Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 609
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Jaroslaw » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:18

marcinos_c pisze: Możemy się sprzeczać - ani Twój zrzut ekranu ani moje wydruki transakcji nie mają tych danych które teraz podałeś wiec jeżeli piszesz jak Ty to robisz to weź pod uwagę ze ktoś przyjmuje to za pewnik i może się zdziwić jak zawita do niego US.
Dokładnie, i zapewne ani twojego ani mojego dowodu US by nie uznał gdyby się uparł, ale wtedy ja bym szedł z tym do sądu. A sąd ma obowiązek dopuścić dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne.

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: obniski » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:18

@japu

Ostatnio miałem kontrole z UCS nie pytali. Po prostu przyszli zabrali co mieli zabrać i kazali czekać. Mija 2,5mce i brak info. Firma stoi. Tu nikt nie pyta tu się robi a Kowalski czy to prywatnie czy jako JDG ma się obronić. Firma w tym czasie zbankrutowała? A kogo to obchodzi możesz dochodzić swoich praw :) Dostaniesz odpowiedz ze działali w zakresie swoich praw i obowiązków.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:22

obniski pisze: Hipotetycznie wpłacasz na giełdę 100zl w dniu 01.01.2018 miałeś taka żyłę złota, ze na koniec 31.12.2018 wypłacasz 1.000.000 nikt Ci nie uwierzy ze ze 100zl w rok na giełdzie krypto zrobiłeś taki profit. Masz wszystkie organy ścigania na głowie. Wystarczyło uzupełnić pkt 2-4 z Twego opisu ale jak to zrobisz jak giełdy nie będą miały Twojej historii transakcji. Pan z ABW powie Ci ze są to pieniądze ze sprzedaży np kokainy. I co mu powiesz ?
Pierwsza rzecz to musiałby to umieć udowodnić a druga ważniejsza to to, że owszem historię transakcji się trzyma w jakimś pdf'ie jako "dupochron" którym można się PRÓBOWAĆ bronić w takiej sytuacji ale nie jest to żaden dokument... to tylko jakieś tam zapiski które równie dobrze możesz robić ołówkiem w notesie...

Dodano po 2 minutach 23 sekundach:
obniski pisze: Firma w tym czasie zbankrutowała? A kogo to obchodzi możesz dochodzić swoich praw :) Dostaniesz odpowiedz ze działali w zakresie swoich praw i obowiązków.
A jest idealne podsumowanie dzisiejszego stanu rzeczy...

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:27

japu pisze:
obniski pisze: Pan z ABW powie Ci ze są to pieniądze ze sprzedaży np kokainy. I co mu powiesz ?
No musi to jeszcze jakoś udowodnić...Póki co przynajmniej.
Proces poszlakowy. Wystarczy, że masz w telefonie gościa, który ma w telefonie gościa, który jest dilerem. A w historii Twojej przeglądarki znajdą że wyszukiwałeś w wikipedii co to jest marihuana. Nie takie rzeczy odchodziły w naszych (i nie tylko) sądach.

Ale nie popadajmy w skrajności.
Powiedzmy, że handlowałeś na kilku giełdach (to częste), które były położone w podejrzanych miejscach (np rajach podatkowych) i robiłeś liczne przelewy między nimi a swoim kontem bankowym (równie częste). Miałeś pecha i te giełdy padły (też częste), w każdym razie minęło kilka lat a Ty nie zachowałeś pełnej historii transakcji.
Wtedy chyba o wiele bardziej realistyczne jest oskarżenie "tylko" o pranie pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności.

To nie są żarty.
Pamiętajcie, że kryptowaluty na poważnie zainteresowały urzędy może rok, dwa temu. A młyny sprawiedliwości mielą powoli: śledztwa GIIF, sprawy w prokuratorze, czy kontrole w US mogą się toczyć długo w ukryciu, aż ktoś nagle zapuka do drzwi i "zaprosi na rozmowę" na temat transakcji sprzed 5 lat...

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:28

@obniski, ale przyszli po cos konkretnego wiec dales im cos konkretnego. Czemu miala zbankrutowac firma z powodu kontroli, ktora sie nie skonczyla?
Przeciez jesli moj PIT36 bedzie budzil watpliwosci (a taki zloze zapewne niezaleznie od dzialalnosci) to mnie wezwa do wyjasnienia. Udziele wszystkim mozliwych odpowiedzi na pytania, jesli sie pomylilem i to wykaza to zloze korekte czy cos. Nie zamierzam ukrywac dochodu, oberwac kare i 75%.
Jesli natomiast beda kontrolowali dzialalnosc, to dokumety ksiegowe firmy dostana przeciez. Jesli beda mieli co do nich watpliwosci to pewnie rowniez mnie wezwa.
Staram sie nie mylic w kontaktach z US. Raz przelalem na zle konto VAT, zadzwonilem, potwierdzili, ze dotarla wplata na zle konto, napisalem pismo z prosba o przeksiegowanie. Raz zapomnialem (serio) zaplacic podatek, dostalem wezwanie do zaplaty, zadzwonilem, laska sie zaczela smiac, ze przez 14 lat sie nie spoznilem ani o jeden dzien a tu sie spoznilem o miesiac :), Zaplacilem z odsetkami. Postepowanie zamkniete.

Początkujący
Posty: 609
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Jaroslaw » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:32

Przypomnę kogoś kto pisał tutaj parę stron wcześniej w sprawie dowodów w postępowaniu skarbowym:

Art. 180. § 1. Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Art. 187. § 1. Organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy.

Art. 188. Żądanie strony dotyczące przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy, chyba że okoliczności te stwierdzone są wystarczająco innym dowodem.

Jeśli w toku postępowania wydano decyzję z którą się nie zgadzamy to przysługuje nam odwołanie lecz mamy też możliwość wnieść uwagi i wypowiedzieć się odnośnie zebranego materiału dowodowego zanim decyzja zostanie wydana, co oczywiście może wpłynąć na kształt tej decyzji i warto z tego skorzystać.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mattbigblue » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:40

Tak btw. czy na BitBay da sie pobrac historie transakcji czy tylko robienie screenow wchodzi w gre? Bo szukam i szukam ale nie ma opcji pobrania.

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: obniski » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:41

Panowie zrobiły nam się tu dwa fronty. Wątek jest o tym jak kto się zabezpiecza pozostańmy na tym torze.

Nie znamy swoich historii wiec nikogo nie chce obrazić i mam nadzieje, ze nikogo nie uraziłem. z własnego doświadczenia mogę Wam powiedzieć ze kontrole w PL, które mogą doprowadzić do dużych strat, a nawet zamknięcia legalnie działającej firmy są normalnością.

Zablokować konta łatwizna. Jednyie co nas ratuje to, ze waluty trzymamy poza bankami, do których US ma dostęp.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Posty: 295
Rejestracja: 8 marca 2017
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: marlone » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 17:44

Przyłączę się do dyskusji, bo cały wątek jest ważniejszy niż niektórym się wydaje. Nasze chore ustawodawstwo skutecznie blokuje wzbogacanie się obywateli bojąc się odpływu kapitału. Myślę że w ostatnim czasie przybyło masę hodlerów, którzy zostali nimi w dużej mierze przez strach przed US. Jak ktoś więcej zarobił ma naprawdę zagwostkę czy wypłacać czy kombinować. Nie tak to powinno wyglądać. Państwo ma pomagać a nie utrudniać, a niestety jak jest każdy widzi. Na dzień dzisiejszy nie uznają krypto jako środka platniczego to jak niby mogą żądać podatku przy wymianie krypto/krypto? Przecież wymieniamy się w ich mniemaniu czymś co nie istnieje, co nie zostało oficjalnie uznane. Jak mamy to wyliczać skoro Państwo nie prowadzi wyceny tych instrumentów? Uważam że jedynym logicznym rozwiązaniem jest podatek przy zamianie krypto na fiaty, ale tu też z każdej strony rzucają kłody pod nogi. Nasze Państwo chce niestety dyktowac wszystko. Porównywanie krypto do Amber Gold i straszenie banem to już w ogóle kpina, ale zauważcie że teraz modne jest "opiekowanie się" głupim ludem. Przecież samodzielnie nie myślimy, trzeba nam w tym pomóc. Wszelkie rozwiązania, nad którymi Państwo nie może sprawować 100% kontroli są zabijanie w zarodku tak jak obecnie dzieje się z krypto. Masa osób chciałaby zapłacić normalnie podatek, ale zwyczajnie boi się US. Zmuszanie do wyliczania transakcji btc/alt/btc uważam że nadaje się do kabaretu. Jest to nierealne chociażby z uwagi na fakt że operujemy na giełdach z całego świata, na giełdach które dziś są, jutro może ich nie być. Przede wszystkim jednak operujemy na walorach, których Państwo nie wyceniło, a chce od tego podatek, który sami musimy określić w sposób znany chyba tylko urzędnikom. Jest to nierealne i ma na celu wyłącznie osłabienie całego rynku krypto. Wprost zakazać nie mogą to będą utrudniać na wszelkie możliwe sposoby. Pisane z tel. także przepraszam za błędy.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 18:25

Tego nie rozumiem. Zamiast jasno uregulowac i czerpac zyski z podatku wplacanego przez handlujacych crypto to utrudniaja i ograniczaja posrednio doplyw tego podatku.

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 15 stycznia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: thikim » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 18:31

A co tu rozumieć. Muszą wymrzeć starzy urzędnicy żeby przepisy zmieniły się na jakieś życiowe.
Ja chcę płacić podatki. Ale szczerze przy ostatniej interpretacji to nie wiem jak :)
Nie wiem jaki mam zysk kupując za bitcoiny - SC, XRP.
Nie wiem jaki mam zysk sprzedając za bitcoiny - SC.
Dziś mogę mieć zysk, a jutro tę samą operację ocenię jako stratę.
Czy jak sprzedam bitcoina za 40 k, a jutro mogłem za 50 k, to mam stratę? Retorycznie pytam...
Powtórzę - chce płacić podatki i mieć święty spokój. Ale rozsądnie i mało kłopotliwie.
Dla mnie życiowym przepisem jest: wpłacam X na giełdę, wypłacam Y z giełdy.
Zysk = Y-X.
Ile kasy bym mógł zaoszczędzić przechodząc na giełdzie na FIATy ale nie robię tego - bo trzeba się rozliczyć.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 18:46

Kupujesz 1btc za 1000zł: koszt 1tys
Wymieniasz 1btc za 1SC przy kursie btc po 1.5tys: przychód 1.5tys, koszt 1.5tys
razem: 2.5tys koszt - 1.5tys przychód, więc na dany miesiąc nie płacisz podatku
Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę bo nie mam 100% pewności :)

Początkujący
Posty: 295
Rejestracja: 8 marca 2017
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: marlone » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 19:06

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę bo nie mam 100% pewności :)
Właśnie tu jest problem. Nie mamy pewności (nikt nie ma, bo te wszystkie nasze dyskusje to tylko gdybanie). Ty rozpatrujesz jedną transakcję. Pomyśl o kimś kto przeprowadza dziesiątki/setki trasakcji dziennie na różnych krypto. Zapewniam Cię, że są takie osoby. Rozwiązanie @thikim jest jedynym sensownym, ale ono nie jest na rękę rządzącym i tu jest problem.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 19:11

To nie ma znaczenia czy jest jedna transakcja czy tysiące bo i tak tylko podsumowujesz koszty i przychód na dany miesiąc/rok.

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kryptoPONZI » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 19:46

@panduch,
acha czyli to wszystko się tyczy danego roku/miesiąca ew powstaje problem i nie ma znaczenia czy jest milion transakcji?
Dobrze rozumiem? Tzn koszty wymian alty/alty dopiero się komplikują gdy przekraczamy okres rozliczeniowy miesiąc/rok/kwartał ?

Innymi słowy jeśli mamy 10,000 PLN i na koniec tego samego miesiąca sprzedamy BTC za 15,000 zł a przez ten miesiąc dokonaliśmy 350 transakcji na różne alty to nie ma to żadnego znaczenia i podatek płacimy od tych 5 tyś?
Czy każda wymiana na BTC na ALT jest oddzielnie opodatkowana?





czyli jak kupię 100 DGB za 1 BTC to mam przychód, 100DGB, ale jak to się ma do podatku?
Możesz zerknąć na przykład:
1) Kupno 100 DigiByte za 1 BTC
2) Sprzedaje 100 DGB za 1.5 BTC miesiąc później.

1 - Czy tu jest przychód? Kupuję inne krypto. Jaki dochód?
2- 1.5 BTC płacę podatek od 0.5 BTC?

Czy przy wymianie krypto (te 0.5 BTC) na PLN znowu płacę podatek od 0.5 BTC?

Początkujący
Posty: 609
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Jaroslaw » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 19:50

Według interpretacji płacisz przy każdej wymianie. Obojetnie czy to jest na krypto czy na FIAT. Ale to już podlega podwójnemu opodatkowaniu wiec niby też nie jest zgodne z prawem.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 19:54

@panduch ponzi i inni,
chyba ominęły was dzisiejsze informacje - chcą opodatkować KĄŻDĄ wymianę Alt/Alt również.
Jeśli ktoś twierdzi, że tak się nie da i to niemożliwe kilkanaście razy płacić podatek od tego samego - polecam zerknąć na rynek używanych samochodów.
Ile razy go nie sprzedasz, tyle razy kupujący zapłaci podatek.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 19:56

Wszystko przeliczasz na PLN (i to jest największa trudność) a potem już z górki.
1) Kupno 100 DigiByte za 1 BTC
- o wartości 10tys (koszt)
2) Sprzedaje 100 DGB za 1.5 BTC miesiąc później.
- 100DGB jest warte np. 20tys bo BTC podrożało więc masz zysk 20tys i koszt 20tys

Ale piszę to na 90% bo nie jestem księgowym, więc dobrze by było jakby jakiś się wypowiedział

Dodano po 27 sekundach:
benq pisze: chcą opodatkować KĄŻDĄ wymianę Alt/Alt również.
no przecież o tym piszę.

Początkujący
Posty: 609
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Jaroslaw » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:05

Koszt ma 10 tys a zysk 20 tys. czyli powinien zaplacic podatek od 10 tysiecy. Pod warunkiem że US uzna mu jako koszt uzyskania przychodu wydruki z giełdy a jak nie to zapłaci podatek od 20 tysiecy.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 20:10

Jaroslaw pisze: Koszt ma 10 tys a zysk 20 tys. czyli powinien zaplacic podatek od 10 tysiecy. Pod warunkiem że US uzna mu jako koszt uzyskania przychodu wydruki z giełdy a jak nie to zapłaci podatek od 20 tysiecy.
Zysk ze sprzedazy 1BTC , koszt z zakupu 100DGB za 10tys, zysk ze sprzedaży 100DGB za 20tys i koszt zakupu BTC za 20tys.
Zapomniałem napisać zysku ze sprzedaży pierwszego BTC w poprzednim przykładzie to jeszcze raz.

1) Kupno 100 DigiByte za 1 BTC
- przychód ze sprzedaży BTC 10tys, koszt z zakupu 100DGB 10tys
2) Sprzedaje 100 DGB za 1.5 BTC miesiąc później.
- 100DGB jest warte np. 20tys bo BTC podrożało więc masz zysk 20tys i koszt 20tys

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości