Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » piątek, 12 stycznia 2018, 10:55

bl4ck pisze:
o czym ty gadasz....
Urząd domyślnie uważał (nie wiem jak teraz, może już jest lepiej), że człowiek płacący podatki delikatnie mówiąc może mijać się z prawdą. Więc mu nie wierzy, że te kartki co przedstawia mają jakiś związek z rzeczywistością. Dlatego musi sam wszystko sprawdzić. Więc albo przyjmie się proste zasady rozliczania z korzyścią dla wszystkich, albo będzie się wymagać oprogramowania specjalistycznego, które będzie ustalało szczegółowe przeliczniki i kursy i metody wyliczania FIFO i innych rzeczy, którymi będą posługiwać się wszyscy: od urzędu po każdą osobę posługującą się kryptowalutami.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 12 stycznia 2018, 11:02

@tutkatz, Nie istnieje i nie będzie istnieć jakieś magiczne oprogramowanie specjalistyczne mijasz się z prawdą którym mogą dysponować.

JA uważam że wyciąg historii csv dajmy na to z poloniexa wrzucony do excele i przeliczony za pomocą macra i ewentualnie skryptu do przeliczeń udt na pln\ustalenia wartości coniów jest w pełni czytelny. Jeśli ja to rozumiem a jestem głąbem matematycznym to tym bardziej oni.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » piątek, 12 stycznia 2018, 11:06

bl4ck pisze: @tutkatz, Nie istnieje i nie będzie istnieć jakieś magiczne oprogramowanie specjalistyczne mijasz się z prawdą którym mogą dysponować.

JA uważam że wyciąg historii csv dajmy na to z poloniexa wrzucony do excele i przeliczony za pomocą macra i ewentualnie skryptu do przeliczeń udt na pln\ustalenia wartości coniów jest w pełni czytelny. Jeśli ja to rozumiem a jestem głąbem matematycznym to tym bardziej oni.
o ile masz tylko poloniexa. Bo jak masz kilka giełd, gdzie każda ma inny plik csv to już się sprawy zaczynają komplikować. No i skrypt excela który sam ci pobiera kursy chociażby USD już nie jest prosty.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 12 stycznia 2018, 11:10

@tutkatz, Nie prawda jak masz kilka csv sumujesz wszystko, macro\skrypt trudne ? dla kogoś kto się zna to 5 minut roboty, nawet ręczne wpisywanie codziennie czy tam na miesiąc kursu dolara do excela to pikuś.

A po wypracowaniu najlepszego schematu rozwiązania napisać program.
Ostatnio zmieniony piątek, 12 stycznia 2018, 11:15 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » piątek, 12 stycznia 2018, 11:14

bl4ck pisze: @tutkatz, Nie prawda jak masz kilka csv sumujesz wszystko, macro\skrypt trudne ? dla kogoś kto się zna to 5 minut roboty, nawet ręczne wpisywanie codziennie czy tam na miesiąc kursu dolara do excela to pikuś.
bardzo mocno przesadzasz. Każda giełda ma swój sposób tworzenia pliku historii i każda na swój sposób np. uwzględnia prowizje. To nie jest nigdzie opisane i trzeba samemu dochodzić jak analizować dany plik. Jak już to zrobisz to oczywiście wtedy jest proste, o ile w ogóle dojdziesz do tego etapu. W każdym razie kilka dni zmarnowanych gwarantowane. Ale nawet wtedy comiesięczne kopiowanie historii do skryptów, sumowanie itp. itd. zajmuje przynajmniej kilka godzin.
Nie wiem ile ty tych transakcji i giełd masz ale podejrzewam, że mało, że się tak entuzjastycznie w tym temacie wypowiadasz. W sumie to może zrób jakies tutoriale na pewno wiele osób doceni.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 12 stycznia 2018, 11:20

@tutkatz, Wkurwia mnie twoje negatywne nastawienie do tematu fakty są jakie są trzeba się z tym pogodzić i jestem pewny że nic się nie zmieni w tym temacie...

I nie mów mi że nie znam skali ilości transakcji jakie są zawarte w takim pliku csv bo to śmieszne...
tutkatz pisze: W sumie to może zrób jakies tutoriale na pewno wiele osób doceni.
jak mogę robić tutorial skoro jeszcze nie doszedłem jak najlepiej liczyć wartości krypto.

Nie twoim zdaniem mam tu siedzieć i płakać jak to jest złe zamiast tak robić próbuje to wszystko zebrać do kupy... i wypracować jakieś rozwiązanie.
Najpierw wypracowanie schematu liczenia potem automatyka.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » piątek, 12 stycznia 2018, 12:16

bl4ck pisze: @tutkatz, Wkurwia mnie twoje negatywne nastawienie do tematu fakty są jakie są trzeba się z tym pogodzić i jestem pewny że nic się nie zmieni w tym temacie...

I nie mów mi że nie znam skali ilości transakcji jakie są zawarte w takim pliku csv bo to śmieszne...
tutkatz pisze: W sumie to może zrób jakies tutoriale na pewno wiele osób doceni.
jak mogę robić tutorial skoro jeszcze nie doszedłem jak najlepiej liczyć wartości krypto.

Nie twoim zdaniem mam tu siedzieć i płakać jak to jest złe zamiast tak robić próbuje to wszystko zebrać do kupy... i wypracować jakieś rozwiązanie.
Najpierw wypracowanie schematu liczenia potem automatyka.
Wybacz ale nie zamierzam dyskutować z osobą, która raz mówi, że wszystko łatwo policzyć skryptem w excelu (pewnie FIFO też he he) a potem pisze, że nie wypracowała jeszcze metody. Jeżeli gdzieś narzekam to właśnie na to, że nie ma żadnych konkretów ani oprogramowania bo FIFO skryptem w excelu nie policzysz w prosty sposób. Szybciej i wygodniej było by użyć jakikolwiek język programowania a tu wracamy do punktu wyjścia czyli specjalistycznego oprogramowania.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » piątek, 12 stycznia 2018, 13:21

Jeżeli ktoś posiada coiny i chce je sprzedać i celem zapłacenia niższego podatku dochodowego zamiast 32% dla prywatnych osób zakłada firme i wtedy płaci te 19%....to czy w tej sytuacji będzie musiał także zapłacić VAT? Czy jest to zwolnione i będzie tylko dochodowy?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » piątek, 12 stycznia 2018, 13:32

Jest zwolnione. Ale na wszelki wypadek zakładał bym działalność bez VAT. A bo to wiadomo co za parę lat strzeli urzędnikom do głowy, jak będą szukali kasy aby zalatany dziurę budżetową.

Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: marcinos_c » piątek, 12 stycznia 2018, 13:55

redlumek pisze: Jest zwolnione. Ale na wszelki wypadek zakładał bym działalność bez VAT. A bo to wiadomo co za parę lat strzeli urzędnikom do głowy, jak będą szukali kasy aby zalatany dziurę budżetową.
nie ma znaczenia jak założysz - jak dany rodzaj działalności (klasyfikacja wg PKD) będzie podlegał stawce 23% to będziesz musiał zacząć się rozliczać w ten sposób

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » piątek, 12 stycznia 2018, 13:59

Nie ma znaczenia, jeśli kryptowaluty będą pociągnie pod coś na czym nie można korzystać ze zwolnienia VAT podmiotowego. W przeciwnym wypadku korzystasz z tego zwolnienia podmiotowego do obrotu 200 tyś zł rocznie (dane na 2018 rok).

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » piątek, 12 stycznia 2018, 14:30

Aha czyli te PKD 64.19 jest ze stawką 0% VAT yeap?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » piątek, 12 stycznia 2018, 14:35

Nie jest ze stawką 0%, jeśli już to ze stawką zw (zwolniona). Nie wiem czy wszystko z tego PKD jest zwolnione musiałbym zajrzeć, a na telefonie ciężko jest coś znaleźć.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mnemonick » piątek, 12 stycznia 2018, 15:52

A jak i czy rozliczać transakcje wykonane na BTC-e w 2017 roku ? Niby do transakcji doszło, ale giełda została zwinięta przez FBI. Niby został wygenerowany zysk ze sprzedaży, ale za sekundę nie było już ani transakcji, ani USD ani BTC. Zgodnie z literą prawa doszło do transakcji , czy nie ? Na meila potwierdzenia nie przyszły, wyciąg nie został wygenerowany (nie zdążył się wgenerować). Kolega na wex.nz nie chce wchodzić bo uważa że to jakiś scam. Co zrobić , jak żyć ?

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bitmar » piątek, 12 stycznia 2018, 17:05

mnemonick pisze: Zgodnie z literą prawa doszło do transakcji , czy nie ?
Oczywiście, że doszło. Przypomniało mi się, jak skarbówka ścigała klientów Amber Gold, o kasę którą stracili ;)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mnemonick » piątek, 12 stycznia 2018, 23:49

Bitmar pisze:
mnemonick pisze: Zgodnie z literą prawa doszło do transakcji , czy nie ?
Oczywiście, że doszło. Przypomniało mi się, jak skarbówka ścigała klientów Amber Gold, o kasę którą stracili ;)
Dzięki za odpowiedź. Właśnie na taką czekałem :)
A co do Ambera , to czy nie było to tak, że US pytał się okradzionych skąd mieli kasę na te swoje depozyty , które im ukradziono ?
I jeszcze z innej "beczki". Na tym forum mam stan konta wyrażoną w BTC. Gdyby forum pokazywało wartość w PLN i dostałbym napiwek to czy powinienem wtedy odprowadzić podatek od takiego napiwku ?

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dominik2018 » sobota, 13 stycznia 2018, 00:06

Czy musi płacic podatek jeżeli będę tylko kupować BTC?
Za BTC będę płacić czekami BLIK.
Czy za takie coś muszę płacic podatek?

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Pietaszek » sobota, 13 stycznia 2018, 01:06

Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 19:01 przez Pietaszek, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 13 stycznia 2018, 01:19

@Pietaszek, Jakiś czas temu byłą nagonka że nie można skorzystać z rozliczenia ryczałtem 3% mógł byś się odnieść do tego?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » sobota, 13 stycznia 2018, 01:23

PKWiU 64.19.30.0 Pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej niesklasyfikowane jest w wykazie działalności które nie są objęte ryczałtem (załącznik nr 2 do ustawy o ryczałcie).

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości