 26 sekundach:
No chyba, że ktoś będzie miał ochotę się doczepić VAT-u mieszanego, który musiałbyś prowadzić jako VATowiec handlujący jednocześnie krypto, bo wtedy mogliby zakwestionować niektóre odliczenia VAT w podstawowej działalności. Ale to by chore było.

A, żeby nie było - to nie jest porada prawna, ja nie jestem prawnikiem ani doradcą podatkowym, więc mogę się tu mylić.

Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Greg0101 » czwartek, 19 kwietnia 2018, 21:13

kajetan pisze: Mam już dość tego polskiego prawa.
Jak to stare powiedzenie mówi:
Prawo jest jak płot – żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, a bydło przynajmniej się nie rozłazi, gdzie nie powinno.

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nowym » czwartek, 19 kwietnia 2018, 22:16

@japu, to formalnie ci powiem, że to koniec kryptowalut w Polsce, a jak ktoś jeszcze próbuje tu coś robić, to jest niespełna rozumu-krypto schodzi do podziemia. Aha, odpowiadam dopiero teraz, bo zostałem dzisiaj zbanowany, za napisanie prawdy-tyle, jeśli chodzi o cenzurę...

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 19 kwietnia 2018, 22:47

kajetan pisze: Nawet były takie interpretacje, gdzie oni wtedy ładnie argumentują, że to inne źródło przychodu, itp.
A masz pod reka taka interpretacje? Bo pokrywalaby sie z omawianym chwile temu paragrafem, ze prawa majatkowe nie wliczaja sie w przychody z DG.

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nowym » czwartek, 19 kwietnia 2018, 22:53

@Greg0101, dobre powiedzenie :D

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 20 kwietnia 2018, 10:38

japu pisze:
kajetan pisze: Nawet były takie interpretacje, gdzie oni wtedy ładnie argumentują, że to inne źródło przychodu, itp.
A masz pod reka taka interpretacje? Bo pokrywalaby sie z omawianym chwile temu paragrafem, ze prawa majatkowe nie wliczaja sie w przychody z DG.
Tak na szybko to wyrok NSA http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-f ... es=2010_05:
A zatem nawet w sytuacji spełnienia przez podatnika warunku przewidzianego w art. 5a pkt 6 updof, wskazującego na to, że w ramach działalności wykonywanej zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny lub , cudzy rachunek, podatnik osiąga przychody, które jednocześnie odpowiadają opisowi przychodów z innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodu i nie zostały zaliczone w sposób jednoznaczny do przychodów z tej działalności, to przychody te stanowią przychód z tego innego źródła - w tym przypadku do przychodów ; wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy (...) o zakwalifikowaniu przychodu do odpowiedniego źródła nie świadczy sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej zarobkowej w sposób ciągły, zorganizowany etc., lecz przedmiot tej działalności i możliwość przypisania jej do konkretnego źródła przychodów.
Tu akurat interpretacja indywidualna dla forex, ale argumentacja się może przydać: https://interpretacje-podatkowe.org/dzi ... 30-14-2-es

Wydaje mi się, że widziałem i dla krypto, ale teraz nie mam pod ręką, sorry.

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 8 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zigzag » piątek, 20 kwietnia 2018, 12:56

Widzę, że sprawa PCC na razie odchodzi na bok, ale dalej mam taki mętlik we łbie, że nie wiem co wypełniać:

2017 -> Kupno BTC na Bitbayu (parę stówek) i przez InPay (tutaj przelew prosto na Bittrexa - trochę więcej niż parę stówek).

Aż do teraz -> żadne krypto z giełdy zagranicznej nie wróciło na polską giełdę i nie zostało spieniężone na PLNy.

Rozliczać się? Jak tak czy od razu mogę wpisać poniesione koszta?

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » piątek, 20 kwietnia 2018, 13:29

Zigzag pisze: Widzę, że sprawa PCC na razie odchodzi na bok, ale dalej mam taki mętlik we łbie, że nie wiem co wypełniać:

2017 -> Kupno BTC na Bitbayu (parę stówek) i przez InPay (tutaj przelew prosto na Bittrexa - trochę więcej niż parę stówek).

Aż do teraz -> żadne krypto z giełdy zagranicznej nie wróciło na polską giełdę i nie zostało spieniężone na PLNy.

Rozliczać się? Jak tak czy od razu mogę wpisać poniesione koszta?
Narazie czekamy na kolejne informacje od ministerstwa, ale generalnie kupowanie samo w sobie nie jest kosztem, dopiero przy sprzedaży powstaje koszt + przychód. Natomiast istnieje problem że wymiana krypto-krypto może zostać jako uznana za rodzącą obowiązek podatkowy co powoduje sporo problemów z rozliczeniem, i wtedy każdą wymianę traktowalibyśmy jak sprzedaż i trzeba byloby przeliczać na zlotówki wartości transakcji.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 20 kwietnia 2018, 13:38

Płyną pozytywne wieści powiedzmy..

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » piątek, 20 kwietnia 2018, 14:58

@bl4ck, a możesz skrócić co tam powiedzieli, bo w pracy jestem a oni cicho gadają i jak dam głośniej to tylko śmiech słyszę w sumie wszyscy go słyszą ;/

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:00

http://wgospodarce.pl/informacje/48874- ... iony-z-pcc
Znowu obietnice, ale tym razem od min. Gruzy

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: resuls » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:03

kajetan pisze: http://wgospodarce.pl/informacje/48874- ... iony-z-pcc
Znowu obietnice, ale tym razem od min. Gruzy
Oczywiście bardzo łatwo można przeoczyć to jedno zdanko:
"Na pewno stanie się to, nie wcześniej niż za dwa lata. Natomiast utrzymujemy obowiązek rozliczenia podatku dochodowego PIT" :x

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:05

@matik0109, Te filmiki są bardzo ubogie ale artykuł który zapodał @kajetan, wyczerpuje temat w zasadzie.

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:09

no właśnie czytałem i to mi w zupełności wystarczy, czyli mógłbym już się rozliczyć ale poczekam do piątku może BB zdąży wydać apke :D thx

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:18

matik0109 pisze: czyli mógłbym już się rozliczyć
Ale to byla akcja tylko z PCC - juz dawno mogles rozliczyc PD przeciez.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:19

Tylko to ciągle są obietnice w prasie. Wiceminister powiedział na boku, że można podatku nie płacić, ale oficjalnie ministerstwo wciąż twierdzi że podatek obowiązuje. Państwo prawa, cholera. Aż mam ochotę w ramach protestu PCC zapłacić ;-)
A serio, to faktycznie na coś takiego ciężko byłoby się powoływać. Jeśli nie wydadzą nawet interpretacji ogólnej, a jak rozumiem nie wydadzą, bo musieliby zwracać kasę tym co już PCC wpłacili, to spokojnie za cztery i pół roku tuż przed przedawnieniem PCC, jak wyhodują odsetki, mogą się zacząć żniwa, jak to już kilka razy w Polsce bywało. Poczytajcie sobie na przykład o uldze meldunkowej.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 28 sierpnia 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Ania77 » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:20

Bitcoin a PCC w świetle komunikatu z 4 kwietnia 2018 r.? Co w przypadku wymiany jednej kryptowaluty na inną, czy podlega opodatkowaniu? Jak wygląda rozliczanie kosztów uzyskania przychodów?
Zapraszam do zapoznania się z materiałem opartym na stan dzisiejszy: [youtube][/youtube]

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:23

@kajetan, Na pcc nie obowiązuje to 6 letnie przedawnienie, na pcc jest 10 lat lub do śmierci... tyle pamiętam, zobacz ostatni film Dr Sławomir Mentzen.

Początkujący
Posty: 312
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: TSD_WWA » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:23

@kajetan, Chyba jak sie protestuje to sie robi przeciwienstwo tego, czego ktos od Ciebie oczekuje :D Ty w ramach protestu chcesz zrobic to co rzad od Ciebie oczekuje :D zabawne

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:24

@bl4ck, obowiazuje jesli sie nigdy nie powolasz na transakcje, z ktorej nie oplaciles PCC. Jesli sie na nia powolasz (np. wykazujac koszt zakupu) to sie przedluza o nastepne 5 lat :)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości