PIT 38 ktoś doradzi ?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: japu » czwartek, 28 kwietnia 2022, 13:57

adamu79 pisze: czwartek, 28 kwietnia 2022, 12:10US uzna potwierdzenie przelewu z banku na giełdę jako koszt uzyskania przychodu?
Nikt nigdy nie twierdził, że potwierdzenie przelewu na giełdę to jest jakiekolwiek udokumentowanie kosztów. To jakaś chora teoria i szkoda czasu, żeby próbować ją udowodnić. Kosztem jest nabycie/prowizje, a nie przelew.
adamu79 pisze: czwartek, 28 kwietnia 2022, 12:10A jak przyjmujesz argument, że mogą być sytuacje, że nie jesteś w stanie udokumentować poniesionych kosztów?
W ustawie jest napisane UDOKUMENTOWANYCH kosztów - nikt nie będzie przecież zgłaszał kosztów, których poniesienia nie jest w stanie w żaden sposób obronić w sądzie. Różne WSA wypowiedziały się już w sprawie dopuszczalnego w postępowaniu materiału dowodowego (patrz. I SA/Kr 740/18).

Pomimo tego, że nie podoba mi się nadmierna w tym wypadku ingerencja państwa w prywatność (państwo chce wiedzieć kto ma krypto i za ile je kupił), to zapis ustawowy jest dla mnie jasny, koszty nabycia zgłaszam i możliwie rzetelnie je dokumentuje. Jeśli US mojej dokumentacji nie uzna to w sprawie będzie musiał wypowiedzieć się sąd o ile gra będzie warta świeczki.

Dodano po 42 sekundach:
@adiqq
adiqq pisze: czwartek, 28 kwietnia 2022, 13:35kolejna sprawa - to czy jak przedstawisz jakieś dokumenty dotyczące transakcji na giełdzie krypto, czy urząd w ogóle jest uzna. Musiał by się tutaj wypowiedzieć ktoś, kto taką sytuację przerabiał na własnej skórze.
I SA/Kr 740/18

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: Pyreczka30 » czwartek, 28 kwietnia 2022, 22:30

japu pisze: czwartek, 28 kwietnia 2022, 10:06 @Pyreczka30 No jak nie skoro pare postów wyżej jeden z userów upiera się, że nie trzeba zgłaszać kosztów :)
A co do Twojej sytuacji dot. poprzednich lat to temat zapewne bliski jest wielu kryptowaluciarzom ;) Oczywiście "nie miałem świadomości" nie jest żadnym usprawiedliwieniem ale z pewnościa brak tych kosztów nie powoduje pomniejszenia należnej państwu daniny zatem nie bardzo da się to podciągnąć pod jakieś wykroczenie karno-skarbowe. Zakładamy oczywiście, że potrafisz udokumentować fakt nabycia w razie czego oraz, że środki za które krypto nabywałeś zostały pozyskane legalnie :)
Wszystko zostało zakupione legalnie za ciężko zarobione pieniądze lub pochodziło z airdropow które leżały zachomikowane. Oczywiście dowody mam przygotowane w razie kontroli 😂 wiec mogę spać spokojnie

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: MrMazzzi » piątek, 29 kwietnia 2022, 18:19

Hejka,
Sory, że w tym samym threadzie ale mam szybkie pytanko -
Czy do kosztów uzyskania przychodu za krypto mogę zaliczyć koszty poniesione za utrzymanie konta?
Szczegółowo w moim przypadku to Revolut premium, który zwiększa mi limity transackji na dany rok (300zł/rok)?

Pozdr~

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 609
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: revo » piątek, 9 września 2022, 17:31

Zdarzenie przyszłe w obecnym roku: Adam kupuje krypto za 1000 pln po tygodniu krypto spada w stosunku do pln zrozpaczony Adam sprzedaje krypto zgodnie z ze starą Polską zasadą "kupuj drogo tanio sprzedawaj" finalnie mając 500 pln z zainwestowanego tysiaka.
1. Czy Adam ma obowiązek zgłosić/wykazywać sprzedaż krypto w takim wypadku?
2. Rozumiem że zakupu nie ma obowiązku zgłaszać, tak?
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: multan » piątek, 9 września 2022, 20:53

@revo
2. Zakupu Adam nigdy nie ma obowiązku zgłaszać, pytanie czy chciałby kiedyś o ten zakup pomniejszyć przychód, gdyby on nastąpił. Jeżeli ktoś sobie życzy rozliczać się tylko z przychodów a nie dochodów (przychód minus koszty) i płacić wyższe podatki, to ma prawo nie zgłaszać kosztów.
1. Adam ma obowiązek wykazać dochód, a jeżeli go nie było to nie ma takiego obowiązku.

Podsumowując powyższy scenariusz, Adam nie musi nic zgłaszać, ale jeżeli chciałby kiedyś jeszcze handlować i wrzucić w koszty ewentualnych przychodów poniesioną stratę tj 500zł, to powinien to zgłosić, w innym razie zapomina o tej sytuacji i stracie 500 zł w przyszłych transakcjach.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: japu » wtorek, 13 września 2022, 15:09

@revo
Jestem innego zdania niz kolega powyżej chociaż kto wie czy zmieni się ustawa czy nie. Niemniej bazując na obecnej ustawie PDOF:

[...] Manual do PITa:
E DOCHÓD/KOSZTY – ART. 30B UST. 1A USTAWY Część E wypełniają podatnicy, którzy:

1) w 2021 r. uzyskali przychód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej,
2) w 2021 r. ponieśli koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie waluty wirtualnej, NAWET w przypadku, gdy w tym roku podatkowym NIE UZYSKALI przychodu ze zbycia waluty wirtualnej.
[...]


I najważniejsze, artykuł 30b ustawy PDOF, pkt 6a:
[...]
6a. W zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14–16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
[...]

Zatem, moim zdaniem, rzeczony Adam:
1. Ma obowiązek zgłosić przychód ponieważ przychód powstał (sprzedał walutę wirtualną)
2. Miał obowiązek zgłosić koszty ponieważ dokonał zakupu waluty wirtualnej.

I była tu już burza nt. tej konieczności zgłaszania kosztów, osobiście uważam, że należy niemniej - jak już pisałem - brak zgłoszenia skutkować pewnie będzie jedynie grzywną/mandatem/karą za niepoprawnie złożonego PITa (albo za jego niezłożenie) ponieważ brak kosztów nie naraża należnego podatku na uszczuplenie.
I nie, nie popieram konieczności zgłaszania kosztów zakupu krypto, nie podoba mi się ten pomysł itd ale moim zdaniem obowiązek jest.

Dodano po 1 minucie 18 sekundach:
multan pisze: piątek, 9 września 2022, 20:53to ma prawo nie zgłaszać kosztów.
Możesz rozwinąć, w którym miejscu, bazując na ustawie PDOF w obecnej formie, w zakresie kupna/sprzedaży krytpowalut, można znależć jakiś zapis, który na to pozwala?

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: multan » wtorek, 13 września 2022, 17:15

@japu och, nie jestem teoretykiem prawnym, raczej praktykiem i od zawsze w księgowości przyjmuje się, że księgowanie kosztów i pomniejszanie o nie przychodu, jest prawem podatnika a nie obowiązkiem.

Wynika to z tego, że nie wykazując kosztów podatnik działa na swoją szkodę, a nie na szkodę skarbu państwa.
Gdyby był obowiązek wykazywania kosztów, to podatnicy mieliby przecież problemy prawne gdyby nie byli w stanie udowodnić poniesienia każdego kosztu (a w branży krypto to powszechny temat). Również kontrole skarbowe sprawdzają ewentualnie temat zawyżania kosztów, nie spotkałem się aby US się doczepił do zbyt niskich kosztów lub ich braku. Ich to nie interesuje bo niższe koszty to większy podatek. Taka jest praktyka.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: japu » czwartek, 15 września 2022, 09:33

@multan Zgadzam się z Tobą, że koszty są prawem, a nie obowiązkiem niemniej moim zdaniem, akurat w tym przypadku, który rozpatrujemy formalnie należy zgłaszać poniesione koszty. Strzelam w ciemno, że jest to państwowy sposób na to, żeby dowiedzieć się kto kupuje kryptowaluty :)

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 września 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: Karo1 » poniedziałek, 26 września 2022, 18:05

Witam, mam pytanie odnosnie podatku. Bo nie wiem czy dobrze to rozumiem. Zalozmy ze w tamtym roku koszt uzyskania przychodu mialem 3000 przychod 500 czyli jestem -2500. Jesli w tym roku przychodu mam 2500 a kosztow 0 to bede musial placic podatek skoro w roku poprzednim wyszlo -2500?

Weteran
Posty: 2896
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: adamu79 » wtorek, 27 września 2022, 16:00

Karo1 pisze: poniedziałek, 26 września 2022, 18:05Jesli w tym roku przychodu mam 2500 a kosztow 0 to bede musial placic podatek skoro w roku poprzednim wyszlo -2500?
Nie płacisz podatku, jesteś na 0.
Warunkiem jest wpisanie w PIT-38 z 2021 r. kwoty poniesionych kosztów.
W PIT-38 za 2022 r. jest rubryka nr 36 Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym. Tam właśnie wpisuje się tą "stratę" z 2021.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości