Wezwanie US

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 lutego 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: newbitix » czwartek, 23 lutego 2017, 11:08

ArekW pisze: Z opisu wynika, że przychód ze sprzedaży Bitcoin rozliczasz jako osoba fizyczna nie prowadząca JDG. Rozliczyłeś się z fiskusem w 2013 i zgaduje, że zaliczałeś koszty podatkowe pomnieszające dochód?
Zgadza się
ArekW pisze:Działąnia kontrolne wynikają z wątpliwości organu co do poprawności wypelnienia zeznania za rok 2013 i dlatego kontrolowany jest rok 2013 i lata kolejne.
Hmm, no tak, to by wyjaśniało lata kolejne
ArekW pisze:Pisałem już o tym na forum, moim zdaniem osoba, która nie prowadzi JDG i rozlicza przychód z Bitcoin w PIT nie ma prawa do zaliczenia żadnych kosztów uzyskania przychodów.
PIT 38 konkretnie, rozliczone tak jak normalne przychody kapitałowe z np forexa. Przeszukam, bo może się okazać że ma to dla mnie kluczowe znaczenie
ArekW pisze:Upieranie się przed organem może spowodować rozpoczęcie postępowania dotyczącego prowadzenia JDG bez rejestracji. To byłoby bardzo kosztowne, jednocześnie o czym mało osób pamięta, dochodzi jeszcze obowiązek zapłaty zaległych składek ZUS za lata wliczone przez US jako okres prowadzenia JDG bez rejestracji.
Żeby sprawa nie była za prosta, w 2014 roku założyłem JDG - podejrzewam że w takim przypadku ewentualnie ZUS mógłby być opłacony wstecz za rok - przy czym można dochodzić zwrotu ubezpieczenia zdrowotnego z racji niemożności jego wykorzystania - o czymś takim słyszałem. Tylko do takiej akcji pewnie by już trzeba prawnika i na pewno byłoby mniej opłacalne niż korekta i zapłacenie
ArekW pisze:Ustawa w jednoznaczny sposób określa co jest definicją JDG a wielokrotne (powtarzające się) kupowanie i sprzedawanie Bitcoin wyczerpuje tą definicję.
Tak samo jak zakup czy zbywanie papierów wartościowych, ale nie chcę polemizować bo wiem że to temat na osobną dyskusję. Rozumiem problem: US podciągnąć może pod to wszystko, co chce. Zwłaszcza że "wielokrotne, powtarzające się" może podciągnąć nawet pod 2 wydarzenia w roku ;)
ArekW pisze:Jestem ciekaw czego się dowiesz na spotkaniu. Raczej nie grozi ci karny podatek 75% i postępowanie karno-skarbowe, zapewne się skończy korektą deklaracji i zapłatą zaległego podatku i odsetek.
Byłaby to ulga dla mnie (względna). Na pewno poinformuję jak sprawa zostanie rozwiązana

------------
EDIT
Nie rozumiem dlaczego wyciąg bankowy miałby dla US tak małą moc prawną? Jest to dokument który może być zawsze potwierdzony przez instytucję trzecią

Weteran
Posty: 13346
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: ekonokomik » czwartek, 23 lutego 2017, 11:18

newbitix pisze: PIT 38 konkretnie, rozliczone tak jak normalne przychody kapitałowe z np forexa. Przeszukam, bo może się okazać że ma to dla mnie kluczowe znaczenie
No to pewnie jesteśmy w domu. Giełda BTC to niestety nie GPW...
Ścigną Cię o to odliczenie + odsetki za 4 lata.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Wezwanie US

Postautor: ArekW » czwartek, 23 lutego 2017, 11:33

@newbitix
newbitix pisze: Tak samo jak zakup czy zbywanie papierów wartościowych, ale nie chcę polemizować bo wiem że to temat na osobną dyskusję. Rozumiem problem: US podciągnąć może pod to wszystko, co chce. Zwłaszcza że "wielokrotne, powtarzające się" może podciągnąć nawet pod 2 wydarzenia w roku ;)
@newbitix
Zakup i zbywanie papierów wartościowych rozliczasz na podstawie PIT-8C, który kopiujesz do PIT-38. To bardzo ważne, ponieważ handlu Bitcoin nie możesz tak rozliczać a widzę, że sporo ludzi tak myśli.

US niczego nie podciąga, ustawa w sposób bardzo dokładny określa definicję DG.

Wyciąg bankowy z operacjami nie jest dowodem powstania kosztu podatkowego. Możesz złozyć oświadczenie i przedstawić wyciąg bankowy i powołąć się na istnienie przelewów, które pomniejszają twój przychód ale musisz rozumieć, że organ raczej to zakwestionuje. Przez analogię możesz pokazać wyciągi bankowe z przelewami do Twojego kolegi i przekonywać organ, że to Twój koszt podatkowy, ponieważ kupiłeś od kogoś Bitcoin.
newbitix pisze: PIT 38 konkretnie, rozliczone tak jak normalne przychody kapitałowe z np forexa. Przeszukam, bo może się okazać że ma to dla mnie kluczowe znaczenie
To nie jest poprawny sposób rozliczenia handlu Bitcoin w Twoim przypadku.

Chyba najlepszą Twoją strategią będzie wyjaśnienie, że zaliczyłeś koszty podatkowe, ponieważ myślałeś, że rozliczasz handel Bitcoin tak jak rozlicza się zysk/stratę z zakupu i zbywania papierów wartościowych. Wyjdziesz na naiwniaka, ale się skończy pouczeniem, podatkiem i odsetkami bez rozpoczynania sprawy karno-skarbowej.

Moim zdaniem okoliczność, że otworzyłeś JDG w 2014 roku jest ci na rękę, ponieważ widać ciąg przyczynowo-zdarzeniowy - rozpoczęcie handlu Bitcoin, rozliczenie w pierwszym roku w PIT-38 (nie ważne, że z błędem) a następnie założenie JDG.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 lutego 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: newbitix » czwartek, 23 lutego 2017, 11:40

ekonokomik pisze:
newbitix pisze: PIT 38 konkretnie, rozliczone tak jak normalne przychody kapitałowe z np forexa. Przeszukam, bo może się okazać że ma to dla mnie kluczowe znaczenie
No to pewnie jesteśmy w domu. Giełda BTC to niestety nie GPW...
Ścigną Cię o to odliczenie + odsetki za 4 lata.
Nie byłoby to aż tak tragiczne, choć też nieprzyjemne. Wiedząc do czego ta instytucja jest zdolna, byłbym skłonny przyjąć od nich takie rozwiązanie
ArekW pisze:Wyciąg bankowy z operacjami nie jest dowodem powstania kosztu podatkowego w Twoim wypadku. Możesz złozyć oświadczenie i przedstawić wyciąg bankowy i powołąć się na istnienie przelewów, które pomniejszają twój przychód ale musisz rozumieć, że organ raczej to zakwestionuje. Przez analogie możesz pokazać wyciągi bankowe z przelewami do Twojego kolegi i przekonywać organ, że to Twój koszt podatkowy, ponieważ kupiłeś od kogoś Bitcoin.
Rozumiem analogię, i dzięki za podpowiedź, przygotuję takie oświadczenie zawczasu - choć pewnie będą chcieli na swoim papierze czy coś
ArekW pisze:Chyba najlepszą Twoją strategią będzie wyjaśnienie, że zaliczyłeś koszty podatkowe, ponieważ myślałeś, że rozliczasz handel Bitcoin tak jak rozlicza się zysk/stratę z zakupu i zbywania papierów wartościowych. Wyjdziesz na naiwniaka, ale się skończy pouczeniem, podatkiem i karnymi odsetkami bez rozpoczynania sprawy karno-skarbowej.
Mogę wyjść na naiwniaka, w pewnym sensie jest to prawda, z prawa jestem kiepski ;)
ArekW pisze:Moim zdaniem okoliczność, że otworzyłeś JDG w 2014 roku jest ci na rękę, ponieważ widać ciąg przyczynowy - rozpoczęcie handlu Bitcoin, rozliczenie w pierwszym roku w PIT-38 a następnie założenie JDG.
To pocieszające, choć działalność nie była z tym związana, to jest to zawsze jakiś dodatkowy argument

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 lutego 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: newbitix » środa, 1 marca 2017, 13:56

Update dla zainteresowanych z dziś:
W sumie dowiedziałem się niewiele, jedynie półsłówka.
Zostawiłem wyciągi z banku "dokumentujące zyski i straty" (to w zasadzie jedyne co miałem).
Między słowami dowiedziałem się że kontrola jest spowodowana "zgłoszeniem zagranicznej instytucji" - niestety, nic to nie wnosi, do tematu, a jedynie jeszcze zaciemnia sprawę (kto i czemu zgłosił? i czemu z zagranicy? Czy chodzi o Bitcoin-24 czy jednak od Bitcurex który teraz jest w rękach niemieckich? A może urzędniczka najzwyczajniej w świecie się zamieszała)
Dowiedziałem się że "nieopitowanie straty w 2014 r było błędem i nawet pity ze stratą należy składać" - nie jestem pewien czy faktycznie tak jest ale mniejsza.
W każdym razie tyle wiem, a więcej się dowiem po "przejrzeniu dokumentów". Dam znać jak będę wiedział coś więcej; bo jeśli to faktycznie jest zgłoszenie z zagranicy to może w niedalekiej przyszłości ktoś jeszcze coś takiego dostanie.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: miso20 » środa, 1 marca 2017, 13:57

@newbitix, informuj na bieżąco bo sprawa faktycznie jest ciekawa

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: bl4ck » środa, 1 marca 2017, 14:13

takie wezwanie z us dostał ktoś kto "kupował" btc na localbitcoin, urząd z finlandii powiadomił polski us.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Wezwanie US

Postautor: adam1226 » sobota, 4 marca 2017, 05:42

afrus pisze: Przecież sam Morawiecki ostatnio powiedział to zdanie prezentując nowe zasady dla firm :D
Prawo nie działa wstecz :d
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: Bitmar » sobota, 4 marca 2017, 09:36

adam1226 pisze: Prawo nie działa wstecz
wyjątkiem jest prawo podatkowe, które może działać wstecz :)

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: miso20 » sobota, 4 marca 2017, 11:03

Bitmar pisze:
adam1226 pisze: Prawo nie działa wstecz
wyjątkiem jest prawo podatkowe, które może działać wstecz :)
I gdzie nie ma zasady domniemania niewinności bo jestes traktowany jak potencjalny przestępca :D

Początkujący
Posty: 64
Rejestracja: 8 lutego 2017
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: Buzz » sobota, 4 marca 2017, 17:07

W Polsce taka zasada jest tylko teoretycznie bo praktycznie nie istnieje. :lol:

Weteran
Posty: 2719
Rejestracja: 3 kwietnia 2014
Reputacja: 157
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: afrus » sobota, 4 marca 2017, 17:07

Polska to dziki kraj więc niczego nie możemy być pewni :D
https://www.bitmarket.pl/charity/
http://ethpool.pl
http://etcpool.pl
----------------------------------
Pomogłem?
ETC/ETH: 0xa2eff2cb7cdf1d98b922cffeb35ae88a691da5ef
BTC: 1Hn1wob4uDoFQSiVaUfDZiKkt29xct7YRS

A-Z
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 22 lutego 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: A-Z » sobota, 4 marca 2017, 21:36

afrus pisze: Polska to dziki kraj więc niczego nie możemy być pewni :D
Jedno jest pewne: Jak masz mamę sędzię, lub tatę prokuratora to Ci żadne prawo krzywdy nie zrobi ;)

Weteran
Posty: 2719
Rejestracja: 3 kwietnia 2014
Reputacja: 157
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: afrus » sobota, 4 marca 2017, 22:42

Ale rozpatrujemy przypadek "normalnego" obywatela a nie kogoś kto ma zawód Syn :) Wiadomo że jak ktoś ma plecy u obecnie rządzących, nie ważne jaka partia taka czy sraka, to jest nie do ruszenia.
https://www.bitmarket.pl/charity/
http://ethpool.pl
http://etcpool.pl
----------------------------------
Pomogłem?
ETC/ETH: 0xa2eff2cb7cdf1d98b922cffeb35ae88a691da5ef
BTC: 1Hn1wob4uDoFQSiVaUfDZiKkt29xct7YRS

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Wezwanie US

Postautor: ArekW » niedziela, 5 marca 2017, 14:41

afrus pisze: Ale rozpatrujemy przypadek "normalnego" obywatela a nie kogoś kto ma zawód Syn :) Wiadomo że jak ktoś ma plecy u obecnie rządzących, nie ważne jaka partia taka czy sraka, to jest nie do ruszenia.
W tym konkretnym wypadku kolega dostał wezwanie, bo skopiował sposób rozliczania z innego przypadku. Nie doczytał przepisów. Nie wiedzę tutaj złej woli urzędników.

Postraszę teraz, ale MF zdaje sobie doskonale sprawę z "problemu" kryptowalut i konsekwencji obrotu nimi. Takie problemy jak pranie pieniędzy i ukrywanie dochodów były przez nich już dawno dyskutowane.

Poszedłbym o zakład, że to forum bitoin jest cały czas monitorowane przez dwu i trzy literowe służby. Jestem też pewien, że w niedalekiej przyszłości rozpoczną się szerokie kontrole podatkowe użytkowników poslkich giełd kryptowalut pod kątem staranności rozliczania podatku PIT i CIT a jeżeli dalej będziee bałagan w orzecznictwie US w tym temacie dotyczącym podatku VAT, to i za VAT się wezmą.

Zlecałbym daleko posuniętą ostrożność dotyczącą tego co się tu pisze i jakie informacje o sobie się pozostawia. Polecam używanie TORa, jest bezpłatny i daje dużą anonimowość. W przypadku, kiedy UKS zgłosi się do administratora forum o listę użytkowników i adresów IP, może się okazać, że TOR uratuje komuś cztery litery.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 lutego 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: newbitix » poniedziałek, 6 marca 2017, 11:47

ArekW pisze: W tym konkretnym wypadku kolega dostał wezwanie, bo skopiował sposób rozliczania z innego przypadku. Nie doczytał przepisów. Nie wiedzę tutaj złej woli urzędników.
Właściwie to z tego co powiedzieli w urzędzie kontrola jest wynikiem "zgłoszenia przez zagraniczną instytucję" - tak jak to zapisałem w update.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Wezwanie US

Postautor: ArekW » poniedziałek, 6 marca 2017, 11:53

newbitix pisze: Właściwie to z tego co powiedzieli w urzędzie kontrola jest wynikiem "zgłoszenia przez zagraniczną instytucję" - tak jak to zapisałem w update.
Korzystałeś do wymiany bitoin/fiat z Western Union albo Money Gram? Próbuje sobie wyobrazić inne zagraniczne instytucje.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: Wymazywanie » poniedziałek, 6 marca 2017, 14:10

@ArekW, To może Finlandia i localbitcoins.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Dyskutant
Posty: 229
Rejestracja: 30 listopada 2013
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie US

Postautor: filipej » niedziela, 19 marca 2017, 19:02

@ArekW,
ArekW pisze:
Pisałem już o tym na forum, moim zdaniem osoba, która nie prowadzi JDG i rozlicza przychód z Bitcoin w PIT nie ma prawa do zaliczenia żadnych kosztów uzyskania przychodów.
Tzn. , że według Ciebie nie prowadząc JDG nie mogę wpisać w PIT36 jako "koszt uzyskania przychodu " z tytułu praw autorskich i nnych - zakupu btc ? Czy chodziło Tobie o jakieś inne koszty typu komputer ?

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Wezwanie US

Postautor: ArekW » środa, 22 marca 2017, 17:57

filipej pisze: @ArekW,
ArekW pisze:
Pisałem już o tym na forum, moim zdaniem osoba, która nie prowadzi JDG i rozlicza przychód z Bitcoin w PIT nie ma prawa do zaliczenia żadnych kosztów uzyskania przychodów.
Tzn. , że według Ciebie nie prowadząc JDG nie mogę wpisać w PIT36 jako "koszt uzyskania przychodu " z tytułu praw autorskich i nnych - zakupu btc ? Czy chodziło Tobie o jakieś inne koszty typu komputer ?

Osoby fizycznie nie prowadzące działalności gospodarczej mogą stosować ograniczoną listę, z której mogą wybrać koszty uzyskania przychodów.
Jeżeli jako osoba fizyczna zajmiesz się zakupem i sprzedażą BTC w sposób ciągły, to organ może potraktować cię jako przedsiębiorcę ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wskazaniem dla organu jest własnie fakt, że odliczasz koszty uzyskania przychodu. Wiem, że ludzie rozliczają handel, kupno/sprzedaż BTC na wariata, jedni odliczają koszty, inni z ostrożności nie.
Nie potrafię ci powiedzieć, co się stanie w Twoim wypadku, najlepiej byłoby złozyć zapytanie o indywidualną interpetację podatkową. A jeszcze lepiej, załóż sp. z o.o.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości