Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » piątek, 26 stycznia 2018, 20:14

bl4ck pisze:
panduch pisze: Jak dzwoniłem do US to miła pani mi mówiła, że nawet jak giełda jest za granicą a ja dokonuje zakupu z terytorium kraju nad Wisłą to należy się PCC
Wiesz tutaj innemu koledze kilka stron wcześniej miła pani z US powiedziała żeby rozliczać btc jak grę na giełdzie 19% .. także... ten tego...
tak tylko ta moja pani wiedziała o czym mówi. Tłumaczyła mi jak rozliczyć sprzedaż bitcoinów na przykładzie: kupuje 20 btc, sprzedaje 10 btc za gotówke a drugie 10 bitcoinów wymieniam na bitcoiny i te drugie 10 bitcoinów też muszę rozliczyć jako sprzedaż.
Tak, napisałem poprawnie. Dla niektórych bitcoin = kryptowaluty (to jedno i to samo).
W przykładzie jaki jej podałem chodziło mi o to, że sprzedaje 10btc a drugie 10btc wymieniam na alta np ETH.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 26 stycznia 2018, 20:50

@panduch, Spoko tylko ty piszesz o PCC a żaden PCC się nie należy jeśli kupujesz od kogoś za granicy.

Potwierdzają to interpretacje i osoby które z podatkami są na co dzień związane.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mnemonick » piątek, 26 stycznia 2018, 20:56

No cóż..., jakie wielkie szczęście ,że Białoruś jest tak blisko...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 26 stycznia 2018, 20:58

@mnemonick, Z tego co czytałem konieczna jest wyprowadzka całkowita nie można prowadzić działalności poza granicami Białorusi.

Orator
Posty: 845
Rejestracja: 3 kwietnia 2014
Reputacja: 279
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Awesomist » piątek, 26 stycznia 2018, 23:59

W kwestii zagranicy. Sprawdzał ktoś który kraj byłby najlepszy do opcji: 184 dni tam aby mieć rezydencję podatkową, sprzedać tam swoj krypto, opodatkować i wrócić później do kraju...lub tam zostać? ;)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mnemonick » sobota, 27 stycznia 2018, 01:22

bl4ck pisze: @mnemonick, Z tego co czytałem konieczna jest wyprowadzka całkowita nie można prowadzić działalności poza granicami Białorusi.
Nieee no... całkowita? Łukaszenko nie robiłby takich cyrków dla swoich rodaków. Przecież oni mają tylko dziki chore na APŚ i Łukaszenkę, Bitcoina ma tam chyba ...nikt ?
On liczy na kasę z raju podatkowego który stworzył dla ludzi z zagranicy.

Masz może jakies linki , mówiące że masz tam być na stałe?

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: szarosc » sobota, 27 stycznia 2018, 01:26

że nawet jak giełda jest za granicą a ja dokonuje zakupu z terytorium kraju nad Wisłą to należy się PCC
https://interpretacje-podatkowe.org/pod ... -2017-2-mz
Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
a żaden PCC się nie należy jeśli kupujesz od kogoś za granicy.
nie kojarzę warunku zwolnienia zaleznego od tego od kogo się kupuje? poza tym, potrafisz udowodnic skad jest osoba od której kupujesz? ;)

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 4 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wodzirej96 » sobota, 27 stycznia 2018, 01:51

@szarosc, zgodnie z tym artykułem PCC nie obowiązuje, jesli czynność wykonywana jest poza terytorium RP, giełda zagraniczna to miejsce wykonywania czynności, więc jesli jest za granicą to czynność, również, jest wykonywana za granicą, taka argumentacja jest jak najbardziej logiczna i w sądzie powinno przejść, w mojej ocenie.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: szarosc » sobota, 27 stycznia 2018, 02:12

cement00 pisze: @szarosc, zgodnie z tym artykułem PCC nie obowiązuje, jesli czynność wykonywana jest poza terytorium RP, giełda zagraniczna to miejsce wykonywania czynności, więc jesli jest za granicą to czynność, również, jest wykonywana za granicą, taka argumentacja jest jak najbardziej logiczna i w sądzie powinno przejść, w mojej ocenie.
z drugiej strony - nie o krypto, ale o PCC http://www.kancelariepodatkowe.pl/artyk ... -pcc1.html
W przypadku gdy rzecz nabywana jest za pośrednictwem portali internetowych, wówczas dla oceny miejsca dokonania czynności ma zastosowanie przepis art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, jeżeli oferta jest składana w postaci elektronicznej, umowę uważa się za zawartą w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy. W myśl powyższego przepisu kryterium decydującym o miejscu zawarcia umowy sprzedaży w postaci elektronicznej jest miejsce zamieszkania albo siedziba składającego ofertę zakupu w chwili zawarcia umowy.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 27 stycznia 2018, 11:54

szarosc pisze: miejsce zamieszkania albo siedziba składającego ofertę zakupu
No to popatrz na to z inne strony ktoś na giełdzie zagranicznej właśnie postawił bid czyli ofertę kupna i ty jemy bezpośrednio sprzedajesz swoje coiny więc gdzie jest zawarta umowa? :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: janku66 » sobota, 27 stycznia 2018, 12:12

bl4ck pisze: gdzie jest zawarta umowa?
W obu miejscach jednocześnie :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 27 stycznia 2018, 12:27

@vjankuv, wiesz zawsze wydawało mi się że podatek ten występuje po jednej stronie tak czy siak jest to nie realne DLA NAS do sprawdzenia i prawidłowego rozliczania.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 27 stycznia 2018, 12:34

bl4ck pisze:@vjankuv, wiesz zawsze wydawało mi się że podatek ten występuje po jednej stronie tak czy siak jest to nie realne DLA NAS do sprawdzenia i prawidłowego rozliczania.
Zgadzam sie. Mam nadzieje w koncu pojawia sie jakies sensowne regulacje bo to jest masakryczny bajzel. Niestety nie licze na nic konkretnego w 2018.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 27 stycznia 2018, 14:49

mnemonick pisze: Nieee no... całkowita? Łukaszenko nie robiłby takich cyrków dla swoich rodaków.
Kilka dni temu ktoś o tym pisał tutaj na forum, ale kurczę nie mogę znaleźć wpisu.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 49
Rejestracja: 22 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: artoor » sobota, 27 stycznia 2018, 15:31

A teraz zamieszam jeszcze bardziej - CZY i JAK rozliczyć środki zgromadzone przez ICO?

Początkujący
Posty: 79
Rejestracja: 29 czerwca 2017
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: EmCortess » sobota, 27 stycznia 2018, 15:49

Morawiecki niby powiedział w tym nieszczęsnym Davos, że za dokładnie miesiąc będzie jakieś stanowisko rządu. Oczywiście nie spodziewam się aby, jeśli się pojawi, było przychylne dla nas. Jednak lepiej wiedzieć na czym stoimy, niż dalsza niepewność.

Jakiś czas temu na swoim profilu Stanisław Tyszka (ruch Kukiz'15), zainicjował dyskusję co do prawnego stanu krypto w Polsce. O dziwo wydawał się ogarnięty i zorientowany w temacie. Skutkiem dyskusji była interpelacja do ministra finansów w tej sprawie. Dzisiaj wysłałem wiadomość do Tyszki z kilkoma pytaniami co do stanu na chwilę obecną.

Proponuję w wolnej chwili zrobić to samo. Kilka minut na napisanie mejla do swojego posła. Czy to coś pomoże? Nie wiem, ale lepiej zrobić to niż nic.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 27 stycznia 2018, 16:04

EmCortess pisze:Morawiecki niby powiedział w tym nieszczęsnym Davos, że za dokładnie miesiąc będzie jakieś stanowisko rządu. Oczywiście nie spodziewam się aby, jeśli się pojawi, było przychylne dla nas. Jednak lepiej wiedzieć na czym stoimy, niż dalsza niepewność.

Jakiś czas temu na swoim profilu Stanisław Tyszka (ruch Kukiz'15), zainicjował dyskusję co do prawnego stanu krypto w Polsce. O dziwo wydawał się ogarnięty i zorientowany w temacie. Skutkiem dyskusji była interpelacja do ministra finansów w tej sprawie. Dzisiaj wysłałem wiadomość do Tyszki z kilkoma pytaniami co do stanu na chwilę obecną.

Proponuję w wolnej chwili zrobić to samo. Kilka minut na napisanie mejla do swojego posła. Czy to coś pomoże? Nie wiem, ale lepiej zrobić to niż nic.
Może cos bedzie wiadomo. Do 2 maja jest czas na rozliczenie sie. Czekamy :<

Gaduła
Posty: 339
Rejestracja: 19 listopada 2013
Reputacja: 223
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: anty » sobota, 27 stycznia 2018, 18:03

ktoś może polecić jakichś ogarniętych w temacie krypto doradców podatkowych na śląsku/podbeskidzie, czy do kogo się zwrócić z tematem, jak się z tego teraz rozliczyć? czy należy i jak założyć działalność z tym związaną?
5 lat handlowania na giełdach, dla zabawy, przypadkowo się zarobiło, a teraz nie wiadomo co z tym fantem zrobić, żeby się ktoś nie przyczepił :roll:
W internecie każdy jeden ma inne zdanie, a może ktoś kto ogarnia już wszystkim w okolicy wie najlepiej jak działa lokalny urząd i czego się po nim spodziewać.

giełdy się tu głównie reklamują, a teraz widzę że taka grupa zawodowa, też tez by miała okazję podłapać nową klientelę :)

Początkujący
Posty: 99
Rejestracja: 30 czerwca 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mikolajkulczyk » niedziela, 28 stycznia 2018, 01:42

Cześć,
Nie chce zakładać nowego tematu dlatego spytam tutaj i rozpisze sytuacje w skrócie.
Rok temu założyłem konto na Bitbay'u. Na przestrzeni kilku miesięcy dokonałem w sumie wpłat (dajmy dla przykładu) na kwotę 20tys zł. Ostatnia wpłata na giełdę była na początku stycznia. Dokonywałem wiele transakcji na bitbayu część poszła na inne giełdy i inwestycje. Suma sumaru postanowiłem sprzedać wszystkie moje tokeny, zamienić na eth i przelać na BB. Wyszło mi że w sumie to jestem na 0... Niestety ale część moich inwestycji okazała się po prostu bardzo nietrafna w dużym skrócie ;) Tak więc postanowiłem wyjść w 100% na fiaty i dać sobie spokój.
Pytanie czy związku z tym będę musiał się rozliczać (albo ponieść inne konsekwencje) z tytuły wypłaty środków na moje konto PL? Kwota którą chciałbym wypłacić z BB jest praktycznie taka sama jak suma wpłat :roll:

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » niedziela, 28 stycznia 2018, 10:15

z tego co mi sie wydaje to aktualna kwota rozgraniczająca przestępstwa skarbowe to 10tys. Co znaczy, że jeśli wypłacisz kasę i udasz, że nic nie zrobiłeś a nie nagrabiłeś sobie podatku na 10tys PLN to grozi ci co najwyżej 10% do 20 minimalnych krajowych pensji.
Powyżej jest większa kara z ewentualną odsiadką w skrajnym przypadku.

Także możesz sobie rozważyć jakie masz szanse, że bank/giełda coś doniosą do skarbówki (trzeba brać pod uwagę okres +5lat a to dużo) i czy warto dla kilkuset złotych ryzykować.

Poza tym teraz to kiepski moment na sprzedaż bo nie wiadomo czy coiny nie pójda znowu do góry, to przynajmniej coś jeszcze na tym zarobisz.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości