Nowe prawo od 1 listopada 2021

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: xbladexx » środa, 27 października 2021, 21:15

miso20 pisze: środa, 27 października 2021, 20:21ale trochę paranoją też trącisz
Chciałem sobie otworzyć firmę, prawnik mi polecał na BWI/Wyspach Marszala. (że mnie wcześniej lekko w błąd wprowadził to postanowiłem sam sprawdzić co i jak)
Wbiłem na odpowiednie fora zacząłem czytać teksty źródłowe itp. i okazało się, że lekko marketingowe slogany mijają się z prawdą.

Jest to paranoiczne przyznam ale dobrze mieć świadomość, że coś się zmienia.
Osobiście mnie to kompletnie nie cieszy co sobie odkryłem w ostatnim czasie właściwie krypto to oaza wolności jest teraz i nią zostanie na tle reszty.
Sam bym nie chciał czytać tego co tu piszę, pewnie na forum wyrzucam sobie ból, że wszystko to idzie w stronę permanentnej inwigilacji - świata Orwella.
Jeśli kogoś to uraziło to z całego serca przepraszam.
miso20 pisze: środa, 27 października 2021, 20:21Skarbówka ma też sporo roboty z innymi dziedzinami życia niż krypto
Ja myślę że krypto do czasu krypto CRS będzie czarną magią dla nich, bedą mieć na to wywalone.
Ale po tym crypto CRS będą szukać wstecz( coś któryś z oficjeli mówił, że na 2024 pierwsza wymiana jest planowana).
USA ma wydać 28mld na soft do kontrolowania krypto, pewnie go odsprzeda kolegom.
(tak jest z CRS do wymiany info o kontach bankowych, ktoś tworzy soft potem każda skarbówka z niego korzysta)
Do obsługi tego nie trzeba wiele to program komputerowy trzeba to zestawić z Exelem z PIT38 :) i masz wytypowane.
miso20 pisze: środa, 27 października 2021, 20:21Zwłaszcza, że wchodzi nowy ład, w którym będzie masa dziur i będą musieli najpierw je załatać
Ten nowy ład to im chyba urzędy skarbowe wysadzi w powietrze :). Panie to będzie mnóstwo deklaracji korekt itp. oni w tym utoną na długo.
Tak swoją drogą oni tym, że maja nieorganiczny czas to się pogrążą, bo nie będą mieć ciśnień aby biec do następnego "zlecenia" XD.
(płaca marna to po co się spinać )

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 października 2021
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: czarekk » sobota, 30 października 2021, 13:50

Bitboy w pełni cię popieram twoje podejście. Krypto to pieniądze wolnych ludzi i za każdym razem jak rządy pchają swoje lepkie łapy po nie pod płaszczykiem AML to mnie krew zalewa. Durne nowe przepisy i tak ludzie obejdą . Po prostu podzielą sobie wypłacaną kwotę po 1000€ na nowe adresy i odwiedzą bitamat/bitomaty kilka razy w ciągu dnia

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: miso20 » niedziela, 31 października 2021, 21:50

@czarekk po to są montowane kamery w bitomatach. A zasłanianie twarzy bywało powodem zatrzymania transakcji i weryfikacji u shitcoinów, także na niewiele sie to zda.
czarekk pisze: sobota, 30 października 2021, 13:50Krypto to pieniądze wolnych ludzi
Nie ma takich, nawet ci najpotężniejsi są niewolnikami swojego systemu.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 października 2021
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: czarekk » niedziela, 31 października 2021, 22:06

miso20 pisze: niedziela, 31 października 2021, 21:50po to są montowane kamery w bitomatach
We flying atom zarzekają się że nie ma kamer i nie spotkałem się z zatrzymaniem transakcji żeby pokazać twarz. Być może dlatego że zostawiasz więcej śladów po sobie (mail lub nr tel) niż w shitcoinsach.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: miso20 » poniedziałek, 1 listopada 2021, 10:14

@czarekk No to się zdziwisz za pare tyg. Z tego co się dowiedziałem ma być możliwość weryfikacji przy bitomacie za pomocą kamerki. Na razie trzeba iść do biura jak ktoś chce robić większe transakcje na bitomatach.

Natomiast @Kutalisk wklejal tutaj ciekawe info od shitcoinow, co do handlowania kilku transakcji po 1000 euro. Niby nie można, ale można, ale jak przegniesz to cię zablokują, czyli ciagle nagrywają i analizują.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: revo » poniedziałek, 1 listopada 2021, 10:51

miał się pojawić rejestr firm świadczących usługi krypto czy coś takiego ma ktoś link do tego rejestru?
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 października 2021
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: czarekk » poniedziałek, 1 listopada 2021, 16:04

miso20 pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 10:14Z tego co się dowiedziałem ma być możliwość weryfikacji przy bitomacie za pomocą kamerk
No to powodzenia im życze. Interes padnie szybko. Po co tracić 5% i się weryfikować w bitomacie, jak można na giełdzie się zweryfikować i sprzedać bez straty

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: miso20 » poniedziałek, 1 listopada 2021, 17:48

@czarekk prawo wymusiło taki ruch, a nie ze sami chcą, w końcu do tej pory nie było wymogu.

Z różnych powodów może ci się to opłacać. np. Masz za gotówkę, masz natychmiastowo, nie wysyłasz nigdzie skanu dowodu w Internecie, nikt nie przechowuje twoich środków, nie ma ryzyka hacku, nie wysyłasz tego przelewem, wiec skabówka tego nie widzi. Musieliby wystąpić dopiero o wydanie danych dot. Konkretnej osoby. itd.


Zasadniczo wszystko sprowadza się do różnicy między powierzeniem komuś środków do przechowania a jedynie szybką wymianą „z ręki do ręki”. Także handel gotówkowy wciąż ma sporo zalet w porównaniu do giełdy.

Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sierpnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: BoloYang69 » poniedziałek, 1 listopada 2021, 18:32

Witam,

Kantor Kanga u ktorych kupuje krypoto (stacjonarne) chcą spisać moje dane z dowodu kiedy kwota nie przekrasza 15 tys Euro a jest wieksza niz 1 tys Euro. Myslalem ze spis i wysylka do Gifu jest dopiero po 15 tys Euro. Czy sie myle a te kantory chcą wyłudzić moje dane aby je spisać ?

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: miso20 » poniedziałek, 1 listopada 2021, 19:55

BoloYang69 pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 18:32Myslalem ze spis i wysylka do Gifu jest dopiero po 15 tys Euro.
Weszły nowe przepisy od listopada, które są wynikiem wdrożenia dyrektywy Unii Europejskiej.
https://msztax.pl/nowe-przepisy-aml-a-d ... yptowalut/

Wysyłka do GIIFu jest powyżej 15 tys euro - tak jak było do tej pory. Poniżej tej kwoty, dane sobie leżą i czekają na ewentualny wniosek o wydanie ich.
Okazanie dowodu jest poniżej 15 tys. euro, ale powyżej 1000 euro. Okazanie dowodu = spisanie danych bez skanowania go.

Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sierpnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: BoloYang69 » poniedziałek, 1 listopada 2021, 20:02

Tak przeczytałem - nie ma nigdzie wzmianki o "spisywaniu" dowodów osobistych a jedynie o okazaniu dowodu osobistego. Przeczytałem takze ustawe - nie ma kolejny raz wzmianki o "spisywaniu" i przetrzymywaniu danych wrazliwych (RODO) a jedynie o "okazaniu" dowodu. Czy kantory planują "łamać" prawo i spisywac dane osobiste i wrazliwe objęte ochroną prawną? I ustawie nie ma nic o "spisywaniu" dowodów osobistych do 15 tys euro.
miso20 pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 19:55Poniżej tej kwoty, dane sobie leżą i czekają na ewentualny wniosek o wydanie ich.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: miso20 » poniedziałek, 1 listopada 2021, 20:04

BoloYang69 pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 20:02Czy kantory planują "łamać" prawo i spisywac dane osobiste i wrazliwe objęte ochroną prawną?
Kantory planują stosować prawo, dlatego będą spisywać dane. Przeczytaj ustawę jeszcze raz lub też udaj się do prawnika, który ci ja wytłumaczy.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: fetek » poniedziałek, 1 listopada 2021, 23:43

Jak już się tak rzucacie to pragnę zauważyć że okazanie dowodu nie służy do spisania danych a jedynie wersyfikacji, osoba to robiąca nie ma prawa dotknąć dokumentu a zapisać cokolwiek może jedynie za naszą zgodą.
miso20 pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 20:04Przeczytaj ustawę
sam przeczytaj i wskaż art gdzie każą to robić.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... 093/art-35

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: miso20 » wtorek, 2 listopada 2021, 09:09

fetek pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 23:54sam przeczytaj i wskaż art gdzie każą to robić.
Czytać nie potraficie? Już przytaczałem stosowny artykuł.

Art. 2. 1. Instytucjami obowiązanymi są:
12) podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług
w zakresie:
a) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,
b) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,

c) pośrednictwa w wymianie, o której mowa w lit. a lub b,
d) prowadzenia rachunków, o których mowa w ust. 2 pkt 17 lit. e;

Art. 33. 1. Instytucje obowiązane stosują wobec swoich klientów środki
bezpieczeństwa finansowego.

Art. 35. 1. Instytucje obowiązane stosują środki bezpieczeństwa finansowego
w przypadku:
1) nawiązywania stosunków gospodarczych;
2) przeprowadzania transakcji okazjonalnej:
c) z wykorzystaniem waluty wirtualnej o równowartości 1000 euro lub
większej – w przypadku instytucji obowiązanych, o których mowa
w art. 2 ust. 1 pkt 12;>

Art. 34. 1. Środki bezpieczeństwa finansowego obejmują:
1) identyfikację klienta oraz weryfikację jego tożsamości;
...
4) bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych klienta, w tym:
a) analizę transakcji przeprowadzanych w ramach stosunków gospodarczych
...
3. Instytucje obowiązane dokumentują zastosowane środki bezpieczeństwa

Art. 36. 1. Identyfikacja klienta polega na ustaleniu w przypadku:
1) osoby fizycznej:
a) imienia i nazwiska,
b) obywatelstwa,
c) numeru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności
(PESEL) lub daty urodzenia – w przypadku gdy nie nadano numeru PESEL,
oraz państwa urodzenia,
d) serii i numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby,

Art. 37. 1. Weryfikacja tożsamości klienta, [...] polega na
potwierdzeniu ustalonych danych identyfikacyjnych na podstawie dokumentu
stwierdzającego tożsamość osoby fizycznej,

Innymi słowy kantor musi ustalić dane osoby (imię, nazwisko, PESEL, nr dowodu). Możesz mu je powiedzieć ustnie, nie musisz mu oddawać dowodu. Natomiast później musisz mu pokazać dowód i trzymać go w łapie, dopóki kantor nie zweryfikuje danych, które mu podałeś. Pierwsze musi zrobić, bo wymaga tego art. 36, a drugie, bo 37.
fetek pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 23:54okazanie dowodu nie służy do spisania danych a jedynie wersyfikacji,
Także nie pleć bzdur, bo z tej ustawy wynika, że wszyscy mogliby sobie zeskanować twój dowód, a kantory (przynajmniej te, z którymi rozmawiałem) stosują absolutne minimum, które muszą.

Okazanie dowodu służy weryfikacji danych, które podajesz. Możesz je podać ustnie lub dać pracownikowi dowód, by spisał sobie dane same. Nie ma żadnej różnicy między tymi dwoma przypadkami, bo ustawa nakłada obowiązek ustalenia danych i ich potwierdzenia. Więc kantor musi je najpierw utrwalić, by móc potem sprawdzać przy transakcji. Możesz nawet wysłać dane telegramem, albo gołębiem pocztowym, a później okazać dowód by je potwierdzić. To tak samo jakbyś dał dowód do spisania.

Dodano po 2 minutach 27 sekundach:
fetek pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 23:54sam przeczytaj i wskaż art gdzie każą to robić.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... 093/art-35

Link, który podałeś to link do art. 35. Masz tam napisane, że instytucje obowiązane stosują środki bezpieczeństwa finansowego: z wykorzystaniem waluty wirtualnej o równowartości 1000 euro lub większej. W art. 34 masz napisane na czym polega stosowanie środków bezpieczeństwa, które są rozwinięte w art. 36 i 37.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: zdzicho2000 » wtorek, 2 listopada 2021, 19:38

a nikt nie wpadł, żeby zaskarżyć te nowe przepisy? za nierówne traktowanie. Wymiana $ czy innych walut na złote to wciąż do 15 tys euro bez weryfikacji. To dlaczego krypto tylko 1000 euro. zwłaszcza, ze nasze prawo chyba wciąż nie traktuje krypto jak waluty, tylko towar. czy wymiana snickersów za 15 tys euro na złote też wymaga weryfikacji?? Czy nie wolno mi zakupić przez jakiś czas snickersy o wartości 15 tys euro lub więcej, a potem je prywatnie sprzedać? Bez weryfikacji.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: miso20 » wtorek, 2 listopada 2021, 20:19

zdzicho2000 pisze: wtorek, 2 listopada 2021, 19:38a nikt nie wpadł, żeby zaskarżyć te nowe przepisy? za nierówne traktowanie.

gratuluje wyobraźni jak mam być szczery xd. Nie przejdzie, bo jest ratio legis takiego traktowania w postaci częstego prania piniędzy przez kryptowaluty. Poza tym kto jest nierówno traktowany? Handlarz krypto vs handlarz złotem? Jak były jakieś sprawy o nierówno traktowanie to na zasadzie, że część handlarzy krypto jest inaczej traktowana niż pozostała część handlarzy krypto. Jest inny zakres przedmiotowy przepisów - wszyscy krypto są traktowani równo i wszyscy handlujący złotem są traktowani równo, bo każda z tych grup ma swoje przepisy, które dotyczą ich bez wyjątków.
zdzicho2000 pisze: wtorek, 2 listopada 2021, 19:38czy wymiana snickersów za 15 tys euro na złote też wymaga weryfikacji??
Powiem ci więcej: gdybyś chciał kupić snickersów za 15 tys euro za gotówkę, to sprzedawca snickersów musiałby wziąć od ciebie dowód :D
zdzicho2000 pisze: wtorek, 2 listopada 2021, 19:38Czy nie wolno mi zakupić przez jakiś czas snickersy o wartości 15 tys euro lub więcej, a potem je prywatnie sprzedać? Bez weryfikacji.
Wolno ci. Jest w art. 2 ustawy AML napisane, kto musi żądać dowodu. Są to różne instytucje, przede wszystkim ci prowadzący profesjonalną działalność gospodarczą. Jeżeli byś wpadł w sidła definicji prowadzenia działalności, to się okaże że powinieneś żądać dowodu. A gdy tego nie zrobiłeś to masz problem. Co więcej, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to wolno ci dokonać transakcji gotówkowej tylko na kwotę 15 000 złotych - nie euro, lecz złotych. W przeciwnym wypadku nie masz prawa wrzucić sobie tego w koszty, co jest rzecz jasna całkowicie nieopłacalne. Wszystko w trosce o "przeciwdziałanie praniu pieniędzy".

Ustawa AML to jest wgl ewenent, bo w przypadku prania kasy wyłączona jest tajemnica adwokacka, czyli muszą na ciebie donieść :shock:

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: fetek » wtorek, 2 listopada 2021, 21:15

miso20 pisze: wtorek, 2 listopada 2021, 09:14 Czytać nie potraficie? Już przytaczałem stosowny artykuł.
Nigdzie nie napisałem że czytałem, poświęciłem temu łącznie ~5 minut
zdzicho2000 pisze: wtorek, 2 listopada 2021, 19:38a nikt nie wpadł, żeby zaskarżyć te nowe przepisy? za nierówne traktowanie
może jeszcze za utrudnianie życia oszustom ?pamiętam co było za poprzedniej bańki jak wielcy biznesmeni dowiedzieli się że jest coś takiego jak podatek. Nagle wielki ból tyłka bo jak to... wszyscy muszą płacić ale oni nie.

Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sierpnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: BoloYang69 » piątek, 5 listopada 2021, 05:28

Nie o to chodzi : Kanga czy Flying Atom zapewniały wszystkich ze ich biznes bazuje na "anonimowosci" klienta. Teraz to az strach kupowac kiedy obcy ludzie przechowują ci dane z imienia naziwska i PESELU u obcej osoby ktora wie za jaką kwote kupiłeś. Kiedy cos sie dzieje Policja pierwsza idzie do Banku i sprawdza ich pracowników - tutaj byle Zdzicho ma twoje dane i kwoty ktorymi obracasz. Wole juz Chinczykowi skana dowodu zrobic i wyslac i kupowac przelewem zagranicznym.

zdzicho2000 pisze: wtorek, 2 listopada 2021, 19:38 a nikt nie wpadł, żeby zaskarżyć te nowe przepisy? za nierówne traktowanie. Wymiana $ czy innych walut na złote to wciąż do 15 tys euro bez weryfikacji. To dlaczego krypto tylko 1000 euro. zwłaszcza, ze nasze prawo chyba wciąż nie traktuje krypto jak waluty, tylko towar. czy wymiana snickersów za 15 tys euro na złote też wymaga weryfikacji?? Czy nie wolno mi zakupić przez jakiś czas snickersy o wartości 15 tys euro lub więcej, a potem je prywatnie sprzedać? Bez weryfikacji.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4266
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: kozaki_wiesi » piątek, 5 listopada 2021, 10:13

fetek pisze: wtorek, 2 listopada 2021, 21:15pamiętam co było za poprzedniej bańki jak wielcy biznesmeni dowiedzieli się że jest coś takiego jak podatek. Nagle wielki ból tyłka bo jak to... wszyscy muszą płacić ale oni nie.
Może dlatego, że są miejsca na świecie przyjazne biznesowi, także temu związanemu z krypto

"Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija"
S.J. Lec

Początkujący
Posty: 157
Rejestracja: 15 września 2021
Reputacja: 24
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowe prawo od 1 listopada 2021

Postautor: btcbtc » piątek, 5 listopada 2021, 15:11

zdzicho2000 pisze: wtorek, 2 listopada 2021, 19:38Wymiana $ czy innych walut na złote to wciąż do 15 tys euro bez weryfikacji.


W "klasycznych" kantorach (fiat-fiat) o dowód proszą dopiero powyzej 15 tys. EUR?

Wchodzi kolejny unijny zamordyzm i niszczenie gotowki...

Kantory stacjonarne, jesli nie wymysla jakichs patentow (legalnych oczywiscie) to troche straca sens, bo wyzsza prowizja nie bedzie wiazac sie z zachowaniem anonimowosci.
Chyba, ze bedzie zabawa w kotka i myszke i ludzie beda sie cackac wymieniajac <1k EUR.

Poza tym "fajne" te limity ustalone kwotowo przy takiej inflacji. Dla nas pol biedy, bo PLN jeszcze slabszy niz EUR, ale jak ktos mieszka w ojrolandii to 1k EUR to bedzie niedlugo nic.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości