Bit Bay a podatek

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Zagłoba » wtorek, 20 marca 2018, 19:01

@marcos pisze: Odnośnie historii z różnych giełd. Pomyślcie teraz co tak naprawdę są warte...zwłaszcza dla US
Tak. A zwłaszcza w postaci screena.
Już mam jeden, mogę machać nim przed US (dzięki @bl4ck) :D :D

:mrgreen: :mrgreen:

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: japu » wtorek, 20 marca 2018, 22:20

Ja jednak ciagle uwazam, ze lepiej sie rozliczyc zle niz w ogole. Szczegolnie jesli wykonywalo sie duzo operacji na polskich gieldach. Na logike podchodzac do tematu to jesli w miare jasno wyjasnimy jak sie rozliczlismy z dochodu to nikt sie nie bedzie czepial czy to bylo wystarczajaco duzo transakcji na dzialalnosc czy nie, czy to barter czy vat czy towar czy usluga itd. Podatnik wykazal sie dobra wola, nie ukryl dochodu, dolozyl wszelkich staran, zeby sie rozliczyc wg. swojej najlepszej wiedzy (jesli bedzie poparta interpretacja to tym lepiej).

Skoro sami zainteresowani ("gracze") nie wiedza jak zinterpretowac ich wlasna, gieldowa historie to kto ma wiedziec? :)
A jesli ktos gral na gieldach nazwijmy to "zagranicznych" hmm....no nie wiem. Mozna miec przeczucie, graniczace z pewnoscia ,ze do BB sie kiedys skarbowka zwroci. Zapewne skarbowka zwroci tez uwage na przelewy bankowe na rachunki/z rachunkow BB i predzej czy pozniej bedzie wiedziala kto, kiedy, ile. Bo z kim to nie bedzie wiedziala :)

Jesli chodzi o gieldy zagraniczne, na ktorych sie ktos zautoryzowal dokumentem to szczerze powiem, ze nie wiem. USA jakas tam umowe ma ze niby informujemy sie wzajemnie o rachunkach zakladanych dla rezydentow PL/USA jesli jest tam wiecej niz 10USD. Ale jak to dziala? Pewnie jesli w banku w USA zalozy jakis polski rezydent konto to polskie panstwo o tym sie dowie, ale czy taki bittrex czy inne gieldy/portale musza informowac kogokolwiek? Nie wiem...

O gieldach bez autoryzacji w ogole nie mowie bo wiadomo, ze nie ma po co. Ciagle jednak problemem nie jest zakup (zabroniony ani opodatkowany nie jest), obracanie (mozna bez autoryzacji przeciez) tylko wymiana na fiaty oraz - co najwazniejsze - skorzystanie z tych srodkow. Jesli ktos np. dobrze rozegral ostatnie miesiace to mogl przy pomocy 10tys PLN, wykonujac moze z 10 transakcji mogl zrobic 100tys. Ale co dalej? Wyplacic z bitomatu i kupowac pizze/ubrania/lody za gotowke? Pewnie mozna i tak ale to slynne lambo to jednak trzeba bedzie jakos wytlumaczyc...

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Ahr » czwartek, 22 marca 2018, 07:45

@dreimore, @prezes,
Z tego co czytałem w momencie transferu środków na giełdę "zawierzasz" je właścicielowi giełdy i to on sprawuje nad nimi piecze i jest chwilowo i wirtualnie ich właścicielem. Udostępnia Ci środowisko i platformę do handlu ale tylko wirtualnie. Faktyczny transfer i ruch kapitału występuje w momencie zlecenia wypłaty. Podczas gry transakcje uznawane są jedynie za cyfry i tak jakby giełda sprzedawała i kupowała je sama od siebie. W innym wypadku kupiłbyś i sprzedał 10 razy, wyszedł ma zero a podatek do zapłacenia by został

reasumujac wychodzi na to samo, przy czym prostszy wariant dreimore logicznie rzecz biorac jest duzo lepszy dla podatnika, prezes powinien pomyslec o petycji w tej sprawie, ogladalnosc bylaby pewnie 10x wieksza :D

ja niedlugo mam zamiar podejsc do rozliczenia w ten wlasnie sposob z tym, ze udokumentuje wszystki wyplaty w tym btc, bo w innym przypadku zaplace podatek od nieistniejacych dochodow, zyjemy w chorym kraju, gdzie poluja na nasze pieniadze jak w dziczy, Polska piekny kraj, ale ludzie kurwy :)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: xbladexx » czwartek, 22 marca 2018, 09:14

japu pisze:
Jesli chodzi o gieldy zagraniczne, na ktorych sie ktos zautoryzowal dokumentem to szczerze powiem, ze nie wiem. USA jakas tam umowe ma ze niby informujemy sie wzajemnie o rachunkach zakladanych dla rezydentow PL/USA jesli jest tam wiecej niz 10USD. Ale jak to dziala? Pewnie jesli w banku w USA zalozy jakis polski rezydent konto to polskie panstwo o tym sie dowie, ale czy taki bittrex czy inne gieldy/portale musza informowac kogokolwiek? Nie wiem...

IRS Amerykański tax service dostał dane urzytkowników USA dopiero po batali sądowej w USA
jesli na koncie był obrót +10 000 USD.
Giełda kryptowalut to nie jest giełda regulowana krypto w stanach ni jest pieniadzem, dlatego raportowania automatycznego nie będzie.Dodajmy że IRS to instytucja Amerykańska majaca tam prawa a polski US ? :D

Polski US nie ma mocy prawnej kontrolować podmioty w USA. Może ale na odpowiednie sądowe postanowienie - musi wygrac sprawe w sądzie w USA. Odwróć sytuacje masz firme i Ukraiński US chce Ci kontrolować firmę, bo może masz klientów z Ukrainy ?
Oczywiscie ze masz i ch w dupie bo pod polskie prawo podlegasz informacje dostepnisz po nakazie sądowym.

W Polsce zaś póki co nie ma pojecia waluty wirtualnej wiec urząd skarbowy tak naprawdę jeśli nie wysyłaliśmy i nie dostaliśmy pieniędzy to nie ma podstawy do kontorli prewencyjnej.

Póki co giełdy kryptowalut to nie instytucje finnansowe.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 187
Rejestracja: 23 lutego 2017
Reputacja: 194
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: dreimore » czwartek, 22 marca 2018, 09:28

@Ahr,
Załóżmy czysto hipotetycznie, że popełniłem błąd w grudniu 2017 i gram całym dostępnym kapitałem, umówmy się 10 tys. polskich złotych na giełdzie, która posiada mechanizm dźwigni, załóżmy x100. Zakładam pozycję długą. Czyli realnie obracam plus minus milionem złotych pożyczonym od giełdy. Kupuje za to 200 Bitcoin'ów po kursie 5 tys. zł zamykam pozycję pod koniec grudnia po kursie 20 tys. co daje 4 mln zysku, po odjęciu dźwigni daje trochę ponad 3 mln czystego zysku ( dla ułatwienia pomijam prowizję giełdy). Jest to jedna transakcja, która obliguje mnie do prawie milionowego podatku bo plus minus 960 tys. polskich złotych za 32% podatku (mówimy o Kowalskim, który nie ma firmy i wpłacił oszczędności na giełdę).
1 stycznia zakładam znów pozycję długą na identycznej dźwigni ale na giełdzie jest krach i giełda zamykając moją pozycję zeruje mi cały kapitał.
Ps. Obliczenia są na szybko i umowne, chcę tylko zobrazować patologię sytuacji.

realnie minął miesiąc, wykonałem dwa kliknięcia w obrębie platformy giełdy. Realny kapitał końcowy wynosi 0 zł po go przegrałem, państwu wiszę prawię bańkę za dochód z 1 transakcji z poprzedniego roku i jako szary Kowalski idę siedzieć za podatki.
Teoretycznie mogę przez 5 lat wrzucić to w straty na poczet przyszłej gry bądź prowadzenia działalności gospodarczej, no ale... żarty na bok.
amat victoria curam

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: japu » czwartek, 22 marca 2018, 09:52

@dreimore, no ale czyja to wina, ze nie zabezpieczyłeś środków na zapłatę podatku od zysku, który osiągnąłeś? :)
dreimore pisze: Teoretycznie mogę przez 5 lat wrzucić to w straty na poczet przyszłej gry
A jesteś tego pewny? To nie jest rynek kapitałowy, a giełdy krypto to nie są giełdy w rozumieniu ustawy. Ja bym uważał z tym przerzucaniem straty na przyszłe lata... Oczywiście jako osoba fizyczna. Jeśli obracasz krypto w ramach DG to pewnie jest jakoś inaczej...

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Ahr » czwartek, 22 marca 2018, 10:06

@dreimore, to ja podam inny mniej fantazycjny przyklad zalozmy, ze na gielde wplacamy 10 000zl tracimy 40% kapitalu zostaaje nam 6k gramy dalej robimy z 6 000zl np 8 000zl idac tropem podatku jaki powstaje po zakupie i sprzedazy kryptowalut stracilismy 2 000zl z ostatniej transakcji mielismy dochod 2000zl od czego jeszcze "powinnismy" zaplacic 640zl podatku :D co daje ogolna roczna strate, co jest idiotyczne, bezsensowne i tak glupie, ze szczeka opada, ja rozumiem, ze rzad poprzed opodatkowanie kazdej transakcji chce w jakis sposob zlapac ludzi, ktorzy uciekaja na inne gieldy, ale jesli czlowiek X jest w porzadku powinien jego przypadek byc rozpatrywany indywidualnie i logicznie ;)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: japu » czwartek, 22 marca 2018, 10:19

Ahr pisze: ja rozumiem, ze rzad poprzed opodatkowanie kazdej transakcji chce w jakis sposob zlapac ludzi, ktorzy uciekaja na inne gieldy
Uciekanie na inne gieldy jest spowodowane tym, ze rzad chce zlapac na wszystkim i w dodatku nie chce powiedziec "w ustawie" jak powinno sie postepowac zgodnie z prawem zeby urzednik nie mogl dowolnie interpretowac kazdego przypadku. Ja nie wiem co jest trudnego w jednoznacznym napisaniu prawa. Chociaz osobiscie jestem przeciwnikiem przepisow szczegolowych takich jak przekoloryzowany przeze mnie przyklad:
Spoiler:
Problemem polskiego prawa jest zbytnie rozdrobnienie na poszczegolne przypadki - pojawiajace sie wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Zamiast uogolnic to sie robi bardziej szczegolowo: "i czasopisma", albo np: "oraz powierzchnie magazynowe przylegajace do sklepow wielkopowierzchniowych z wylaczeniem budynkow uzytecznosci publicznej wymienionych w pkt.9 rozporzadzenia ministra infrastruktury o niektorych budynkach lezacych na terenach dotknietych grozba bezrobocia, powodzi lub katastrof naturalnych spowodowanych dzialalnoscia czlowieka z wylaczniem dzialalnosci na potrzeby rolnictwa oraz hodowli bydla rogatego parzystokopytnego z przeznaczeniem na pozyskiwanie skór na potrzeby przemyslu obuwniczego z wylaczeniem produkcji obuwia roboczego oraz specjalistycznego do wykorzystania w dziedzinach transportowych z wyjatkiem tranzytu poza teren UE oraz tranzytu droga morska..."
to nie widze powodow, zeby nawet na mocy rozporzadzenia, zeby nie procedowac za dlugo ustawy (przepis potrzebny jest teraz) zaliczyc krypto do towarow, zgodnie z wyrokiem TSUE zwolnic obrot z VAT'u, zakup to zakup, sprzedaz to sprzedaz, rozliczac krypto/krypto albo nie, podatek taki a taki. I bedzie jasnosc! A nie setki roznych interpretacji z dupy wzietych, niektore to powinny skutkowac zwolnieniem urzednika, ktory taka interpretacje wydaje... Dyscyplinarne zwolnienie - za ukrycie w procesie rekrutacji braku inteligencji.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Szalaf » czwartek, 22 marca 2018, 11:06

A powiedzcie mi - czy można znaleźć gdzieś ile dana kryptowaluta kosztowała na BitBayu w przeszłości konkretnego dnia?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: kajetan » czwartek, 22 marca 2018, 11:23

Szalaf pisze: A powiedzcie mi - czy można znaleźć gdzieś ile dana kryptowaluta kosztowała na BitBayu w przeszłości konkretnego dnia?
Można znaleźć takie dane na temat praktycznie każdej giełdy, włącznie z upadłymi, z dokładnością do pojedynczej transakcji: https://api.bitcoincharts.com/v1/csv/

Dodano po 4 minutach 5 sekundach:
Dane o bitbay są w pliku bitbayPLN.csv.gz, rozpakuje go choćby Winzip.
A, trochę trudno to czytać. Data i czas są tam podane jako epoch / Unix Time. Możesz sobie użyć tego konwertera:
https://www.epochconverter.com/

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Szalaf » czwartek, 22 marca 2018, 11:25

Dzięki... zwłaszcza za edit :D

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: kajetan » czwartek, 22 marca 2018, 11:41


Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 30 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: markoso86 » piątek, 30 marca 2018, 12:39

Dzien dobry. Chcialem sie dopytac co w sytuacji kiedy wplacilem na gielde bitbay 1200 zlotych, a po dwoch dniach wyplacilem 500 zlotych za posrednictwem bankomatu. Za podana kwote 1200 zlotych kupilem walute Lisk. Potrzebowalem pieniedzy I sprzedalem liska odpowiadajcemu 500 zlotych nie patrzac na aktualnu kurs. Czy powstal obowiazek podatku?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Zagłoba » piątek, 30 marca 2018, 12:47

Czy powstał obowiązek zapłacenia podatku będzie wiadomo gdy podliczysz czy coś na tym zarobiłeś.

Jednak moim zdaniem nawet jak nie zarobiłeś, to pit i tak musisz złożyć z dokonanymi w 2017 r obrotami.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Ahr » sobota, 31 marca 2018, 08:05

obecna sytuacja w ktorej rozliczamy sie z kazdej transakcji jest idiotyczna, zalozmy, ze mamy na BB srodki w wysokosci 10 000zl tracimy 1000 zl zostaje nam 9 000, a teraz oto absurd, idiotyzm, bo jesli srodki zainwestujemy i odrobimy straty znowu mamy 10 000zl, nalezy odprowadzic podatek od 1 000zl :D bilans jest taki, ze jestesmy na 0 a mimo to, trzeba placic to tak, jakby grac na maszynach i w puli miec z absurdalnego 20 zl 1000zl i 980 zl obarczyc podatkiem, nawet jesli kwota nie zostala wyplacona, a nastepnie wszystko przegrac a podatek i tak sie nalezy :D

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: emdecha » sobota, 31 marca 2018, 10:06

Jeśli kupiłem krypto o przeróżnych kursach, wysłałem na portfel zewnętrzny. Nic z tego nie zarobiłem, nie wymieniałem na pln, to muszę rozliczać się? Jest w historii wypłata (np. 0.5 btc). Tak same wpłaty.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Zagłoba » sobota, 31 marca 2018, 12:10

Moim zdaniem PIT trzeba złożyć nawet z samymi kosztami.

Dodano po 1 minucie 6 sekundach:
@Ahr, taka sytuacja będzie gdy strata i zysk są w różnych latach.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: bl4ck » sobota, 31 marca 2018, 12:35

@Zagłoba, Wykazanie kosztów to przecież będzie strata a jaką on niby stratę osiągnął skoro zakupił tylko krypto.
Nie widzę logiki aby wykazywać cokolwiek, koszt policzy sobie w latach następnych na podstawie dokumentów jakie sobie zachowa.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 26
Rejestracja: 21 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: fenikstomek » sobota, 31 marca 2018, 12:42

KAS chodziło chyba o to, żeby zdążyć przed unijnymi przepisami GDPR/RODO, obowiązującymi od 25 maja 2018:
http://www.privacy-regulation.eu/pl/r31.htm

(31) Organy publiczne, którym ujawnia się dane osobowe w związku z ich prawnym obowiązkiem sprawowania funkcji publicznej (takich jak organy podatkowe, organy celne, finansowe jednostki analityki finansowej, niezależne organy administracyjne czy organy rynków finansowych regulujące i nadzorujące rynki papierów wartościowych), nie powinny być traktowane jako odbiorcy, jeżeli otrzymane przez nie dane osobowe są im niezbędne do przeprowadzenia określonego postępowania w interesie ogólnym zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego. Żądanie ujawnienia danych osobowych, z którym występują takie organy publiczne, powinno zawsze mieć formę pisemną, być uzasadnione, mieć charakter wyjątkowy, nie powinno dotyczyć całego zbioru danych ani prowadzić do połączenia zbiorów danych. Przetwarzając otrzymane dane osobowe, takie organy powinny przestrzegać mających zastosowanie przepisów o ochronie danych, zgodnie z celami przetwarzania.

Żródło: https://bithub.pl/prawo-i-polityka/nieb ... precedens/

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Zagłoba » sobota, 31 marca 2018, 13:14

bl4ck pisze: @Zagłoba, Wykazanie kosztów to przecież będzie strata a jaką on niby stratę osiągnął skoro zakupił tylko krypto.
Nie widzę logiki aby wykazywać cokolwiek, koszt policzy sobie w latach następnych na podstawie dokumentów jakie sobie zachowa.
No właśnie w tym problem, że jak wykaże koszt w latach następnych, to się KAS zapyta, skąd on jest i dlaczego nie został wykazany w latach poprzednich.

Gdy grasz na giełdzie papierów wartościowych to dostajesz PIT niezależnie od zysku czy straty.
Uważam, że wszelką działalność finansową trzeba ujawnić przed KAS, a nie tylko wybiórczo same zyski.

Ja bym tak zrobił, no ale każdy lepiej zna swoją sytuację.

@fenikstomek, przecież to cytat z tego forum, a nie z bithuba.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości