Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1177
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 496
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » niedziela, 4 sierpnia 2019, 14:57

Anunaki pisze: sobota, 3 sierpnia 2019, 08:36Wypadałoby napisać jeżeli tego nie zgłosi to co się stanie :) (z tego co mi wiadomo to nic, poprostu przepadnie możliwość w przyszłości odliczenia poniesionych kosztów na zakup krypto, których nie odliczymy przy ew. przyszłej sprzedaży. Tak?)
Jeśli to będzie PIT-38 (bo na 100% nie wiadomo) i nie ma się innych rzeczy rozliczanych na PIT-38 (np. akcji, forex), w związku z czym nie złoży się tej deklaracji w ogóle, to teoretycznie można też dostać grzywnę:
Kodeks karny skarbowy
Art. 56 § 3.
(...) podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 4.
Karze określonej w § 3 podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Ale jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby zmuszali w ten sposób kogokolwiek do deklarowania kosztów. A jak zmuszą to per saldo na plus wyjdziesz.

Dodano po 5 minutach 13 sekundach:
Anunaki pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 09:13To jak w końcu jest teraz po nowelizacji z 2019? Po wykazaniu kosztów zakupów w deklaracji za 2019, nic nie sprzedaniu w 2019 (hodlowaniu) owe koszta się przepiszą na następny rok i tak rok w rok, aż do momentu decyzji sprzedaży krypto np. za 4lata? (przy założeniu, że nic się nie zmieni w przepisach)
Mieliśmy na ten temat z gr0giem długą dyskusję ze dwa ekrany temu w tym wątku. To co napisałeś to optymistyczna interpretacja przepisów, pesymistyczna jest taka że przepisują się tylko na następny rok, a potem przepadają. Bezpiecznym choć kosztownym rozwiązaniem jest sprzedawać całe krypto co dwa lata pod koniec roku i odkupować na początku kolejnego roku. Może zanim stanie się to istotne, zdąży się wyjaśnić jaką interpretację stosuje skarbówka.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 402
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://bitcointaxer.org

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » niedziela, 4 sierpnia 2019, 16:40

Rumcajs pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 12:25Druga sprawa przenoszenie kosztów "z roku na rok" hmm to jest też niewiadome ponieważ niektórzy twierdzą że z treści artykułów o przenoszeniu wynika że koszty można przenieść maksymalnie 2 lata, ja tam tego tak nie czytam ale podobno niektórzy doradcy podatkowi tak to czytają

Zdaje się, że doradcy podatkowi to pasożyty grup rządzących - z jednej strony wymyślają niekorzystne interpretacje, a z drugiej za opłatą mają inne zdanie. Przykładem jest podatek od zamian krypto-krypto za 2017 i 2018 rok.

Rumcajs pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 12:25Pewnie bliżej rozliczania roku 2019 pojawią się jakieś ogolne interpretacje i bedzie wiadomo ale lepiej jakby były wcześniej niż później bo potem zamieszanie będzie, bo znów będzie chaos jak w 2018 roku wjebali barter i pcc że niby od początku istnienia BTC (2009?) powinien być płacony wg ówczesnych przepisów tylko że nikt o tym nie wiedział.

Też liczę na jakieś oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów, w końcu to nic nadzwyczajnego oczekiwać jednoznacznych regulacji dla wszystkich.
Tak samo mogliby się odnieść jednoznacznie do lat ubiegłych - z tego co słyszymy w Stanach domagają się podatku od zamian krypto-krypto 5 lat wstecz. Może to oznaczać, że osoby, które nie zapłaciły tego podatku w Polsce - zabrały ze sobą na pokład w dalszą podróż spory balast.

kajetan pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 15:02Bezpiecznym choć kosztownym rozwiązaniem jest sprzedawać całe krypto co dwa lata pod koniec roku i odkupować na początku kolejnego roku. Może zanim stanie się to istotne, zdąży się wyjaśnić jaką interpretację stosuje skarbówka.

Sprzedaż i odkup krypto tylko po to, aby miało to wpływ na wymiar podatku może zostać potraktowane jako unikanie opodatkowania - forsując "pesymistyczny" wariant bierzemy na siebie kolejne ryzyka.

Weteran
Posty: 1177
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 496
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » niedziela, 4 sierpnia 2019, 19:48

gr0g pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 16:40eż liczę na jakieś oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów
Tylko jak oni zajmują jednoznaczne stanowisko, to prawie zawsze jest niekorzystne dla podatnika.

W ogóle z ministerstwem finansów rozmawia się jak z mafią. Na przykład MF chciało obniżyć limit powyżej którego obowiązuje solidarna odpowiedzialność VAT (która w ogóle jest kpiną z zasad państwa prawa, ale to osobna kwestia) - z 50000 do 12000 zł. Zrobiono konsultacje publiczne, a jakże. Organizacje przedsiębiorców zupelnie nie zrozumiały po co je zapytano i wypowiedziały się, że to trudno się liczy i za nisko ustawione i lepiej zostawić 50000. No więc... w odpowiedzi na krytykę ministerstwo obniżyło limit jeszcze bardziej - do zera i kupując laptopa na giełdzie możesz odpowiadać za to że sprzedawca nie odprowadził za niego VAT:
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... kowne.html
Miała być prosta i jednoznaczna regulacja? No to jest. A komunikat wysylają podatnikom taki - jak ci się nie podoba, to morda w kubeł, bo jeszcze pogorszysz swoją sytuację. Z mafią się nie negocjuje.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: perlon » niedziela, 4 sierpnia 2019, 20:39

Chciałbym zauważyć, że oficjalne stanowisko MF oraz interpretacje naczelników US są ważne do wydania nowej interpretacji i nowego stanowiska. Interpretacje mają to do siebie, że ich zmiany zachodzą jaka jest aktualna potrzeba uwzględniająca propagandę/interes budżetu państwa/wykonanie planów etc. (niepotrzebne skreślić). Jedyna rzecz, która chroni podatnika to Interpretacja indywidualna. Nie można jednak powoływać się na interpretację wydaną innemu podatnikowi ani nawet właściwemu podatnikowi jeżeli we wniosku o interpretacją zachodzą inne okoliczności niż faktycznie zaistniałe. Tak więc ostateczną wykładnię można uzyskać jedynie w sądzie, oczywiście uprzednio płacąc wszystkie podatki wg widzi misia urzędnika. Mało tego. Może wystąpić sytuacja, że w 2019r MF ogłosi stanowisko w sprawie. Podatnik zrobi zgodnie ze stanowiskiem a pod koniec 2014r wezwany na kontrolę usłyszy, że w międzyczasie zmieniło się stanowisko MF działające wstecz i np. nie dopełnił jakiegoś obowiązku albo co innego. Oczywiście przepis w 2019 jest niezmienny ale interpretacja wywraca wszystko do góry nogami. Dlatego urzędnicy piszą niejasne przepisy tak aby była "możliwość interpretacji". Smutne niestety :(

Weteran
Posty: 1177
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 496
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 05:11

perlon pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 20:39Jedyna rzecz, która chroni podatnika to Interpretacja indywidualna.
Też nie do końca i nie zawsze:
* https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... kusem.html
* http://www.podatki.egospodarka.pl/15131 ... ,68,1.html
perlon pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 20:39Tak więc ostateczną wykładnię można uzyskać jedynie w sądzie, oczywiście uprzednio płacąc wszystkie podatki wg widzi misia urzędnika.
Tak było kiedyś. Teraz jeśli skorygujesz deklarację po kontroli celno-skarbowej to blokuje to drogę sądową. No bo po co skarbówce jakieś odwolywania się ludzi do sądu? Jeszcze by wygrali i co by było. No więc albo idziesz do sądu i ryzykujesz odpowiedzialność karną za niezapłacone podatki, albo je płacisz i koniec zabawy, odwołania do sądu nie ma.
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... bowej.html
Stara droga z cofnięciem korekty deklaracji i pójściem do sądu zostala już tylko przy zwykłej kontroli skarbowej (a nie celno-skarbowej), czyli dla mniejszych kwot i prostych spraw. A np. giełdy w zeszłym roku prosił o dane mazowiecki urząd celno-skarbowy a nie urząd skarbowy, a wcześniej były informacje o planach powołania w urzędzie celno-skarbowym komórki analizującej krypto pod kątem unikania podatków.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 lipca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: perlon » poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 08:01

Decyzja o domiarze nie wiąże się bezpośrednio z korektą deklaracji. Należy domiar zapłacić bo ma rygor wykonywalności a potem iść do sądu. Nie ma tu mowy o korekcie deklaracji. Skarży się decyzję o domiarze i to wszystko.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 402
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://bitcointaxer.org

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 16:21

perlon pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 20:39Chciałbym zauważyć, że oficjalne stanowisko MF oraz interpretacje naczelników US są ważne do wydania nowej interpretacji i nowego stanowiska.

Chciałbym zauważyć pewien `czarnobiał`, że `jeszcze nas nie oszukali` - przynajmniej tak wygląda postęp w kwestii PCC.
Wydaje się, że w przypadku zmiany stanowiska wstecz pozostanie każdemu sąd.
Kampania "uważaj na kryptowaluty" również wydaje się nie zawierać żadnych błędnych stwierdzeń, jedynie szkoda, że nie ostrzegli w niej o ryzyku opodatkowania ich efektywną stawką ponad 100% - tak samo podatkiem PCC jak i od zamian krypto-krypto.


kajetan pisze: niedziela, 4 sierpnia 2019, 19:48Tylko jak oni zajmują jednoznaczne stanowisko, to prawie zawsze jest niekorzystne dla podatnika.

Wydaje się, że nowe przepisy definiują neutralność zamian krypto-ktypto, liczenie przychodu/wydatku tylko w transakcjach do FIAT/towar/usługa wg kursów NBP z dnia poprzedniego - księgując koszty w PLN na bieżąco, najprawdopodobniej bez corocznego spisu z natury (przynajmniej nie w hipotetycznych cenach zakupu wg transakcji crypto-to-crypto), który powiększał roczny dochód oraz brak podatku obrotowego PCC.

Zdaje się, że w innych państwach za nieruszane monety np. dłużej niż rok naliczana jest niższa stawka podatku (https://www.forbes.com/sites/matthougan ... -is-taxed/) - możliwe, że ze względu na inflację zjadającą koszty co roku

U nas za to ktoś w gazecie zinterpretował:

16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.
Spoiler:
14. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 instytucje obowiązane ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
wg @kajetan, następująco: nadwyżkę kosztów uznał jako tylko zakup za FIAT, koszty przepisane na następny rok stają się innym rodzajem kosztów (PIT z poprzedniego roku sprawia, że wcześniejsze wydatki przestają być udokumentowane?), a słowo `następnym` dotyczy tylko jednej iteracji - nie wydaje się to logiczne.

Większe prawdopodobieństwo może mieć coroczny spis z natury (chociażby w celach kontrolnych) - co byłoby równie proste dla każdego podatnika, jak policzenie przychodów/wydatków.

Może interpretacja z przepadaniem kosztów byłaby dobra dla tych co nie chcą rozliczyć się z transakcji do 2018r. włącznie, ale ci co zapłacili podatek - dostaną wielokrotnie po dupie. Raz płacąc stawkę 32% również od zamian krypto-krypto wg cen ATH z 2017r. w momencie gdy kursy spadły o ok 80%, a potem jeszcze raz 19% przy próbie sprzedaży...

Mogliby uczciwie przyznać, że w Polsce wcześniejsze przepisy nie opisywały walut wirtualnych i pozwolić rozliczyć się przepisami przejściowymi za ubiegłe lata np. korektą wykluczającą transakcje krypto-krypto dla wszystkich jednakowo. W końcu z działaniem z mocą wsteczną nie mają problemu.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 sierpnia 2019, 17:27 przez gr0g, łącznie zmieniany 12 razy.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 24 lipca 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bruner » środa, 7 sierpnia 2019, 18:37

Pytanie - czesc z nas podobnie jak ja - zakupuje krypto co miesiac jako inwestycja - jako holder z nadzieja ze bedzie na starosc. Co w takim wypadku - zaplace podatek dopiero za jakies 10-20 lat w momencie pojscia juz na emeryture i zamianty krypto na FIAT?
Czy mozna sie od tego zabezpieczyc kupujac krypto w bitomatach przez co nie bedzie swiadectwa posiadania krypto?

Początkujący
Posty: 592
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: _chybaty » środa, 7 sierpnia 2019, 19:12

Jak tylko kupujesz to nie ma sensu kupować w bitomatach gorszy kurs tam masz. Zapłacisz podatek jak sprzedasz. Pytanie co z tymi kosztami Ale to się pewnie wyjaśni na początku 2020.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 402
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://bitcointaxer.org

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 7 sierpnia 2019, 20:02

Za 10 lat zapewne wciąż będą wymagać przynajmniej uprawdopodobnienia (https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... hodow.html) pochodzenia źródła dochodu - najlepiej jakby taki bitomat nie zniknął i byłby możliwy kontakt z właścicielem; ewentualnie, gdyby wcześniej stał się publicznie rozpoznawalny na blockchanie - to może sam adres nadawcy mógłby wystarczyć jako dowód. Uważałbym, aby nie dostać kryptowalut np. z miksera kupując od anonimowego sprzedawcy.

Jeżeli będziesz przelewać kryptowaluty na giełdę i tam handlować, to pełna historia operacji może nie być trwale zapisana na blockchanie, dlatego wydaje się, że lepiej przechowywać historie transakcji z giełd po swojej stronie. Tutaj masz narzędzie do analizy takich plików, liczące dochód wg starych, a od tego roku próbujące wg nowych przepisów: https://bitcointaxer.org

_chybaty pisze: środa, 7 sierpnia 2019, 19:12Ale to się pewnie wyjaśni na początku 2020.

Jak wyjaśnią dopiero na początku 2020 roku to znowu dowiemy się jak powinniśmy liczyć po fakcie. Nie da się funkcjonować, gdy ktoś po czasie decyduje się jak stosować własne reguły - za zamknięty już rok.
Dokładnie to samo zrobili w kwietniu 2018 za zamknięty już rok 2017 - każąc płacić 32% od cen z ATH, gdy w kwietniu ich kurs był 80% niższy. Chyba każdy potrafi liczyć, że w ten sposób opodatkowali kryptowaluty ponad 100% nawet bez PCC.

Wydaje się, że zastawianie takich pułapek stojąc na pozycji silniejszego powinno być nielegalne - nie mówiąc już o spełnianiu jakichkolwiek standardów społecznej uczciwości lub budowaniu zaufania do władzy.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 9 sierpnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: pawelbaranowski » piątek, 9 sierpnia 2019, 12:39

Kwestia hipotetyczna:
Co zrobić w przypadku kiedy w roku 2019 handluję BTC/PLN w cyklach dziennym, następnie pod koniec roku wypłacam BTC na portfel sprzętowy który ostatniecznie ginie lub zostaje skradziony?

Lub

ktoś włamuje się na moje konto na giełdzie i wypłaca sobie wszystkie BTC.
Jak się ma kwestia opłaty podatku do powyższych sytuacji?

Ewentualnie przykład z zycia wzięty - Bitmarket. Handluję na giełdzie i generuję zyski, ostatecznie giełda zostaje zamknięta lub okradziona w wyniku ataku hakerskiego.

Z pkt widzenia US - wygenerowałem zysk, zarobiłem więc powinienem zapłacić, ale ostatecznie nie mam tych pieniędzy gdyż zostały skradzione - co w takim przypadku?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 402
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://bitcointaxer.org

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 10:51

Zdaje się, że zdarzenie podatkowe następuje w momencie transakcji i nie da się go `odwydarzyć`.

Wątpliwe, aby kradzież/utrata kluczy była zdarzeniem podatkowym i można było ją zaliczyć do wydatków bezpośrednio poniesionych z tytułu odpłatnego zbycia. Gdyby nawet, to zapewne musiałaby wydarzyć się w tym samym roku podatkowym lub wcześniej.
Dodatkowo istnieje szansa, że kiedyś pechowa osoba przypomni sobie klucz/odzyska część straconych monet - jak np. może to wyglądać w przypadku giełdy MtGOX.

Innymi słowy, najprawdopodobniej nie ma znaczenia, że ktoś został okradziony lub zgubił klucze - obowiązek podatkowy już powstał i należy go zapłacić.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3191
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 737
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 13 sierpnia 2019, 12:45

Dlatego więcej sensu miałoby płacenie podatków od wypłaconych fiatów z giełd na swoje konto bankowe.

Wtedy pieniądze ma się do swojej dyspozycji więc można wyliczyć podatek (czy jakoś podobnie w przepisach o podatkach jest) a na giełdzie to tylko w teori się je ma nawet te fiaty/coiny bo giełdy nie są regulowane jak banki i nie są ani bankami ani instytucjami płatniczymi czy jakie tam są rodzaje regulowanych podmiotów. To że giełdy muszą robić KYC i AML to wynika z innych przepisów bo inaczej byłyby pralniami pieniedzy i by je pozamykali.

Banki też mają fundusz gwarancyjny do tego panstwo nie pozwoliloby bez mega kryzysu zeby jakiś bank upadl w taki sposob zeby ludzie kasy nie odzyskali.
Co prawda konta bankowe też potrafią okrasc na fałszywe strony itp ale to juz inna historia i bank moze uznać reklamacje lub da sie nieraz to odzyskać czy cofnąc transkakcje (wg przepisów prawa bankowego).

No ale do celów podatkowych wg mnie powinno się liczyć przychód i koszty z kasy na rachunku bankowym (wpłaty i wypłaty) a nie z operacji na giełdzie.
ALE TAK NIE JEST WIEM O TYM - to tylko moje zdanie jak powinno być żeby było lepiej/sensowniej.

Bo nawet jak ktoś niepotrzebnie będzie mielił fiatami na giełdzie zamiast np stable coinami, jak będzie tych giełd jeszcze więcej niż jedna to juz musi się napocić żeby to pozliczać a może nawet kilka lat z tych giełd nie wypłacić ani 1 złotówki/dolara a bedzie musiał płacić podatki tylko po co, a jak sie trafi na jakiś kolejny Bitmarket to sie moze okazać że podatek trzeba zapłacić większy niż zostało pieniędzy czy coinów na tych giełdach !! A takto proste - nie wyszły pieniądze na konto bankowe z giełdy a giełda haknięta - to nie ma podatku bo sie nie zarobiło bo sie nie ma tych pieniędzy w banku.
Mogliby to jakoś tak zmienić.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: blahzays » wtorek, 13 sierpnia 2019, 14:42

@Rumcajs swiete slowa.

Weteran
Posty: 1062
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 15:09

gr0g pisze: poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 10:51Innymi słowy, najprawdopodobniej nie ma znaczenia, że ktoś został okradziony lub zgubił klucze
Problem powstaje w sytuacji, w której ktoś spokojnie handluje na giełdzie i ta giełda nagle znika...
Przypadki mamy dwa:

1. Znika z naszymi środkami

Nie mamy środków, nie mamy historii transakcji - jak się wtedy rozliczyć?

2. Znika bez naszych środków

Historii transakcji nie mamy, środki jednak mamy. Jeśli to wpływy FIATów do banku to można na upartego policzyć czy wpłynęło więcej niż wyszło i jakoś to opodatkować. Ale jeśli to po prostu BTC na portfelu to jak opodatkować transakcje giełdowe bez historii transakcji?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 402
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://bitcointaxer.org

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 20:23

japu pisze: poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 15:091. Znika z naszymi środkami

Nie mamy środków, nie mamy historii transakcji - jak się wtedy rozliczyć?

Jeżeli giełda znika wraz ze środkami i serwerami, to wydaje się, że nie da się nic zrobić. Nie wiadomo czy urząd skarbowy może poprosić inne instytucje o udostępnienie danych :)

japu pisze: poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 15:092. Znika bez naszych środków

Historii transakcji nie mamy, środki jednak mamy. Jeśli to wpływy FIATów do banku to można na upartego policzyć czy wpłynęło więcej niż wyszło i jakoś to opodatkować. Ale jeśli to po prostu BTC na portfelu to jak opodatkować transakcje giełdowe bez historii transakcji?


https://ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia ... tnika.html

Obrazek

Początkujący
Posty: 592
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: _chybaty » wtorek, 20 sierpnia 2019, 10:26

@Kajetan @japu @gr0g https://www.rp.pl/Podatki/190819400-Han ... tkowa.html

Z kosztami to dobre info.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3191
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 737
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 20 sierpnia 2019, 12:24

@_chybaty

Z końcówki artykułu:
"W przypadku sprzedaży w 2021 r. albo w jednym z lat następnych waluty wirtualnej zakupionej w 2019 r. podatnik będzie mógł rozpoznać w 2021 r. albo w jednym z lat następnych koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie sprzedawanej waluty wirtualnej poniesionych w 2019 r. – czytamy w interpretacji."

Czyli się wyjaśniło to co @Kajetan twierdził że niektórzy ksiegowi uważają że koszty można będzie przenosić tylko 2 lata - wyraźnie napisali że przechodzą na kolejne lata - wiecej niż 2, aż do ich rozliczenia, czyli to akurat normalnie i logicznie potraktowali bez jakiegoś s-f
Ale żeby nie było za różowo to jest tylko indywidualna interpretacja nr: 0113-KDIPT2-3.4011.312.2019.1.SJ
więc i tak trzeba śledzić temat czy inne US będą potwierdzały tą linie lub czekać na interpretację ogólną dla wszystkich podatników. Może wydadzą jakieś intertpretacje bliżej kwietnia 2020 byle nie w ostatniej chwili, najlepiej byłoby jeszcze w tym roku żeby ewentualnie móc dostosować swoje plany zakupowe do podatkow i jeszcze zdążyć zakończyć rok w grudniu po swojemu, tym bardziej że straty z 2018 nie można odliczyć w 2019 z tego co piszą.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 402
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://bitcointaxer.org

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 20 sierpnia 2019, 12:57

Moim zdaniem interpretacje księgowych powinny być ograniczone do zasad czytania ze zrozumieniem (klasa 1-5) - zachowując zasady logiki, nie da się wywnioskować, że koszty przepadają po 2 latach - wydaje się, że jest to wymysł osób, którym zależy na "zapomnieniu" historii nabycia kryptowalut.
Dobrze, że zaczynają pojawiać się się głosy rozsądku.
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 sierpnia 2019, 13:09 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1177
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 496
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » wtorek, 20 sierpnia 2019, 13:09

Rumcajs pisze: wtorek, 20 sierpnia 2019, 12:24Czyli się wyjaśniło to co @Kajetan twierdził że niektórzy ksiegowi uważają że koszty można będzie przenosić tylko 2 lata - wyraźnie napisali że przechodzą na kolejne lata - wiecej niż 2, aż do ich rozliczenia, czyli to akurat normalnie i logicznie potraktowali bez jakiegoś s-f
Nawet bardziej. Piszą że po prostu należy zgłosić to w roku sprzedaży bez żadnego przenoszenia. Nie wiem, z jakich przepisów im to wyszło:
Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę w 2021 r. albo w jednym z lat następnych waluty wirtualnej zakupionej w 2019 r. – w sytuacji niewykonywania innych transakcji polegających na sprzedaży lub na nabyciu waluty wirtualnej od innych podmiotów będzie On mógł rozpoznać w 2021 r. albo w jednym z lat następnych koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie sprzedawanej waluty wirtualnej, poniesionych w 2019 r., na zasadzie wynikającej z art. 22 ust. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 22 ust. 14-15 tej ustawy.
źródło
Z tym, że to tylko jeśli po drodze nie było żadnego handlu. Ciekawe, co jeśli był.

No i z tymi stratami potwierdzili gorszą wersję. :-/ A to wiele osób mocno zaboli.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości