Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wymazywanie » sobota, 14 kwietnia 2018, 01:52

@Smule, Słuchałem dziś ponownie starszy materiał od dr Mentzena, ten wykład z Torunia na jakiejś uczelni (jest na yt). I tam szczegółowo krytykuje pomysły, że zamiana prawa majątkowego za rzecz (na przykładzie złota) powoduje niepowstanie obowiązku podatkowego. Jak przykład podaje zamianę jednej nieruchomości na inną, gdzie mimo, że są one o tej samej wartości i nie dochodzi do wymiany pieniędzy ale nieruchomości, obie strony transakcji są okradane przepisami podatkowymi. Więc, choć bardzo mi się podoba, trochę zdziwiło mnie wyciąganie wymiany do 2280 i 6000 od tego roku jako okoliczności zwalniającej od dochodowego. Może wcześniej nie wpadł na ten paragraf, nie wiem, ale ewidentnie wywodził, że niestety podatek wtedy też, teraz z kolei, że nie.

Jedno jest dla mnie pewne: te problemy prawne z crypto będą zawsze, jeśli będzie próbowało się crypto podciągnąć pod istniejącą kategorię prawno-podatkową jak rzecz, prawo majątkowe, towar i inne. Potrzeba wpisania do prawa po prostu crypto jako osobnej kategorii i napisania pod nią kawałeczka prawa. Ale czy te patałachy i debile rządowe do tego dojdą, nie wiem, to jest chyba beton umysłowy.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jaskolkax » sobota, 14 kwietnia 2018, 12:04

Dovakhiin pisze:@jaskolkax, a jakas sprzedaz byla w 2017?
Tak. Było kilka operacji kupna i sprzedaży

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » sobota, 14 kwietnia 2018, 12:57

@jaskolkax,
Suma sprzedaży - suma kupna = x

(x - prowizje) x 18% = podatek.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Majeranek » sobota, 14 kwietnia 2018, 15:30

Witam nagrywam filmy sponsorowane na youtube, i ogarniam sponsorowane filmy z projektów ico innym youtuberą z których dostaje za to procent. Zazwyczaj dostaje wynagrodzenie w eth/btc na portfel exodusa później przesyłam to na 4coins i tam sprzedaje. Pieniądze zostają przesyłane na moje konto bankowe. Niestety lub stety wypłaciłem już trochę i potem pomyślałem jak opodatkować i w razie sprawdzenia jak to udowodnić bo mam tylko potwierdzenie przesłanych do mnie kryptowalut na blockchainie i dowód sprzedaży na 4coins.pl
Rownież są kraniki z których można zbierać małą część btc i wypłacać i też w jaki sposób to opodatkować?

Proszę o pomoc, z góry dziękuje.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 256
Rejestracja: 5 grudnia 2017
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódzkie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: FuraTeściowej » sobota, 14 kwietnia 2018, 16:14

Niech mi ktoś powie jak to wygląda z poziomu urzędu skarbowego. Powiedzmy ,że obracałem gdzieś na giełdach bitcoinami no ale przyszedł czas ,że chce te bitcoiny spieniężyć . Robię przelew na BB - sprzedaje bitki, rozliczam się i wpada urząd skarbowy z kontrolą . No i teraz czy wystarczy im to ,że "widzą" ,że mam kase ze sprzedaży tego 1 Bitcoina czy pytają jeszcze - skąd masz tego 1 bitcoina( za co go kupiłeś ) ? Bo co niby można powiedzieć jak z jakiegoś adresu został ci przelany 1 BTC? Ktoś mi wysłał? ( bede musiał to rozliczyć jako darowiznę ? :D )

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » sobota, 14 kwietnia 2018, 19:33

Wymazywanie pisze: gdzie mimo, że są one o tej samej wartości i nie dochodzi do wymiany pieniędzy ale nieruchomości,
Smule pisze: @Wymazywanie, Zwolnienie barteru 2280/6000 to świeża sprawa.
Generalnie zwolnienie istnieje ale co za tym idzie ? Jakaś umowa jak nie słowna to pisemna ?
A jak umowa to PCC :D haha...
Profesorek mówi o mieszkaniach ale te wiadomo są powyżej 2200/6000 wiec zwolnienia nie ma.
Nie ma drugiej takiej rzeczy jak kryptowaluty ze mozesz wymieniac w kawałkach.
Nawet jak będziesz wymieniał 1:1 to mozesz krypto/krypto abo towar.
Aby to zrobić musisz znaleźdź osobę prywatną bo firmy muszą mieć PLNy i dodatkowo firmy mają Vat.
Od wymian firmy nie płacą dochodowego ale Vat już tak :)...
Jedynie w obrębie osób fizycznych możesz sobie na towar BTC zamienić.

Co generalnie jest bardzo fajne bo BTC to waluta P2P co nie ?
Jest juz jak widzę patent na serwis aukcyjny kurde towary za BTC do 6000zl :D...
wszystko zwolnione z dochodowego nie jak na allego za PLN gdzie zaraz jak cos drożej sprzedaż to PODATEK :D...
albo na allegro zgubisz paragon= podatek od całośći.
GATES ARE OPEN :D jak to mówią do kombinowania.
powinno powstać BTC ALLEGRO ;)

Dodano po 8 minutach 45 sekundach:
Majeranek pisze: w jaki sposób to opodatkować?
Zysk z tego powinieneś opodatkować w momencie dostania środków do dyspozycji i tego będzie wymagał US.
Wiec się zastanów czy adres który wpłacał na giełdę jest twój czy np kolegi bo ty się nie znasz albo cos takiego.
Gdyby kolega Ci wysłał tokeny itp... (jakiegos znajdziesz jak cos w rodzinie) on powie ze czasu nie mial Ci przeslac a wysłał wtedy juz CI bezpośrednio na giełdę gdzie sprzedałeś i tę sprzedaż wykazałeś.

uważaj na TO gdy Ci kwota przeskoczy 45000zl bo wpadniesz na podatek od darowizn :D...opłacony ?

Zeby byc 100% uczciwym dostajesz tokeny przeliczasz na PLN ile kosztuja cena ETH/cena USD/cena PLN > podatek od darowizny.
Sprzedaż znowu 18/32% dochodowy (jeśli w momencie sprzedaży cena byla większa)

Zastanów się jaka opcja jest lepsza dla Ciebie i czy nie masz kogoś kto ociągał się z wysłaniem Ci tokenów z bounty. : )

Dodano po 6 minutach 46 sekundach:
FuraTeściowej pisze: Bo co niby można powiedzieć jak z jakiegoś adresu został ci przelany 1 BTC? Ktoś mi wysłał? ( bede musiał to rozliczyć jako darowiznę ? :D )
wiesz tyle giełd co upadło miedzyczasie ze szkoda gadać a zadko tez ktos trzyma BTC w jednym miejscu + awarie formaty komputerów.
Jak nikogo nie okradles to Ci i tak gówno zrobią, jak okradłeś i wypłaciłeś na swoje nazwisko to juz by Cie policja scigneła moim zdaniem.
jesli nie masz zatargów z prawem normalnie pracujesz masz rodzine, to watpię aby nie wiadomo jak Cie trzepano.
Co innego firmy bo te to z założenia przestępcy są :D dla US. Dodatkowo na firmach leży o wiele wiecej obowiązków jak AML wiec tu jest kwas i odpowiedzialność karna jak masz pieniądze z powietrza.
US sprawdza czy sie dobrze rozliczyłeś, jak twoje tłumaczenia będą głupie to mogą Cie zglosić na policje pewnie.
Nie jestem z US ale ich zadanie to sprawdzić czy sie dobrze rozliczyłeś a nie czy te kase ukradłeś bo od tego sa inne służby policja/abw/cba/gif.
Przy milionach jakimi obracają firmy twoje nawet w ciagu roku 500tys 1mln to nic. Mało ludzi mieszkania /domy sprzedaje ?

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » sobota, 14 kwietnia 2018, 20:46

xbladexx pisze:
Wymazywanie pisze: gdzie mimo, że są one o tej samej wartości i nie dochodzi do wymiany pieniędzy ale nieruchomości,
Smule pisze: @Wymazywanie, Zwolnienie barteru 2280/6000 to świeża sprawa.
Generalnie zwolnienie istnieje ale co za tym idzie ? Jakaś umowa jak nie słowna to pisemna ?
A jak umowa to PCC :D haha...
Profesorek mówi o mieszkaniach ale te wiadomo są powyżej 2200/6000 wiec zwolnienia nie ma.
Nie ma drugiej takiej rzeczy jak kryptowaluty ze mozesz wymieniac w kawałkach.
Xbladexx, ale zwolnienie barteru jest, gdy PRZYCHÓD nie przekracza 2280/6000, a nie wartość towaru.
Właśnie dlatego robienie z krypto rzeczy, która na giełdzie podlega wirtualnemu barterowi, który następnie obłożony jest realnym podatkiem, to bzdura. I potem takie kwiatki wychodzą.
Albo jest to barter i wtedy art 21. obowiązuje, albo nie jest to barter i wtedy nie obowiązuje, ale i podatek od czynności wirtualnych nie obowiązuje.
Jedno albo drugie. Bo na razie piszesz, że art. 21 nie obowiązuje, bo nie masz umowy, ale podatek obowiązuje, mimo że jej nie masz.

Dobrze rozumuję?

Dodano po 49 minutach 50 sekundach:
Edit:
Byłem w sklepie i sobie uzmysłowiłem w drodze, że mi się przychód z dochodem pokićkał. Kajam się więc i tę część postu odszczekuję.
Ale reszta to prawda najprawdziwsza! :D

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Majeranek » sobota, 14 kwietnia 2018, 21:02

xbladexx pisze:
Wymazywanie pisze: gdzie mimo, że są one o tej samej wartości i nie dochodzi do wymiany pieniędzy ale nieruchomości,

Dodano po 8 minutach 45 sekundach:
Majeranek pisze: w jaki sposób to opodatkować?
Zysk z tego powinieneś opodatkować w momencie dostania środków do dyspozycji i tego będzie wymagał US.
Wiec się zastanów czy adres który wpłacał na giełdę jest twój czy np kolegi bo ty się nie znasz albo cos takiego.
Gdyby kolega Ci wysłał tokeny itp... (jakiegos znajdziesz jak cos w rodzinie) on powie ze czasu nie mial Ci przeslac a wysłał wtedy juz CI bezpośrednio na giełdę gdzie sprzedałeś i tę sprzedaż wykazałeś.

uważaj na TO gdy Ci kwota przeskoczy 45000zl bo wpadniesz na podatek od darowizn :D...opłacony ?

Zeby byc 100% uczciwym dostajesz tokeny przeliczasz na PLN ile kosztuja cena ETH/cena USD/cena PLN > podatek od darowizny.
Sprzedaż znowu 18/32% dochodowy (jeśli w momencie sprzedaży cena byla większa)

Zastanów się jaka opcja jest lepsza dla Ciebie i czy nie masz kogoś kto ociągał się z wysłaniem Ci tokenów z bounty. : )

Ogółnie ja nagrywam film na yt z projektu ico sprawdzają czy im się film podoba dostaje pieniądze na exodusa w eth/btc przesyłam na kantor 4coins i sprzedaje.
Również pytam czy nie chcą więcej filmów i wysyłam kanały moich kolegów jeżeli chcą to działa na tej samej zasadzie wysyłają na mój portfel exodus ja moim kolegą wysyłam ich zapłate w krypto a sobie zostawiam 15% i wyslam na 4coins. I moje pytanie jest jak udowodnię skąd to mam i jak twoim zdanie najlepiej to opodatkować w legitny sposób. Bo wiadomo mogę też wypłacać na białorusi.. :D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: artoor » sobota, 14 kwietnia 2018, 21:33

To jest słuszna koncepcja. Tak samo jest na Forex. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero kiedy wypłacisz środki z konta traderskiego.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » sobota, 14 kwietnia 2018, 22:08

Ale to nigdy nie przejdzie. Nikt nie pozwoli na zniesienie barteru, chyba że przez UE, ale oni tam też to mają.
Ten podatek od barteru to skur...wo. Niech ktoś kto tradeował do BTC zobaczy sobie ile ma do zapłacenia, to zbrzydnie mu widok bitcoina.
Obecnie płaci się:
1. podatek od pieniędzy których nie da się wydać(barterowe altcoiny) sprzedanych po niższym kursie pózniej
2. podatek od pieniędzy(altcoinów) zyskanych i później następnie straconych na tradingu
3. podatek od pieniędzy(altcoinów) skradzionych, zgubionych, zescamowanych
No opłacalne to jest jak...nie powiem co.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 12:14

dingo pisze: Niech ktoś kto tradeował do BTC zobaczy sobie ile ma do zapłacenia, to zbrzydnie mu widok bitcoina.
racja do tego w ciagu roku dochodza wahania ursowe pln USD, i robi sie sajgon.
Jesli jestesmy za granica to ze mimo w USD mamy 0 to w PLN mozna byc mocno na + lub - : )...
USD spdało z 4.1pln do 3.4pln w 2017.

Na barter nie ma rozwiazania chyba że rąbanie botem lub klikać,
aby wbijać się pod te magiczne 6000pln co by podatku nie bylo.

Druga opcja to wyprowadzka do Azji i " ..i.. " dla US, kasę z tego sobie zrealizować na wycieczkach za granica
gdzie łapy państwa nie sięgają.

Warto wiedzieć, że w Szwajcari unikanie opodatkowania to nie przestępstwo ^^ co jest ważne jak sobie ktoś z US roii niebotyczne zyski,

Takie super uszczelnianie spowoduje i tak głównie odpływ kasy za granicę Polski nic więcej.
Ludzie handlujac za granica beda tam płacić prowizje nie w Polsce w układzie tym wiecej kasy z Polski wyleci niż wleci.
Dodatkowo nikt z pieniędzmi tu zbytnio nie wruci bo mu zabiorą za coś tam przez konfiskatę rozszerzoną.

Przez barter ok 70% ludzi w Polsce bedzie mieć podatek do zapłacenia od kasy którą NIGDY na oczy nie zobaczy.
Jak ktos wymienił się BTC<>alt na topie i holdował alta to "kasa" w alcie jest mneijsza czesto od podatku za 2017.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 14:13

xbladexx pisze:
dingo pisze: Niech ktoś kto tradeował do BTC zobaczy sobie ile ma do zapłacenia, to zbrzydnie mu widok bitcoina.
racja do tego w ciagu roku dochodza wahania ursowe pln USD, i robi sie sajgon.
Jesli jestesmy za granica to ze mimo w USD mamy 0 to w PLN mozna byc mocno na + lub - : )...
USD spdało z 4.1pln do 3.4pln w 2017.

Na barter nie ma rozwiazania chyba że rąbanie botem lub klikać,
aby wbijać się pod te magiczne 6000pln co by podatku nie bylo.

Druga opcja to wyprowadzka do Azji i " ..i.. " dla US, kasę z tego sobie zrealizować na wycieczkach za granica
gdzie łapy państwa nie sięgają.

Warto wiedzieć, że w Szwajcari unikanie opodatkowania to nie przestępstwo ^^ co jest ważne jak sobie ktoś z US roii niebotyczne zyski,

Takie super uszczelnianie spowoduje i tak głównie odpływ kasy za granicę Polski nic więcej.
Ludzie handlujac za granica beda tam płacić prowizje nie w Polsce w układzie tym wiecej kasy z Polski wyleci niż wleci.
Dodatkowo nikt z pieniędzmi tu zbytnio nie wruci bo mu zabiorą za coś tam przez konfiskatę rozszerzoną.

Przez barter ok 70% ludzi w Polsce bedzie mieć podatek do zapłacenia od kasy którą NIGDY na oczy nie zobaczy.
Jak ktos wymienił się BTC<>alt na topie i holdował alta to "kasa" w alcie jest mneijsza czesto od podatku za 2017.
dlatego należy też walczyć z uznaniem krypto krypto jako czynność rodzącą obowiązek podatkowy, ja czekalem do stycznia na jakiekolwiek wymiany bo przeczytalem sporo tego forum i wiedzialem że jest ryzyko, ale przeciętny janusz to może mieć teraz przejebane
warto nadmienić również fakt że wszelkie interpretacje podatkowe dotyczące osoby fizycznej bez dzialalności mowily o podatku tylko przy zamianie na waluty tradycyjne fiat

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KaczoR256 » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 19:52

Witam
Czy mógłby mi ktoś udzielić odpowiedzi czy jak rozliczam PD PIT 36 i w kosztach podaje cenę zakupu BTC + koszty(prowizja giełdy BB w PLN pobierana w momencie sprzedaży). To czy do kosztów zalicza(uznaje) się również prowizję pobieraną w BTC podczas zakupu (przeliczaną oczywiście na złotówki po aktualnym kursie) ?

I jeszcze czy przesłanie BTC z BB na inną giełdę, traktowane jest przez US jako sprzedaż po aktualnym kursie(w trakcie przelewu)? Czy co z tym dalej robić jak to liczyć (przychód - koszty uzyskania = dochód * 18%/32% = podatek)

Z góry dziękuję oraz pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 21:40 przez KaczoR256, łącznie zmieniany 1 raz.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 21:27


Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: io47 » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 22:23

Czy możecie polecić jakiegoś doradcę podatkowego/biuro rachunkowe w Krakowie bądź okolicach, który ogarnie rozliczenie kryptowalut? Chodzi o rozliczenie jako osoby fizycznej, nie firmy. Doradca podatkowy z biura rachunkowego, które prowadzi księgowość mojej spółki nie chciał podjąć się tematu...

edit:
W sumie nie musi być z Krakowa czy okolic, jeśli da się z nim załatwić przez neta i telefon :P

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwietnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: brogal11 » wtorek, 17 kwietnia 2018, 06:43

Ja w zeszlym roku w Krakowie korzystałem z kanc Mieroslawska costam.
W tym roku mam b proste pity forex i krypto wiec szkoda mi forsy. Bo wyszlo dosyc drogo.
Ale oni ogarną. Tylko sprawdź po nich 3 razy bo jest koniec mca i pol polski sie rozlicza.
Maja stronke tam wpisujesz co chcesz rozliczyc i wysylasz plik.

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkujący81 » wtorek, 17 kwietnia 2018, 08:08

brogal11 pisze:Ja w zeszlym roku w Krakowie korzystałem z kanc Mieroslawska costam.
W tym roku mam b proste pity forex i krypto wiec szkoda mi forsy. Bo wyszlo dosyc drogo.
Ale oni ogarną. Tylko sprawdź po nich 3 razy bo jest koniec mca i pol polski sie rozlicza.
Maja stronke tam wpisujesz co chcesz rozliczyc i wysylasz plik.
brogal a rozliczają krypto-krypto? I można wysłać do nich przez neta czy trzeba osobiście jechać?

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 8 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zigzag » wtorek, 17 kwietnia 2018, 11:05

Ktoś rozliczał się po zakupach BTC przez kantory (np InPay)? Historii nie da rady uzyskać, a wyznaczenie ewentualnego kursu BTC w tamtej chwili możliwe jest jedynie przez obliczanie na podstawie wpłaty i otrzymanej ilości, nie wspominam o wszystkich prowizjach, na poszczególnych etapach.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 10 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: constantinePL » wtorek, 17 kwietnia 2018, 12:36

Podliczyłem wszystkie transakcje na bitbay, sprzedaż i kupno. Przez cały 2017 rok wyszło mi Kupno 9791,54PLN + 15,63PLN prowizji bitbay, Sprzedaż 4607,18PLN, kryptowaluty zakupione w 2017 trzymam do tej pory na giełdzie.
W PIT 36 w rubryce 74 (w części D.1.) mam wpisać 4607,18 a w rubryce 75 w kosztach 9791,54+15,63= 9807,17PLN To wszystko jeśli chodzi o rozliczenie krypto na 2017 ? Pod koniec 2017 byłem na stracie, do chwili obecnej.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za wszystkie informacje.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » wtorek, 17 kwietnia 2018, 12:46

constantinePL pisze: Podliczyłem wszystkie transakcje na bitbay, sprzedaż i kupno. Przez cały 2017 rok wyszło mi Kupno 9791,54PLN + 15,63PLN prowizji bitbay, Sprzedaż 4607,18PLN, kryptowaluty zakupione w 2017 trzymam do tej pory na giełdzie.
W PIT 36 w rubryce 74 (w części D.1.) mam wpisać 4607,18 a w rubryce 75 w kosztach 9791,54+15,63= 9807,17PLN To wszystko jeśli chodzi o rozliczenie krypto na 2017 ? Pod koniec 2017 byłem na stracie, do chwili obecnej.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za wszystkie informacje.
Kupno nie jest kosztem, dopiero w momencie sprzedaży powstaje koszt, więc jeśli nadal masz jakieś kryptowaluty które kupileś w 2017 to nie wliczasz ich w koszty.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości