Wezwanie na policję

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: ekonokomik » środa, 28 grudnia 2016, 02:55

Bitmar pisze: @ekonokomik, ja Ci ułatwię: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interp ... 4200442AFE
Przede wszystkim należy wskazać, iż Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) na bieżąco analizuje obszary i czynniki związane z potencjalnym ryzykiem popełniania przestępstw prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Postępujący w ostatnich latach rozwój wirtualnych „walut”, jest przedmiotem ww. analiz. GIIF dostrzega potencjalne zagrożenia związane z funkcjonowaniem „walut” wirtualnych, czemu wyraz dał m.in. w komunikacie zamieszczonym w dniu 10 lipca 2014 r. na stronie internetowej2, a także w sprawozdaniu z działalności GIIF w 2014 r. Ze względu na fakt, iż rozwój „walut” wirtualnych stanowi stosunkowo nowe zjawisko, zagrożenia związane z potencjalnym wykorzystaniem tego typu „walut” w celach przestępczych są stale analizowane i monitorowane. Obecnie analogiczne instytucje do GIIF w krajach, nie tylko należących do UE, a także organizacje międzynarodowe powołane w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, prowadzą szereg działań zmierzających do pełnego rozpoznania zagrożeń związanych z rozwojem „walut” wirtualnych.
Nie ma jednak nigdzie (tzn ja nie znalazłem) wymogu zgłaszania takich przelewów przez banki. Może poszły gdzieś jakieś "ciche zalecania", kto wie...
To też.
Ale też ten art. i mój komentarz do tego:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?t=14729
albo to:
https://bezprawnik.pl/uwazaj-ministerst ... k-bitcoin/

Wiadomo, że GIIF nie ogłosi tego wprost, że monitoruje transakcje. Ale jeśli GIIF zauważył Bitcoina i wprost podaje, że giełdy są wykorzystywane do prania pieniędzy ("GIIF odnotował m.in. przypadek wykorzystania jednego z operatorów serwisu internetowego (giełdy) do próby prania pieniędzy"), oraz w związku z tym pilnie się przygląda BTC, to dla mnie jasne jest, że monitoruje wszystkie, albo prawie wszystkie transakcje do/z polskich giełd.

Jak inaczej GIIF miałby się zajmować Bitcoinem? Nie ma chyba innych instrumentów, a nawet jeśli to ten jest najłatwiejszy do użycia. Giełdy są wąskim gardłem anonimowości Bitcoina, a banki nie odmówią GIIF.

Może się okazać, że dochodzimy do sytuacji paranoicznej: jeśli władze (tu w postaci GIIF) zauważają BTC głównie jako potencjalne narzędzie przestępstw, to każdy kto go intensywnie używa jest automatycznie podejrzany. Jak fan bitcoina okaże się niewinny, to mu się po 3 latach zwróci komputery i odblokuje konta bankowe :evil: "Przepraszam" już nie usłyszy, bo przecież był podejrzany, a GIIF dmucha na zimne w dobie terroryzmu i milionowych przestępstw finansowych :?

Nie chcę popadać w filozofowanie, ale w dzisiejszych czasach podejrzane dla demokratycznych i liberalnych władz jest wszystko, co nie mieści się w "standardzie": TOR, Bitcoin, nieużywanie mediów społecznościowych, posiadanie fizycznego złota, brak konta bankowego, zamiłowanie do broni palnej, posiadanie zaszyfrowanych dysków itp. itd. Są nawet specjalne systemy informatyczne do wychwytywania takich podejrzanych osobników.
Więc co się dziwić Generalnemu Inspektorowi, że chce nas monitorować...

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Wezwanie na policję

Postautor: ArekW » środa, 28 grudnia 2016, 10:48

Podejrzane transakcje to również częste wpłaty gotówkowe na konto. Kilkanaście lat temu aby zrobić sztucznie zdolnośc kredytową wpłacało się i wypłacało pieniądze na konto bankowe, żeby robić sztuczny obrót i to wystarczało, żeby wystapić o kredyt obrotowy albo innego rodzaju. Dziś to już nie działa, każdy kredyt to najpierw sprawdzanie w BIK a takimi operacjami można podpaść i też mieć zarzuty z 299 kk.
@plsoldier strzelam w ciemno, ale prowadziełeś handel jako JDG ? Gdyby to była jakaś spółka osobowa albo prawna chyba by inaczej cię potraktowali. Bank odróżnia konta firmowe od osobistych z tym, że osoba fizyczna nie ma już obowiązku otwierania dodatkowego rachunku dla JDG.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1212
Rejestracja: 14 listopada 2014
Reputacja: 128
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Jaworzno

Wezwanie na policję

Postautor: ExcaliburPLL » środa, 28 grudnia 2016, 13:16

ArekW pisze: osoba fizyczna nie ma już obowiązku otwierania dodatkowego rachunku dla JDG
Od kiedy? Jest na to podstawa prawna? Miałem już trzy firmy i ZAWSZE miałem obowiązek otwarcia rachunku firmowego. Ostatnia firma (pozostałe ciągle działają oczywiście) była zakładana 3 lata temu.
Best BTC/ETH & other exchange > http://tinyurl.com/bitbay
Free BTC lottery > http://tinyurl.com/frbtcns

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Wezwanie na policję

Postautor: ArekW » środa, 28 grudnia 2016, 14:01

ArekW pisze: osoba fizyczna nie ma już obowiązku otwierania dodatkowego rachunku dla JDG
ExcaliburPLL pisze: Od kiedy? Jest na to podstawa prawna? Miałem już trzy firmy i ZAWSZE miałem obowiązek otwarcia rachunku firmowego. Ostatnia firma (pozostałe ciągle działają oczywiście) była zakładana 3 lata temu.
Czy to były/są jednosobowe działalności gospodarcze (JDG)?
Wyjaśnienie poniżej
(źródło gov.pl)

https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorc ... o-do-ceidg

I cytat:
Biorąc po uwagę wielość zdarzeń gospodarczych przedsiębiorca ma obowiązek posługiwania się rachunkiem bankowym.
Powyższe nie oznacza jednak, że niezbędne jest założenie rachunku firmowego (przeznaczonego wyłącznie do operacji związanych z działalnością gospodarczą). Przedsiębiorca może posługiwać się swoim indywidualnym rachunkiem (rachunek osoby fizycznej). Należy jednak podkreślić, że musi to być rachunek, który ma tylko jednego posiadacza – przykładowo, jeżeli małżonkowie mają wspólny rachunek, nie może on służyć do celów prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ nie można go przypisać wyłącznie przedsiębiorcy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1212
Rejestracja: 14 listopada 2014
Reputacja: 128
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Jaworzno

Wezwanie na policję

Postautor: ExcaliburPLL » środa, 28 grudnia 2016, 15:45

Mój US twierdzi oczywiście inaczej. Chryste, w jakim burdelu żyjemy. Chyba wyprowadzę firmy do Czech i będzie spokój.
Best BTC/ETH & other exchange > http://tinyurl.com/bitbay
Free BTC lottery > http://tinyurl.com/frbtcns

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: Bitmar » środa, 28 grudnia 2016, 16:10

@ExcaliburPLL, to chyba najlepsze co mógłbyś zrobić, ale.... żyjemy w Polsce.... więc, równie dobrze, może to być największy błąd: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zalozen ... 05181.html

Kod: Zaznacz cały

Jednakże polski urząd może zwrócić się do takich osób, nawet po kilku latach, i zażądać opłacenia zaległych podatków wraz z odsetkami karnymi oraz ewentualnymi karami nałożonymi na podstawie kodeksu karnego skarbowego. W takim przypadku przedsiębiorca będzie musiał zapłacić zaległość podatkową w Polsce i na własną rękę próbować odzyskać podatek bezzasadnie zapłacony za granicą.
Ratuje tylko zmiana obywatelstwa.
Kiedyś zabraknie na 500+, lub na załatanie dziury i zacznie się pogrom firm, które "bezczelnie śmiały" uciec za granicę przed patologią.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: Bit-els » środa, 28 grudnia 2016, 17:02

Opisana niżej sprawa może jakoś łączy się z tym wątkiem. A może z wątkiem bitcurexowym...??
Bo piszą tu o mln zl, a chodziły słuchy, że Bitcurex od jakiegoś czasu w dziwne interesy i z dziwnymi ludźmi wchodził w kontakt.
Wiem, że źródło to Fakt....
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wr ... in/k015kbc

Oszustwa na puste faktury i wyłudzenia vatu. Z pomocą btc kasa transferowana dalej.

Jeśli tak, to społeczność bitcoina może oczekiwać wzmożonego zaintetesowania służb

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Wezwanie na policję

Postautor: powered » środa, 28 grudnia 2016, 17:12

Bitmar pisze: Ratuje tylko zmiana obywatelstwa.
Państwo Kabuto ma już ponad 600 obywateli i długą kolejkę chętnych :)

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: Bitmar » środa, 28 grudnia 2016, 17:17

@Bit-els, ciekawe. Kiedyś zgłosiła się do mnie taka firma która sprzedaje faktury i chciała sponsorować forum i bitcoin.pl oraz propagować Bitcoina w ogóle, oczywiście ich spławiłem tak jak 90% potencjalnych reklamodawców, których uznałem za niebezpiecznych dla czytelników czy też niezbyt zgodnych z prawem. Poszli więc do innego bloga bitcoinowego i tam mieli reklamę bardzo długo. Ciekawe czy to oni... widzę, że ich strona nadal działa.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: Bit-els » środa, 28 grudnia 2016, 17:52

Jeśli Fakt nie przesadza i w grę wchodziły mln, to kuts na "piorącej" giełdzie musiał być wyraźnie wyższy niż na innych.
Czy pamiętacie może jak wyglądał kurs na Bitcurexie względem innych giełd? Było vtam wyraźnie wyżej?

Oczywiście takie operacje można też wykonywać bez wiedzy giełdy. Solidny słup, dobre papiery i jazda.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: Wymazywanie » środa, 28 grudnia 2016, 17:57

Przestępcy przekazywali złotówki za pośrednictwem rachunku bankowego do portfela Bitcoin założonego na giełdzie.
Nie wiedziałem, że są portfele BTC, które mogą przetrzymywać fiaty, ma ktoś linka? :D
Bo przydałby mi się taki Electrum na btc i fiaty równocześnie. :)

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
Bit-els pisze: Czy pamiętacie może jak wyglądał kurs na Bitcurexie względem innych giełd? Było vtam wyraźnie wyżej?
Czasem był wyżej faktycznie, ale to raczej nic nie znaczy. Słabsza głębokość, mniejszy wolumen niż na bm/bb, więc jak ktoś chciał kupić więcej, to siłą rzeczy podnosił cenę.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: prezes » środa, 28 grudnia 2016, 18:38

"Przestępcy przekazywali złotówki za pośrednictwem rachunku bankowego do portfela Bitcoin założonego na giełdzie. Po zamianie na wirtualną walutę były wyprowadzane z Polski w sposób uniemożliwiający identyfikację zamieszanych w to osób"

Może z Bitcurexem chodzi po prostu o to, że odpowiednie służby zamknęły giełdę. Ktoś pisał kiedyś, że jeszcze przed włamaniem mieli wizytę u siebie panów z policji.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: miso20 » czwartek, 29 grudnia 2016, 14:37

Nie wiem czy to komuś pomoże, albo czy jest to istotne, ale wydaje mi się, że to kolejny przykład, że coś śmierdzi w temacie polskich giełd i banków.
Otóż przed dwoma dniami chciałem zasilić konto na BitBay jako, że nie wymagana jest weryfikacja. Chciałem przelać dosłownie parę stówek, ale przelew nie chciał wyjść z banku.
Jakieś 2h później zadzwonili do mnie z banku w celu weryfikacji tożsamości i zadawali mi różne pytania w celu potwierdzenia czy to faktycznie ja wysłałem ten przelew.
Pytałem się gościa, który do mnie dzwonił czemu chcą takiej weryfikacji jak wysyłam dosłownie grosze, a on powiedział: "z doświadczenia widzę, że bardzo dużo przelewów do tej platformy (bitbay) wymaga dodatkowej weryfikacji"

Nie wiem co o tym sądzić, ale uznałem, że warto się podzielić. Może ktoś z was też miał takie historie? :shock:

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: Chancellor » czwartek, 29 grudnia 2016, 15:15

Moim zdaniem sądzić można o tym tyle, że scenariusz „włamanie na konto bankowe + wypłata pieniędzy na giełdę BTC” jest popularnym schematem.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: koparki » czwartek, 29 grudnia 2016, 15:31

miso20 pisze: Nie wiem co o tym sądzić, ale uznałem, że warto się podzielić.
jaki to bank, z ciekawości ?
---

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: Bitmar » czwartek, 29 grudnia 2016, 15:32

Wracając do tej sprawy: http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wr ... in/k015kbc i do teorii Prezesa:

Jest informacja, że było to tuż przed świętami, więc trochę się to mija z Bitcurexem, ale może informacja jest nieprawdziwa lub postępowanie długo trwało.
W przypadku takiej afery gdzie chodzi o miliony złotych zamienionych na BTC na jakiejś giełdzie to prawdopodobnie pierwszą rzeczą jest blokada rachunków bankowych takiej giełdy do wyjaśnienia. To by pasowało do Bitcurexa i rozwiązywało zagadkę co się stało z fiatami. Bitcoinów zamrozić nie mogą sami, ale prawdopodobnie mogą wystąpić o ich przekazanie pod groźbą więzienia. Ponoć u Bitcurexa była policja 2 czy 3 dni przed zniknięciem, a jeśli chcieliby hipotetycznie uniknąć przymusowego przekazania BTC to włam jest tu jakimś wyjściem z sytuacji. Puzzle się układają ale to czysta hipoteza. Z drugiej strony nie musi chodzić o Bitcurex, więc tylko patrzeć jak jakaś giełda zacznie mieć problemy z płynnością, chyba, że to była giełda zagraniczna.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 29 grudnia 2016, 15:54

Bitmar pisze: Ponoć u Bitcurexa była policja 2 czy 3 dni przed zniknięciem
A wiadomo coś więcej, dlaczego? Bo może kontaktowanie się policji z giełdą to coś, co się dzieje średnio co kilka tygodni przy okazji różnych standardowych spraw typu kradzież pln i przelanie na giełdę, włamanie się na konto giełdowe itd. Nie wiemy czy ta wizyta łączy się jakoś z zamknięciem giełdy.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: miso20 » czwartek, 29 grudnia 2016, 17:16

koparki pisze:
miso20 pisze: Nie wiem co o tym sądzić, ale uznałem, że warto się podzielić.
jaki to bank, z ciekawości ?
@koparki

AliorBank

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wezwanie na policję

Postautor: prezes » czwartek, 29 grudnia 2016, 17:17

Wymazywanie pisze: A wiadomo coś więcej, dlaczego? Bo może kontaktowanie się policji z giełdą to coś, co się dzieje średnio co kilka tygodni przy okazji różnych standardowych spraw typu kradzież pln i przelanie na giełdę, włamanie się na konto giełdowe itd. Nie wiemy czy ta wizyta łączy się jakoś z zamknięciem giełdy.
Przeważnie to giełda musi się pofatygować na policję a nie policja na giełdę, więc jednak może być coś na rzeczy.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Wezwanie na policję

Postautor: ArekW » czwartek, 29 grudnia 2016, 18:13

W artykule padają różne liczby, jeżeli uszczuplenie jest na kwotę 4 milionów złotych, to kwoty fikcyjnych faktur mogą opiewać na 20 milionów. Nie wyjaśniono jak działają takie firmy. A robią to tak, że oferują ci na sprzedaż fakture przyjmijmy 1000 netto + 23% VAT. Twoj zysk podatkowy to PIT/CIT i czasami VAT. Placisz na konto sprzedawcy za taką fikcyjną uslugę a sprzedawca zwraca ci albo w gotowce, albo na inne konto albo wlasnie w Bitcoin cala kwote pomniejszona o jego marze zazwyczaj 5-10%. Zaplaciles nizsze podatki, masz w firmie bardzo drogie wirtualne oprogramowanie autorskie do liczenia pikseli na ekranie i zaoszczedzileś kilka stówek. A Bitcoin w tym oszustwie jest lepszy niź przelew czy gotowka bo nikt tego nie prześledzi.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości