Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » wtorek, 10 kwietnia 2018, 06:57

strzalekamil pisze:skoro mam 3500 tranzakcj sume przychodu 60tys szume kosztow 62 tys a dochodu -2tys to pcc od czego, od kosztow?

Witam Wszystkich.
To mój pierwszy post, przepraszam, że tak spadam z nieba i się wtrącam w rozmowę, ale tyle stron już napisano, a tu nadal takie dziwne pytania...

Od każdej transakcji masz zapłacić PCC. Jeśli w każdej obróciłeś 1000 PLN, to masz samego PCC do zapłacenia 35 tysięcy.
Mam nadzieję, że "pomogłem"...

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 4 stycznia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Galhard » wtorek, 10 kwietnia 2018, 08:44

Mniej więcej wszystko już ogarnąłem w kwestii mojego rozliczenia ale nurtuje mnie jedna, być może najważniejsza kwestia.
Mam normalną pracę na etacie i grałem na krypto przez kilka miesięcy poprzedniego roku, łącznie jak wyliczyłem to uzbierało się jakieś 30 dni (kiedy zawierałem transakcje).
Nie grałem jakąś zawrotną sumą ale jak podsumowałem wszystkie transakcje to wyszedł mi ogromny przychód trochę ponad 1mln a koszty o podobnej wartości, tak, że wyszedłem ze stratą kilka tys.
I teraz mam pytanie, czy mogę mieć problemy w związku z tym, że nie mam DG?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 10 kwietnia 2018, 09:38

Galhard pisze: Mniej więcej wszystko już ogarnąłem w kwestii mojego rozliczenia ale nurtuje mnie jedna, być może najważniejsza kwestia.
Mam normalną pracę na etacie i grałem na krypto przez kilka miesięcy poprzedniego roku, łącznie jak wyliczyłem to uzbierało się jakieś 30 dni (kiedy zawierałem transakcje).
Nie grałem jakąś zawrotną sumą ale jak podsumowałem wszystkie transakcje to wyszedł mi ogromny przychód trochę ponad 1mln a koszty o podobnej wartości, tak, że wyszedłem ze stratą kilka tys.
I teraz mam pytanie, czy mogę mieć problemy w związku z tym, że nie mam DG?
Jeśli się urząd czepnie, to tak. Choć możesz zginąć w tłumie. A jakby co to jest kilka argumentów żeby się bronić:
* wyrok NSA, który potwierdził interpretację MF, że człowiek z kilkunastoma tysiącami transakcji krypto nie musi mieć DG: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C8296DC8B9
* podobna sytuacja z najmem prywatnym ("odrębne źródło dochodów"): http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/rycz ... arcza.html
* podobna sytuacja z instrumentami finansowymi i forexem, które na upadłego też mogłyby być działalnością i też trzeba by pełnej księgowości a nie KPiR, ale nikt tego nie zakłada i MF twierdzi nawet że nie da się: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/Interp ... y=367051DB
* wyłączenie praw majątkowych z art. 10 ust 1 pkt 7 z definicji działalności gospodarczej w ustawie o PIT.

Dodano po 6 minutach 53 sekundach:
davis89 pisze:
likidis pisze:wrzucić w koszty prowizje giełdy.
Ktoś parę razy mi odpowiedział na to pytanie tu, że prowizji os. fiz. nie może.
Ktoś też parę razy odpowiedział, że może.
Podobnie kontrowersyjne jest rozliczanie kosztów zakupu z zeszłego roku przy sprzedaży w tym.
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 kwietnia 2018, 10:14 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » wtorek, 10 kwietnia 2018, 09:58

"Zdaniem Ministra Finansów bitcoin pełni funkcje elektronicznej waluty, a system płatności bitcoin umożliwia wysyłanie i odbieranie jednostek tejże waluty. Jednostka waluty i system płatności występują pod jedną nazwą: bitcoin, który jako system wirtualnej waluty nie posiada uregulowania w przepisach prawa. Waluta ta nie ma centralnego organu ani jakiejkolwiek instytucji sprawującej nad nią nadzór. Bitcoin’u na gruncie polskiego prawa nie można traktować na równi z prawnym środkiem płatniczym, gdyż nie funkcjonuje on jako instrument rynku pieniężnego w rozumieniu odrębnych przepisów. Bitcoin nie jest też walutą uznawaną jako prawny środek płatniczy. Nie jest stosowany w rozliczeniach międzynarodowych w sensie prawnym, ponieważ nie posługują się nim instytucje publiczne, nie funkcjonuje jako instrument rynku pieniężnego."

No a bitek jest legalnym środkiem płatniczym w Japonii...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » wtorek, 10 kwietnia 2018, 10:14

BTC w Polsce nie ma statusu prawnego, nie ma żadnej ustawy w której istniałoby pojęcie "kryptowaluta". Nie ma żadnego art. gdzie kryptowaluta jest prawem majątkowym....innymi słowy btc w Polsce jest... NICZYM.
Bardzo wątpliwy jest PCC... o dochodowym nie wspominając :) To, że ktoś zapłacił podatek od zysku z krypto to państwo powinno serdecznie podziękować takiemu obywatelowi :) ileż to już lat ludzie z tego płacą podatki, a skarbowi państwa w to graj :) po co regulować jak obywatel "wie lepiej" na podstawie komunikatów MF :D

ps. dziękuje za minusy.
ps2. proszę nie przytaczać komunikatów MF, gdyż nie są one wiążące w żaden sposób.

w razie kontroli/sprawy w sądzie jedno zdanie ratuje KAŻDEGO "proszę pokazać, żę kryptowaluty to prawo majątkowe".

aha i jeszcze jedno.. takie działania państwa jak ostatnio sprawia, że z czasem korytko podatkowe z krypto się zamknie, bo ludzie będą rozgrabieni w sposób wyżej wymieniony. Innymi słowy lepiej byłoby nadać status prawny dla krypto i odprowadzać TYLKO dochodowy niż takie cyrki jak teraz...
więcej będzie kosztów sądowych, kontroli, oraz stracony czas bo każda sprawa to przegrana US.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 10 kwietnia 2018, 10:31

Dovakhiin pisze: aha i jeszcze jedno.. takie działania państwa jak ostatnio sprawia, że z czasem korytko podatkowe z krypto się zamknie, bo ludzie będą rozgrabieni w sposób wyżej wymieniony. Innymi słowy lepiej byłoby nadać status prawny dla krypto i odprowadzać TYLKO dochodowy niż takie cyrki jak teraz...
więcej będzie kosztów sądowych, kontroli, oraz stracony czas bo każda sprawa to przegrana US.
Oczywiście. I co ciekawe min. Czerwińska sama chciała być zapamiętana z... przejrzystych podatków :D
http://forsal.pl/artykuly/1101465,teres ... ansow.html
Stawiam na politykę trzech „P”, czyli przejrzystość, prostotę i przyjazność systemu podatkowego
No, to czekamy na realizację trzech P w kryptowalutach.

Początkujący
Posty: 177
Rejestracja: 14 kwietnia 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: likidis » wtorek, 10 kwietnia 2018, 10:34

kajetan pisze:
Galhard pisze: Mniej więcej wszystko już ogarnąłem w kwestii mojego rozliczenia ale nurtuje mnie jedna, być może najważniejsza kwestia.
Mam normalną pracę na etacie i grałem na krypto przez kilka miesięcy poprzedniego roku, łącznie jak wyliczyłem to uzbierało się jakieś 30 dni (kiedy zawierałem transakcje).
Nie grałem jakąś zawrotną sumą ale jak podsumowałem wszystkie transakcje to wyszedł mi ogromny przychód trochę ponad 1mln a koszty o podobnej wartości, tak, że wyszedłem ze stratą kilka tys.
I teraz mam pytanie, czy mogę mieć problemy w związku z tym, że nie mam DG?
Jeśli się urząd czepnie, to tak. Choć możesz zginąć w tłumie. A jakby co to jest kilka argumentów żeby się bronić:
* wyrok NSA, który potwierdził interpretację MF, że człowiek z kilkunastoma tysiącami transakcji krypto nie musi mieć DG: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C8296DC8B9
* podobna sytuacja z najmem prywatnym ("odrębne źródło dochodów"): http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/rycz ... arcza.html
* podobna sytuacja z instrumentami finansowymi i forexem, które na upadłego też mogłyby być działalnością i też trzeba by pełnej księgowości a nie KPiR, ale nikt tego nie zakłada i MF twierdzi nawet że nie da się: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/Interp ... y=367051DB
* wyłączenie praw majątkowych z art. 10 ust 1 pkt 7 z definicji działalności gospodarczej w ustawie o PIT.

Dodano po 6 minutach 53 sekundach:
davis89 pisze:
likidis pisze:wrzucić w koszty prowizje giełdy.
Ktoś parę razy mi odpowiedział na to pytanie tu, że prowizji os. fiz. nie może.
Ktoś też parę razy odpowiedział, że może.
Podobnie kontrowersyjne jest rozliczanie kosztów zakupu z zeszłego roku przy sprzedaży w tym.
Też mnie to trochę zaskoczyło o prowizji, ale w końcu nie jest nic wprost powiedziane więc jest to normalnie rozliczenie Schrödingera – jednocześnie jest prawidłowe i błędne. Wszystko okaże się dopiero jak spojrzą na nie urzędnicy...

a btw co jeśli nie wrzucałem prowizji w koszty (a okaże się, że jest to w pełni zasadne)? Czy zaniżenie kosztów może skutkować jakąś nieprzyjemnością? W końcy będzie to problem tylko w tym, że większy podatek trzeba będzie zapłacić czyli US powinien być zadowolony/

Początkujący
Posty: 231
Rejestracja: 15 stycznia 2018
Reputacja: 137
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Daro » wtorek, 10 kwietnia 2018, 10:37

likidis pisze: Stawiam na politykę trzech „P”, czyli przejrzystość, prostotę i przyjazność systemu podatkowego
Hmmm zdanie w którym 3 x delikatnie ujmując minięto się z prawdą :-)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 10 kwietnia 2018, 10:38

@Dovakhiin, to co piszesz ma sens ale jak wiesz mamy 3 ustawy zwiazane z obrotem krypto: VAT, PIT, PCC
Wiemy rowniez, ze na potrzeby kazdej z tych ustaw mozna sobie dowolnie krypto interpretowac (VAT - towar/usluga, PIT - prawo majatkowe lub towar przy DF, PCC - prawo majatkowe) i mamy ciag przyczynowo-skutkowy.
Podatnik chce zaplacic PD, wpisuje obroty (przychody/koszty/dochod) w PIT'a w polach dot "praw majatkowych" i nie sklada PCC i idzie do sadu. Fakt, US nie pokaze miejsca w ktorym w ustawie jest napisane, ze krypto to prawo majatkowe ale sad zapyta podatnika czemu - skoro uwaza, ze nie - wpisal krypto w takich polach w PIT. I kółko się zamyka... Absurd goni absurd...

Dodano po 30 sekundach:
likidis pisze: Czy zaniżenie kosztów może skutkować jakąś nieprzyjemnością? W końcy będzie to problem tylko w tym, że większy podatek trzeba będzie zapłacić czyli US powinien być zadowolony
Danina nie zostanie uszczuplona ale spokojnie mozesz dostac grzywne za niepoprawne wypelnienie deklaracji podatkowej :)

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: topnetdeal » wtorek, 10 kwietnia 2018, 10:40

Daro pisze:
likidis pisze: Stawiam na politykę trzech „P”, czyli przejrzystość, prostotę i przyjazność systemu podatkowego
Hmmm zdanie w którym 3 x delikatnie ujmując minięto się z prawdą :-)
Kiedyś 3xP oznaczało co innego i mam nieodparte wrażenie, że te czasy w MF wróciły : "Pić, Palić i Pie... Obywatela".

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:08

Dowolna interptetacja - doskonale ujęte :) Obywatel jak zechce to i VAT zapłaci od krypto lol :)

Wiecie dlaczego to jest absurd? Bo komunikat mf należy czytać

"drodzy obywatele... fajnie, że płacicie podatki mimo, że od was tego nie wymagamy, mimo, że krypto nie jest prawem majątkowym i mimo, że owe podatki niesłusznie uznają rachunek skarb państwa... ale wiecie, zbieramy elektorat i kapitał na nagrody i 500+... oraz nie możemy nadać krypto statusu prawnego, bo prawo nie działa wstecz... więc nie będziemy zwracać niemałych podatków za lata 2010-2017 ludziom, którzy z własnej nieprzymuszonej woli oddali państwu trochę kasy. Także nic nie zmieniamy, tylko komunikujemy - róbcie tak dalej bo fajnie jest" :)

jak myślicie... dlaczego pomimo płacenia nienależnych podatków państwo nie reaguje? Owszem może i były jakieś pojedyńcze kontrole - ale miały one na celu "wybadanie" tematu...

jakbyście się czuli...tfu... jak się czujecie co niektórzy co dawali po 10 20 czy 30K podatku za krypto?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:18

Dovakhiin pisze: Dowolna interptetacja - doskonale ujęte Obywatel jak zechce to i VAT zapłaci od krypto lol
No ale zeby zaplacic ten VAT to sie musi zarejestrowac jako platnik...najlepiej wstecz - i jak sprobuje cos takiego zobic to matko jedyna nawet nie chce myslec co sie dzieje :) Panstwo jest wyczulone na "dziwne rzeczy z VATEM", dzialanosc ze wsteczna data i takie tam. Kiedys tak nie bylo, teraz jak zakladasz firme i sie rejestrujesz VAT-R to podobno przychodza panie z US i sprawdzaja czy firma istnieje...
Dovakhiin pisze: Także nic nie zmieniamy, tylko komunikujemy - róbcie tak dalej bo fajnie jest"
... i jakbyście jeszcze mogli PCC zapłacić to by było spoko :)

Dodano po 1 minucie 39 sekundach:
Dovakhiin pisze: jakbyście się czuli...tfu... jak się czujecie co niektórzy co dawali po 10 20 czy 30K podatku za krypto?
Eee... ale nie czepiaj sie podatku dochodowego bo wiadomo, ze taki nalezy placic i nikt co do tego nie ma watpliwosci. No ale jako go policzyc... :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:19

@japu,
tylko jak to możliwe, żeby pobierać podatek od czegoś co w prawie polskim NIE ISTNIEJE? :)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:21

Dovakhiin pisze: tylko jak to możliwe, żeby pobierać podatek od czegoś co w prawie polskim NIE ISTNIEJE?
Podatek jest pobierany od dochodu, a DOCHÓD w prawie polskim istnieje i ma się dobrze odkąd pamiętam :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:23

@japu, skoro krypto nie ma statusu prawnego to i dochodem sensu stricte nie jest :D

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:25

@Dovakhiin, oczywiście, że krypto nie jest dochodem. Dochodem jest nadwyżka przychodów uzyskanych z obrotu krypto nad poniesionymi kosztami :)
Nie wykręcisz się od tej definicji :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:52

@japu, niech Ci bedzie :) sprawdzałem czujność :D

zabicie krypto = zamkniecie zrodla dochodow skarbu panstwa jakim sa podatki z krypto.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:58

Dovakhiin pisze: zabicie krypto = zamkniecie zrodla dochodow skarbu panstwa jakim sa podatki z krypto.
Spoko spoko, ostatnim tchnieniem podatnicy zaplaca grzecznie wszystko za 5 lat wstecz + odsetki + grzywny + zalegle skladki ZUS od niezarejestrowanej dzialalnosci itd. Do wiezienia nikogo nie wsadza bo i po co - zaden zysk, zadna prewencja. A od tych z pierwszego zdania do konca ich zycia beda regularnie wplywaly srodki do budzetu :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » wtorek, 10 kwietnia 2018, 12:41

@japu, co myślisz o tym?

Jakby MF uparcie stało za pcc, to logicznym i sprawiedliwym byłoby zaistnienie takiej sytuacji aby kwoty podaktów nie przekraczały kwot zainwestowanych np. z rachunku bankowego... aby w najgorszym przypadku wyjść na 0 w roku kalendarzowym... podatek pcc przy sporej stracie dodatkowo pogłębia stratę pierwotnych pieniędzy... głupio tak karać za to, że chciało się zarobić,a a koniec końców nie udało się i straciło się kapitał początkowy...

pcc niech będzie potrącane z zysku jeżeli już miałby być... bo jeśli ktoś wychodzi na 0 w dochodowym i nie płaci podatku, to pcc NIE POWINEN mieć miejsca już.
żeby nie było sytuacji ze bot w roku nastuka Ci z 1000 zł.. milion zł za pcc...

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davis89 » wtorek, 10 kwietnia 2018, 13:44

Dovakhiin pisze:
pcc niech będzie potrącane z zysku jeżeli już miałby być... bo jeśli ktoś wychodzi na 0 w dochodowym i nie płaci podatku, to pcc NIE POWINEN mieć miejsca już.
żeby nie było sytuacji ze bot w roku nastuka Ci z 1000 zł.. milion zł za pcc...
Nie. Zapomniałeś o drugim milionie za papier i atrament do wypełnienia pcc.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości