PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Rozmowny
Posty: 95
Rejestracja: 21 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: driver » czwartek, 31 marca 2016, 14:29

Właśnie walczę z PITem i mam taką sytuację: w roku ubiegłym pojedynczy zakup BTC, brak jakiejkolwiek sprzedaży. Wyczytałem w necie że należy o ująć w PIT 36, D.1 rubryka 7, nie wiem tylko czy w polu 75 czy 80. Może ktoś miał podobnie i rozgryzł już ten problem?

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 272
Rejestracja: 22 listopada 2013
Reputacja: -8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: pawelpawel » czwartek, 31 marca 2016, 14:37

Za sam zakup btc tez trzeba sie wyspowiadac? Co za glupota. Gdzie tak wyczytales?

Rozmowny
Posty: 95
Rejestracja: 21 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: driver » czwartek, 31 marca 2016, 15:09

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-roz ... 31305.html

Chodzi o to, by w przyszłości móc rozliczyć koszt zakupu. Czyli w roku 2015 kupiłem BTC za 1 mln zł, w 2016 sprzedałem za 2 mln zł ;)
W/g tego co naskrobane w linku, jeśli wykazałem zakup to płacę podatek od 1,5 mln zł (mogę odliczyć max. 50% wykazanej straty z wcześniejszych 5 lat), jeśli nie wykazałem to płacę podatek od 2 mln zł. A żeby płacić podatek od faktycznie zarobionego 1 mln, to należałoby zakup i sprzedaż mieć w tym samym roku.

Żeby było ciekawiej, znalazłem informację:
podatnicy nie mają możliwości odliczenia strat poniesionych (art. 9ust. 3a updof):
•ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego,
• z odpłatnego zbycia rzeczy (w tym nieruchomości) i praw majątkowych

źródło http://www.pierwszyskarbowy.tarnow.pl/p ... estrat.pdf

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 597
Rejestracja: 13 października 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Re: PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: radez9 » niedziela, 3 kwietnia 2016, 23:48

Chyba coś nie tak liczysz z tą stratą.

Zakup btz za ten milion to nie strata. To wydatek. Potem masz sprzedaż za dwa miliony czyli zysk 1 milion.

Co innego gdybyś w 2015 kupił i sprzedał btc ze stratą powiedzmy 300tys. Wtedy w kolejnym roku jeśli zarobisz na btc to od zysku możesz odjąć 150tys (czyli 50% straty z roku ubiegłego)

ja to tak rozumiem

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: maky » poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 14:49

A nie wystarczy przechować dowodu zakupu? Potem tylko płacisz podatek od różnicy.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Bitmar » poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 17:04


Rozmowny
Posty: 95
Rejestracja: 21 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: driver » wtorek, 19 kwietnia 2016, 15:37

Bitmar, dzięki za linka. Przeczytałam to chyba ze trzy razy i rozumiem to tak, że jeśli sprzedaż jest w innym roku niż zakup to podatek należy naliczyć od całości? Czy moja interpretacja tej interpretacji "z polskiego na nasze" jest ok?

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1470
Rejestracja: 29 października 2015
Reputacja: 1135
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Re: PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: FlyingAtom » wtorek, 19 kwietnia 2016, 15:50

Driver , gdybyś coś potrzebował sie dowiedzieć od strony księgowo podatkowej to mogę udostępnić księgową do konsultacji odpłatnie w akceptowalnych kosztach.
Kantor Bitcoin FlyingAtom kupno, sprzedaż, Bitcoin F2F, bitomaty 3% Prowizji lub mniej przy większych wolumenach
Kryptowaluty informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Portfele sprzętowe Trezora, Ledger Nano
FlyingAtom-Facebook

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 24 września 2016
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Tolo » niedziela, 25 września 2016, 11:24

//Edycja

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-roz ... 31305.html

Na podstawie tego artykułu o ile dobrze rozumiem: (poprawcie mnie i upewnijcie jeśli się mylę bo nie jestem pewny)
1) BitCoiny należy wykazać zawsze w każdym roku jeżeli się je zakupiło (wartość) oraz mieć wydruk z przelewu jako dowód
2) Potrącić koszty uzyskania przychodu można tylko w tym samym roku kiedy się rozliczyło przychód (czyli trzeba sprzedać w tym samym roku, żeby zapłacić nie od całości tylko od zysku podatek)
3) Do 5 lat można rozliczyć straty.

Czy ja to dobrze rozumiem?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Bagder » poniedziałek, 26 września 2016, 11:51

Tolo pisze://Edycja

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-roz ... 31305.html

Na podstawie tego artykułu o ile dobrze rozumiem: (poprawcie mnie i upewnijcie jeśli się mylę bo nie jestem pewny)
1) BitCoiny należy wykazać zawsze w każdym roku jeżeli się je zakupiło (wartość) oraz mieć wydruk z przelewu jako dowód
2) Potrącić koszty uzyskania przychodu można tylko w tym samym roku kiedy się rozliczyło przychód (czyli trzeba sprzedać w tym samym roku, żeby zapłacić nie od całości tylko od zysku podatek)
3) Do 5 lat można rozliczyć straty.

Czy ja to dobrze rozumiem?
ad. 1. Przy pewnych założeniach - tak. Jesli nie zamierzasz ujawniać kosztów/strat albo nie masz przychodu z tego tytułu - to nie. Poza tym istnieje coś takiego jak korekta deklaracji...
ad. 2. jak sama nazwa wskazuje - nie można potrącić od zera.
ad. 3. Tak. Patrz punkt 2.

Aha i na moją wiedzę - nie można sobie mieszać dochodów i strat z róznych zródel. Straty z BTC są potrącalne jedynie z przychodów BTC. Jeśli dana działalność ma stały charakter - to powstaje powazne zagadnienie, czy nie jest to działalność gospodarcza i nie powinna być zarejestrowana itd....

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 24 września 2016
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Tolo » poniedziałek, 26 września 2016, 18:20

Aha. No właśnie tak na chłopski rozum to się wydaje, że żeby wpisać coś jako koszt uzyskania przychodu to i musi być też przychód jakiś.

Czyli żeby potrącić sobie koszt od dochodu to trzeba sprzedać w tym samym roku. Inaczej będzie liczone od całości kwoty 18%, prawda?

Dzięki za odpowiedź, btw :)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Bagder » poniedziałek, 26 września 2016, 19:39

Tolo pisze:Aha. No właśnie tak na chłopski rozum to się wydaje, że żeby wpisać coś jako koszt uzyskania przychodu to i musi być też przychód jakiś.

Czyli żeby potrącić sobie koszt od dochodu to trzeba sprzedać w tym samym roku. Inaczej będzie liczone od całości kwoty 18%, prawda?

Dzięki za odpowiedź, btw :)
Koszty musisz wpisać za rok, w którym je poniosłeś. W odróżnieniu bodajże od akcji spółek, gdzie wpisujesz jak je sprzedasz nawet za 10 lat. W przypadku bitcoina wpisać musisz puste koszty, a jeśli sprzedasz do 5 lat - to będziesz mógł sobie je zaliczyć, ale nie więcej jak 50% w jednym roku - i wtedy w kolejnych latach - te koszty są traktowane jako strata z poprzednich lat - z danego zrodla przychodu. Wiem, że to powalone. W dodatku - tłumaczenia przed US raczej nie unikniesz, jak nie mieszkasz w stolycy. Możliwe, że zwykły paragon będzie już starty itd. a więc dobrze sobie zabezpieczyć/zarchiwizować wszelkie pomocne dowody.
Najlepiej byłoby uzyskać interpretację indywidualną - co jak pokazuje ostatni przykład kebabów i hamburgerów - może zadziałać jak RWD. I tu po raz kolejny - dam najlepszą radę na tym forum - skorzystaj z pomocy doradcy podatkowego !.
Chociaż zapewne w ciągu najbliższych lat i tak się to wszystko pozmienia z parę razy - przy większych kwotach - warto. Przy mniejszych - sprzedajesz, płacisz podatek od "całości' i masz na to wy....ne.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: maky » poniedziałek, 26 września 2016, 20:00

Bagder pisze: Koszty musisz wpisać za rok, w którym je poniosłeś. W odróżnieniu bodajże od akcji spółek, gdzie wpisujesz jak je sprzedasz nawet za 10 lat. W przypadku bitcoina wpisać musisz puste koszty, a jeśli sprzedasz do 5 lat - to będziesz mógł sobie je zaliczyć, ale nie więcej jak 50% w jednym roku - i wtedy w kolejnych latach - te koszty są traktowane jako strata z poprzednich lat - z danego zrodla przychodu. Wiem, że to powalone.
Może ktoś wreszcie wpadnie na to, żeby zrobić fundusz BTC? To na pewno dało by potężnego kopa BTC a przy okazji parę spraw ułatwiło inwestorom.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Bagder » poniedziałek, 26 września 2016, 20:05

maky pisze:
Może ktoś wreszcie wpadnie na to, żeby zrobić fundusz BTC? To na pewno dało by potężnego kopa BTC a przy okazji parę spraw ułatwiło inwestorom.
To jest dobry pomysł, Też się nad tym zastanawiałem - ale raczej jako zamknięty - niż otwarty.

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 24 września 2016
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Tolo » poniedziałek, 26 września 2016, 21:22

Czyli koniec końców w przypadku samego zakupu w danym roku, liczyć to w koszty mogę? Przykładowo koszty uzyskania przychodu 1000 zł - a przychód daję "0" jeżeli nie sprzedawałem. Potem to można rozliczyć do 5 lat, ale tylko do 50% rocznie. Dobrze rozumiem?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Bagder » wtorek, 27 września 2016, 04:42

Tolo pisze:Czyli koniec końców w przypadku samego zakupu w danym roku, liczyć to w koszty mogę? Przykładowo koszty uzyskania przychodu 1000 zł - a przychód daję "0" jeżeli nie sprzedawałem. Potem to można rozliczyć do 5 lat, ale tylko do 50% rocznie. Dobrze rozumiem?
TAK :) a jeszcze dla większej pewności - to możesz coś sprzedać za 1 zł - i wtedy będziesz miał przychód do wpisania.

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 24 września 2016
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Tolo » wtorek, 27 września 2016, 13:01

Dzięki bardzo kolego!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: adam1226 » środa, 28 września 2016, 19:07

jak rozliczyc btc z napiwkow na forum?:P
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: Bitmar » środa, 28 września 2016, 19:09

@adam1226, To zależy na jaką kwotę je nazbierasz. Więcej możesz poczytać sobie o darowiznach tu: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/inne ... rminy.html

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 36 - gdzie wpisać zakup BTC?

Postautor: mecenas » środa, 28 września 2016, 19:13

Bagder pisze: Tolo pisze:
Czyli koniec końców w przypadku samego zakupu w danym roku, liczyć to w koszty mogę? Przykładowo koszty uzyskania przychodu 1000 zł - a przychód daję "0" jeżeli nie sprzedawałem. Potem to można rozliczyć do 5 lat, ale tylko do 50% rocznie. Dobrze rozumiem?

TAK :) a jeszcze dla większej pewności - to możesz coś sprzedać za 1 zł - i wtedy będziesz miał przychód do wpisania
A co jak sprzedasz bity po upływie 5 lat od zakupu?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości