Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 7 kwietnia 2018, 01:33

vjankuv pisze:
ShadowOfHarbringer pisze:
Plusujcie na reddicie jak macie konto
Twój wątek leci już po tweeterze.
Thx, nie używam tweetera.
vjankuv pisze:Po tej decyzji, na serio, zaczynam się czuć, że my jesteśmy w jakimś jeban...m Truman Show.

Tą szopkę, trzeba obalić. Czym prędzej, nim jeszcze mamy co ratować.
I na kogo ją wymienisz jak w rządzie (i poza nim) same oszołomy lub karierowicze ?

Nie wiem czy wiesz, ale oprócz Korwina w Polsce najbardziej gospodarczo-wolnościową partią obecnie jest SLD. Mówię serio. PiS i PO są tak kurⱳa bardzo prawicowe, że pod względem wolności gospodarczej wyprzedza ich partia nazywająca samą siebie lewicową.

Korwin... Co do korwina - długo na niego głosowałem, chyba 3 razy, ale co raz bardziej skłaniam się ku opinii że jest on albo normalnym ruskim agentem, albo pożytecznym idiotą popierającym rosję mającym za zadanie całkowicie ośmieszyć liberatariańskie, anarchistyczne czy tam prawicowe środowisko w Polsce. Poogoogluj sam - zobaczysz jak dużo jest materiałów na temat jego powiązań z Rosją i jakie są jego pozytywne opinie na temat Rosji i putina.

Nie wiem czy będę na niego jeszcze głosował. Ruski agent czy nie, tak czy inaczej jest bezużyteczny. Ludzie nigdy go nie wybiorą, nigdy nie wejdzie do sejmu.

Ten kraj jest jeszcze cyrkiem, czy już może chlewem zajebanym gównem ? Bo sam nie wiem szczerze mówiąc.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: janku66 » sobota, 7 kwietnia 2018, 01:42

Mam też swoje zdanie o Korwinie. Też głosowałem.

Jednak, nie mam alternatywy obecnie.
Będę miał mocny dylemat przed wyborami.
ShadowOfHarbringer pisze: Ten kraj jest jeszcze cyrkiem, czy już może chlewem zajebanym gównem ? Bo sam nie wiem szczerze mówiąc
Kraj nie.
Rząd tak.
Kraj wybrał rząd, bo dostał w łapę, ale to nie czyni z całego kraju szamba.
W kraju są też tacy, co mimo pieniędzy na stole, zagłosowali w zgodzie z przekonaniem. Jest to światełko w tunelu.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 7 kwietnia 2018, 01:48

vjankuv pisze:Kraj nie.
Rząd tak.
Rzeczywiście, kraj jest piękny.

Tylko rząd kurwy.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wantwrite2014 » sobota, 7 kwietnia 2018, 01:53

Powtórzę swoją myśl też tutaj
Właśnie dlatego wydawało mi się ,że lepiej kupić btc na koncie zweryfikowanym niż kupować przez wpłatę złotówek limit był max 2000 zł na dobę na konto bitbay w żabce jeszcze czasach kiedy można było kupowac btc na bitbay bez weryfikacji ,żeby mieć dowód zakupu btc. Ale były przypadki ,że Ktoś zapytał we wniosku o interpretacje co się stanie gdy nie ma dowodu zakupu btc bo giełda , na które je zakupił nie istnieje tu jest przykład link: http://blogprezesa.pl/jak-rozliczyc-pod ... bitcoinow/. Tylko to niewiele da bo jak kupiłem 1 btc w roku 2016 na koncie zweryfikowanym z moim prawdziwym imieniem i nazwiskiem i bym sprzedawał za rok 10 btc to KAS może zapytać skąd się wzięło 10 BTC skoro rok wcześniej kupowałęm tylko 1 BTC? I wtedy żeby uniknąć pokazywania wyciągów z giełd zagranicznych mogę się nie przyznawać do handlu na zagranicznych giełdach powiedzieć że te pozostałe btc co sprzedaje to kupowałem parę lat temu na niestniejącej już giełdzie np bicturex lub dostałem w darowiźnie od kolegi w roku 2011 kiedy btc było w cenie 1 $
Jakby były jasne przepisy podatkowe że podatek płacimy tylko przy wymianie krypto na fiaty to podejrzewam ,że 90 % ludzi by się rozliczyło ,a przez podatek pcc i podatek od wymiany krypto na krypto sporo ludzi będzie kombinować i się przeniesie do szarej strefy

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » sobota, 7 kwietnia 2018, 02:26

Ludzie będą zawsze kombinować... Problemem - jest - że nie można prawidłowo obliczyć podatku do zapłaty, bo nikt nie ma 100 % pewności jak to zrobić - skoro w przepisach nie ma ani słowa o walutach wirtualnych. Jeszcze większym problemem jest to - że informacja MF pojawia się tuż przed złożeniem rocznych zeznań podatkowych - a nie początkiem roku.
A trzeba dodać, że w obiegu medialnym - przez długi czas funkcjonowała opinia jakoby podatek dochodowy należało płacić jedynie od wypłat w fiatach na rachunki bankowe. Wiele osób kierowało się takim wskazaniem - które dopiero niedawno zostało prostowane. Pojawiały się też sprzeczne interpretacje indywidualne nie pozwalające wyciągnąć prawidłowych wniosków co do skutków podatkowych zawieranych transakcji i nadal tak jest.
Jest faktem, że przepisy się nie zmieniły, ale te przepisy nie określają w jaki sposób rozliczać podatki z obrotu kryptowalutami, a naciąganie istniejących norm do zjawiska - jest karkołomne i niepewne. Ministerstwo Finansów wstrzymywało się z wydaniem interpretacji ogólnej - zamiast tego rozpętano antykryptowalutową kampanię medialną na fałszywych założeniach. Te same pieniądze wydane na wyjaśnienie zawiłości prawa podatkowego zapobiegło by wielu tragediom, nie tylko wśród najmłodszej, najmniej doświadczonej części społeczności, i może nawet wśród osób nieletnich, ale także wielu dorosłym. Niektórzy z tej porażki nie podniosą się nigdy...

Czy państwo może być podstępne wobec swoich obywateli?
Sic semper evello mortem tyrannis

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wantwrite2014 » sobota, 7 kwietnia 2018, 02:34

Na świecie jest 200 państw około , a Polska po za krajami gdzie kryptowaluty są całkowicie zakazane ma najbardziej opresyjne prawo podatkowe na świecie link :
Ten rząd zapiszę się bardzo negatywnie w historii jeśli chodzi o kryptowaluty i technologię blockchain.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » sobota, 7 kwietnia 2018, 03:06

wantwrite2014 pisze: Na świecie jest 200 państw około , a Polska po za krajami gdzie kryptowaluty są całkowicie zakazane ma najbardziej opresyjne prawo podatkowe na świecie
zauważyłeś że PCC robi z terenu Polski niejako jedną krypto-giełdę o 1% prowizji :D Praktycznie dla każdego obywatela ?

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wantwrite2014 » sobota, 7 kwietnia 2018, 03:17

@bladexx zauważyłem działania naszego Państwa są bardzo haotyczne i Państwo Polskie traktuje swoich obywateli jak oszustów. Czuję się jakby w Polsce były czasy jak za Stalina znam to te czasy oczywiście z historii.

sud
Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 621
Rejestracja: 11 czerwca 2017
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: sud » sobota, 7 kwietnia 2018, 09:36

vjankuv pisze:
ShadowOfHarbringer pisze:
Plusujcie na reddicie jak macie konto
Twój wątek leci już po tweeterze.
Daj linka do tweeta, żeby nie dublować tego samego.

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dbcooper » sobota, 7 kwietnia 2018, 09:58

Smutne to wszystko :(

Pamiętam, że podobna historia była z Pokerem w Polsce (miedzynarodowe turnieje, online itp) zamiast to ogarnąć, zalegalizowac, dac rozsądne podatki to zakazali wszystkiego i zadnej kasy od ludzi ani z turniejów nie zobaczyli.

Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dekoin » sobota, 7 kwietnia 2018, 10:07

dbcooper pisze:Smutne to wszystko :(

Pamiętam, że podobna historia była z Pokerem w Polsce (miedzynarodowe turnieje, online itp) zamiast to ogarnąć, zalegalizowac, dac rozsądne podatki to zakazali wszystkiego i zadnej kasy od ludzi ani z turniejów nie zobaczyli.

Gdyby zakazali to by było pół biedy, komunikaty z dupy i prawo wstecz są o wiele gorsze niż całkowity ban.

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nowym » sobota, 7 kwietnia 2018, 13:14

@Smule, taka reputacja, a Ty takie pytania zadajesz? :shock:

WMP
Gaduła
Posty: 346
Rejestracja: 25 grudnia 2011
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: WMP » sobota, 7 kwietnia 2018, 13:39

Mam w 2017 roku łącznie 20 transakcji. Rozumiem że od obrotu każdą transakcja mam wyliczyć 1%, zsumować je i wpisać w pit? Jeśli tak, to taka forma rozliczenia jest dla mnie o wiele bardziej korzystna, niż płacić podatek dochodowy od zysku. Przy PCC zapłacę 4 razy mniejszy podatek.
WMP pisze:Strata zawsze boli o wiele bardziej niż cieszy ewentualny zysk

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 582
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: FortiDude » sobota, 7 kwietnia 2018, 13:41

@WMP, w PIT wyliczasz jedynie podatek dochodowy 18 lub 32% w zależności od kwoty.

PCC to oddzielny dokument i musisz założyć go 20 razy. Z tym, że już termin ci minął.

WMP
Gaduła
Posty: 346
Rejestracja: 25 grudnia 2011
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: WMP » sobota, 7 kwietnia 2018, 13:42

Yhy, właśnie tego się obawiałem.
WMP pisze:Strata zawsze boli o wiele bardziej niż cieszy ewentualny zysk

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nowym » sobota, 7 kwietnia 2018, 13:57

@WMP, jaja sobie robisz, nie można być aż tak ciemnym... :shock:

Dodano po 50 sekundach:
Ludzie, na pomoc, widzicie te posty i brak wiedzy, już po nas... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
@Smule, Nikt nie ma wiedzy na dzień dzisiejszy i nie myślcie jak się rozliczać, tylko jak uregulować prawo, zrozumiecie to w końcu czy nie?

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkujący81 » sobota, 7 kwietnia 2018, 15:16

Mnie to poprostu rozkur.ia w 2017 ludzie kupowali krypto i zamieniali na inne bo WSZYSCY pisali,że krypto na krypto nie podlega opodatkowaniu o żadnym PCC 3 nie było mowy a teraz sobie wydali oświadczenie,że należało zapłacić PCC 3 jak tak można prawo przecież nie działać wstecz trzeba wytoczyć jakiś pozew zbiorowy poszkodowanych jest kilkanaście albo kilkadziesiąt tysiecy osób.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » sobota, 7 kwietnia 2018, 15:19

Smule pisze:@nowym, Ja bym na 99% powiedział, że dochód wynosi 15000 zł, natomiast ostatnio czytałem coś w stylu "jako osoba fizyczna nie można rozliczać kosztów z lat poprzednich" i prosiłbym kogoś kto ma wiedzę o sprostowanie tego.
Jako osoba prywatna sprzedając coś możesz sobie od tego odjąć koszty związane z zakupem tego i podatek zapłacić od nadwyżki. Nieważne kiedy to kupiłeś - liczy się kiedy sprzedajesz.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 13 maja 2017
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Lokales » sobota, 7 kwietnia 2018, 15:21

nowym pisze:nie myślcie jak się rozliczać, tylko jak uregulować prawo, zrozumiecie to w końcu czy nie?
Słusznie prawi. Nie ma co próbować pływać w szambie, tylko zastanowić się, jak szambo zamienić na czystą wodę.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 7 kwietnia 2018, 15:37

https://tax-ledger.com jest wersja 2.0
Dodali bitmarket, 20zl kosztuje - kupilem zobacze jak dziala z ciekawości.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości