Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:56

Jak to rzekomo zarobionego? kupiles za 1000zł sprzedałeś za 2000zł wiec zysk jest rzeczywisty. A to co pozniej zrobiles z tymi pieniedzmi to już twoja sprawa. Mogles je wyplacic na konto, mogles kupic ponownie krypto. Pozniej kupujac za 2000zł a sprzedajac za 1000zł powstaje strata ale to nie mozesz wg mnie laczyc dwoch odzielnych transakcji.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bezk » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 16:08

lisek pisze: Jak to rzekomo zarobionego? kupiles za 1000zł sprzedałeś za 2000zł wiec zysk jest rzeczywisty. A to co pozniej zrobiles z tymi pieniedzmi to już twoja sprawa. Mogles je wyplacic na konto, mogles kupic ponownie krypto. Pozniej kupujac za 2000zł a sprzedajac za 1000zł powstaje strata ale to nie mozesz wg mnie laczyc dwoch odzielnych transakcji.
Czyli strata nie zniweluje dochodu? Idąc tym tokiem myślenia:
Kupuję 5 różnych krypto, każdej za 1000 zł.
4 krypto tracą 50%
1 krypto zyskuje 100%
Sprzedaję wszystko za 4000 zł (zainwestowałem 5000 zł)
I mam do zapłaty podatek od zysku 1000 zł? Mimo, że tak naprawdę jestem stratny o 1000 zł?

To chyba jednak tak nie działa...

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 16:25

bl4ck pisze:
tutkatz pisze: Skoro kryptowaluty są traktowane jak prawo majątkowe to można je wpisać do spisu z natury jako swój koszt o wartości na dzień spisu. Tak zrobiło moje biuro rachunkowe - sam szczegółów nie znam ale każdy księgowy powinien to wiedzieć.
No dobra piszesz "jako swój koszt o wartości na dzień spisu" ja tego nie rozumiem skoro masz jakieś stare btc i w ten sposób je wprowadziłeś czyli wcześniej nigdy ich nie opodatkowałeś i masz na nich zysk to jak możesz je zaliczyć jako koszt w dniu wprowadzania skoro to nie jest realny poniesiony przez ciebie koszt?
Ja też tego nie rozumiem i dla mnie to zaprzecza logice ale moje biuro rachunkowe tak właśnie to rozlicza, do tego podobno dzwonili do US i potwierdzili im, że dobrze myślą i na koniec dzwoniłem do znajomej byłej księgowej i ona mi z kolei powiedziała, że mam dobre biuro rachunkowe. :roll:
Także mnie nie pytajcie ja nie wiem co tu się odpierdziela.

Co gorsze, byłem przekonany i przygotowany na to, żeby zapłacić podatek od sprzedania btc na giełdzie w momencie sprzedaży a biuro mi rozliczyło tylko wypłacone pieniądze z giełdy. :roll:
Do tego sobie zrobiłem wydruk na bitmarkecie z zakładki podatki i tam też są uwzględnione tylko wpłaty i wypłaty PLN na giełde.

Ja to bym zwrócił się z prośbą do Fundacji Bitcoin PL żeby napisali jakieś pismo do US, żeby ci dali jakieś konkretne i oficjalne stanowisko na temat rozliczania kryptowalut w porozumieniu z biurami rachunkowymi bo szczerze mówiąc to ta cała sytuacja zaczyna mnie już wyprowadzać z nerw. Nawet nie chce mi się liczyć ile dni zmarnowałem na szukanie poprawnego sposobu rozliczania podatku.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 grudnia 2017, 16:30 przez tutkatz, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 16:28

I w takim wypadku rozliczasz się tylko z krypto która ci przyniosła zysk 100%, nie możesz łączyć zysku i strat z różnych transakcji ale to moja opinia.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 16:37

bezk pisze: Czyli idąc dalej, okaże się, że krypto spadnie i sprzedam wszystkie krypto za 1000 zł
Wcześniej zapłaciłem podatek od rzekomo zarobionego 1000 zł, ale późniejsze inwestycje sprawiły,
Równie dobrze pierwsza transakcja mogła by być stratna :)

Każda transakcja to ryzyko czy to będzie 1, 2 czy setna, to że zysk z pierwsze zaraz potem zainwestowałeś to już twoja sprawa nikt ci nie zabrania wypłacić zysku na konto i zapłacić podatek.
Jeśli będziesz gospodarny to wypłacisz sobie kwotę która pokryje podatek a resztę zainwestujesz... tak się robi z głową, albo unikaj polskich giełd i wymiany na fiat\złotówki.


Co jest kosztem? kosztem jest zakup i prowizję.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zenek33 » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 18:47

dziś rozmawiałem z moim US. Dostałem informację że nie płacimy podatku od zysku od każdej transakcji tylko rozliczamy się za zysk z całego roku. Chodzi mi o handel jako osoba fizyczna, nie o jdg. Oczywiście każdą transakcję musimy mieć odnotowaną i policzony w miarę możliwości zysk i posiadać historię transakcji. Niedawno na tym forum pytałem się co zrobić jak w jednym miesiącu straciłem 50% kasy a w drugim zarobiłem 40% I czy płacę wtedy podatek od tych 40% zarobionego. W moim US powiedzieli że nie płacę bo rozliczam się za cały rok a nie miesiąc i bilansuje sobie cały rok. Jeśli poniosłem stratę również muszę odnotować to w Pit 38. Oczywiście to interpretacja mojego US i co US mogą inaczej podchodzić do sprawy.

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 19:07

Na logikę też mi to tak wygląda ale dziękuję że się podzieliłeś swoją rozmową z US.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 64
Rejestracja: 11 sierpnia 2017
Reputacja: 36
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Znaku510 » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 19:13

@Zenek33 Mi doradca powiedział, że do póki giełdy nie zostaną uregulowane i same nie będą wystawiać pitu to płacę z pieniędzy wypłaconych z giełdy ponieważ podczas transakcji gotówka nie zmienia konta, cały czas jest na koncie giełdy. Mówił, że te historie mogą być zmanipulowane przez giełdę dla ich własnej korzyści i dlatego US nie powinien ich brać pod uwagę. Ale w internecie też czytałem wiele porad doradców, którzy mówią, że rozliczam się z każdej transakcji przy tradingu. Nie wiem czy chodzi im tylko o forex i stocki czy też o crypto... Bo jeżeli o krypto to ja osobiście już dawno się rozliczyć nie mogę, bo mam dziury w historii przez częste zmiany giełd przy arbitrażu.

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 19:25

@Znaku510, a przy arbitrażu z jednej giełdy na druga krypto i poźniej wypłata z tej drugiej na która nie wplacałeś nic gotówki nie będzie problemu z US? Nie przypną się do takiej sytuacji że ni z gruchy ni z pietruchy z giełdy X dostajesz przelew na XXXXXzł?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 64
Rejestracja: 11 sierpnia 2017
Reputacja: 36
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Znaku510 » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 22:26

@lisek Szczerze nie wiem, aktualnie te podatki są tak absurdalne, że mogą się przyczepić do wszystkiego a wszystkie Twoje dowody i jedyne, które możesz zdobyć mogą wyrzucić do kosza. Ja jestem w podwójnej dupie bo podczas maintance na bittrexie wykasowali mi sporo historii, a do tego na liqui.io i gate.io całkowicie mi ją wykasowali, a ich support mi nie odpowiada. Tworzą się dziury w transakcjach robiące ze mnie przestępce :v

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 19 grudnia 2017, 00:43

Mam pytanie jak rozliczać krypto

Zakładając ,że wpłacam na giełdę
1. 1000 zł i za to kupuje krypto np LISK za 1000 zł. Po jakimś czasie sprzedaję za 2000 zł czyli wychodzi mi zysk 1000 zł 2000-1000=1000 i zakładając ,że to by była jedyna transakcja w roku to podatek płacę od 1000 zł ? bo moj koszt to 1000 zł Jeżeli tak to na jakim PIT-cie płace ten podatek ? 36/37/38 ???

2. Sytuacja druga ten zarobiony 1000 który uzyskałem z pierwszej sprzedaży inwestuje wraz z tym moim pierwszym co wpłaciłem czyli 2000zł łącznie. Sprzedaje potem to za 4000 zł czyli wychodzi ,że mam zysk 2000 zł . Zakładając ,że to by była druga transakcja w roku i ostatnia to od czego mam teraz płacić podatek ?. Od 2000 zł z drugiej transakcji czy od 3000 zł łącznie ?. I jaki byłby mój koszt ? . W pierwszej sytuacji koszt wynosi 1000zł a w drugiej powinien wynosić 2000zł ? bo zainwestowałem to 1000zł które było moim zyskiem w pierwszej transakcji ?.

Zenek napisał
Dostałem informację że nie płacimy podatku od zysku od każdej transakcji tylko rozliczamy się za zysk z całego roku....
W moim US powiedzieli że nie płacę bo rozliczam się za cały rok a nie miesiąc i bilansuje sobie cały rok. Jeśli poniosłem stratę również muszę odnotować to w Pit 38
To w końcu rozliczam się z każdej transakcji czy za cały rok z zysku. Bo z jednej transakcji mam zysk 1000 z drugiej 2000 to łącznie za rok by wychodziło 3000zł dobrze myśle ? Czy jednak zysk byłby 2000zł bo ten pierwszy 1000zł wykorzystałem dalej ?

I kolejne pytanie to w końcu zysk za dany rok trzeba wykazać w PIT 36 w prawach autorskich jak to ktoś tutaj pisał czy w PIT 38 bo już sam nie wiem ?. Zakładajac ,że pracuje normalnie na umowę o prace to musiałbym się rozliczać na 2 pitach czy jednym ? jeżeli tak to jakich lub jakim i w jaki sposób ?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Cominer » wtorek, 19 grudnia 2017, 10:56

No dobra, a ja mam jeszcze inne ciekawe pytanie. Kupuję BTC, ETH stopniowo, w kilkunastu transakcjach powiedzmy od lutego do listopada 2017. Całość wynosi mnie np. 10 tyś PLN (koszt - wszystko udokumentowane). W grudniu zamieniam sobie część na BTC i sprzedaję go za 5 tyś PLN. Kończy się rok 2017. W styczniu 2018 zamieniam na BTC równowartość 6 tyś PLN i sprzedaję.
1. Za rok 2017 nie płacę nic? W picie mam stratę, czy w ogóle nic nie wpisuję? (koszt 10 tyś, sprzedaż 5 tyś)
2. Za rok 2018 płacę podatek od 1 tyś? (pozostały koszt z 2017????? - 5 tyś, sprzedaż 6 tyś)
Przyjmując, że całość krypto kupowałem tylko w 2017 i jestem optymistą i myślę, że w 2019 sprzedam zainwestowane 10 tyś za 100 000 000 PLN :D

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » wtorek, 19 grudnia 2017, 11:42

Rozmawiałem dziś z doradcą podatkowym odnośnie krypto wg. niego powinno się z sumować straty i dochody z danego instrumentu w danym roku bo rozliczenie jest roczne, dodatkowo mówił że jeśli bierzemy rozliczenie każdej transakcji to powinno się wpłacać co miesiąc zaliczkę do US z tytułu zbycia praw majątkowych. Co ciekawe powiedział że jeśli w tym roku nabędziesz prawo majątkowe (kryptowalute) a sprzedasz ja za rok czy za dwa lata to jako koszt uzyskania przychodu wpisujesz wtedy roku w którym sprzedajesz dane prawo majątkowe a nie w roku w którym je nabyłeś.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 19 grudnia 2017, 12:23

Każdy tutaj mówi co innego. Co innego US co innego doradcy podatkowi kazdy ma własną teorie. Nikt nie potrafi jasno odpowiedzieć na pytanie jak to rozliczyć....

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 61
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zbyszek_gd » wtorek, 19 grudnia 2017, 12:54

I o to chodzi, i oto chodzi.
Nie po to rząd wydaje na kampanie "uwaga na krypto waluty", aby w innym obszarze uspokoić nastroje. Utrzymując niepewność, jak nie zrobisz możesz mieć kłopoty, skutecznie trzyma ludzi od tego z daleka.

Pytanie po co? A może po to żeby ludzie nie wycofali pieniędzy z "naszych polskich baków" i nie daj Boże nie chcieli kupować obligacji skarbowych.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 19 grudnia 2017, 12:58

Ale ktoś się jakoś rozlicza z tego. Wiele osób mowiło ,że rozlicza się na zasadzie ile wpłacili i ile wypłacili i od tej różnicy podatek. Pisali ,że na picie 36 a teraz ktoś napisał ,że ma być to na PIT 38. To w koncu jak ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 19 grudnia 2017, 13:19

@ziomwszystkichziomow, Wiesz co to jest PIT 38?

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 19 grudnia 2017, 13:26

@bl4ck
dziś rozmawiałem z moim US. Dostałem informację że nie płacimy podatku od zysku od każdej transakcji tylko rozliczamy się za zysk z całego roku. Chodzi mi o handel jako osoba fizyczna, nie o jdg. Oczywiście każdą transakcję musimy mieć odnotowaną i policzony w miarę możliwości zysk i posiadać historię transakcji. Niedawno na tym forum pytałem się co zrobić jak w jednym miesiącu straciłem 50% kasy a w drugim zarobiłem 40% I czy płacę wtedy podatek od tych 40% zarobionego. W moim US powiedzieli że nie płacę bo rozliczam się za cały rok a nie miesiąc i bilansuje sobie cały rok. Jeśli poniosłem stratę również muszę odnotować to w Pit 38. Oczywiście to interpretacja mojego US i co US mogą inaczej podchodzić do sprawy.
Wiem dlatego pytam o który PIT dokładnie chodzi. Czy o 36 czy o 38 tak jak jeden z użytkowników napisał. I do tej pory nie wiadomo jak to rozliczyć .

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 19 grudnia 2017, 13:31

@ziomwszystkichziomow, no to btc tym nie jest TYM co rozliczasz w PIT38
btc nie jest instrumentem, finansowym nie jest papierem wartościowym..

miłej lektury

https://interpretacje-podatkowe.org/wyn ... 6eb787&p=1

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 19 grudnia 2017, 13:35

To mi odpowiedz w jaki sposób mam rozliczyć sprzedaż na giełdze i na jakim picie ?. Każdy tutaj pisze co innego. JEden o zaliczkach drugi o całej kwocie,trzeci o każdej transakcji, jeden o picie 36 drugi 38.

Zadałem wcześniej pytanie

Mam pytanie jak rozliczać krypto
Zakładając ,że wpłacam na giełdę
1. 1000 zł i za to kupuje krypto np LISK za 1000 zł. Po jakimś czasie sprzedaję za 2000 zł czyli wychodzi mi zysk 1000 zł 2000-1000=1000 i zakładając ,że to by była jedyna transakcja w roku to podatek płacę od 1000 zł ? bo moj koszt to 1000 zł Jeżeli tak to na jakim PIT-cie płace ten podatek ? 36/37/38 ???

2. Sytuacja druga ten zarobiony 1000 który uzyskałem z pierwszej sprzedaży inwestuje wraz z tym moim pierwszym co wpłaciłem czyli 2000zł łącznie. Sprzedaje potem to za 4000 zł czyli wychodzi ,że mam zysk 2000 zł . Zakładając ,że to by była druga transakcja w roku i ostatnia to od czego mam teraz płacić podatek ?. Od 2000 zł z drugiej transakcji czy od 3000 zł łącznie ?. I jaki byłby mój koszt ? . W pierwszej sytuacji koszt wynosi 1000zł a w drugiej powinien wynosić 2000zł ? bo zainwestowałem to 1000zł które było moim zyskiem w pierwszej transakcji ?.

Zenek napisał
Dostałem informację że nie płacimy podatku od zysku od każdej transakcji tylko rozliczamy się za zysk z całego roku....
W moim US powiedzieli że nie płacę bo rozliczam się za cały rok a nie miesiąc i bilansuje sobie cały rok. Jeśli poniosłem stratę również muszę odnotować to w Pit 38


To w końcu rozliczam się z każdej transakcji czy za cały rok z zysku. Bo z jednej transakcji mam zysk 1000 z drugiej 2000 to łącznie za rok by wychodziło 3000zł dobrze myśle ? Czy jednak zysk byłby 2000zł bo ten pierwszy 1000zł wykorzystałem dalej ?

I kolejne pytanie to w końcu zysk za dany rok trzeba wykazać w PIT 36 w prawach autorskich jak to ktoś tutaj pisał czy w PIT 38 bo już sam nie wiem ?. Zakładajac ,że pracuje normalnie na umowę o prace to musiałbym się rozliczać na 2 pitach czy jednym ? jeżeli tak to jakich lub jakim i w jaki sposób ?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości