Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1726
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 438
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: fetek » czwartek, 6 stycznia 2022, 20:33

miso20 pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 19:58@fetek No właśnie o to chodzi, że to sąd czy urząd musi dać wiarę dowodow, a nie ty. Dla ciebie czy dla mnie może to być oczywiste. Więc my jako podatnicy musimy wgryźć się w to jaki dowód zadowoli US.
niczego nie muszą, mam wyrok karny bo "im się wydaje" (nie udowodniono czynu, miejsca ani czasu), sąd apelacyjny stwierdził że nie miał czasu zbadać sprawy bo pandemia więc podtrzymał wyrok. Żeby było śmieszniej obie instancje wydały to na piśmie.

Przy okazji podważono prawo do dysponowania własnym majątkiem. Dwóch prokuratorów odrzuciło sprawę bo nie widziało podstaw ale ludzie pisali skargi. Trzeci puścił sprawę dalej a jak przyszedł na rozprawę to nie wiedział o co chodzi. W trakcie procesu nie wykonał żadnego polecania sądu, żadnych czynności sprawdzających, wszystko przeterminowane.

i co z tym zrobisz ? jedno wielkie nic.

Więc tylko Ty musisz stać na rzęsach by coś udowodnić bo oni niczego nie muszą. To ty masz się uzbroić po zęby i jak ognia unikać problemów a nie liczyć na szczęście. To Ty się tłumaczysz nie ten co podp....

Po za tym znam nie jedną sytuacje gdzie instancja wyższa podważyła WSTECZNIE decyzje US albo US karał na podstawie "zdjęcia". Fakt były to inne czasy, inne rządy ale ludzie pozostali tam gdzie są.

Teraz widać jak wszystkie niejasności są rozpatrywane na korzyść obywatela. Były miliony, zostały talony.. na papier i chleb.

Weteran
Posty: 2794
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2129
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » czwartek, 6 stycznia 2022, 21:24

fetek pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 20:33niczego nie muszą, mam wyrok karny bo "im się wydaje"
Ale ty dalej nie rozumiesz co ja napisałem. Ja nie napisałem w znaczeniu: US musi uznać ci fakturę. Ja napisałem w znaczeniu: To US musi uznać ci fakturę, byś mógł się nią podeprzeć. Jeżeli ci nie uznają faktury czy innego dowodu, to się nim nie podeprzesz.

To od US czy też sądu wszystko zależy i to on musi ci coś przyklepać, byś miał bezpieczny tyłek. Mogą oczywiście nie przyklepać. "Musi" w znaczeniu, że musisz mieć "zgodę" US albo sądu do podparcia się dowodem, a nie że US czy sąd ma obowiązek uznać coś. Mają swobodną ocenę dowodów ponoć.

Jest tak jak opisałeś.

Początkujący
Posty: 1726
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 438
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: fetek » czwartek, 6 stycznia 2022, 21:40

to przepraszam, faktycznie źle zrozumiałem.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: maky » piątek, 7 stycznia 2022, 13:53

revo pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 13:43wtedy się mówi że nie można udzielać takich informacji z uwagi na RODO

Tak to ja mogę mówić żonie jak chce zapytać o stan zdrowia męża. Jak nie ma glejtu podpisanego to nie ma szans. W przypadku Urzędu Skarbowego to ty będziesz musiał dowieść, że nie jesteś wielbłądem. ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: japu » piątek, 7 stycznia 2022, 22:50

Największym absurdem całej tej akcji zgłaszania/niezglaszania kosztów jest absurd językowy :) Jeśli w danym roku podatkowym dokonywaliśmy jedynie zakupu kryptowalut to troche dziwna jest konieczność wpisania wartości tych zakupów w rubryke "koszty uzyskania przychodu" ponieważ nie uzyslaliśmy żadnego przychodu... Zatem przy przychodzie "0" jaki był koszt jego uzyskania? :)
Jak to brzmi każdy widzi, Art. 30b ust. 6a: "podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów [...] także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów" - czy u nas to się nie da napisać byle ustawy w sposób spójny i logiczny?

Co ciekawsze, konsekwencje karno-skarbowe występują w przypadku narażenia skarbu państwa na straty poprzez zaniżenie podstawy opodatkowania, unikniecie opodatkowania etc. Niezgłoszenie kosztów zakupu kryptowalut w żaden sposób nie uszczupla daniny podatkowej toteż hmm... chyba tylko mandacik (o ile w ogóle) za błędnie wypełniony PIT i konieczność złożenia korekty grozi podatnikowi. Chyba, ze ktoś wykaże, że niezgłoszenie kosztów (koszty są PRZYWILEJEM podatnika w przeciwieństwie do OPODATKOWANIA DOCHODU, które jest obowiązkiem powszechnym) naraża skarb państwa na straty...

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: xbladexx » sobota, 8 stycznia 2022, 10:01

japu pisze: piątek, 7 stycznia 2022, 22:50Największym absurdem całej tej akcji zgłaszania/niezglaszania kosztów jest absurd językowy
Niezgadzam się z Tobą. Podatek w obecnej formie jest naprawdę prosty i ryczałtowy.

Jak zaczniesz rozróżniać co kupiłeś w roku X i sprzedałeś potem w roku X+3 to wrócisz do sytuacji z przed 2018. Dla każdego krypto i grosika będziesz musiał sobie FIFO LIFO itp robić. Jak coś Ci się zgubi / protokół padnie / zrobi forka / wykopiesz / dostaniesz "stake" będziesz to musiał w pełni księgować. To już nie będzie podatek RYCZAŁTOWY - w przypadku krypto gdzie wrzucisz coś na DEFI to możesz dostać zawału. Tam dajesz np. do liqidity pool np. 1 ETH o wartości (20tys) + 3000 USDC. W zamian dostajesz token "cośTamLPETHUSDC" po miesiącu wyciągasz jak masz 2 ETH + 1500 USDC - weź to próboj liczyć co się tam podziało , bądz w kliku LP raz zyskasz ETH raz stracisz. I tu KAZDE ETH byś musiał śledzić aby uwzględniać jego koszt. Masz potem NFT / krypto z rebase XD wkładasz 10AMPL wyciągasz 5AMPL... Nie wiem czy w kompleksowości DEFI dałbyś radę nadążyć za wyszstkim dlatego to co obecnie jest zajebiste i proste dzięki temu.
Oczywiście jak ktos jest "Jasiem" i kupi raz takie krypto na rok bo w TV o nim mówili to ma prościej ale cały system firmy które obsługują go już nie. Ludzie co bawią się w DEFI/Cefi/NFT też maja znacznie lżej.

PS: Dziś naprawdę jest fajnie chłopaki od giełdy by po nogach za coś takiego całowali, bo oni bez tych swoich formularzy od Brokera to by utonęli.

Dodano po 8 minutach 19 sekundach:
PPS: Jeszcze Ci dodam dlatego, że jest taki prosty to go ludzie zapłacą - państwo wygrywa. Co najwyżej stracą koszty - państwo wygrywa. Brak wpisania kosztów to mandat za złą deklarację PIT lub jej brak.(Dla podatnika właściwie żadne konsekwencje)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: japu » sobota, 8 stycznia 2022, 13:45

@xbladexx
xbladexx pisze: sobota, 8 stycznia 2022, 10:09Niezgadzam się z Tobą. Podatek w obecnej formie jest naprawdę prosty i ryczałtowy.
Ja nigdzie nie napisałem, że podatek nie jest prosty. Zakwestionowałem tylko spójność językową i brak logiki. Ustawowy wymóg wpisywania kosztów uzyskania przychodu przy braku przychodu jest dla mnie absurdalny i ma na celu tylko i wyłącznie cel informacyjny - kto krypto posiada, a kto nie posiada.
Brak sankcji za nieujawnienie w PIT zakupu jest jakąś furtką dla tych, którzy nie chcą się przyznać, że mają :) zwłaszcza, ze starzy wyjadacze krypto kupowali coiny po takiej cenie, że przy obecnej wartości tokenów jest to koszt znikomy, wręcz pomijalny...

Co więcej, wydaje mi się, że był (ale może już nie ma) katalog dokumentów, które mogą być udokumentowaniem kosztów uzyskania przychodu (paragony, faktury, rachunki, akty notarialne itd), a na pewno historia z giełdy w postaci .xls takim dokumentem nie jest. Być może faktura z krypto-kantoru albo paragon jeszcze ujdzie w tłumie ale cała reszta pdf'ów, xls'ów czy innych dupereli może być łatwo zakwestionowana jako udokumentowany koszt - nie mówię, że będzie ale może być. Zatem trzymanie dokumentacji z giełdy/kantorów itd ratuje nam d*** tylko i wyłącznie w przypadku podejrzenia o pranie kasy albo o przychody z nieujawnionego źródła.

Co do zasady uważam, że podatki płacić należy i obecny system jest wystarczająco prosty aby to zrobić i wprowadzenie tego systemu było właściwym posunięciem ponieważ rozwiązało mnóstwo problemów interpretacyjnych i wątpliwości zarówno podatników jak i urzędników. Powinno to być wprowadzone już dawno temu no ale system prawny nie dogonił technologii - albo raczej nie spodziewał się (system), że taka kasa w tym jest i że jest spora kwota do zgarnięcia z PIT, a podatnik odetchnie bo wreszcie mniej więcej wie jak się rozliczyć i spać spokojnie...

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: xbladexx » sobota, 8 stycznia 2022, 16:34

japu pisze: sobota, 8 stycznia 2022, 13:45Co więcej, wydaje mi się, że był (ale może już nie ma) katalog dokumentów, które mogą być udokumentowaniem kosztów uzyskania przychodu (paragony, faktury, rachunki, akty notarialne itd), a na pewno historia z giełdy w postaci .xls takim dokumentem nie jest.
To miało znaczenie jak prowadzisz działalność gospodarczą wtedy jest zamkniety katalog dla jdg, w przypadku osób fizycznych nie ma takiego katalogu. Osoby fizyczne mają po to PIT36 gdzie wpisujesz dochody bez podpierania się jakimiś papierami od firm. (tak mi to prawnik wytłumaczył). W przypadku krypto i osób fizycznych nie ma takich wymaganiań nawet obecnie przy pit38.
japu pisze: sobota, 8 stycznia 2022, 13:45Zakwestionowałem tylko spójność językową i brak logiki.
właśnie logika tu jest. Wrzucasz wszystko do jednego wora w ciągu roku każdą zamianę fiat-ową i po temacie. Jakbyś nie rozliczał na bieżąco to wracasz do starego systemu pełnej księgowości.
Ja w gorsze nie chciałbym wracać ten punk 6a. jest warty świętego spokoju.

Znając życie nie bawiłeś się w DEFI / LPs / NFT / Stakingi tak aby to próbować wyliczać w pełnej księgowości śledząc każdy satoszi, czy wydatek.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: japu » sobota, 8 stycznia 2022, 18:50

xbladexx pisze: sobota, 8 stycznia 2022, 16:34właśnie logika tu jest.
Powtórzę raz jeszcze :) Brakuje mi logiki w brzmieniu przepisu: "koszty uzyskania przychodu nawet wtedy gdy nie było przychodu". Skoro przychód wynosi ZERO to znaczy, że go nie ma więc w celu jego uzyskania nie zostały poniesione ŻADNE koszty. W dalszym ciągu twierdzę, że to jest sposób na uzyskanie informacji o tym czy podatnik posiada kryptowaluty.
Sam sposób rozliczania jest ok tzn. przychody - koszty = dochód do opodatkowania. To jest czytelne, proste i od zawsze tak powinno wyglądać.

xbladexx pisze: sobota, 8 stycznia 2022, 16:34To miało znaczenie jak prowadzisz działalność gospodarczą wtedy jest zamkniety katalog dla jdg, w przypadku osób fizycznych nie ma takiego katalogu. Osoby fizyczne mają po to PIT36 gdzie wpisujesz dochody bez podpierania się jakimiś papierami
PITa wypełniasz bez podpierania się papierami ale jeśli zostaniesz poproszony o udokumentowanie wydatków np. na remont, pomoce naukowe albo nie wiem co tam jeszcze można odliczyć to musisz pokazać fakturę za zakup farby/gipsu/podręczników czy pokazać tabelkę w excelu, że kupiłeś? Dlatego uważam, że pomijając nieliczne przypadki zakupów rejestrowanych tj. np kantory czy od biedy bitomaty, nie da się udokumentować transakcji giełdowych (dopóki giełdy nie będą tak samo regulowane jak np. GPW ale wtedy giełda z automatu mogłaby wysyłać na koniec roku PIT'a do skarbówki).

Weteran
Posty: 2794
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2129
Reputacja postu: 
7
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » sobota, 8 stycznia 2022, 20:48

japu pisze: sobota, 8 stycznia 2022, 18:50koszty uzyskania przychodu nawet wtedy gdy nie było przychodu
Koszty uzyskania przychodu przyszłego

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
japu pisze: sobota, 8 stycznia 2022, 18:50W dalszym ciągu twierdzę, że to jest sposób na uzyskanie informacji o tym czy podatnik posiada kryptowaluty.
Ja tu raczej widzę próbę zarobienia na większych podatkach zapominalskich, którzy nie zgłoszą kiedy państwo nakazało.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1046
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: kemot80 » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 22:16

Dobra Panowie,

Przeczytałem ten wątek, rasumując:
Jeśli kupiłem crypto w 2021 roku, to wpisuję zakup w rozliczenie roczne PIT jako koszt, celem zaliczenia w przyszłości jako koszt uzyskania przychodu przy sprzedaży...jeśli prowadzę firmę (nie związanąz crypto), w którą to rybrykę wpisać? przecież nie mogę tego kosztu uwzględnić w PIT związanym z prowadzoną DG...

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 9 kwietnia 2021
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: marcin225 » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 23:31

kemot80 pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 22:16Dobra Panowie,

Przeczytałem ten wątek, rasumując:
Jeśli kupiłem crypto w 2021 roku, to wpisuję zakup w rozliczenie roczne PIT jako koszt, celem zaliczenia w przyszłości jako koszt uzyskania przychodu przy sprzedaży...jeśli prowadzę firmę (nie związanąz crypto), w którą to rybrykę wpisać? przecież nie mogę tego kosztu uwzględnić w PIT związanym z prowadzoną DG...


Wypełniasz osobny PIT-38 tylko związany z krypto w tym przypadku.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 26 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitCompany » wtorek, 11 stycznia 2022, 01:39

Kiedyś kupiłem kilka lat temu kilka crypto na zatoce i nadal je trzymam, muszę to zgłaszać?
Jak teraz kupie sobie monetki na nowej zatoce będąc za granicą, miejsce pobytu jak i transakcji, tym samym IP, to muszę to zgłaszać, czy mogę mieć to w D?

Weteran
Posty: 2794
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2129
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » wtorek, 11 stycznia 2022, 10:04

kemot80 pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 22:16 w którą to rybrykę wpisać?
O ile się nie mylę, to krypto podlega pod przychody z zysków kapitałowych a do tych jest osobny pit, tak jak do najmu czy sprzedaży nieruchów.
BitCompany pisze: wtorek, 11 stycznia 2022, 01:39 kupiłem kilka lat temu kilka crypto na zatoce
Masz na myśli Bitbay? Dobra rada: spróbuj to najpierw wypłacić do siebie, to być może sam udzielisz sobie odpowiedzi na pytanie :mrgreen:

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 26 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitCompany » wtorek, 11 stycznia 2022, 22:41

miso20 pisze: wtorek, 11 stycznia 2022, 10:05spróbuj to najpierw wypłacić do siebie
A czemu ma się nie udać?

Weteran
Posty: 2794
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2129
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » wtorek, 11 stycznia 2022, 23:23

viewtopic.php?f=55&t=14349&start=9400
viewtopic.php?f=21&t=36495

Poczytaj jakie ludzie mają problemy by wypłacić kasę z BB. To pierwsze tematy z brzegu, na forum jest więcej. Możliwe, że po prostu do wypłaty z BB będziesz potrzebował tyle papierów, żę hurtem wszystko przy okazji do US puścisz :mrgreen:

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: Imrahil » czwartek, 20 stycznia 2022, 10:42

Hej. Podłączę się do tematu :) W 2021 zakupiłem pewną ilość krypto na dwóch giełdach. Do tej pory nic więcej z tym nie robiłem, portfel sobie leży i odpoczywa.

Czy dobrze rozumiem, że w związku z tym mam obowiązek zgłoszenia moich zakupów z 2021 w zeznaniu rocznym?

Jeśli wypłacę środki w 2022, to czy w picie za obecny rok będą mógł ująć koszty z roku 2021 obniżając podatek?

Weteran
Posty: 2794
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2129
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » czwartek, 20 stycznia 2022, 10:59

@Imrahil Jak prześledzisz ten wątek to okaże się, że powstała rozbieżność na forum czy to jest obowiązek wszechobowiązkowy czy też obowiązek tylko jeżeli chcesz potem w kolejnych latach zaliczyć sobie koszty z poprzednich lat. Pewność będziesz miał jedynie u doradcy.

Spór może trochę doktrynalny, bo raczej każdy chce płacić mniejszy podatek, więc powinien zgłaszać tak czy siak.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: Imrahil » czwartek, 20 stycznia 2022, 11:03

A widzisz, czyli jeśli nie zgłoszę tego zakupu w picie za 2021, to w 2023 nie będę mógł tego ująć w koszty, zgadza się? Nie działa to w ten sposób, że ujawniam koszt dopiero wtedy, kiedy chcę wyjść do fiata i uzyskać przychód, tak?

Weteran
Posty: 2794
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2129
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » czwartek, 20 stycznia 2022, 11:23

@Imrahil Tak jak piszesz. Żeby użyć kosztów później, to musisz je zgłosić w roku, w którym powstały.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości