Sprzedaję BitCoin... ale który?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: jerseys » niedziela, 19 marca 2017, 14:24

Powiedzmy, że kupiłem 1 btc za 2000 zł. Potem 1 btc za 3000 zł. Teraz chcę sprzedać 1 btc za 4000, ale który? Mogę sobie wybrać, że sprzedaję ten, który kupiłem za 3000, żeby zapłacić mniejszy podatek dochodowy?

Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli sprzedam np. pół btc (albo, nie daj Boże, bardziej skomplikowane ułamki), muszę potem sobie uważnie zapisać, ze mam jeszcze pół takiego i jeden taki.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: baggins » niedziela, 19 marca 2017, 14:26

nie ważne ile szt za ile kupiłeś, liczy się ile Cię to kosztowało łącznie i ile łączeni wypłaciłeś ze sprzedaży
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: maky » niedziela, 19 marca 2017, 14:27

Żyjąc w Polsce sprzedaj najtańszy. ;)

Dodano po 50 sekundach:
baggins pisze: nie ważne ile szt za ile kupiłeś, liczy się ile Cię to kosztowało łącznie i ile łączeni wypłaciłeś ze sprzedaży
Czyli nie zapłaci nic bo jeszcze mniej wypłacił niż wpłacił?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: baggins » niedziela, 19 marca 2017, 14:29

dokładnie tak... ale potem będzie płacił już 19% od wszystkiego co wypłaci
albo nic nie zapłaci bo spór Core z Unlimited pogrąży Bitcoina ;)
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: jerseys » poniedziałek, 20 marca 2017, 11:53

Dzięki za odpowiedzi. Na ile to pewne informacje? Zastanawiałem się, czy ne wybrać się do księgowego.

Wiem też, że jak sprzedaje się udziały uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, sprzedaje się od najwcześniej kupionego (złodzieje).

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: pm7 » poniedziałek, 20 marca 2017, 12:07

Konsultacja z księgowym jest na pewno dobrym pomysłem.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 289
Rejestracja: 8 lutego 2015
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: 91az » poniedziałek, 20 marca 2017, 12:20

Wybierz metodę : LIFO lub FIFO i trzymaj się tego w rozliczeniach podatku dochodowego.

Wygadany
Posty: 519
Rejestracja: 9 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: skrzypu » wtorek, 21 marca 2017, 15:30

baggins pisze: nie ważne ile szt za ile kupiłeś, liczy się ile Cię to kosztowało łącznie i ile łączeni wypłaciłeś ze sprzedaży
A można wiedzieć skąd takie uzasadnienie?

Jeśli kupię jedno pudełko zapałek za 10groszy, potem drugie za 15groszy, a potem sprzedam jedno z nich za 20groszy, to wg Ciebie nie mam z tego zysku?

Jak dla mnie to wybierasz sobie, który BTC sprzedajesz i płacisz podatek od różnicy. Jeśli będziesz bawił się w ułamki to nic nie zmienia - musisz rachować :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 21 marca 2017, 15:34

Problem wątku jest czysto filozoficzny i dotyczy problemu identyczności przedmiotów nierozróżnialnych. :)
Zasada identyczności przedmiotów nierozróżnialnych (łac. principium identitatis indiscernibilium) – teza ontologiczna stwierdzająca, że jeśli dane obiekty, indywidua, zbiory, etc. mają wszystkie własności wspólne, to są one identyczne (stanowią ten sam obiekt, indywiduum, zbiór, etc.). Zasada ta przyczynia się do dowodzenia szeregu twierdzeń o identyczności.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_id ... BCnialnych
https://pl.wikipedia.org/wiki/Absolutna ... 5%9B%C4%87

1 Btc to 1 Btc, one niczym się nie różnią. Kupując 1 Btc za 2000zł i 1 Btc za 3000zł, sprzedajesz potem nie albo btc po 2000zł albo btc po 3000zł, ale btc kupione po 2500zł. :)
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Wygadany
Posty: 519
Rejestracja: 9 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: skrzypu » wtorek, 21 marca 2017, 15:40

To już zależy od poziomu abstrakcji :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: baggins » wtorek, 21 marca 2017, 15:42

@skrzypu
niech konsultuje z księgowym... z dawnych rozmów na forum wnioskowałem, że jest tak jak napisałem, ale teraz jak czytam o tym FIFO/LIFO to może faktycznie jest coś na rzeczy

swoją drogą przy wielu transakcjach naprzemiennych kupna i sprzedaży na różne kwoty będzie dobra zabawa, żeby to policzyć :P
... a może nie jednak :|
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 21 marca 2017, 15:45

@skrzypu, Niekoniecznie. Logika formalna czy filozofia czy teoria mnogości czy nawet spora część matematyki tylko pozornie są abstrakcyjne, po prostu badają świat w bardzo formalny i ogólny sposób. Stąd potoczne wrażenie "oderwania od rzeczywistości", które jest tak naprawdę maniakalnym przy niej trwaniu i analizowaniu tylko pozornie "oczywistego".

Co do BTC, jako niematerialny to jeszcze bardziej podpada pod tą zasadę identyczności przedmiotów nierozróżnialnych, bo BTC opisują tylko jego cechy niematerialne, innych nie ma. :)
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 289
Rejestracja: 8 lutego 2015
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: 91az » wtorek, 21 marca 2017, 15:50

Wymazywanie pisze: 1 Btc to 1 Btc, one niczym się nie różnią. Kupując 1 Btc za 2000zł i 1 Btc za 3000zł, sprzedajesz potem nie albo btc po 2000zł albo btc po 3000zł, ale btc kupione po 2500zł. :)
Ale nie z punktu widzenia podatku dochodowego z tego co mi wiadomo. Z moich ostatnich poszukiwań wynikało, że urzędy co do istoty rzeczy traktują obrót BTC jak towarem. Zliczanie podstawy opodatkowania wg tej wykładni jest wynikiem wyznaczenia kosztów (cena zakupu) i dochodu (cena sprzedaży - koszt). Rozróżnienie następuje w sposób jednoznaczny przez czas dokonania operacji (timestamp w blockchain :-) , data wpływu fiatów na konto). Zdrowo jest też przyjąć strategię rozchodowania (LIFO, FIFO) i utrzymanie jej w celu uzasadnienia takiego, a nie innego naliczenia dochodu podlegającego opodatkowaniu. W DG przyjęcie metody rozchodowania następuje raz na cały rok i jest możliwe dopiero o upłynięciu okresu rozliczeniowego podatku.

/edit
W metodzie rozchodowania i określenia wartości można jeszcze ew. stosować średnią ważoną, ale z różnych powodów jej nie polecam.

Wygadany
Posty: 519
Rejestracja: 9 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: skrzypu » wtorek, 21 marca 2017, 18:19

@Wymazywanie
Z punktu widzenia matematyki masz jak najbardziej rację.
Wydaje mi się, jednak że jeżeli chodzi o przyziemne rozliczenie tego to sprawa już wygląda inaczej.

Dlatego chętnie usłyszałbym konkrety (poparte najlepiej jakimiś dowodami :) )

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 3 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: bitbid » sobota, 13 maja 2017, 10:37

Swojego czasu pamiętam obsługę programu sprzedażowego dla jednej z hurtowni. W konfiguracji programu można było wybrać, żeby sprzedaż dotyczyła np. najstarszej, najnowszej, najtańszej, najdroższej partii. Nie wiem jak prawo o tym traktuje, ale swojego czasu myślałem, że skoro jest to parametr programu sprzedażowego działającego tylko w PL to znaczy, że na podatniku jest wybór jak chce rozliczać sprzedaż.

Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 7 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: 4ffaris » poniedziałek, 15 maja 2017, 09:46

Witam, a jak wygląda to z wykopaną walutą ? zbieram ETH wymieniam na BTC sprzedaję i rozliczam całość czy odejmuje koszty prądu/maszyny ??

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14347
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Sprzedaję BitCoin... ale który?

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 15 maja 2017, 09:49

Było hepnaście razy: jak nie masz działalności to nic sobie nie odliczysz.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości