Bit Bay a podatek

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: bl4ck » sobota, 23 grudnia 2017, 18:33

ziomwszystkichziomow pisze: Interpelacje urząd może podważyć np po tygodniu więc jest tyle warta co nic
Powielasz jakieś ploty że każdy podważa interpretację a tak nie jest, zdziwisz się ale jest odwrotnie jak pokażesz im interpretację to często gęsto przyklepują i się z nią zgadzają. Taka interpretacja chroni cię tez bodajże od odsetek.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: ziomwszystkichziomow » sobota, 23 grudnia 2017, 18:39

Może i tak jest. Chociaż przy większych kwotach myślę ,że mogliby jednak próbować to podważyć jeżeli mogliby zyskać na tym więcej. Ale nie w tym problem. Wyobrażasz sobie np 1000 osób które pisze własną interpelacje i czeka 3 miechy na odpowiedź ?. Osoba chce coś zrobić to powinien być JASNY przepis według którego coś zrobi i wie jak to rozliczyć lub co zrobić dalej. Tutaj obecnie nie ma JEDNEJ JASNEJ decyzji kiedy co i jak i polega to też na widzimisię urzędnika. Gdybym Ciebie zapytał jednoznacznie jak to rozliczyć to nie masz PEWNEJ jednej odpowiedzi ,że tak ma być i kropka. Urzędnik w jednym mieście swoje drugi swoje trzeci swoje a giełda i inni ludzie swoje. I wybierz co Ci pasuje.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: bl4ck » sobota, 23 grudnia 2017, 18:47

@ziomwszystkichziomow, wiesz w ostateczności to są decyduje jak powinno być nie US, US to tylko pracownicy kontrolni.
Co do niepewności na rynku no niestety tak to jest temat jest świeży oni podchodzą do tego też w taki sposób .. po co pisać nowe prawo i przepisy jak to całe krypto pewnie zniknie za rok\dwa ja jestem pewny że oni właśnie tak myślą...

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: ziomwszystkichziomow » sobota, 23 grudnia 2017, 18:56

Powinno być napisane nowe prawo pod konkretny przypadek. Na obecną chwile jak sam stwierdziłeś jest jak jest oni myślą ,że to zniknie może ale nie musi a do tego czasu przez te np 2 lata jak mamy sie rozliczać ?. Kto weźmie odpowiedzialność za to jak spytam sie radcy podatkowego,urzednika w urzędzie lub kogokolwiek innego i się okaże ,że był w błędzie a ja zrobiłem tak jak on mi powiedział ?. Ja jestem szarym kowalskim. Nie musze się na tym znać więc pytam ale nikt nie da mi odpowiedzi. Mozna też nic nie płacić bo tak na prawde nie wiesz za co ani jak to poprawnie liczyć. Oraz np kiedy DG jest potrzebna ?. O tym decyduje urzednik każdy z osobna. Jeżeli np kupuje i sprzedaje raz w miesiącu czyli np sprzedaży mam 12 w ciągu roku to podchodzi to pod DG czy nie ?. Bo jest napisane ,że w sposób ciągły i zorganizowany nastawiony na zysk. Raz na miesiąc przez rok to jest ciągły i zorganizowany ? no niby tak , nastawiasz się na zysk ? no niby też wiec raczej DG potrzebna. A jak robie to samo co 3 miesiące ? no niby też bo robie to co 3 miesiące. A jak raz dziennie ? no też. I nie ma napisane ,że np powyżej 30 transakcji sprzedaży należy założyć DG albo powyzej 10/50/. No i bądź zdrowy.... Albo udowodnij urzędnikowi skąd masz np 1 BTC nie mozesz bo np kiedyś giełda padła albo kopałeś i nie masz dowodów ? no to 75%....

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: bl4ck » sobota, 23 grudnia 2017, 19:10

ziomwszystkichziomow pisze: 75%
To nie jest tak takie rzeczy są rozstrzygane indywidualnie np dam ci przykład
Wnioskodawczyni nie posiada żadnego potwierdzenia tej transakcji ponieważ giełda, na której dokonała zakupu już nie istnieje, a przelewu na giełdę dokonała za pomocą przekazu pocztowego.
Jakie skutki podatkowe będzie rodziło sprzedanie w 2017 r. Bitcoinów, które zostały zakupione w 2011 r., na które nie posiada się żadnego potwierdzenia zakupu?
Reasumując, przychód z tytułu sprzedaży zakupionej w 2011 r. przez Wnioskodawczynię kryptowaluty Bitcoin stanowić będzie przychód z praw majątkowych, zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany dochód należy opodatkować na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy i wykazać w zeznaniu rocznym na druku PIT-36 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym będzie miała miejsce sprzedaż Bitcoinów i w tym samym terminie wpłacić należny podatek. Wnioskodawczyni nie będzie mogła wykazać w zeznaniu kosztów uzyskania przychodu z tytułu nabycia kryptowaluty Bitcoin, gdyż nie posiada dowodu, który jednoznacznie mógłby potwierdzać zakup Bitcoinów (ich ilość, cenę zakupu itp.), a tylko taki dokument mógłby stanowić podstawę do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Gdyby było 75% to od razu by jej odpisali heheh

Dodano po 2 minutach 44 sekundach:
i taka rada My jesteśmy od zarabiania a nie od podatków zostawmy to innym którzy się na tym znają a już na pewno lepiej od nas :) konsekwencje złe naliczonego podatku wcale nie są takie duże składa się korektę i ewentualnie odsetki jakieś. Najgorsze jest nic nie zapłacenie :)

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: ziomwszystkichziomow » sobota, 23 grudnia 2017, 19:29

Też to widziałem :-) .Co do zarabiania i podatków to się zgadzam tylko skutkiem zarabiania u nas jest oddanie części tych pieniędzy bo tak :-) i tutaj kwestia poprawnego oddania :-). Tylko cały czas nie wiem jak lepiej to zrobić. Od zysku z całego roku czy od każdej transakcji. Bo też zapisywanie tego niby tak to powinno być robione zajmie wieki. No chyba ,że masz kilka transakcji.

Początkujący
Posty: 201
Rejestracja: 26 maja 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Kuzmin » niedziela, 24 grudnia 2017, 13:00

Po swietach ide do US sie dowiedziec i dam znac co mi powiedzieli

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: ziomwszystkichziomow » niedziela, 24 grudnia 2017, 13:30

Czekamy na wiadomość.

Wesołych Świąt

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: m.m » wtorek, 26 grudnia 2017, 13:03

bl4ck pisze: Powielasz jakieś ploty że każdy podważa interpretację a tak nie jest, zdziwisz się ale jest odwrotnie jak pokażesz im interpretację to często gęsto przyklepują i się z nią zgadzają. Taka interpretacja chroni cię tez bodajże od odsetek.
http://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe ... -roku.html

jak widać nie zawsze, po za tym na mojej z 2015 roku jest nota informująca że opinia została wydana na podstawie bieżących przepisów i ważna jest tylko w chwili obecnej.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 26 grudnia 2017, 13:07

No także jak widać w naszym kochanym pańswie i tak zawsze jesteś wrogiem,złodziejem, i nie masz prawa do niczego....

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: m.m » wtorek, 26 grudnia 2017, 13:48

Potrzeba matką wynalazków.. u nas wszyscy od lata zawsze tylko kradli więc prawo mamy takie nie inne, po za tym pamiętaj że przez lata robiono wszystko by skomplikować system, dzięki temu masz większe pole do manewru.

Z tego co widzę można to zrobić na różne sposoby, moim zdaniem lepiej mieć interpretacje napisaną nawet na zasadzie kopiuj wklej z innych i według niech się rozliczać. Zawsze jest to jakaś podstawa a nie nasze "widzi mi się". Jak jest naprawdę dowiemy się dopiero po kontrolach.

Mnie martwi problem udokumentowania obrotów na giełdzie i nie do końca jasna sprawa z VAT dla wykopanych walut.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 26 grudnia 2017, 14:09

Z tego co ktoś napisał lepiej rozliczyć się źle niż nie rozliczyć się wcale. Na BB podobno mają wprowadzić możliwość zapisywania transakcji i obrotów do pdfa lub excel bo na obecną chwile to zostaje zrzut ekranu z giełdy i wpisywanie danych do excela na wszelki wypadek. Co interpretacji sam napisałeś ,że
na mojej z 2015 roku jest nota informująca że opinia została wydana na podstawie bieżących przepisów i ważna jest tylko w chwili obecnej.
A po nowym roku zmienią sie przepisy i tą interpretacje możesz sobie w toalecie zostawić w razie W. Poza tym jeżeli robisz to co np Kowalski czyli od czasu do czasu grasz na giełdzie i nie masz interpretacji a Kowalski robi dokładnie to samo co Ty i ma interpretacje to nie widzę powodów ,żeby się czegoś obawiać. Chociaż w naszej chorej sytuacji i tak coś mogą wymyślić bez względu czy ją masz czy nie. W skrócie "dajcie mi człowieka a znajdę na niego odpowiedni paragraf"

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: m.m » wtorek, 26 grudnia 2017, 21:27

BitBay nie wysyła żadnych dokumentów lub informacji do Urzędów Skarbowych lub innych instytucji. Klienci chcący dokonać rozliczenia z obrotów na giełdzie powinny przedstawić historię wpłat PLN (ewentualnie EUR i USD) na konto BitBay oraz przedstawić historię wypłat na swój rachunek bankowy. Jeżeli na tej podstawie wykazany jest zysk, klient powinien zapłacić podatek dochodowy. Potrzebne dokumenty można pobrać po zalogowaniu się na konto BitBay w zakładce „Historia”. W kolumnie po prawej stronie należy wyfiltrować potrzebne wyniki (np. wpłaty PLN). Pliki można pobrać w formacie CSV lub PDF.
to jest czy nie ma ? bo to dość stare info..


Teoretycznie interpretacja chroni tylko petenta, nie każdego kowalewskiego, co gorsza w 2015 roku identyczne pisma złożyliśmy w tym samym czasie i dostaliśmy różne odpowiedzi.. (temat dotyczący nieruchomości).

Niestety ja nie znajduje interpretacji która rozwiązuje mój problem, moje jedyne pytanie na chwilę obecną jest o VAT z waluty wykopach. Jedni twierdzą że jest zwolniony, drudzy że jest to usługa i podlega opodatkowaniu.
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
widać jak czytacie interpretacje z sieci :P

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: prezes » czwartek, 28 grudnia 2017, 07:05

@aneks, nie mylisz się.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Barragol » wtorek, 2 stycznia 2018, 02:27

prezes pisze:@aneks, nie mylisz się.
A czas na zapłacenie podatku jest do kiedy? Jak powiedzmy sprzedam jakąś kryptowalutę dzisiaj to mam czas do końca kwietnia 2019 i do tego czasu skarbówka nie powinna się niczego czepiać?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: prezes » wtorek, 2 stycznia 2018, 08:43

Zależy czy robisz to prywatnie czy na firmę. Jak prywatnie to do końca kwietnia 2019 r. wg obecnych przepisów i interpretacji ale wszystko się może pozmieniać, a w Polsce wbrew pozorom czasami prawo działa wstecz.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Tokio » wtorek, 2 stycznia 2018, 21:54

@m.m Art. 15 1. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

2. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych

Oraz

Art. 113 1. Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

To by chyba miało zastosowanie. Pomogłem?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: redlumek » wtorek, 2 stycznia 2018, 23:13

Obecny limit VAT do zwolnienia to 200 tyś zł.

Początkujący
Posty: 356
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 60
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Dix22 » czwartek, 4 stycznia 2018, 23:28

Osoby, które piszą o DG są po prostu śmieszne. Tak samo jak inwestując na warszawskiej GPW musisz mieć DG, żeby kupować i sprzedawać akcje? NIE.
Druga kwestia jest taka, że wiele osób rozlicza się w prosty sposób, czyli dopiero przy wypłacie na konto bankowe z giełdy. Płacisz podatek ile wpłynęło na giełdę, a ile z niej wypłynęło. Żaden US nie będzie tego robił odręcznie, bo to po prostu nie ma najmniejszego sensu, zwłaszcza, że tych transakcji jest o któryś set procent więcej niż na takiej GPW (większe fluktuacje kursu).

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: bl4ck » czwartek, 4 stycznia 2018, 23:46

@Dix22, No śmieszny to akurat jesteś ty... z braku wiedzy. Gra na giełdzie to obrót papierami wartościowymi rządzi się swoim prawem i stałym podatek 19% nie wymaga działalności, za to handel kryptowalutami to obrót prawami majątkowymi nie jest to w żadnym wypadku to samo co gra na giełdzie...do tego z interpretacji jakie przedstawia aktualnie US przychód powstaje z momencie wymiany krypto na walutę nie wypłaty na konto.

Dodano po 4 minutach 44 sekundach:
Dix22 pisze: Żaden US nie będzie tego robił odręcznie, bo to po prostu nie ma najmniejszego sensu,
.. ty masz to zrobić :D :D :D

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości