Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Orator
Reputacja: 1097
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: prap0n » niedziela, 10 marca 2019, 02:14

@Rumcajs

Mogles zacytowac bo usunelem posta przez przypadek :?

Poczytaj sobie kiedy jest nakladany 75% podatek. Sama wyplata z gieldy wyklucza jego zastosowanie.
Do tego musisz wydac wiecej niz zarobiles aby w ogole byla kontrola z tego tytulu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 marca 2019, 02:17 przez prap0n, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 574
Reputacja postu: 
0

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 marca 2019, 02:15

@prap0n
wybacz ale nie cytuje się posta pod postem więc tego nie zrobiłem, sorki, zauważyłem właśnie że post znikł i mi dokleiło odpowiedź do mojego poprzedniego. Trudno się mówi.

Dodano po 5 minutach 1 sekundzie:
Postaram się dokształcić , Kajetan to kiedyś tłumaczył ale nie zapamiętałem dokładnie, ale kojarze że z tego wychodziło jakieś błędne koło bo nawet jeśli niby nie mogą zastosować 75% to z kolei trzeba udowodnić skąd się ma pieniądze. Ciekawe jak będzie, zobaczymy pewnie w 2020 roku jeśli bańka nowa nadejdzie i ludzie zaczną wychodzić na 19% podatku bez tej zasranej skali 32%.

Orator
Reputacja postu: 
0

Postautor: prap0n » niedziela, 10 marca 2019, 02:25

@Rumcajs

Nic nie trzeba udowadniac, nie jestes przedsierbiorca wiec nie musisz trzymac dokumentow - chyba ze rozliczasz koszty. Wystarczy ze uprawdopodobnisz, a sposobow pozyskania krypto jest tyle ze naprawde nie trzeba byc kreatywnym. Takie jest prawo, a jesli US bedzie chcial je drastycznie nagiac to odwolanie do sadu.

Krypto jest ewenementem, kiedys kosztowalo grosze. Kto by trzymal dowody zakupu dla groszowych spraw? Kto moglo wiedziec ze tak urosnie? I ze inwestycja typu 1000zl zamieni sie w kilkaset tysiecy? Kazdy sad zapoznajac sie z kryptowalutami powinnien to klepnac.

W skrajnym przypadku to podpiszesz z jakiegos starego adresu i powinno wystarczyc. Jak US wciaz nie zmieni zdania, to sad + powolanie bieglego z zakresu blockchain.
Weryfikowalem to z prawnikiem ze sporej kancelarii, zeby nie bylo ze spekuluje.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 marca 2019, 02:46

@prap0n
Skoro tak mówisz.
Ale czemu z uporem maniaka piszesz ciągle o mnie, już odpisywałem że to teoretyczne dyskusje o przepisach bo taki temat, nie o mojej osobie :) Jak przyjdzie kolejna bańka to wtedy będę się chwalił ile ja zarobiłem i martwił moimi podatkami. Na razie strasze innych bo nie moge usnąć to inni jak przeczytają to też może ze strachu nie będą mogli spać :)
Ja niestety na poprzedniej bańce niczego nie sprzedałem a jak wiadomo wszystko spadło o 95% a ja to holduje do tej pory, grałem wtedy chyba w Diablo 3 i nie zaglądałem do krypto kilka miesięcy :) Ale jak będzie kolejna bańka na krypto to zamierzam sprzedać i na 19% podatku jakoś przeżyje, w końcu to praktycznie tyle co kazdemu z pensji potrącają.
Jak narazie dla US kryptowaluty to pewnie nisza jakaś, zacznie się pewnie dziać z podatkami więcej jak ludzie zaczną wchodzić znowu w krypto na kolejnej bańce BTC zwłaszcza młodzi obeznani w technologii już pełno apek na smartfony do trzymania krypto, niedługo gimnazjaliści będą się chwalili ile mają kasy w krypto w komórce, i to byłaby adopcja :), GalaxyS10 podobno też jakąś ma mieć ale nie interesowałem się bo nie stać mnie na telefon za 5k pln.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 marca 2019, 02:47 przez Rumcajs, łącznie zmieniany 1 raz.

Orator
Reputacja postu: 
0

Postautor: prap0n » niedziela, 10 marca 2019, 02:47

@Rumcajs

Nie pisze o tobie, tylko tobie odpisuje
Po prostu mi sie "skumulowalo" i to tobie odpisalem :D

Jesli nie masz kosztow to dla US jestes idealnym klientem.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 marca 2019, 03:22

Bycie idealnym klientem kończy się dla ludzi w momencie przekroczenia pewnych niewidzialnych limitów gdzie państwo zaczyna się interesować skąd sie wzieły pieniądze które na dodatek są wykazane do opodatkowania jak pisałeś bez kosztów :)
Bycie idealnym klientem jest dla przeciętnych ludzi chcących bezproblemowo rozliczyć się z fiskusem jako osoby fizyczne to sie nie wrzuci kosztów bo skoro takie gigantyczne % wzrostów btc były to koszty są dla tych co weszli nie na bańce ale wcześniej bardzo niskie w stosunku do tego co te osoby zarobiły wiec lepiej nie wrzucić to kontroli nie będzie. Ale ci co mają konkretne kwoty to się mogą zdziwić że jednak niewykazanie kosztów przy wypłacie przykładowej bańki (1kk pln) moze się spotkać z wizytą policji lub policji skarbowej. Jak nie jednej to drugiej :)

ArZ
Początkujący
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
0

Postautor: ArZ » niedziela, 10 marca 2019, 10:35

Załóżmy, że teraz w picie nie uwzględnie moich zakupów w krypto (coś tam handlowałem między czasie, jestem na minusie), czy np. za parę lat wypłacę miliony :mrgreen: i będę chciał się z tego rozliczyć, to czy będę narażony na jakieś kary itp. Dochód mam z umowę o pracę i z odłożonych pieniędzy zakupiłem krypto. Ciekawe :D
Albo jeszcze taka sytuacja: wpłaciłem na giełdę 100k (obracałem nimi i jestem na minusie)i po pewnym czasie jak mi psycha siądzie lub będę potrzebował pieniędzy i wypłacę wszystko z giełdy tj 50k to muszę się z tego rozliczyć. Straciłem 50% swojego wkładu, zamiast 100k na koncie będę miał 50k.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 622
Reputacja postu: 
0

Postautor: blink » niedziela, 10 marca 2019, 11:07

ArZ pisze: niedziela, 10 marca 2019, 10:35Załóżmy, że teraz w picie nie uwzględnie moich zakupów w krypto (coś tam handlowałem między czasie, jestem na minusie), czy np. za parę lat wypłacę miliony i będę chciał się z tego rozliczyć, to czy będę narażony na jakieś kary itp. Dochód mam z umowę o pracę i z odłożonych pieniędzy zakupiłem krypto. Ciekawe

Teraz nie musisz, ale jeśli nie wykażesz w PIT za 2019 to nie będziesz mógł rozliczyć kosztów. W takiej sytuacji mogłoby się też okazać że skoro nic nie wpłaciłeś to skąd wzięły się te miliony? Pranie kasy? :D
ArZ pisze: niedziela, 10 marca 2019, 10:35Albo jeszcze taka sytuacja: wpłaciłem na giełdę 100k (obracałem nimi i jestem na minusie)i po pewnym czasie jak mi psycha siądzie lub będę potrzebował pieniędzy i wypłacę wszystko z giełdy tj 50k to muszę się z tego rozliczyć. Straciłem 50% swojego wkładu, zamiast 100k na koncie będę miał 50k.

Wykazujesz stratę i po sprawie

Początkujący
Reputacja: 91
Reputacja postu: 
4

Postautor: davidoski » wtorek, 12 marca 2019, 14:27

blink pisze: niedziela, 10 marca 2019, 11:07Teraz nie musisz, ale jeśli nie wykażesz w PIT za 2019 to nie będziesz mógł rozliczyć kosztów. W takiej sytuacji mogłoby się też okazać że skoro nic nie wpłaciłeś to skąd wzięły się te miliony? Pranie kasy?

Zaraz tam pranie kasy. Ludzie opanujcie się. Pranie kasy to sytuacja w której kryptowaluta pochodzi z przestępstwa. Brak potwierdzenia zakupu nie jest przestępstwem. Nie mylcie tych dwóch spraw, bo to jest zwyczajne i bezsensowne straszenie. Jesli ktoś kupił krypto wiele lat temu, nie przewidując przecież że ich wartość wzrośnie kilkusetkrotnie to dość logiczne jest, że nie przechowuje potwierdzeń zakupu sprzed 5+ lat. Takich osób jest wiele. Jedyną tego konsekwencją jest brak możliwości odliczenia kosztów, co w tym wypadku i tak jest niewielką stratą, biorąc pod uwagę, że koszt zakupu był zaniedbywalnie niski.

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: tpkc » wtorek, 12 marca 2019, 18:42

Hej,
ten wątek jest strasznie długi - starałem się przez niego przejść, aby zrozumieć, jak powinienem się rozliczyć, ale chciałbym jeszcze upewnić się, że wszystko dobrze wyczytałem.
W roku 2017 zainwestowałem 10k PLN w krypto i nic nie sprzedałem. W roku 2018 sprzedałem część krypto i wymieniłem na PLN - nadal jednak pozostawiłem część krypto w portfelu. Rozumiem, że w obecnym PIT powinienem wykazać przychód ze sprzedaży, a ewentualna strata na całości inwestycji (bo mogę na totalu w perspektywie lat 2017-2019 wyjść na minus) powinna zostać przeze mnie pokazana dopiero jak pozbędę się całości krypto w PIT za rok 2019 (czyli do 04.2020) ?
Dobrze to rozumiem ?
Z góry dzięki za pomoc

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: Nerwica » wtorek, 12 marca 2019, 19:19

Jak w programie e-Deklaracje wyliczyć podatek od krypto 19% ? wpisuję dane a system liczy normalnie 32% podatku po przekroczeniu 85 528zł dochodu

Orator
Reputacja: 357
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » wtorek, 12 marca 2019, 20:15

Nerwica pisze: wtorek, 12 marca 2019, 19:19Jak w programie e-Deklaracje wyliczyć podatek od krypto 19% ? wpisuję dane a system liczy normalnie 32% podatku po przekroczeniu 85 528zł dochodu
Bo za krypto jest podatek 18/32%. 19% będzie dopiero od następnego rozliczenia za rok.

Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
tpkc pisze: wtorek, 12 marca 2019, 18:42W roku 2017 zainwestowałem 10k PLN w krypto i nic nie sprzedałem. W roku 2018 sprzedałem część krypto i wymieniłem na PLN - nadal jednak pozostawiłem część krypto w portfelu. Rozumiem, że w obecnym PIT powinienem wykazać przychód ze sprzedaży, a ewentualna strata na całości inwestycji (bo mogę na totalu w perspektywie lat 2017-2019 wyjść na minus) powinna zostać przeze mnie pokazana dopiero jak pozbędę się całości krypto w PIT za rok 2019 (czyli do 04.2020) ?
Powinieneś jako przychód uwzględnić sprzedaż krypto za fiat oraz wymianę krypto/krypto, a jako koszt - koszt nabycia tego co sprzedałeś lub wymieniłeś, nawet jeśli kupiłeś w 2017. Do kosztów jeszcze można dodać opłaty z giełdy.

Gaduła
Reputacja: 400
Reputacja postu: 
1
Adres waluty: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Postautor: Macbak2 » wtorek, 12 marca 2019, 21:01

Jeżeli ktoś, dla przykładu:
- w 2017 roku, kupił 1 BTC za 10 000 zł
- w 2018 roku, sprzedał 0,4 BTC za 12 000 zł

To nie pisze w PIT, że poniósł
- koszt 10 000 zł
- przychód 12 000 zł

Tylko pisze, że:
- koszt to 10 000 * 0,4 BTC = 4000 zł
- przychód 12 000 zł
a 0,6 BTC pozostaje do rozliczenia, jak się sprzeda.

Także pamiętajcie o tym, że koszty wpisujemy tylko z tej sprzedanej części, a nie całe.

Podatek od tego to 12 000 - 4000 = 8000 * 18% = 1440 zł

Początkujący
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0

Postautor: Początkujący81 » środa, 13 marca 2019, 13:19

Polecam rozliczkryptowaluty.pl zakupiłem tam pakiet miałem problem z plikiem csv szybko odpisali na moje zapytania i mi pomogli także widzę,że interesują się problemami klienta.

Początkujący
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » środa, 13 marca 2019, 16:29

Wszystko wskazuje na to, że aktualnie rządzący chcą wpędzić Was w wieloletnie pożyczki/kredyty, każąc płacić podatek od fikcyjnych przychodów w zamianach kryptowalut pomiędzy sobą za rok 2018, 2017 i wstecz, pomimo, że nigdy nie mieliście żadnych pieniędzy - może jeszcze PCC doliczą, i dadzą tym co krzyczą... za to, że śmieliście zainteresować się nową technologią. To będzie Sprawiedliwość.... a jak już skończą gnoić wszystkich swoich, to zacznie się kupowanie "nowoczesnych technologii" z zagranicy - też za Waszą kasę. Taką będziemy mieli innowacyjną Polskę.

Wygadany
Reputacja: 71
Reputacja postu: 
0

Postautor: wantwrite2014 » sobota, 16 marca 2019, 14:53

Dla tych co mają wątpliwości
Wymiana krypto na krypto – czy zawsze trzeba opodatkować?
Można tutaj jeszcze wskazać, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6.000 zł (2.280 zł w roku 2017 i latach poprzednich).

Czy można zastosować to zwolnienie w przypadku zamiany jednej kryptowaluty na drugą? Wydaje się, że tak, skoro na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kryptowaluty traktowane są jako prawa majątkowe.

Zaznaczyć jednak należy, że pomimo, że brak jest takiego zapisu w ustawie, w doktrynie przyjęło się, że zwolnienie to jest stosowane tylko do osób dokonujących transakcji poza działalnością gospodarczą.

Co więcej, jeżeli na to zwolnienie powołają się osoby rozliczające obrót kryptowalutami poza działalnością gospodarczą, a dokonanych w skali miesiąca transakcji będzie wiele istnieje ryzyko, że organ podatkowy dojdzie do wniosku, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą i wówczas trzeba będzie jeszcze liczyć się konsekwencjami prowadzenia działalności bez wymaganej rejestracji.
https://www.infakt.pl/blog-ksiegowy/wym ... c-podatek/

Początkujący
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » sobota, 16 marca 2019, 16:06

Rozmawialiśmy już o tym.
1. Jest to zwolnienie - nie ulga - nie można sobie stosować zwolnienia wg upodobań.
2. Nie wiadomo czym jest "umowa" - kryptowaluty są dosyć specyficzne - np. podzielne na mniejsze części.
3. Ze względu na to, że nie wiadomo jak i czy działa to zwolnienie - to nie dało się z niego świadomie korzystać.
4. Mowa jest o przychodzie z umowy, a nie o dochodzie - przy założeniu, że transakcja jest umową, to te zwolnienie może sprawić, że straty na "umowach" nie będą mogły być rozliczone - takie wybiórcze działanie tego zwolnienia (przy wzrostach wycen liczony jest dochód, a przy spadkach nie jest liczona strata) - może okazać się bardzo niekorzystne dla podatnika.

W razie wątpliwości nie polegałbym na radach księgowych tylko dzwonił do Krajowej Informacji Skarbowej.

ArZ
Początkujący
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
0

Postautor: ArZ » niedziela, 17 marca 2019, 11:58

Czy jak teraz nic nie wpiszę do pitu (zakup, handel krypto, sumarycznie jestem grubo na minusie) to w późniejszych latach będę mógł odliczyć koszty zakupu krypto? Czy ktoś się może przyczepić do tego, że wysyłałem kasę na różne giełdy kryptowalut i co się stało z tymi pieniędzmi itp?

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 622
Reputacja postu: 
0

Postautor: blink » niedziela, 17 marca 2019, 12:15

ArZ pisze: niedziela, 17 marca 2019, 11:58Czy jak teraz nic nie wpiszę do pitu (zakup, handel krypto, sumarycznie jestem grubo na minusie) to w późniejszych latach będę mógł odliczyć koszty zakupu krypto? Czy ktoś się może przyczepić do tego, że wysyłałem kasę na różne giełdy kryptowalut i co się stało z tymi pieniędzmi itp?

Jesteś grubo na minusie bo sprzedałeś czy bo wartość ich spadła?

Początkujący
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » niedziela, 17 marca 2019, 12:29

ArZ pisze:Czy jak teraz nic nie wpiszę do pitu (zakup, handel krypto, sumarycznie jestem grubo na minusie) to w późniejszych latach będę mógł odliczyć koszty zakupu krypto? Czy ktoś się może przyczepić do tego, że wysyłałem kasę na różne giełdy kryptowalut i co się stało z tymi pieniędzmi itp?
Jak wyszedł podatek to podczas kontroli Podatek + odsetki + mandat. A jak będziesz chciał kiedyś z kosztów skorzystać to i tak będziesz przecież musiał te transakcje wykazać.

A jak miałeś stratę i tego nie zglosisz to tylko chyba mandat za brak złożonego pitu ale to @kajetan może wiedzieć więcej na ten temat.

Wróć do „Kwestie prawne”