Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » środa, 11 kwietnia 2018, 19:52

Początkujący81 pisze: Barragol to ja już nic nie rozumiem przelewam 50 tys kupuje 1 BTC kurs spada na 30 tys nie wytrzymuje zamieniam na 3 ETH(przykładowo 1 ETH kosztuje 10 tys) kurs zaczyna rosnąć i zatrzymuje się na 50 tys(za 3 ETH) sprzedaje(w tym samym roku) jestem realnie na zero bo wpłaciłem 50 tys i wypłaciłem 50 tys a wydaje mi się,że każą mi płacić podatek za to,że kupując ETH za 30 tys sprzedałem je za 50 tys czyli według nich zarobiłem 20 tys? Bo oni(US) stratę moją mają w dupie,że straciłem na BTC.
No nie masz podatku (chyba że PCC) bo twój dochód wychodzi na zero, strata -20tys, zysk 20tys, saldo zero, czego tu można nie zrozumieć?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 11 kwietnia 2018, 21:20

Barragol pisze: PCC
Od 2 dni są nie oficjalne źródła że żadnego pcc nie będzie, wstecz też.
Zobaczymy.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 6 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: krystian.zawistowski » środa, 11 kwietnia 2018, 21:28

@bl4ck
Masz na myśli prof Piecha który mówił, że to się nie obroni przed sądem, czy MF? Bo jesli to pierwsze, to obawiam się, że zanim dojdzie do NSA to urząd skarbowy zdąży te melony zchargować z majątku delikwenta, a komornik opędzluje to za bezcen.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 11 kwietnia 2018, 21:30

@krystian.zawistowski, nie chodzi o to że podobno było już jakieś rozmowy w tej sprawie, nie zapeszajmy zobaczymy.
Ostatnio zmieniony środa, 11 kwietnia 2018, 21:40 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: CyBu318 » środa, 11 kwietnia 2018, 21:36

Jeśli wpłaciłem na Bitbay 150 zł i kupiłem game lecz nie wymieniałem potem na złotówki (pieniądze mam ciągle w game) to muszę to rozliczać ?

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » środa, 11 kwietnia 2018, 21:47

Przepraszam za moją bezczelność, ale nerwy mi puszczają...
Jeśli wpłaciłeś 150... to idź zjedz kebab i się nie przejmuj.
Jak ktoś poważnie się zajmował tematem, to mu wychodzą podatki, które ciężko ogarnąć umysłem.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 6 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: krystian.zawistowski » środa, 11 kwietnia 2018, 21:56

@Mosteque Ogólnie specyficzni lokalsi są nieodłącznym elementem tego kraju. Normalnie ktoś mógłby się nieco zadumać nad faktem że ludzie którzy gdzie indziej budowaliby miliardowy business tutaj skończą w psychiatryku, więzieniu albo na cmentarzu. Zamiast tego:
1. Hyhy dobrze tępić obszarników kapitalistycznych, polsza wstaje z kolan, i jeszcze byndzie na kolejną flaszke od MOPSu
2. Ło matko kupilem btc za 50 zł co ze mno będzie, podatek każo płacić pit wypełniać

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 29 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kido » środa, 11 kwietnia 2018, 22:05

Witam,
mam pytanie bo nie wiem czy dobrze rozumuje. Jestem osobą fizyczną nie zamierzam chyba się bawić w PCC. Zacząłem handel w 2017 roku , wpłaciłem na giełdę około 3000 i zrobiłem kilka transakcji krypto/PLN. Ostatnia moja transakcja z 2017 roku to zakup krypto za wszystkie PLNy i to było w okolicach października. Zakładając, że moje transakcje krypto/PLN wyszły mniej więcej na 0 to mam na koniec roku około 3000PLN straty?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: CyBu318 » środa, 11 kwietnia 2018, 22:15

Proszę mnie nie obrażać. Obawiam się tego z powodu przyjmowania przeze mnie renty rodzinnej. Jakby mi zabrali 1500 zł miesięcznie to już by zabolało.
Chcę tylko wiedzieć czy muszę to rozliczać czy nie.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » środa, 11 kwietnia 2018, 22:19

bl4ck pisze:
Barragol pisze: PCC
Od 2 dni są nie oficjalne źródła że żadnego pcc nie będzie, wstecz też.
Zobaczymy.
jakie źródla?
kido pisze: Witam,
mam pytanie bo nie wiem czy dobrze rozumuje. Jestem osobą fizyczną nie zamierzam chyba się bawić w PCC. Zacząłem handel w 2017 roku , wpłaciłem na giełdę około 3000 i zrobiłem kilka transakcji krypto/PLN. Ostatnia moja transakcja z 2017 roku to zakup krypto za wszystkie PLNy i to było w okolicach października. Zakładając, że moje transakcje krypto/PLN wyszły mniej więcej na 0 to mam na koniec roku około 3000PLN straty?
nie, koszty powstają w momencie sprzedaży kryptowaluty a nie kupna, inaczej mogloby dojść do kuriozalnej sytuacji typu że mamy straty w jednym roku mimo że tak naprawdę nasza transakcja nie byla stratna, a potem w innym roku przy sprzedaży byśmy placili od calego przychodu zamiast dochodu - tak jak ty chcesz to rozliczyć

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: topnetdeal » środa, 11 kwietnia 2018, 22:20

@CyBu318 - nie musisz, nie masz żadnego przychodu, więc PIT'a z tym wydatkiem nie składasz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 11 kwietnia 2018, 22:21

Barragol pisze: jakie źródla?
nieoficjalne\niepubliczne.
Ostatnio zmieniony środa, 11 kwietnia 2018, 22:48 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: CyBu318 » środa, 11 kwietnia 2018, 22:25

topnetdeal pisze: @CyBu318 - nie musisz, nie masz żadnego przychodu, więc PIT'a z tym wydatkiem nie składasz.
Dziękuję

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 29 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kido » środa, 11 kwietnia 2018, 22:34

Ok dzięki za wyjaśnienie. Wychodzi mi w sumie od tych transakcji jakieś dosłownie kilka złotych dochodu czyli jeżeli dobrze rozumiem to ewentualnie od tego muszę zapłacić odpowiedni podatek. I tak pewnie zrobię dla świętego spokoju.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » środa, 11 kwietnia 2018, 22:47

bl4ck pisze:
Barragol pisze: jakie źródla?
nieoficjalne.
publiczne czy niepubliczne? jak publiczne to proszę o linki

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wymazywanie » środa, 11 kwietnia 2018, 23:08

Jakby zamiana prawa majątkowe (jako crypto) za prawo majątkowe i zwolnienie do 2280 i od 2018 do 6000 przeszło*,
Spoiler:
pisał o tym na forum @Księgowość Ciszewski, https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 40#p479610 https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... ki#p479718 oraz mówił Sławomir Mentzen dzisiaj,
to by było super.

Pozostanie "uproszczenie" rozliczenia do zamiany crypto za fiaty, ponieważ crypto/crypto do wskazanych kwot byłoby objęte zwolnieniem z dochodowego, którego nie trzeba nigdzie zgłaszać, pytać o nie itd. Co prawda dla wielu osób nie zmieni to wysokości dochodowego, ale uprości rozliczenie.
Transakcja PLN->BTC->ETH (=podatek_1)->BTC(=podatek_2)->PLN(=podatek_3) na potrzeby rozliczenia zostałaby skrócona do PLN->BTC->PLN(=podatek).

Inna sprawa, jeśli komuś bardziej odpowiada rozliczenie go po wejściach i wyjściach fiatów a giełda jest niepolska, w razie kontroli może przecież nagle psi-padkowo zgubić 2FA a wcześniej zmienić maila i cholercia zgubić dostęp do nowego... ...lub go zlikwidować itd... :) Wtedy jedyne co US może zrobić, to popaczeć się na przelewy fiatów. Czasem pech w życiu jest tak duży, że można nagle zgubić dostęp do danych, a giełda zagramaniczna, ze zepsutego Zachodu, co nie wyda danych polszej sprawiedliwości skarbowej. :mrgreen:
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwietnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: brogal11 » czwartek, 12 kwietnia 2018, 04:23

Do rozliczenia krypto skladam pit36
Do rozliczenia forex tez pit 36 (ale tu od odplatnego zbycia pochodnych papierow wartosciowych).
Czy to sie sumuje?
Czy jednak dla krypto skladam oddzielny pit36 a dla forex oddzielny pit36?

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tarpan » czwartek, 12 kwietnia 2018, 08:55

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 47#p480233

Dr Sławomin Mentzen - Opodatkowanie kryptowalut - część 2

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 13 lutego 2018
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zetsu » czwartek, 12 kwietnia 2018, 09:17

Wiadome jest, że te komunikaty MF to bzdura. Oni sami nie mają pojecia o czym mowią. Jak sie zorientują w temacie to dopiero odkryją że plotą głupotki

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 19 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: akinom » czwartek, 12 kwietnia 2018, 09:58

Prosze o wyjaśnienie.
Zrobiłem sobie pełne zestwienie transakcji z BB za rok 2017.
I tak , robiłem transakcje kupowałem za złotówki krypto i sprzedawałem na złotówki.
Ogólnie jestem na stracie, bo wiem ile wsadziłem na giełde a ile ostatecznie wyciągnąłem.
Lecz problem pojawia się kiedy robię i podliczam zestawienie transakcji za rok 2017 na giełdzie BB.
Jak zsumuje wszystkie moje zakupy i sprzedaż to wychodzi (wartości przykładowe) :

Suma wszystkich zakupów w 2017r : 78 000 zł
Suma wszystkich sprzedaży w 2017r : 80 000 zł

Z tego wynika że zarobiłem 2000 zł, co jest nieprawdą, bo jestem na minusie.
I co z tym fantem zrobić? Czy gdzieś jeszcze trzeba dodać prowizje za zakupy którą płaciłem ?

Bo wynika z tego że mimo straty, mam do zapłacenia jeszcze podatek od zysku którego nie było :/

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości