Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: japu » piątek, 11 stycznia 2019, 14:59

@bl4ck Obyś miał racje... ;P

Moderator
Awatar użytkownika
Reputacja: 3201
Reputacja postu: 
15

Postautor: Bit-els » piątek, 11 stycznia 2019, 16:42

W temacie i na czasie

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 2185
Reputacja postu: 
0

Postautor: prezes » piątek, 11 stycznia 2019, 17:43

Kobieta powiedziała, że koszty będzie można rozliczyć tylko w najbliższym roku podatkowym, co by oznaczało że jak mamy dwa lata z rzędu stratę to już sobie tej straty z tego wcześniejszego roku nie rozliczymy.
Kanał na YouTube - przeglądy rynku kryptowalut, analizy techniczne, poradniki
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, ranking giełd i kantorów kryptowalut
Kryptowaluty.info.pl - codzienne informacje ze świata kryptowalut. ICO.

Weteran
Reputacja: 495
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » piątek, 11 stycznia 2019, 18:29

prezes pisze: piątek, 11 stycznia 2019, 17:43Kobieta powiedziała, że koszty będzie można rozliczyć tylko w najbliższym roku podatkowym, co by oznaczało że jak mamy dwa lata z rzędu stratę to już sobie tej straty z tego wcześniejszego roku nie rozliczymy.
Nie rozumiem czemu.
Nieodliczone koszty z 2019 wpisujemy ponownie w najbliższym roku podatkowym - 2020 jako koszty.
Więc jeśli w 2020 nie ma przychodów, to znów mamy nieodliczone koszty i wpisujemy je w 2021, itd.

Jest nawet lepiej niż było, bo odliczasz w 100% a nie w 50% rocznie i nie ma ograniczenia do 5 lat, bo tak można rolować w nieskończoność.
Nieodliczone koszty sprzed 2019 należy wpisać w 2019.
Jedyna niepewność jest ze stratami sprzed 2019, bo nie wiadomo czy można je uznać za nieodliczone koszty.

Dodano po 24 minutach 3 sekundach:
japu pisze: piątek, 11 stycznia 2019, 09:11Zauwaz jednak, ze jedyne co wynika z przytoczonych cytatow to fakt, ze przychodow z obrotu krypto nie wykazuje sie jako przychodow uzyskanych z pozarolniczej dzialalnosci gospodarczej.
Nigdzie nie jest napisane, ze granie na gieldzie krypto w sposob ktory ble ble ble, ciagly, zorganizowany, nastawiony na zysk bez wzgledu na osiagniety rezultat itd nie moze zostac uznany za dzialalnosc gospodarcza ;P
Tak, ale nawet jeśli to jest działalność gospodarcza, to masz z tytułu tej działalności zerowe przychody (bo wszystkie wadają do kapitałów pieniężnych), czyli przychody z działalności to mniej niż połowa wynagrodzenia minimalnego brutto, czyli to podpada pod działalność nierejestrowaną. :-) Więc jeśli płacisz podatki, to właściwie Urząd Skarbowy nie bardzo ma się czego czepić - płacisz je w tej samej wysokości, KPiR przy działalności nierejestrowanej nie musisz prowadzić, ZUS to nie ich działka.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: japu » piątek, 11 stycznia 2019, 19:43

@kajetan powiem Ci ze to co napisales w sumie trzyma sie kupy ale....pod warunkiem, ze ktos nie prowadzil wczesniej dzialalnosci :)

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » piątek, 11 stycznia 2019, 22:26

@japu tak, wiem. :-)
No to w najgorszym razie jeśli nie możesz mieć nierejestrowanej i powinieneś założyć normalną działalność, nie założyłeś, więc podpadasz pod ten paragraf z kodeksu wykroczeń:
Art. 601. § 1. Kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Ponieważ to jest kodeks wykroczeń, a nie karny, więc nie grozi ani więzienie, ani wpis do rejestru skazanych. Mogą wlepić grzywnę, albo miesiąc prac społecznych (to jest to ograniczenie wolności).
Teoretycznie podpadasz też pod to: https://www.prawo.pl/podatki/za-nieprow ... 23973.html, więc sobie załóż księgę przychodów i rozchodów, którą będziesz trzymał pustą :-)
I kary za nieskładanie deklaracji, ale jeśli nie ma uszczuplenia podatku, to też tylko wykroczenie i mandat.
Najgorzej, że musiałbyś ZUS za firmę płacić i to pewnie byłby największy ból.

Ale to jest czysta teoria i trochę paranoiczne podejście, w tej chwili to zwolnienie inwestorów z działalności gospodarczej jest wyraźniej sformułowane dla kryptowalut niż dla akcji giełdowych czy foreksu, więc jeśli nikt giełdziarzom nie każe zakładać działalności, to raczej bym się nie przejmował. No i obowiązkowa firma bez przychodów to byłoby kuriozum na skalę światową.

Dodano po 21 minutach 1 sekundzie:
@japu , ok, mam dla Ciebie perfekcyjne rozwiązanie. Załóż prawdziwą działalność gospodarczą, z kodami na handel krypto. Nie używaj jej do niczego innego. Miej księgę podatkową, w niej same zera. ZUS zadeklaruj płatny od przychodów (jest taka opcja od 2019): https://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/s ... 019-r.html
Podatków nie płacisz, bo zerowy przychód.
ZUS-u nie płacisz, bo zerowy przychód.
Działalność zarejestrowana, więc wszystko git.
Jedyna wada, to bank wypowie Ci konto, jako firmie kryptowalutowej. :-P

Dodano po 4 minutach 16 sekundach:
Auć, trzeba było prowadzić firmę w zeszłym roku przez 60 dni i można się było z tym zusem zgłosić tylko do 8 stycznia: https://strefaksiegowych.pl/skladki-zus-od-przychodu/.
No to nie ma siły, czekają Cię prace społeczne. A górników ześlą na reedukację do prawdziwej kopalni :-)

Początkujący
Reputacja: 318
Reputacja postu: 
0

Postautor: jondoexxx » sobota, 12 stycznia 2019, 09:17

Po wysłuchaniu wywiadu mam jeszcze większy mętlik. Co zrobić w sytuacji kiedy handlowałem tylko w 2018 i te transakcje sumarycznie wyszły na minus, a dodatkowo w grudniu i tak zakupiłem BTC. Wychodzi na to, że w PIT za 2018 rok nic nie muszę robić (tak radzi ta Pani), a dopiero wykazać ten koszt w PIT za 2019 rok (czyli w 2020 roku). Z tego co zrozumiałem, gdybym wpisał to w PIT za 2018 rok, to musiałbym to w prawach majątkowych wykazać, a w PIT za 2019 rok, krypto już nie będzie w rubryce praw majątkowych, więc nie miałbym kosztów do odliczenia. Czy dobrze rozumuję?

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 954
Reputacja postu: 
0

Postautor: blink » sobota, 12 stycznia 2019, 09:21

jondoexxx pisze: sobota, 12 stycznia 2019, 09:17. Co zrobić w sytuacji kiedy handlowałem tylko w 2018 i te transakcje sumarycznie wyszły na minus, a dodatkowo w grudniu i tak zakupiłem BTC.

Jesteś na minus bo sprzedałeś czy na minus bo hold?

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: jondoexxx » sobota, 12 stycznia 2019, 09:27

@blink Wiele razy sprzedałem (SL) i kupiłem taniej, czyli zrealizowałem stratę. Rok zamknąłem z BTC w portfelu, jednak mam sporo transakcji, które przyniosły zrealizowaną stratę.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: blink » sobota, 12 stycznia 2019, 09:41

@jondoexxx to chyba powinieneś wpisać te stratę by móc w przyszłości rozliczyć

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: jondoexxx » sobota, 12 stycznia 2019, 10:48

@blink przeczytaj mój 1-szy wpis, z tego filmiku wynika, że równie dobrze nie muszę tego robić, a zaczekać na PIT 2019

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: blink » sobota, 12 stycznia 2019, 11:27

@jondoexxx ale to chyba była mowa o kosztach a nie stratach :D

Gaduła
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 19:28

Byly juz jakies wyroki w sadzie nt placenia barteru? Chcialbym zobaczyc linie orzecznictwa.
Na razie byly jedynie wyroki nt interpretacji, a przydalyby sie sprawy o kary z us

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: kass » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 23:59

Czyli dla pewności, jak jestem hodlerem i od 2017 skupuje krypto, wysyłam bezpośrednio na swój wallet i nigdy nie sprzedałem krypto to do 30 kwietnia 2020 muszę wpisać w PIT wszystkie koszty jakie poniosłem w 2017, 2018 i 2019, żeby móc to wrzucić w przyszłości przy sprzedaży w koszty? Jestem osobą fizyczną.

Początkujący
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0

Postautor: kryptoPONZI » wtorek, 15 stycznia 2019, 01:21

dingo pisze: wtorek, 8 stycznia 2019, 18:50 W ogóle to Mentzen mówił na live że PCC jednak jest. ...
Gdzie to niby powiedział? On już dużo rzeczy mówił odkąd pamiętam to sugerował wyraźnie wielokrotnie żeby tego NIE płacić.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » wtorek, 15 stycznia 2019, 02:10

@kass Tak. A potem te koszty, o ile ich nie pokryjesz przychodami z 2019, kolejny raz wpisujesz w PIT za 2020, potem za 2021, itd. aż je odliczysz. Ewentualnie możesz przy sprzedaży np. w 2022 zrobić korektę za lata 2019, 2020, 2021, ale to trochę pachnie kontrolą skarbową i mogą np. tego nie uznać. A jak sprzedasz dopiero po 2023 to nawet korekty za 2019 nie będziesz mógł zrobić.
Niestety nie, to moja pomyłka. Patrz https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?p=549862#p549868.

Dodano po 1 minucie 57 sekundach:
dingo pisze: poniedziałek, 14 stycznia 2019, 19:28przydalyby sie sprawy o kary z us
Nie ma kar, nie ma spraw. Przed wyborami rząd nie chce drażnić obywateli. Po wyborach, ewentualnie po przyszłorocznych wyborach, to już inna sprawa będzie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 stycznia 2019, 12:54 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 242
Reputacja postu: 
0

Postautor: Connemara » wtorek, 15 stycznia 2019, 09:41

kass pisze:Czyli dla pewności, jak jestem hodlerem i od 2017 skupuje krypto, wysyłam bezpośrednio na swój wallet i nigdy nie sprzedałem krypto to do 30 kwietnia 2020 muszę wpisać w PIT wszystkie koszty jakie poniosłem w 2017, 2018 i 2019, żeby móc to wrzucić w przyszłości przy sprzedaży w koszty? Jestem osobą fizyczną.
Czemu do 2020 a nie w tym roku przy rozliczaniu 2018 roku?

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » wtorek, 15 stycznia 2019, 10:27

Connemara pisze: wtorek, 15 stycznia 2019, 09:41Czemu do 2020 a nie w tym roku przy rozliczaniu 2018 roku?
Bo według obowiązujących do 2018 roku przepisów koszty zgłaszasz dopiero przy sprzedaży, więc dopóki nie sprzedasz, nie masz kosztów. Od pita za 2019 rok koszty są zgłaszane od razu, nawet jeśli nie było przychodów. Dodatkowo od pita za 2019 rok, do kosztów z danego roku wlicza się nieodliczone koszty z poprzedniego roku, a w picie za 2019 rok wyjątkowo również z poprzednich lat, czyli także z 2017.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 2185
Reputacja postu: 
0

Postautor: prezes » wtorek, 15 stycznia 2019, 12:19

kajetan pisze: wtorek, 15 stycznia 2019, 02:11 te koszty, o ile ich nie pokryjesz przychodami z 2019, kolejny raz wpisujesz w PIT za 2020, potem za 2021, itd. aż je odliczysz.
Jest gdzieś to dokładnie tak napisane w ustawie, że przenosisz koszty z roku na rok przepisując z poprzedniego pita?
Kanał na YouTube - przeglądy rynku kryptowalut, analizy techniczne, poradniki
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, ranking giełd i kantorów kryptowalut
Kryptowaluty.info.pl - codzienne informacje ze świata kryptowalut. ICO.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » wtorek, 15 stycznia 2019, 12:52

prezes pisze: wtorek, 15 stycznia 2019, 12:19Jest gdzieś to dokładnie tak napisane w ustawie, że przenosisz koszty z roku na rok przepisując z poprzedniego pita?
Sprawdziłem na wszelki wypadek w ustawie i faktycznie, nie wszystkie koszty się przepisuje na następny rok, a tylko te nieodliczone w ramach art. 22 ust. 14. Wówczas stają się kosztami z ust. 16 i przestaje się je dalej przepisywać. Czyli nadwyżkę kosztów z danego roku można odliczyć tylko w następnym roku. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Art. 22
14. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

15. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16.

16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.

Wróć do „Kwestie prawne”