Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:20

bl4ck pisze: To jedyne logiczne rozwiązanie przy tysiącach transakcji.
Ciekawe o ile sie bedzie roznil koszt i przychod przy metodzie FIFO i przy metodzie hmm... suma zakupow i suma sprzedazy (oczywiscie nie bierzemy pod uwage krypto, ktore nie zostaly sprzedane i zostały nam na koniec roku). Tak na chłopski rozum przy takich dwóch przykładach:

1. zakup 1BTC w styczniu za 5k
2. zakup 1BTC w pazdzierniku za 25k
3. sprzedaz 1BTC w listopadzie za 30k
4. sprzedaz 1BTC w grudniu za 35k

Przy "ogólnym sumowania" mamy kosztów 30k, przychodow 65k, dochod 35k
Przy FIFO mamy: 25k dochodu za BTC (1,3) oraz 10k dochodu za BTC (2,4). Razem 35k dochodu.
Rożnica wyszła powalająca... :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:25

@japu, Bo różnica będzie jeśli nie sprzedasz wszystkiego
zobacz jaki powstaje problem:

https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 00#p476882

Dodano po 2 minutach 12 sekundach:
Twój przykład jest zły bo nie pokazuje zasady działania.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:32

No nawet jeśli nie sprzedam wszystkiego, np. tego ostatniego BTC i sprzedam je w roku przyszłym (rozpoznajac wtedy koszt) to mamy tak:

A. Sumowanie ogólne: koszt 5k(1), przychód 30k (3), dochód 25k. Rok przyszły koszt z roku poprzedniego 25k (3), przychód 35k (4), dochód 10k. W efekcie zarobilismy w dwa lata 35k

B. FIFO: koszt 5k (1), przychód 30k (3), dochód 25k. Rok przyszły koszt 25k (2), przychod 35k (4), dochód 10k. W efekcie zarobilismy w 2 lata 35k.

C. Ale jesli koszty nalezy rozpoznac przy sprzedazy ale NIE MOZNA ich przeniesc na rok nastepny to jest "fakap" :)

D. Opcji, ze koszty rozpoznaje sie w momencie zakupu przy rozliczaniu poza DG wykluczam poki co, nie widze podstaw ale moge sie mylic.


Co robie zle?

Dodano po 27 sekundach:
bl4ck pisze: Twój przykład jest zły bo nie pokazuje zasady działania.
Ale to jest normalny przyklad zycia wziety przeciez. Wykluczasz mozliwosc zaistnienia takiej sytuacji?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:33

@japu, nic nie wykluczam po prostu mówię że nie pokazuje różnicy między dg a nie dg.

Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: 20 lutego 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kuros » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:36

Mam takie pytanie może ktoś się zna , albo już było ale 77 stron za dużo do przejrzenia.
czy jak miałem 50k zainwestowane w lsk , kupiłem po ok 40zł i sprzedałem po 70 . Kupiłem znów po 80 jak szedł do góry ostro i sprzedałem po 120zł.
Następnie kupiłem po 72 zł ostatnio i jest aktualnie po 30.
Moje pytanie jest takie czy z każdej transakcji rozliczam się czy nie? przykładowo mam o 8k mniej niż początkowo więc straciłem.
Kolejne małe pytanie , czy jak bym teraz potencjalnie bym sprzedał i odkupił po 25 i wzrósł by do x ( moje 50k by wróciło) i bym wyszedł z krypto . To musiałbym coś odprowadzać czy nie?Niby głupie pytania bo jak nie zarobiłem to nie , ale nurtuje mnie ostatnio ten temat.Dzięki wielkie za odpowiedz

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:37

bl4ck pisze: nic nie wykluczam po prostu mówię że nie pokazuje różnicy między dg a nie dg
Aaaa...Ja sie starałem wykazac różnicę miedzy FIFO, a sumowaniem kosztów/przychodów "w kupe" i mi wyszlo, ze nie ma roznicy (?????) - pomylilem sie?

Oczywiscie, ze w DG jest zupelnie inaczej bo jest inny moment rozpoznania kosztu.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:39

@japu, No tak w kupie nie ma różnicy.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:51

bl4ck pisze: No tak w kupie nie ma różnicy.
Czyli nie ma roznicy jaka forme policzenia przyjmie podatnik, ktory nie rozlicza krypto w ramach DG. Podatkowo wyjdzie na to samo ale czy jest forma wlasciwa i bledna? Wygodniej sie liczy "w kupie" :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:53

@japu, Różnica będzie na koniec roku jeśli się nie sprzeda wszystkiego no i różnica będzie też przy wymianie krypto na krypto.

spz
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: spz » czwartek, 5 kwietnia 2018, 23:04

Tak, bo każde rozliczenie krypto-krypto przy FIFO obarczone jest pewną niedokładnością wynikającą z braku dokładanych kursów krypto-pln. Przy tysiącach operacji te niedokładności mogą się skumulować i wyjdą wtedy głupoty.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 256
Rejestracja: 5 grudnia 2017
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódzkie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: FuraTeściowej » czwartek, 5 kwietnia 2018, 23:13

Mam pytanie odnośnie zakupu krypto w poprzednim roku i sprzedaży w obecnym.

W grudniu 2017 kupiłem powiedzmy krypto za 30.000zł . Zamierzam sprzedać je w 2018 - powiedzmy ,że moje krypto będzie miało wartosc 100.000 zł . Z tego co się orientuje nie mogę wykazać w następnym roku kosztu zakupu z poprzedniego bo nie prowadzę DG.
Od 100.000 zł płace 32 % podatku gdybym mógł odliczyć koszt zakupu , wtedy mój podatek wyniósłby 18%.

Proszę mi powiedzieć czy jest możliwość powiedzmy założenia działalności gospodarczej na próbę/ miesiąc by rozliczyć sobie tą sprzedaż na podatku liniowym?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 5 kwietnia 2018, 23:26

FuraTeściowej pisze: Z tego co się orientuje nie mogę wykazać w następnym roku kosztu zakupu z poprzedniego bo nie prowadzę DG
Miałeś już pisane tutaj 100 razy bez DG koszt rozpoznajesz w momencie sprzedaży.

Dodano po 1 minucie 10 sekundach:
FuraTeściowej pisze: Proszę mi powiedzieć czy jest możliwość powiedzmy założenia działalności gospodarczej na próbę/ miesiąc by rozliczyć sobie tą sprzedaż na podatku liniowym?
Wtedy posądzą cię o to że właśnie założyłeś DG pozorną do zaniżenia podatku, zresztą wybacz dla 100k dg... przecież te 32% masz liczone od kasy powyżej ~85tys .

Dyskutant
Posty: 170
Rejestracja: 26 lutego 2013
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: andy-bc » piątek, 6 kwietnia 2018, 01:03

Wielu użytkowników piszących w tym wątku prezentuje stanowisko, że osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może koszty zakupu kryptowaluty — dokonanego w latach ubiegłych — ująć w roku sprzedaży odpowiednich jednostek tejże kryptowaluty. Takie samo podejście wydaje się również pojawiać w niektórych interpretacjach izb skarbowych i KAS.

O ile jest to zdroworozsądkowo logiczne, to nie bardzo potrafię uzasadnić takiego stanowiska na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przeszkadza mi w tym dość stanowczy zapis art. 22 ust. 4 updof:
Koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.
Nie dostrzegam sposobu, w jaki osoba fizyczna, podkreślam, nie prowadząca DG może uniknąć skutków tego ustępu w odniesieniu do sprzedaży kryptowalut.

Ale jeśli faktycznie ten ustęp nie ma do nas zastosowania, to chętnie poznałbym rozumowanie to uzasadniające :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 6 kwietnia 2018, 01:35

andy-bc pisze: Wielu użytkowników piszących w tym wątku prezentuje stanowisko, że osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może koszty zakupu kryptowaluty — dokonanego w latach ubiegłych — ująć w roku sprzedaży odpowiednich jednostek tejże kryptowaluty. Takie samo podejście wydaje się również pojawiać w niektórych interpretacjach izb skarbowych i KAS.

O ile jest to zdroworozsądkowo logiczne, to nie bardzo potrafię uzasadnić takiego stanowiska na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przeszkadza mi w tym dość stanowczy zapis art. 22 ust. 4 updof:
Koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.
Nie bardzo widzę sposób, w jaki osoba fizyczna, podkreślam, nie prowadząca DG może uniknąć skutków tego ustępu w odniesieniu do sprzedaży kryptowalut.

Ale jeśli faktycznie ten ustęp nie ma do nas zastosowania, to chętnie poznałbym rozumowanie to uzasadniające :)
O kurczę. Faktycznie. Auć. Popatrzę. (W końcu coś innego niż kks do wertowania)

Dodano po 18 minutach 7 sekundach:
Hm, chyba faktycznie się nie da uwzględniać kosztów z zeszłego roku. No dobra, przez chwilę myślałem, że wiem, jak to należy opodatkować, ale znów okazało się że nic nie wiem.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » piątek, 6 kwietnia 2018, 01:36

andy-bc pisze: O ile jest to zdroworozsądkowo logiczne, to nie bardzo potrafię uzasadnić takiego stanowiska na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przeszkadza mi w tym dość stanowczy zapis art. 22 ust. 4 updof:
Koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.
Nie dostrzegam sposobu, w jaki osoba fizyczna, podkreślam, nie prowadząca DG może uniknąć skutków tego ustępu w odniesieniu do sprzedaży kryptowalut.

Ale jeśli faktycznie ten ustęp nie ma do nas zastosowania, to chętnie poznałbym rozumowanie to uzasadniające :)
To proste - trzeba się nauczyć czytać (dzisiaj to nawet gimnazjum za mało). Potem trzeba się nauczyć czytać tekst prawny (student I roku prawa), potem trzeba się dowiedzieć, że jak ktos jest niedouczony - to lepiej, żeby nic nie wiedział - niż zajmował głos (student IV roku prawa). Potem już dość łatwo można przeczytać, że:

Koszty to nie strata.

Dla tych co dalej się zastanawiają - Za lata ubiegłe odliczamy stratę - a koszty w roku bieżącym (za wyjątkami). Aby odliczyć stratę, należy ją wcześniej wykazać w rocznym zeznaniu i dla ścisłości dodam - musi to być strata z tego samego źródła przychodów.
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » piątek, 6 kwietnia 2018, 01:42

Bagder pisze:
Dla tych co dalej się zastanawiają - Za lata ubiegłe odliczamy stratę - a koszty w roku bieżącym. Aby odliczyć stratę, należy ją wcześniej wykazać w rocznym zeznaniu i dla ścisłości dodam - musi to być strata z tego samego źródła przychodów.
Tak, ale nadal to nie jest to, co prezentują "eksperci" na YT u blogach, czyli, że koszt zakupu wykazujemy w momencie sprzedaży krypto, niezależnie od roku.

Nawet prof. Mentzen potwierdził to w dzisiejszym streamie.
Ale także jak wszyscy pozostali, podstawy prawnej nie podał.

A wykazanie kosztu w momencie sprzedaży, a rozliczenie straty z lat ubiegłych to zupełnie inne zagadnienia.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » piątek, 6 kwietnia 2018, 01:58

@Zagloba - mogę się zgodzić z dr. Mentzenem przy założeniu, że opodatkowanie bitcoina nie jest uregulowane w polskich ustawach i nie ma żadnej podstawy (poza jednym wyrokiem NSA z 2013) do uznania bitcoina i innych kryptowalut za prawa majątkowe, a nie na przykład waluty wirtualne - jak dla potrzeb VAT.
Jeśli zaś - traktujemy kryptowaluty - jak prawa majątkowe - to wiąże się za tym cała konsekwencja regulacji, w tym rozpoznanie kosztu w momencie poniesienia wydatku.

Jak wspomniał @prezes na vblogu - to co zostało przedstawione w informacji MF - to jest pomieszanie wszystkiego co się da, nie tylko z rozstrzyganiem wątpliwości przeciw podatnikowi - ale wręcz contra legem.

Niestety - batalia jaką toczą urzędy celne (KAS) przeciwko branży hazardowej - a osobliwie automatom o wysokich wygranych - i koszty tej wojny, oraz mizerne skutki - wskazują - że koszty poboru w tym społeczne nie przestraszą fiskusa w surowym egzekwowaniu tego co napisali - nawet jakby to była największa nielogiczna głupota.

Przykro mi, że wielu z nas straci życie, wielu rodziny, wielu załamie się psychicznie, po tym jak fiskus wymierzy im w decyzjach milionowe podatki do zapłacenia - często od groszowego zysku i majątku (o czym pisałem w tym temacie już dawno). Dla pocieszenia dodam - pieniądze to nie wszystko, dopóki nie macie na karku fiskusa - możecie się obronić - nawet jak Was nie stać na zapłacenie podatków. W tym kontekście rozumiem decyzję właściciela jednej z giełd - o emigracji - myślę - że bardziej od fiskusa bał się klientów - którym wmawiano - że podatki płaci się od przelewu do banku.
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 93
Rejestracja: 30 stycznia 2018
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Ekolog » piątek, 6 kwietnia 2018, 07:16

A jak to wygląda w świetle gdy grało się na giełdzie na lewarze? Bo nagle okazuje się że obroty będą kosmiczne i z tego jeszcze podatek?

To z tego wychodzi że nawet jeśli coś się zarobiło się to jeszcze zabiorą od obrotu i to jeszcze z dźwignia to już masakra

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » piątek, 6 kwietnia 2018, 08:01

Racja - lewar x100 - podatek całość. Niestety nikogo to nie obchodzi... ile masz do zapłacenia i czy jest to sprawiedliwe. Ten podatek służył głównie do opodatkowania handlu na giełdach - ale samochodowych. Ba, co ja piszę - wyjdzie jeszcze więcej, bo...
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 28 sierpnia 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Ania77 » piątek, 6 kwietnia 2018, 08:51

Dzień dobry, może się przyda - kolejna część naszego cyklu na temat rozliczania bitcoinów i innych kryptowalut, tym razem kontekst zeznania rocznego PIT a bitcoiny: [youtube][/youtube]

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości