Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: janku66 » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:21

benq pisze: chcą opodatkować KĄŻDĄ wymianę Alt/Alt również.
Kazać to jedno, egzekwować to drugie.

Ile razy byłem w US, to widziałem tych samych ludzi, co za dziadka i babci dostali się na państwową posadę i tak z ojca na syna przekazują ciepłe krzesło.

Czy ktokolwiek z nas forumowiczów miał kiedykolwiek nieprzyjemność z US po rozliczeniu podatku? Mówię o wszystkim ale z naciskiem na krypto. Pytanie idzie z ciekawości, a odpowiedź będzie sugerować kompetencję US w tej kwestii.
Wielu z nich ma problem z określeniem się czy do zgłoszenia opodatkowania mieszkania ryczałtem muszę do wniosku dołączać umowę najmu.
Robiłem takie zgłoszenie już kilka razy i zależnie od tego, który dinozaur podejdzie, taką usłyszymy odpowiedź. Jeden powie, że koniecznie, drugi powie, że to zbędne.
Skoro mają problem z czymś "materialnym", prostym, znanym od dziesiątek lat, to co będzie z krypto.
Może się mylę, może będą to ogarniać.

Nie zrozumcie mojego posta jako szykanę z urzędników. To są czyjeś matki, ojcowie, córki, inteligentni ludzie, którzy wykonują swoją pracę. Nie jadę po ich inteligencji, to nie tak.
Jedyne co chcę przekazać to moim zdaniem oni już 20 lat temu popadli w stagnację i wykonują swoje obowiązki lakonicznie, po najkrótszej linii oporu. Ich monitory mają 40cm grubości, komputery przyciski "turbo" na obudowach, a kalkulator biurowy wciąż skrywa przed nimi więcej tajemnic niż rachunek całkowy przed licealistą.

Mam księgowego, który moim osobistym zdaniem zna się na skarbówce bardzo dobrze. Gdy zrobi mi się luźniej zadzwonię i zrobię z nim śledztwo. Dopytam co on chciałby ode mnie wiedzieć aby rozliczyć mnie jak należy.

Początkujący
Posty: 609
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Jaroslaw » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:27

Swiat idzie do przodu kolego w Urzędach Skarbowych są wydzielone działy analiz które typują do kontroli podatników, ktoś kto wpłacił na giełde 2000zł a wypłacił 3000zł to pewnie nawet tego nie zauważa, ale jesli ktoś na giełde wlożył 100 tys lubw wiecej i taka kwota pojawi się w zeznaniu podatkowym to na pewno zapali się czerwona lapka w dziale analiz i taki podatnik bedzie do przeswietlenia.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:30

panduch pisze: 1) Kupno 100 DigiByte za 1 BTC
- przychód ze sprzedaży BTC 10tys, koszt z zakupu 100DGB 10tys
2) Sprzedaje 100 DGB za 1.5 BTC miesiąc później.
- 100DGB jest warte np. 20tys bo BTC podrożało więc masz zysk 20tys i koszt 20tys
Na pewno dobrze to liczysz? I dlaczego nie od początku? A skąd masz to początkowe BTC? Jego zdobycie też jest kosztem. Pisząc "zysk" masz na myśli przychód czy dochód?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: janku66 » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:48

@Jaroslaw zgadza się, że świat idzie do przodu i istnieją placówki, których jedynym celem jest robić drenaż naszych portfeli.

To nie zmienia jednak faktu, że US nie ogarnia bardzo często prostych rzeczy.

Z pewnych powodów muszę być szczególnie ostrożny przy podatkach i robię wszystko co mogę aby o niczym nie zapomnieć.

Przez swoją uczciwość, autentycznie, napotykam sytuacje czy to w obsługach okołokredytowych, czy w US, że pracownicy tych instytucji ze zdziwieniem patrzyli czemu ja coś zgłaszam lub w ogóle chcę zgłaszać.
Sprowadzało się to do tego, że obsługujące mnie osoby sugerowały, że nikt tego mi nie sprawdzi i bym o tym nie wspominał. Jednakże nie mam ochoty oglądać się za siebie przez kilka kolejnych lat, bo gdzieś jakaś kwotę w podatkach chciałem zaoszczędzić.
Od pewnego momentu to nie pieniądze są najważniejsze, a zwykły spokój ducha. Tylko w takim razie co ja robię w krypto? ;)

Dodatkowo, nie myślmy sobie, że z naszymi 10 tysiącami, czy dwustoma tysiącami, to my jesteśmy jakimś waleniem finansowym na liście US. W Polsce mamy tyle transakcji do opodatkowania, że mi się nawet nie śni.
Wielu z Was przytaczało już sytuacje jak kontrole w firmach wypytywały o rachunki za kawę czy coś. To się wszystko zgadza. Jednak za płotem druga firma amortyzację maszyn wartych miliony oblicza nieprawidłowo i nikt im nic nie robi.
Nie zawsze wynika to ze zwykłego szczęścia, czasem są to "życzliwi" ludzie którzy troszczą się o budżet państwowy i "sugerują" urzędnikom miejsca kontroli.

Zmierzam do tego, że nie możemy się dać zwariować. Rozliczajmy podatek na tyle na ile nam księgowi doradzą, albo na ile sami jesteśmy w stanie. Niestety, ale bez wyczerpującej instrukcji podatkowej od rządu, jestem w stanie postawić tezę, że każdy z czytelników tego wątku jakby się rozliczył zupełnie po swojemu z krypto, to na końcu każdy zrobi to jednocześnie dobrze i źle.
W tym samy zeznaniu jeden US wytknie błędy, inny tego nie zrobi.

Sam drapię się po głowie jak to cholerstwo rozliczyć, temu bardzo cenię sobie prawie każdy post tutaj, bo jak po moim pytaniu mój księgowy strzeli karpia i jak zacznie coś samemu ze swojego doświadczenia kombinować i głośno myśleć, to może skojarzę jego tok myślowy z czyjąś sytuacją tutaj. Zawsze na końcu zminimalizuję ryzyko jakiegoś skrajnie nieprawidłowego rozliczenia się.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:51 przez janku66, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:48

@Sokon,

Zakup btc za pln jest kosztem
Wymiany btc na eth powinny w teorii wychodzić na zero ponieważ wymianę powoduje jednocześnie przychód i koszt

Sprzedaż eth na pln powoduje przychód

Wynikiem będzie zsumowanie wszystkiego i różnica pomiędzy przychodem i kosztem tym samym wyjdzie nam dochód.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:58

@bl4ck,
Ja to wiem (od 20 lat mam DG więc temat "liznąłem"), ale tak jak to opisał @panduch było całkiem niezrozumiałe.... i chciałem go "sprowokować" do poprawienia tych wyliczeń :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:59 przez Sokon, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:59

bl4ck pisze: Zakup btc za pln jest kosztem
O tym co jest kosztem decyduja stosowne zapisy w ustawie. Nie otrzymales faktury za zakup BTC zatem mimo, ze wszyscy wiemy, ze to BTC kupiles to formalnie nie jest to zaden koszt. Co ciekawsze zdefiniowano co jest kosztem i jakie musi spelniac wymagania (strony transakcji, data dostarczenia towaru/uslugi, pierdu pierdu) ale definicja przychodu jest dosc prosta: wpadla Ci kasa...

I mozesz uznac zakup BTC za koszt po czym policzyc dochod odliczajac ten koszt ale musisz przekonac urzednika z kontroli skarbowej, ze ten wydruk z gieldy to jest wystarczajacy dokument spelniajacy wymogi ustawy.
To absurd, wiem i dlatego zloze prosbe i interpretacje czy historia transakcji z gield crypto jest wystarczajacym dokumentem do obliczenia kosztow i przychodow na potrzeby obliczenia podatku dochodowego. Pasuje tylko tak skonstruowac zapytanie zeby nie mogli odpisac ,ze jest wystarczajaca, zeby wykazac przychod ale nie, zeby wykazac koszt :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 21:05

@japu, I tak i nie ponieważ bez tego kosztu nie byłoby później przychodu i dochodu :)

Wiec urzędnik nie może od tak sobie wyciąć kosztów bo sam niczego nie wyliczy a żeby naliczył poprawnie należny podatek sam musi przeanalizować wyliczenia.

Dodano po 2 minutach 49 sekundach:
@Sokon, spoko mam nadzieję że ja byłem zrozumiały.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 21:07

Taki zakup BTC za PLN jest dokładnie taki sam jak zakup przez firmę na allegro bez FV. Drukujesz sobie maila z potwierdzeniem transakcji, dopinasz potw. przelewu i taki zakup jest dla ciebie kosztem. Oczywiście tylko do podatku dochodowego, do Vat nie.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 21:16

japu pisze: To absurd, wiem i dlatego zloze prosbe i interpretacje czy historia transakcji z gield crypto jest wystarczajacym dokumentem do obliczenia kosztow i przychodow na potrzeby obliczenia podatku dochodowego
po co? :D
Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne, stwierdzić należy, że co do zasady, dokumentem będącym podstawą do ujęcia operacji gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinna być (co do zasady) faktura, bądź rachunek

https://interpretacje-podatkowe.org/kos ... cz=bitcoin

Ponadto, zgodnie z § 14 ww. rozporządzenia, na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające przy zakupie: nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). Przy czym, możliwość dokumentowania wydatków dowodami wewnętrznymi została ograniczona wyłącznie do wydatków enumeratywnie wskazanych w ww. rozporządzeniu.

Niemniej jednak ostateczna ocena, czy wydatek został prawidłowo udokumentowany, leży w kompetencjach organów podatkowych właściwych dla Wnioskodawcy w danej sprawie w toku odpowiedniego postępowania. Organ wydający interpretację indywidualną nie może natomiast dokonać takiej oceny, albowiem postępowanie o wydanie interpretacji indywidualnej wyklucza analizę materiału dowodowego w sprawie.
Dodano po 5 minutach 3 sekundach:

i
W sytuacji, gdy podatnik dokonuje transakcji obrotu kryptowalutą, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wydatek poniesiony na jej nabycie należy traktować jako koszt uzyskania przychodu.

Reasumując, skoro Wnioskodawca będzie dokonywał zakupu kryptowalut, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatki na nabycie kryptowalut będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 21:22

bl4ck pisze:@japu, I tak i nie ponieważ bez tego kosztu nie byłoby później przychodu i dochodu :)

Wiec urzędnik nie może od tak sobie wyciąć kosztów bo sam niczego nie wyliczy a żeby naliczył poprawnie należny podatek sam musi przeanalizować wyliczenia.

Dodano po 2 minutach 49 sekundach:
@Sokon, spoko mam nadzieję że ja byłem zrozumiały.
Nie no nie popadajmy w paranoję ludzie. Na bitbay jest dziennie od 50 do 100mln obrotu. Gra tam ponad 400 000 ludzi ponoc.. a to nie jedyna polska gielda. Kazdej osobie kosztów us nie uzna ? Bez jaj.. musi US uznawac historię transakcji na potwierdzenie moze wystapic do posrednika - gieldy. Tam sie zawiera umowy kupna/sprzedaży co oni chyba musza jakos potwierdzic ? Są ludzie z dziesiatkami tysiecy transakcji rocznie ich obrót to pewnie dziesiatki milionow rocznie. To co masowe samobójstwa jakby nie US nie uznawal kosztow. Ale jak mowisz bez kosztow nie ma przychodu.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 485
Rejestracja: 23 grudnia 2017
Reputacja: 242
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ChomiczyPlan » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 21:23

Panowie, a co jeśli nie mam działalności, a od 4 miesięcy obracam pewną kwotą na giełdzie, to co mi grozi jeśli założę tę działalność dopiero teraz lub w przeciągu miesiąca?

Początkujący
Posty: 609
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Jaroslaw » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 21:32

Jeśli US uzna że to działalność to zaległe składki do ZUS, oraz jakis mandat.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1238
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 918
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Canis Lupus » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 21:36

no chyba, że nowa grupa do walki z krypto zarządzi szubienicę.
stówka nie padła ale i tak było zajebiście.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mnemonick » wtorek, 30 stycznia 2018, 01:15

_chybaty pisze:
bl4ck pisze:@japu, I tak i nie ponieważ bez tego kosztu nie byłoby później przychodu i dochodu :)

Wiec urzędnik nie może od tak sobie wyciąć kosztów bo sam niczego nie wyliczy a żeby naliczył poprawnie należny podatek sam musi przeanalizować wyliczenia.

Dodano po 2 minutach 49 sekundach:
@Sokon, spoko mam nadzieję że ja byłem zrozumiały.
Nie no nie popadajmy w paranoję ludzie. Na bitbay jest dziennie od 50 do 100mln obrotu. Gra tam ponad 400 000 ludzi ponoc.. a to nie jedyna polska gielda. Kazdej osobie kosztów us nie uzna ? Bez jaj.. musi US uznawac historię transakcji na potwierdzenie moze wystapic do posrednika - gieldy. Tam sie zawiera umowy kupna/sprzedaży co oni chyba musza jakos potwierdzic ? Są ludzie z dziesiatkami tysiecy transakcji rocznie ich obrót to pewnie dziesiatki milionow rocznie. To co masowe samobójstwa jakby nie US nie uznawal kosztow. Ale jak mowisz bez kosztow nie ma przychodu.
A jak ktoś grał na BTC-E , to jak to teraz udowodnić/sprawdzić/rozliczyć ?
Giełdy nie ma, nie mam hisotrii, nie śpię po nocach.

Ostatnio wpadł mi w ręce artykuł , historia na reddicie, człowieczka z USA (u nich tak samo jest to niby prawo majątkowe i capital gains niby rozlicza sie podobnie), który wygrał w kasynie 2.5BTC, później tak dobrze grał że zrobił 300BTC w roku 2017. Od grudnia 2017 do Bull trapia, 6 stycznia 2018 stracił wszystko bo lewarował, shortował itd. W każdym razie w pewnym momencie miał na koncie 6 mln$ (bo zamienił na USD). Zaniedbał znajomych, szkołę, dziewczynę, rodzinę, wylądował w szpitalu na załamanie nerwowe. Jest w rozsypce, ma zero na koncie. Psycholog mu doradzał - łatwo przyszło , łatwo poszło. Pomyśl o tym jakbyś nigdy nie wygrał tych 2.5 bitcoinów.
Ktoś na reddicie poinformował go ,że ma do zapłacenia podatek od 6mln$... NIe odpowiedział... Może wziął się i się powiesił jak to przeczytał? Takich osób jest bardzo dużo...
Jak państwo chce kogoś chronić, to powinno zacząć od takich ludzi - a przynajmniej ich nie niszczyć.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 30 stycznia 2018, 01:26

mnemonick pisze: to jak to teraz udowodnić/sprawdzić/rozliczyć ?
Giełdy nie ma, nie mam hisotrii, nie śpię po nocach.
O co się martwisz? przecież nie naliczą ci podatku za coś do czego nie mają dostępu lub nie da się tego wyliczyć, myślisz że zaległe podatki to cyfry z dupy? żeby go naliczyć urzędnik musi wszystko sam podliczyć...

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mnemonick » wtorek, 30 stycznia 2018, 02:11

bl4ck pisze:
mnemonick pisze: to jak to teraz udowodnić/sprawdzić/rozliczyć ?
Giełdy nie ma, nie mam hisotrii, nie śpię po nocach.
O co się martwisz? przecież nie naliczą ci podatku za coś do czego nie mają dostępu lub nie da się tego wyliczyć, myślisz że zaległe podatki to cyfry z dupy? żeby go naliczyć urzędnik musi wszystko sam podliczyć...
Aaa ch i ch tam wie? FBI to zarekwiowało. Może będą udostępniać w drodze postępowania dane róznym podmiotom? Nie wiem?
Z drugiej strony, taki Bitstamp jest tyle warto co to BTC-E, bo on na podstawie skanu dowodu oraz rachunku za prąd robi KYC. Przecież takie dowody na autentyczność są do podrobienia w 3 sekundy. Przecież to jest po pierwsze niebezpieczne, a po drugie jakaś farsa. Zero umowy, zero informacji o odpowiedzialności skarbowej, o ryzyku itd. Jakieś skany głupiego dowodu są niby wszystkim. Oni chyba zapomnieli że u nas w górach baca w wypozyczalni nart pobiera dowód jako zastaw za narty (nieleganie, ale pobiera). Podrobienie rachunku za prąd jest jeszcze bardziej trywialne.
Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale BitBay chyba wymaga drobnej wpłaty z konta bankowego ,żeby potwierdzić tożsamość?
W każdym razie, wiem jak w razie czego dos...ć sąsiadowi, który widzę że ma otwarte WIFI :)

Ogólnie piszę to, żeby pokazać pewne kuriozum i niedorzeczność całego tego ekosytemu. Począwszy od giełd, po podmiot handlu a skończywszy na US.

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: obniski » wtorek, 30 stycznia 2018, 03:30

Dlatego pewne regulacje są potrzebne. Takie regulacje, które nie ogranicza swobody handlu i wymiany, a sprecyzują moment powstania obowiązku podatkowego oraz wymusza na giełdach możliwość druku historii transakcji, każdemu użytkownikowi.

Swoją droga zastanawialiście się dlaczego giełdy wymagają od nas weryfikacji. Przesłania skanu dowodu jakiegoś rachunku przelewu, a czasem nawet zdjęcia ?

Giełdy doskonale sobie zdają sprawę z powagi sytuacji i volumen pieniądza jakim obracają. Jeżeli jakikolwiek organ ścigania będzie miał podejrzenie prania brudnych pieniędzy na jakimś zarejestrowanym koncie, giełda się wybroni bo przekaże dane użytkownika i są czyści. Oni nie handlują tylko pośredniczą.

Żaden rząd w obecnych czasach, gdzie budżety szukają dodatkowych wpływów nie odpuści opodatkowania zysków, jest to tylko kwestia czasu, kiedy i jak bardzo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tokio » wtorek, 30 stycznia 2018, 04:37

mnemonick pisze: Ktoś na reddicie poinformował go ,że ma do zapłacenia podatek od 6mln$... NIe odpowiedział... Może wziął się i się powiesił jak to przeczytał? Takich osób jest bardzo dużo...
Jak państwo chce kogoś chronić, to powinno zacząć od takich ludzi - a przynajmniej ich nie niszczyć.
No tak, ale gośc te 6mln zarobił, nie?
To co, ja mam cały rok nie płacić podatku, bo może za rok, albo za dwa lata wszystko przegram?
thikim pisze: Dla mnie życiowym przepisem jest: wpłacam X na giełdę, wypłacam Y z giełdy.
Zysk = Y-X.
No dobra. Przez 10 lat zarabiasz na giełdzie i dopóki nie wypłacisz nie chcesz płacić podatku?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » wtorek, 30 stycznia 2018, 08:16

vjankuv pisze: Robiłem takie zgłoszenie już kilka razy i zależnie od tego, który dinozaur podejdzie, taką usłyszymy odpowiedź. Jeden powie, że koniecznie, drugi powie, że to zbędne.
Problem polega na tym, że to my później mamy problemy w związku z niekompetencją tych ludzi.
vjankuv pisze: Czy ktokolwiek z nas forumowiczów miał kiedykolwiek nieprzyjemność z US po rozliczeniu podatku? Mówię o wszystkim ale z naciskiem na krypto. Pytanie idzie z ciekawości, a odpowiedź będzie sugerować kompetencję US w tej kwestii.
Ja miałem problem, z darowizna dużej kwoty w rodzinie. Byłem najpierw informacyjnie, jak przekazać 6-cyfrową kwotę w bliskiej rodzinie, żeby nie wzbudzać podejrzeń. Pani dinozaur w okienku poinformowała nas o deklaracji i na tym temat się urwał. Zapomniała dodać, że warunkiem koniecznym jest przekazanie środków przelewem bankowym.
Później kosztowało nas to dużo nerwów i czasu, żeby wyjaśnić, że nie pierzemy brudnych pieniędzy i że posiadanie dużej sumy w gotówce nie jest czymś nielegalnym. Była nawet próba straszenia nas podatkiem (który nie był należny w tej sytuacji), a pani dinozaur oczywiście zaprzeczyła, jakoby nie poinformowała nas należycie.

Także jak sam napisałeś - OSTROŻNOŚĆ.

Próba rozliczenia wymiany alt za alt to niesamowicie karkołomne zadanie. Niby jak mamy rozliczyć np przychód w postaci wpływu lisków na portfel lisk nano za głosowanie na delegatów?
O kupnie walut w przedziałach cenowych już nie wspomnę.
Niestety ale zgodnie z obecnym prawem, to PODATNIK ma obowiązek wykazać, skąd pochodzą pieniądze. Więc to my mamy udowodnić, że wielbłądem nie jesteśmy.

Nie mam na celu nikogo straszyć, po prostu jestem bardzo ciekawy jak ta sprawa się dalej rozwinie.
Jeśli ktoś już podjął się rozliczenia z US - dajcie znać jak to wypadło. :roll:

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości