Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Moderator
Posty: 9625
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5803
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: koparki » piątek, 1 maja 2020, 22:55

Spoiler:
@Marcia53 jedno pytanie dotyczy jednego wątku natomaist drugie pytanie zadaj w innym odpowiednim wątku , znajdziesz go używając wyszukiwarki.
---

Weteran
Posty: 13329
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10325
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: ekonokomik » niedziela, 21 lutego 2021, 21:20

Z dzisiejszego wykopu:
PKO BP zablokował przelew na Bitstamp. "Po ponownym połączeniu na infolinię inna pani poinformowała mnie, że "polityka banku jest taka, że nie rekomendują kupna kryptowalut"."

https://www.wykop.pl/link/5968035/pkb-b ... -oni-chca/

https://www.wykop.pl/artykul/5968257/do ... -sytuacji/

Weteran
Posty: 13329
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10325
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: ekonokomik » czwartek, 25 lutego 2021, 22:31

Ustawa o przeciwdziałaniu prania pieniędzy w praktyce:
https://www.money.pl/banki/dostal-pismo ... 9168a.html?

Nie wnikając w wiarygodność wyjaśnień klienta warto zauważyć, że by zwrócić uwagę banku wystarczą kwoty rzędu kilku tysięcy.

Orator
Posty: 914
Rejestracja: 3 marca 2012
Reputacja: 190
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: Bult » czwartek, 25 lutego 2021, 22:58

W
ekonokomik pisze: czwartek, 25 lutego 2021, 22:31Ustawa o przeciwdziałaniu prania pieniędzy w praktyce:
https://www.money.pl/banki/dostal-pismo ... 9168a.html?

Nie wnikając w wiarygodność wyjaśnień klienta warto zauważyć, że by zwrócić uwagę banku wystarczą kwoty rzędu kilku tysięcy.


Jak tak dalej pójdzie to dojdzie do tego iż w bankach nie będzie gotówki bo nikt nie będzie chciał lokować tam pieniędzy. Identyczną sutuację miałem w zeszłym roku o przelewy z BB na konto firmowe. Jakaś Pani podająca się za pracownika banku zadawała bardzo dużo pytań , na część odpowiedziałem - natomiast na te bardziej szczegółowe poprosiłem o oficjalne pismo tak abym wiedział iż zadawana pytania są przez właściwą osobę. Zamiast pisma wypowiedzieli mi rachunek na postawie właśnie tej ustawy ( kwoty opiewały na kilka tysięcy złotych łącznie - oczywiście wszystko udokumentowane) , generalnie pod tą ustawę moga podciągnąć każde konto mające kontakt z krypto bo jak większość ustaw w naszym kraju jest tak przygotowana aby mogła działać nie tylko co do brudnych pieniedzy i terroryzmu ale także na zwykłego kowalskiego.

Ja idąc za ciosem wypowiedziałem konta prywatne i pożegnałem się z ING na zawsze skoro tak mnie potraktowali po wielu latach współpracy.

Banki zbijają na nas ogromną kasę ( właściwie na naszych pieniążkach ) niech wreszcie upadną będzie spokój !!!
30 finał WOŚP eSkarbonka - https://eskarbonka.wosp.org.pl/eabwxh

Weteran
Posty: 13329
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10325
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: ekonokomik » piątek, 26 lutego 2021, 07:45

@Bult Niestety kierunek zmian jest dość oczywisty. Sprawy takie jak opisane w moim wcześniejszym poście ("bank nie rekomenduje zakupu kryptowalut), czy jak ostatnia afera z blokadą zakupu akcji GameStop pokazują, że gdy państwo opiekuńczo - zamordystyczne rośnie w siłę, to powoli odbiera obywatelom decyzyjność w każdej dziedzinie. Bezpośrednio, lub pośrednio poprzez firmy.

I to nie jest żadne filozofowanie. Masz wydawać SWOJE pieniądze zgodnie z ICH oczekiwaniami, bo inaczej jesteś podejrzany i niestabilny.
Potrafię wyobrazić sobie, jeśli to pójdzie dalej, że za 15 lat, jeśli już nie będzie gotówki, to bank może zablokować Ci zakup np. gry czy alkohlu z poradą:
Wydałeś w tym miesiącu już 523 zł na rozrywki. Rozważ ponownie ten zakup, mając na uwadze potrzeby żywieniowe swojej rodziny do końca miesiąca. Przy okazji powiadamiamy, że Twoja Żona, korzystajaca ze wspólnego konta, od 58 dni nie kupiła żadnych ubrań, co może rodzić podejrzenia o przemoc ekonomiczną z Twojej strony i zawiadomienie odpowiednich służb.
Pozdrawiamy.
:twisted:

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 26 lutego 2021, 07:54

Pytanie tylko, czy nie o wiele wcześniej nie za 15 lat. Do 5?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: adiqq » piątek, 26 lutego 2021, 07:55

A inne pytanie - czy bank może się doczepić z powodu zbyt dużych wpłat (wpłatomat) na konto?
Bult pisze: czwartek, 25 lutego 2021, 22:58 i pożegnałem się z ING na zawsze skoro tak mnie potraktowali po wielu latach współpracy.
to mnie zmartwiłeś, ale na razie nie spotkały mnie żadne restrykcje z ich strony
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 26 lutego 2021, 08:01

@adiqq na 100%, tym bardziej, bo nie wiedzą skąd, nie ma historii jak w przelewach.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: adiqq » piątek, 26 lutego 2021, 08:07

zdzicho2000 pisze: piątek, 26 lutego 2021, 08:01@adiqq na 100%, tym bardziej, bo nie wiedzą skąd
miał ktoś taki przypadek? jakiego rzędu to były kwoty?
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 26 lutego 2021, 08:20

ja to biorę na logikę, jest to zgodne z ich sposób myślenia. Wpłacając gotówkę zwiększasz ciut poczucie anonimowości, a system tego nie lubi. Wiec oczywiście mogą tym bardziej zapytać.
Ale może nim nie nie chce. Taki art w gazecie to tez bardziej na postraszenie.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: Kutalisk » piątek, 26 lutego 2021, 08:36

@adiqq z wpłatomatem nie miałem kłopotów ale wrzucam poniżej 1tys. Też ię zastanawiam jakie mają limity do zgłaszania.

W okienku Pani pow. 10tys. pytała mnie o pochodzenie środków.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: adiqq » piątek, 26 lutego 2021, 09:01

pytam - bo wpłacałem kilkanaście tys. Zwykle jednorazowo mniej, bo wpłatomaty mają ograniczenie liczebności banknotów - 50 lub 100szt. Wtedy jest kilka mniejszych wpłat - jedna po drugiej. I to już jakiś czas temu - i na razie spokój. Mam się bać? bo w ING było ;)

Dodano po 4 minutach 27 sekundach:
no i to nie ma nic wspólnego z krypto. Komputer sprzedałem, z kilkoma prawie nowymi kartami graficznymi ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: benq » piątek, 26 lutego 2021, 09:54

@adiqq
Nie znajdziesz tutaj oczywistej odpowiedzi.
Zgodnie z prawem, każdy bank ma obowiązek poinformować US o transferze środków powyżej 15,000 EUR.
Wpłata z wpłatomatu również się pod to kwalifikuje - źródło pochodzenia pieniędzy jest nieznane.
Praktyka jest taka, że niektóre banki (a może wszystkie - nie wiem) dobrowolnie raportują mniejsze sumy, np. 10,000 EUR.
Tak naprawdę zgodnie z przepisami KAŻDA transakcja, która jest podejrzana, może zostać zakwestionowana, zablokowana, albo zaraportowana do US. Wystarczą regularne wpłaty kilka k miesięcznie i istnieje możliwość, że któryś algorytm zostanie uaktywniony.

Orator
Posty: 914
Rejestracja: 3 marca 2012
Reputacja: 190
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: Bult » piątek, 26 lutego 2021, 10:33

@ekonokomik Tak masz racje niestety zmierza to w kierunku ubezwłasnowolnienia nas. Jeśli tak się stanie to kryptowaluty tylko zyskają i nie będzie to tylko waluta do dmuchania baniek a ludzie zaczną jej używać jako waluty bo będzie poza systemem bankowy i państwowym - BTC wróci do korzeni :)

Najgorsze iż to my daliśmy narzędzia do tego aby mogli nas tak traktować. Kiedyś bank się prosił aby deponować u nich kasę, przekonywali kusili ... a teraz "Zbyt Wielcy by Upaść" .
Razem z rządami legalnie okradają nas z ciężko zarobionych pieniędzy, blokują klikająć jednym przyciskiem środki. Traktują nas jak złodzieji choć to my utrzymujemy ich gęby ... Paradoks jest taki iż to my powinniśmy rozliczać ich a jest odwortnie oni rozliczają nas !

@adiqq Co do ING miałem jeszcze kilka zastrzeżeń do nich jak np. wcześniejszy wykup samochodu z leasingu - tylko w tym banku nie umożyli odsetek po wcześniejszej spłacie. Kredyt - po 25 latach prowadzenia konta u nich oprocentowanie tragedia - lepsze warunki uzyskałem w innym banku od ręki niż zostały zaproponowane przez pomarańczowych. Dla mnie ten bank stał się bardzo zależny od władzy.
30 finał WOŚP eSkarbonka - https://eskarbonka.wosp.org.pl/eabwxh

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: adiqq » piątek, 26 lutego 2021, 10:49

czyli pozostaje mieć więcej kont w różnych bankach?
I wpłacać małe kwoty, żeby nie wpaść pod radar?
konta mam, kilka lat temu polikwidowałem karty do rachunkow mało używanych, widzę, że trzeba będzie z powortem zamówić ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 26 lutego 2021, 12:10

Jest zle :-(

Dodano po 1 minucie 10 sekundach:
Ale bazy są takie, że wg nazwiska też wszystko grupują.

Trzeba odchodzić na ile sie da od bankow. Poki jest gotowka trzymac ją poza bankami, rozliczać na ile można gotowką i krypto.
wplacac tylko na bieżąco i realizować płatności przelewami. Robicz pprzekazy pocztowe, na koniec zamknąć konta i żyć poza systemem.

Weteran
Posty: 13329
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10325
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: ekonokomik » piątek, 26 lutego 2021, 12:55

benq pisze: piątek, 26 lutego 2021, 09:54Zgodnie z prawem, każdy bank ma obowiązek poinformować US o transferze środków powyżej 15,000 EUR.


Nie US. Z tego co wiem, banki same z siebie nie powiadamiają US. "Ustawa o praniu brudnych pieniędzy i zapobieganiu terroryzmu" zobowiązuje je do informowania prokuratury lub GIIF (www.giif.mofnet.gov.pl) przy jednorazowym przelewie lub sumie przelewów przekraczających limit (bodaj 15 tys EUR właśnie, ale mogli już zmienić, nie sprawdzałem). Ale bank powinien również powiadamiać GIIF o przelewach na mniejsze kwoty, jeśli wydadzą mu się podejrzane.

https://rf.gov.pl/pdf/RF_Analiza_blokad ... ty2019.pdf

A przelewy na giełdy i z giełd krypto są podejrzane niejako z definicji.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: benq » piątek, 26 lutego 2021, 13:13

@ekonokomik
To prawda, ale to zupełnie nieistotne z punktu widzenia klienta.
Jak GIIF uzna, że coś jest nie tak, to zleci kontrolę odpowiedniemu US. Na jedno wychodzi.

Weteran
Posty: 13329
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10325
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: ekonokomik » piątek, 26 lutego 2021, 18:42

@benq nie jestem prawnikiem ani specem od podatków, ani nie mialem do czynienia praktycznie z tymi tematami, więc się wypowiem ;)

To zdecydowanie nie jest to samo dla "klienta". US może Ci przywalić nakaz zapłacenia zaległego podatku z odsetkami, i to nie jest sprawa karna dopóki nie zostaniesz uznany przestępcą skarbowym (wg Kodeksu Karnego Skarbowego). Ale generalnie to są sprawy małego kalibru.

Tymczasem pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu (a tym się gównie zajmuje GIIF) to już jest spory kaliber zagrożony poważnymi karami. Więc jeśli GIIF naprawdę uzna, że coś jest "nie tak" to zawiadomi prokuraturę i ruszy zupełnie inna machina.

Ktoś tu opisywał kilka lat temu, że z powodu licznych przelewów z giełd i na giełdy położonych w egzotycznych krajach (przeprowadzanych podobno w ramach arbitrażu) miał wjazd na chatę mundurowych, przeszukanie mieszkania, zajęcie sprzętów i straszenie przez prokuratora aresztem. Nie uwiarygodnił swojej opowieści i nie napisał chyba jak to się skończyło ale brzmiało wiarygodnie.

Rozmowny
Posty: 81
Rejestracja: 12 lutego 2012
Reputacja: 73
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Banki przyjazne / nieprzyjazne Bitcoin

Postautor: Maciey » piątek, 26 lutego 2021, 19:04

Chciałbym trochę odświeżyć temat, ponieważ niektóre dane mogą być nieaktualne.
Proszę o pomoc i doświadczenia osób, które dokonywały przelewy w 2021 roku:
1. Przelewy na giełdy (jeżeli tak to jakie)
2. Przelewy z giełd (jeżeli tak to jakie).

Chciałbym zrobić tutaj swojego rodzaju listę baków, które blokują wszystko co jest związane z krypto i odradzamy je oraz listę tych banków, które do tej pory lub od jakiegoś czasu są neutralne i puszczają transakcję.
Dzięki

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości