Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 lutego 2014
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: gringos » wtorek, 31 stycznia 2017, 14:47

Witam szanownych forumowiczów !

Do niedawna żyłem w świętym przekonaniu, że bitcoin jest zwolniony z VAT

Wiele firm otrzymała taką interpretację na papierze, że zwolnione z VAT bo UE tak powiedziała, i tyle.

a tu nagle niespodzianka ...

na początku roku jedna z spółek która zgłosiła się po interpretację dostaje odpowiedź, że takiego :P

mają płacić VAT !?

http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/ ... tawy-o-vat
http://www.podatki.biz/artykuly/wsa-spr ... _33786.htm


co prawda to interpretacja indywidualna i każdego obowiązuje chyba jego interpretacja, ale czy to nie jest jakiś wyłom z zwolnieniach VAT bitcoina ? spółka dała ciała i ich nędznie wypełniona interpelacja do MF została zmiażdżona ?

co o tym sądzicie ?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: pm7 » wtorek, 31 stycznia 2017, 16:36

Może nie odpowiadam na pytanie, ale chciałem coś dopowiedzieć względem artykułu:
Nie następuje wytwarzanie bitcoinów na bieżąco, na potrzeby transakcji. Nawet jeżeli następuje to bardzo szybko, to zbywający bitcoiny miner najpierw wytwarza je dla siebie, staje się ich właścicielem, a następnie zbywa je (lub wydaje).
W rzeczywistości możliwe jest kopanie w taki sposób, że ani przez moment nie jest się właścicielem nowych BTC, wystarczy kopać na cudzy adres.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: Bagder » wtorek, 31 stycznia 2017, 16:42

Bardzo fajne orzeczenie. Wprost: miód dla wszystkich księgowych. Sytuacja coraz bardziej się klaruje zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Chociaż droga jeszcze daleka...

Teraz pytanie kluczowe - podniesione w pracach 'strumienia', jak to odnieść do podatków dochodowych i akcyzy?

Skoro bowiem, można odliczać VAT i koszty poniesione na wydobywanie walut wirtualnych (a to jest prosta konsekwencja stwierdzonego w orzeczeniu stanu, że jest to usługa opodatkowana VAT), to czy świadczenie usługi w rozumieniu podatku VAT może być jednocześnie nabyciem i zarazem sprzedażą prawa majątkowego?
A teraz lepsze - co z eksportem "owej usługi" i stawką "O %" ? Wystarczy sprzedać na zagranicznej giełdzie? Czy sprzedając wydobyte bitcoiny na londyńskiej giełdzie - powinienem zgłosić do opodatkowania VAT w UK (sprzedaż wysyłkowa?) - w którym takiego wymogu nie ma? A jak sprzedam na chińskiej to dokonam eksportu?

Kocham takie płytkie interpretacje profiskalne. W każdym bądz razie - wygląda, że rejestrując DG i opierajac się na tym orzeczeniu będzie można spokojnie rejestrować się w VAT (no tak mało spokojnie, bo kara 25 lat więzienia do przyjemnych nie należy, jak się zmieni interpretacja) i odliczać wszystkie koszty zarówno w VAT, jak i PIT, a dla bardziej zdeterminowanych również akcyzę.

@gringos Dzięki za informacje.
Sic semper evello mortem tyrannis

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: altcoin » wtorek, 31 stycznia 2017, 16:50

pm7 - wtedy będzie to 100% usługa

Sąd ma rację i powielił to co jest znane w EU. BTC jest opodatkowane VAT. Czyli od wytworzonych i zbytych BTC płaci się VAT. Inaczej jest w przypadku handlu BTC, czyli zakupie i późniejszej sprzedaży - wtedy BTC jest zwolnione - ta sprawa miała swój początek z tego co pamiętam w Szwecji.

Ale to i tak nie dotyczy 95% minerów, bo moc kopalni by była objęta VATem musi być większa niż ok. 200TH

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 lutego 2014
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: gringos » środa, 1 lutego 2017, 11:11

nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem było by status

"objęty podatkiem VAT, z stawką zwolniony" niezależnie czy wykopany czy kupiony,
dodatkowo vat od kosztów związanych z bitcoin także nie jest odliczany.

a tutaj jak rozumiem nagle pojawia się rozróżnienie na to czy kupiłem czy wykopałem ? czyli co mam prowadzić "magazyn z bitcoinami" i osobno trzymać jak coś kupiłem i jak coś wykopałem to na innych zasadach podatkować ?
koszty też rozdzielać na dwa osobne sposoby rozliczania ?

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: ArekW » środa, 1 lutego 2017, 14:11

Na forum jest taki jeden kolega, co mnie bić chciał, bo upierał się, że nie ma VAT na BTC (w Polsce). Fajnie się czyta takie interpretacje. W MF zacierają ręce, będą żniwa.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: ekonokomik » środa, 1 lutego 2017, 14:39

@gringos - a co w tym dziwnego? Rozróżnienie produkcji od handlu to chyba jest normalna sprawa i niezbyt trudna księgowo.

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 lutego 2014
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: gringos » środa, 1 lutego 2017, 15:47

ekonokomik pisze: @gringos - a co w tym dziwnego? Rozróżnienie produkcji od handlu to chyba jest normalna sprawa i niezbyt trudna księgowo.
w sumie dwa dodatkowe magazyny to nie problem, ale prowadzenie magazynu bitcoinów to jakoś tak dziwnie brzmi :P dwa osobne adresy BTC i jednoznaczne przypisywanie każdej transakcji. Oczywiście raz do roku dodatkowo płaci się podatek od "stanów magazynowych" ? Da się zrobić.

Załóżmy , że mam interpretację inną, tzn w interpretacji mam opisane że sprzedawałem i kopałem, i ze jestem zwolniony z VAT
rozumiem, że mnie obowiązuje zwolnienie z VAT, skoro mam taką decyzje ?

i jak nie muszę, płacić VAT :P nawet jak są sprzeczne interpretacje to mnie obowiązuje ta moja . takie mamy prawo ?

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: Chancellor » środa, 1 lutego 2017, 16:30

gringos pisze: i jak nie muszę, płacić VAT :P nawet jak są sprzeczne interpretacje to mnie obowiązuje ta moja . takie mamy prawo ?
Prawo mamy takie, że skarbówka może się z tej interpretacji wycofać i kazać Ci wstecz zapłacić zaległy podatek.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: ArekW » środa, 1 lutego 2017, 19:23

Chancellor pisze:Prawo mamy takie, że skarbówka może się z tej interpretacji wycofać i kazać Ci wstecz zapłacić zaległy podatek.
Nie wiem jak jest od 1 stycznia 2017 roku, bo nawet księgowi i doradcy podatkowi są boleśnie skonfundowani, ale do końca poprzedniego roku tak nie było.

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: altcoin » środa, 1 lutego 2017, 20:27

Jeszcze jedna mała uwaga - dla osób zarówno "kopiących" i handlujących.
Czy jest się zwolnionym z VAT (zarówno od handlu jak i wydobycia) decyduje ewidencja sprzedaży VAT. Może się okazać, że początkowo korzystaliśmy ze zwolnienia mając "małą" kopalnię, ale równocześnie dochodziło do handlu (w rozumieniu kupno i sprzedaż) - a tam bardzo szybko "nabija się" obrót i dochodzi do utraty zwolnienia (od pewnego momentu trzeba płacić VAT od BTC "wydobytych") co jest bardzo dotkliwe zwłaszcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą na rzecz osób fizycznych.
Ostatnio zmieniony środa, 1 lutego 2017, 20:29 przez altcoin, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: prezes » środa, 1 lutego 2017, 20:28

Chancellor pisze: Prawo mamy takie, że skarbówka może się z tej interpretacji wycofać i kazać Ci wstecz zapłacić zaległy podatek.
Interpretacja chroniła tylko przed odsetkami karnymi ale teraz jest chyba jeszcze gorzej, mieli wprowadzić jakieś drakońskie opłaty za wydanie interpretacji.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: altcoin » środa, 1 lutego 2017, 20:37

I narzekają, że nikt nie chce inwestować w Polsce a kto może to przenosi się do Słowacji czy na Seszele.

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 lutego 2014
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: gringos » czwartek, 2 lutego 2017, 08:31

a może to jest tak , że podlega pod ustawę VAT , czyli trzeba to w papierologii VAT uwzgledniać. Ale stawka podatkowa jest 0% ?

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: ArekW » czwartek, 2 lutego 2017, 14:47

gringos pisze: a może to jest tak , że podlega pod ustawę VAT , czyli trzeba to w papierologii VAT uwzgledniać. Ale stawka podatkowa jest 0% ?
Sprecyzuj pytanie.

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 lutego 2014
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: gringos » czwartek, 2 lutego 2017, 16:55

ArekW pisze:
gringos pisze: a może to jest tak , że podlega pod ustawę VAT , czyli trzeba to w papierologii VAT uwzgledniać. Ale stawka podatkowa jest 0% ?
Sprecyzuj pytanie.
precyzuje pytanie :)

czy wspomniane w pierwszym poście interpretacje/wyroki:

http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/ ... tawy-o-vat
http://www.podatki.biz/artykuly/wsa-spr ... _33786.htm

nie znaczą tak na prawdę , że bitcoin podlega pod ustawę VAT tzn jest opodatkowany JEDNA Z stawek VAT
a konkretnie zgodnie z innymi interpretacjami stawką VAT równą 0% ewentualnie ZW (co wynika z innych interpretacji ) ?


a jeśli jest inaczej (tzn wykopane bitcoiny stawka 23 %, zakupione i sprzedane 0% ) to czy mógł bym prosić o podanie interpretacji z której wynika stawka 23% ?

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: ArekW » czwartek, 2 lutego 2017, 19:13

@gringos
Te interpretacje tego nie oznaczają. Interpretacja indywidualna dotyczy konkretnego zdarzenia i przedsiębiorcy.
Problem z Bitcoin i VAT polega na tym, że większość osób nie rozumie jak działa VAT.
Napiszę łopatologicznie. Jeżeli w tej konkretnej sprawie będziesz musiał doliczyć 23% VATU do sprzedanych monet, to równocześnie będziesz mógł odliczać w całości VAT z faktur kosztowych. W tym przypadku podatek VAT nie jest kosztem ale musisz w cenie produktu go doliczyć, czyli dla kupującego, który nie jest przedsiębiorcą, który może odliczyć VAT, jesteś 23% droższy, co praktycznie wykluacza cię z obiegu gospodarczego.

Jeżeli handlujesz Bitcoin i robisz to ze stawką ZW (zwolniony) to inaczej wygląda już sprawa odliczenia VAT z faktur kosztowych. W skrócie mówiąc, odliczysz proporcjonalnie do dochodów ze stawką VAT 23% i stawką ZW.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Bitcoin za VAT ? czy bez ? nowe ustalenia WSA

Postautor: Bagder » czwartek, 2 lutego 2017, 22:04

Cóż, w komentowanym orzeczeniu - ani organ ani sąd nie wypowiedział się, co do stawek. Stwierdził jedynie, że wydobycie bitcoinów to usługa w rozumieniu ustawy VAT podlegająca pod jej reżim. Teraz należałoby pozyskać szczegółową interpretację, co do stawek lub ewentualnego zwolnienia.

Stawka 23 % obowiązuje na wszystko, co inaczej nie jest określone w ustawie.

IMHO - powyższe orzeczenie i interpretacja nie przesądza nawet o tym, że Bitcoin w Polsce nie może być traktowany jak waluta cyfrowa - co wynika z orzeczenia TSUE. W stanie opisanym we wniosku - mowa jest bowiem jedynie o pozyskiwaniu bitcoinów, co można pewnie przy uproszczeniu porównać do druku banknotów lub bicia monet przez mennicę (chociaż to jest bardzo odległe), bo gdyby dalej pociągnąć taką intepretację - to wypełniając weksel lub czek, drukuję bon towarowy itp. to również świadczę usługę o określonej wartości. Ba, owa mennica drukując banknoty czy bijąc monety pobiera za usługę zazwyczaj inne kwoty niż uwidocznione na nominałach (zwykle za papierowe/bawełniane mniej - a za monety więcej).

Niestety, taka indolencja organów, moim też zdaniem zasługuje na skargę do TSUE - brak interpretacji ogólnej - sprzeczne intepretacje indywidualne + orzeczenia sądów administracyjnych, uprawniają nas do żądania zmiany każdej niekorzystnej decyzji zwłaszcza w zakresie sankcji - karnych lub administracyjnych. Nie jest bowiem rolą podatników - domyślać się jakie prawo obowiązuje, lecz to rola organów państwowych - by obowiązki były jasne i wykonalne dla zobowiązanych do ich świadczenia.
Sic semper evello mortem tyrannis

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość