PIT 37 gdzie wpisać rozliczenie części straty/inwestycji

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1797
Rejestracja: 4 maja 2013
Reputacja: 309
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 37 gdzie wpisać rozliczenie części straty/inwestycji

Postautor: wizardking76 » niedziela, 30 kwietnia 2017, 23:35

PIT 37 gdzie wpisać rozliczenie części straty ? W poprzednim roku wpisałem rozliczenie zakupów. Gdzie teraz zysk od poprzedniej inestycji ? (tj poprzednio np. zainwestowałem 20k ponad sprzedaż, teraz chcę zysk 10k odliczyć od inwestycji)

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 37 gdzie wpisać rozliczenie części straty/inwestycji

Postautor: tarpan » niedziela, 30 kwietnia 2017, 23:50


Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1797
Rejestracja: 4 maja 2013
Reputacja: 309
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 37 gdzie wpisać rozliczenie części straty/inwestycji

Postautor: wizardking76 » poniedziałek, 1 maja 2017, 22:21

nie mi chodziło o nr pola w którym jest wpis odliczenia... bo w pit 37 widzę tylko miejsce na wpłaty i wypłaty.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 37 gdzie wpisać rozliczenie części straty/inwestycji

Postautor: prezes » poniedziałek, 1 maja 2017, 22:50

Nie wiem czy Cie dobrze rozumiem, chcesz sobie w bieżącym roku rozliczyć stratę z poprzedniego roku? Jeżeli tak, to taka możliwość jest w PIT38 ale tym pitem bitcoina nie rozliczysz.

Z tego co się orientuje to w pit 37 nie ma takiej opcji, jak miałeś stratę w poprzednim roku to nie możesz jej uwzględnić w bieżącym roku podatkowym.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1797
Rejestracja: 4 maja 2013
Reputacja: 309
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 37 gdzie wpisać rozliczenie części straty/inwestycji

Postautor: wizardking76 » środa, 3 maja 2017, 20:53

przeglądałem swego czasu porady pewnej kancelarii prawnej.... tam pisali że wpisany zakup btc można rozliczyć do 5 lat następnych podobnie jak straty na giełdzie. Rozlicza się to jako prawa majątkowe w PIT-37 przynajmniej na poziomie bieżącego roku... zresztą byłem w biurze rachunkowym i podobnie mówili że rozlicza się jako prawa majątkowe...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

PIT 37 gdzie wpisać rozliczenie części straty/inwestycji

Postautor: adam1226 » środa, 3 maja 2017, 21:05

wizardking76 pisze: przeglądałem swego czasu porady pewnej kancelarii prawnej.... tam pisali że wpisany zakup btc można rozliczyć do 5 lat następnych podobnie jak straty na giełdzie. Rozlicza się to jako prawa majątkowe w PIT-37 przynajmniej na poziomie bieżącego roku... zresztą byłem w biurze rachunkowym i podobnie mówili że rozlicza się jako prawa majątkowe...
A o PCC to nie powiedzieli? Odprowadzasz 3% od kazdej transakcji?
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 37 gdzie wpisać rozliczenie części straty/inwestycji

Postautor: prezes » czwartek, 4 maja 2017, 21:17

Jak wpisałeś sobie zakup BTC w roku 2015 w koszty w PIT to tego już nie odliczysz w 2016 czy w 2017r.

@wizardking76 przeczytaj sobie jeszcze raz artykuł wraz z komentarzami, który podlinkował tarpan.

Kupujesz BTC w 2011 i nie wpisujesz tego nigdzie, dopiero uwzględniasz ten zakup w picie jak sprzedajesz i nie ma znaczenia czy minęło 5 czy 10 lat. Przy zakupie faktycznie powinieneś zapłacić podatek PCC tak jak pisał @adam1226 ale nie 3 % tylko 1%, bo tak jest w ustawie (innych praw majątkowych - 1%.)

Jak sprzedajesz BTC to w rubryce koszty wpisujesz sobie wartość zakupu, a w rubryce przychód wartość sprzedaży. Pamiętaj, że musisz posidać jakiś dokument zakupu i sprzedaży gdzie będzie napisana cena i ilość BTC.

Wszystko masz w tym artykule i w komentarzach pod nim:
http://blogprezesa.pl/jak-rozliczyc-pod ... bitcoinow/

Dodano po 3 minutach 29 sekundach:
Nie jestem księgowym ani doradcą podatkowym, przepisałem tylko to co jest w ustawach albo w indywidualnej interpretacji. Fakt, że trochę mi to zajęło zanim to wszystko znalazłem ale nie to jest najgorsze, gorsze jest to, że może być jeszcze coś w przepisach czego nie znalazłem.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości