Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: GCrypto » niedziela, 25 kwietnia 2021, 00:22

Cześć,
Jak rozliczać zakup krypto za FIAT, jeśli w historii giełdy mam np. zakup krypto po cenie 425.99 EUR za kwotę 25.71461234 EUR. Przeliczyć tę kwotę na PLN po kursie EUR/PLN i potem zaokrąglić, czy najpierw zaokrąglić do 25.71 EUR, tę kwotę przeliczyć na PLN i potem jeszcze raz zaokrąglić? W zależności od kwot wyniki mogą być różne

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: blink » niedziela, 25 kwietnia 2021, 07:45

GCrypto pisze: niedziela, 25 kwietnia 2021, 00:22Cześć,
Jak rozliczać zakup krypto za FIAT, jeśli w historii giełdy mam np. zakup krypto po cenie 425.99 EUR za kwotę 25.71461234 EUR. Przeliczyć tę kwotę na PLN po kursie EUR/PLN i potem zaokrąglić, czy najpierw zaokrąglić do 25.71 EUR, tę kwotę przeliczyć na PLN i potem jeszcze raz zaokrąglić? W zależności od kwot wyniki mogą być różne


Podwójne zaokrąglanie wydaje się bez sensu. Nie uważasz? :D

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: GCrypto » niedziela, 25 kwietnia 2021, 16:21

blink pisze: niedziela, 25 kwietnia 2021, 07:45Podwójne zaokrąglanie wydaje się bez sensu. Nie uważasz?
W sumie chyba bez sensu :D Aczkolwiek żeby było bardziej skomplikowanie, to teraz dopiero widzę, że w jednych plikach jakie sobie zgrałem z giełdy, mam już kwoty pojedynczych transakcji zaokrąglone do 2 miejsc, a w innych plikach kwoty nie są zaokrąglone. Na liście transakcji na zrzutach ekranu z giełdy i w transakcjach wyeksportowanych do csv, w kolumnie "total" kwota każdej transakcji w EUR jest już zaokrąglona do 2 miejsc (i dlatego price * amount jest wtedy najczęściej <> total). Widać tam szczegóły transakcji, że był to zakup ETH za EUR, itp. W innym miejscu, tzn. w historii portfela EUR w pliku csv, gdzie widać tylko obciążenia portfela, bądź wpłaty, to dla operacji "account debited" o typie "offer" jest kwota całej transakcji w euro do 8 miejsc po przecinku. Nie widać tam, że był to zakup ETH/EUR, tylko ogólnie "account debited" i "offer". Oczywiście po datach w historii transakcji i ich kwotach można sobie te transakcje powiązać z wpisami w historii portfela.
Wydaje mi się, że podstawą do rozliczeń PIT jest historia transakcji, gdzie widać dokładnie jaka waluta za jaką została kupiona. Są tam jednak zaokrąglenia kwot całych transakcji, co być może nie jest poprawne w rozliczeniach PIT. Nie wiem. Historia portfela euro nie ma tych zaokrągleń, ale jest uboga w informacje, bo nie pokazuje co to był konkretnie za zakup. Waham się na której historii się oprzeć... Macie jakieś pomysły?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » środa, 28 kwietnia 2021, 20:17

Do krypto na PIT 38 to wypełnia się to na początku czyli część C czy tylko tam gdzie pisze że do waluty wirtualne czyli część E ?

Bo w części E do walut wirtualnych nie ma czerwonych kwadratów ze pola obowiązkowe a w częsci C są czerwone kwadraty.
Więc jak ktoś wpisze w C to już w E nie musi mimo że tam pisze wyraźnie że tam są waluty wirtualne ??

Dobra wiem juz, musi być w częsci E bo jak sie wpisze w obu C i E to wylicza 2 x większy podatek :D

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwietnia 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: poppy » piątek, 30 kwietnia 2021, 11:53

kajetan pisze: czwartek, 2 maja 2019, 13:27Bardziej śliskie jest kopanie za pośrednictwem mining pool. @Bagder twierdzi po przeczytaniu powyższego uzasadnienia, że wtedy nie kopiemy na własny rachunek, tylko na rachunek kopalni, która nam daje wynagrodzenie w krypto. Wynagrodzenie to byłoby liczone jako wynagrodzenie w naturze (art. 11 ust 1) z umowy podobnej do umowy zlecenia (czyli stawka 18/32%) a potem przy sprzedaży byłaby ponownie opodatkowana wartość całego krypto stawką 19% bez uwzględnienia kosztów (bo art. 22 ust 1dc dotyczy tylko instrumentów finansowych a nie krypto). Mielibyśmy podwójne opodatkowanie. Możliwe że Bagder ma rację, zobaczymy co praktyka pokaże.
Witam, chciałbym zapytać czy praktyka pokazała coś dla sytuacji jak powyżej. Czy ktoś z Was mógłby podzielić się doświadczeniami czy też wiedzą praktyczną? Chodzi mi w szczególności o rozliczenie nicehash - jeśli ktoś rozliczał taki urobek w zeszłym roku albo w tym, to jak to wyglądało?

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rewerek » czwartek, 13 maja 2021, 11:10

Czy airdrop, warty powiedzmy 3 ETH w chwili otrzymania, kwalifikować jako darowizna? Jeśli tak to jak przyjąć podstawę do opodatkowania? Wartość tokenu w danej minucie? :roll: :roll:

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2021
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: meno » piątek, 21 maja 2021, 15:45

Panowie, taka sytuacja. Załóżmy:
Wpłacam w tym roku 10 tyś zł na giełdę i kupuję za wszystko krypto
Następnie sprzedaje całość za 15k zł i ponownie kupuję krypto za 15k, które na koniec roku są warte 10k, których nie sprzedaje za fiaty.

I pytanie: jak wygląda przychód i koszt? Czy w momencie drugiego zakupu krypto powstanie kolejny koszt 15k?
Czy przychody i koszty uzyskania na koniec roku wyglądają następująco? :
-przychody 15 tyś, koszty: 25 tyś, dochód: -10 tyś zł i brak podatku?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 grudnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: maarten12 » sobota, 18 grudnia 2021, 14:23

Mam pytanie odnośnie rozliczania kryptowalut do PITa. Mianowicie czy obowiązuje tu zasada FIFO i czy przy wyjściu do Fiatów w euro bądź dolarze liczy się przychód w PLN wg kursu waluty z ostatniego dnia roboczego przed dniem transakcji, niezależnie od tego kiedy faktycznie dokona się wymiany na złotówki (w międzyczasie może ulec istotnej zmianie kurs euro lub dolara)? W lutym kupiłem 200 sztuk Doge i do dzisiaj kilkukrotnie zamieniłem na inne alty, zaś w wakacje kupiłem kolejne 100 sztuk Doge i we wrześniu sprzedałem 30 sztuk Doge wychodząc w fiaty. Jeśli przyjąć zasadę FIFO to powinienem wykazać zysk. Natomiast faktycznie sprzedałem te 30 Doge, które kupiłem w wakacje i tu już poniosłem stratę. Ma ktoś pomysł jak to prawidłowo rozliczyć?

Za odpowiedź będę bardzo wdzięczny.

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 21 grudnia 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: mediana » czwartek, 30 grudnia 2021, 20:17

Jaki polecacie kalkulator do rozliczeń krypto za 2021 ?
Kalkulator https://bitcointaxer.org/calculator nie działa.
M...

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 29 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: satoshi1948 » czwartek, 3 lutego 2022, 20:43

Czy prowizja pobrana przez giełdę podczas sprzedaży krypto za FIAT jest kosztem uzyskania przychodu, który trzeba uwzględnić w pit 38? czy po prostu moim przychodem jest tyle ile na czysto zostało mi po sprzedaży a koszt jest 0 ?
Czy wpisywać również wysokość opłaty Gas fee za przesłanie krypto z portwela na giełdę jako przychód?

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Początkujący81 » poniedziałek, 28 lutego 2022, 11:58

Witam, kiedyś kupiłem krypto w 2018 nie sprzedałem koszt uwzględniałem w Pit38 pozycja d "Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotracone w poprzednim roku podatkowym" w 2021 dokupiłem krypto i teraz mam pytanie czy rozliczyć to tylko w pozycji d sumować całość kosztów czy wpisać w pozycji c "Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym" kwotę zakupu krypto w 2021 a w pozycji d koszty z poprzednich lat?

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kryptoPONZI » czwartek, 3 marca 2022, 13:52

mediana pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 20:17 Jaki polecacie kalkulator do rozliczeń krypto za 2021 ?
Kalkulator https://bitcointaxer.org/calculator nie działa.
M...
Bitraport https://www.bitraport.pl wygląda solidnie, transakcje liczy na kompie usera nie w cloudzie, to ważne dla paranoików bojących się o prywatność swoich operacji. Do 10 transakcji masz za friko, powyżej niestety słono.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Anunaki » piątek, 4 marca 2022, 09:39

Jak bym wyjechałdo innego kraju z podatkiem 0% od krypto np. niemcy portugalia czy tam nie wiem gdzie jeszcze, wynajal mieszkanie normalnie zaczal zyc z rodzina, to aby tu w pl potraktowano to jako zmiana rezydencji podatkowej tu wg polskich przepisow musze tam posiedziec tak chociaz z 6miechów? czy jakos inaczej to wyglada?
Ew. czy lepiej kupic tam od razu mieszkanie? czy to bez znaczenia
Ew. na miejscu sa rozne warunki w krajach sa rozne warunki otrzymania rezydencji spelniajac warunki +wpłata (np 10k Euro) i daja praktycznie od razu, ale to chyba bez znaczenia dla naszego polskiego prawa i tak te pol roku lepiej odczekac przed wyjsciem do fiat za granicą? czy warto to wyrobic bedzie chronic?

ew. moze zna ktos stronke/film gdzie to jest dobrze opisane?
Ostatnio zmieniony piątek, 4 marca 2022, 09:48 przez Anunaki, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prap0n » piątek, 4 marca 2022, 09:40

@Anunaki

Żeby nikt ci tego nie zakwestionował to musisz wyjechać tak na około 3 lata ;)

Idź z tym do prawnika / doradcy.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Anunaki » piątek, 4 marca 2022, 09:50

@prap0n wiesz, jak bym wyjechał to moze bym został, chodzi o to czy te pol roku juz wystarczy. Myślę, że jeszcze ktoś się odezwie forum co jest bardziej zorientowany :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prap0n » piątek, 4 marca 2022, 09:52

@Anunaki

Nie wystarczy. W US nie pracują idioci. Od razu stwierdza ze to czynność pozorowana. I powie ci to to każdy doradca który zajmuje się takimi rzeczami bo ja już przechodziłem podobna historie.
Po powrocie i tak będziesz miał kontrole przy wydawaniu tych pieniędzy. Prawie każdy ma.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Anunaki » piątek, 4 marca 2022, 10:17

@prap0n 3lata to w sumie krótko, chodzi mi tez o to czy np po tym pol roku jak czesc krypto spienieze aby kupic mieszaknie w którym sobie dalej bede żył (podkreslam z rodziną nie sam) jak wczesniej w wynajmowanym...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prap0n » piątek, 4 marca 2022, 10:23

Kupno nieruchomości może pomoc w uwiarygodnieniu twojej historii o wyprowadzce. Robisz tak żeby to wyglądało jak normalna emigracja.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Anunaki » piątek, 4 marca 2022, 10:39

@prap0n @prap0n To w sumie jak miałbym zamiar tam zostac nawet i 10lat to moze bym mogl kupic takie mieszkanie od razu bedac tam za granica...jak bym mieszkał tyle lat z masa na to dowodow normalnego zycia to chyba byłoby to dopuszczalne...

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: miso20 » piątek, 4 marca 2022, 11:20

Anunaki pisze: piątek, 4 marca 2022, 09:39wg polskich przepisow musze tam posiedziec tak chociaz z 6miechów? czy jakos inaczej to wyglada?

Teoretycznie 181 dni, ale tak jak prap0n napisał: w US nie pracują idiocie, a jest też instytucja pozorowania wyjazdu i wtedy ci to przyklepią.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości