Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: _chybaty » wtorek, 13 lutego 2018, 12:12

panduch pisze:Tylko, że nawet niektóre interpretacje mówią, że krypto to usługa czyli powołując sie na nie nie trzeba płacić PCC bo z tego co się orientuje nie tyczy on się usług. Co jest logiczne, skoro jest zwolniony z VAT.
Tak to jest bajzel niezly z tym. Ja sobie rozliczylem (na tyle na ile sie da) ale czekam ze złożeniem do konca kwietnia moze cos sensownego sie pojawi...

Początkujący
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1

Postautor: rgdlez » wtorek, 13 lutego 2018, 16:05

Poszedłem dzisiaj do doradcy podatkowego, jak zobaczył wyciągi z 4 giełd (handlowałem przez 2 tygodnie w październiku, kilka dni na początku listopada (kupno) i kilka dni na koniec grudnia (sprzedaż) ale bardzo dużo altów, więc sieczka) to powiedział że się nie podejmuje rozliczenia :lol:

Poradził mi natomiast złożyć PIT-38 pusty lub ewentualnie rozliczyć (świadomie błędnie) ile wpłaciłem na bitbay i ile wypłaciłem i to podać jako zysk i zapłacić 19%. Z racji kwoty przychodu (7000pln) stwierdził że są szanse, że nikt się nie przyczepi, a jak się przyczepią to przynajmniej nie będę karany za niezłoęnie deklaracji a jedynie dostanę korektę do zpałacania.

Co o tym myślicie?

Początkujący
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0

Postautor: redlumek » wtorek, 13 lutego 2018, 16:54

Termin złożenia masz do końca kwietnia - więc po co się śpieszyć?

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » wtorek, 13 lutego 2018, 17:07

Dokladnie zwlaszcza ze do kwietnia moze sie jeszcze sporo wyjaśnić.

Początkujący
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0

Postautor: wsite » wtorek, 13 lutego 2018, 17:12

Ja mam zamiar rozliczyć się z każdej transakcji zamienionej na fiat za rok 2017, nie uwzględniam krypto-krypto bo to nie ma najmniejszego sensu.

Początkujący
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0

Postautor: panduch » wtorek, 13 lutego 2018, 17:13

ciekawe co sie wyjasni. Co najwyzej wprowadzą osobny podatek, który będzie obowiązywał za jakiś czas a nie wstecz. Do tego czasu wystarczy podsumowanie zysków i strat.

Weteran
Reputacja: 475
Reputacja postu: 
1

Postautor: bl4ck » wtorek, 13 lutego 2018, 17:19

rgdlez pisze:Przejdź do cytowanego posta PIT-38 .........zapłacić 19%.

Super tylko krypto giełdy to nie prawdziwa giełda, a ty chcesz wypełnić pit 38 który to jest jest właśnie przeznaczony dla instrumentów finansowych.
Dla krypto bez DG jest pit 36 - 18/32%.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: leszek555 » wtorek, 13 lutego 2018, 20:21

szarosc pisze:Przejdź do cytowanego posta Mój doradca mówi że trzeba PCC (PLN-KRYPTO i KRYPTO-KRYPTO). US mówi jeśli prawo majątkowe to druk per transakcja (na krypto sie nie znaja), bez zwolnienia od kwoty (np mam dziesiątki transackji pod 0 zl podatku). Najlepsze, jesli ktos ma do zlozenia czynny zal (bo na zlozenie PCC-3 sa 2 tygodnie), to trzeba zlozyc wszystko naraz w okienku, nie szkodzi czy 100, czy 1000 deklaracji ;).

@szarosc, ale dlaczego krypto - krypto podchodzi pod PCC? Nie jest to transakcja sprzedazy, tylko wymiana barterowa.

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
1

Postautor: szarosc » wtorek, 13 lutego 2018, 20:26

http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/ ... 1_2016.pdf

Podatkowi podlegają:
1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

Ciekawostka, w US pytają o podstawę prawną do płacenia PCC za krypto :D

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » wtorek, 13 lutego 2018, 20:42

leszek555 pisze:Przejdź do cytowanego posta
szarosc pisze:Przejdź do cytowanego posta Mój doradca mówi że trzeba PCC (PLN-KRYPTO i KRYPTO-KRYPTO). US mówi jeśli prawo majątkowe to druk per transakcja (na krypto sie nie znaja), bez zwolnienia od kwoty (np mam dziesiątki transackji pod 0 zl podatku). Najlepsze, jesli ktos ma do zlozenia czynny zal (bo na zlozenie PCC-3 sa 2 tygodnie), to trzeba zlozyc wszystko naraz w okienku, nie szkodzi czy 100, czy 1000 deklaracji ;).

@szarosc, ale dlaczego krypto - krypto podchodzi pod PCC? Nie jest to transakcja sprzedazy, tylko wymiana barterowa.

@szarosc, a dlaczego krypto-pln ma podchodzić pod PCC? Jeśli krypto jest zwolnione z VAT, to powinno być też zwolnione z PCC. PCC płaciłoby się tylko, gdyby strony transakcji będące osobami fizycznymi handlowały czymś co podlega VAT. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Art. 2. Nie podlegają podatkowi:
4) czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: szarosc » wtorek, 13 lutego 2018, 21:00

kajetan pisze:Przejdź do cytowanego posta
leszek555 pisze:Przejdź do cytowanego posta

@szarosc, a dlaczego krypto-pln ma podchodzić pod PCC? Jeśli krypto jest zwolnione z VAT, to powinno być też zwolnione z PCC. PCC płaciłoby się tylko, gdyby strony transakcji będące osobami fizycznymi handlowały czymś co podlega VAT. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Art. 2. Nie podlegają podatkowi:
4) czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności

jesli dobrze pamietam to tu mimo wspomnienia o zwolnieniu z vat, i tak powiedzieli ze PCC https://interpretacje-podatkowe.org/pod ... -2017-2-mz
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że kupno przez Wnioskodawcę BTC (bitcoinów) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako nabycie praw majątkowych. W powyższej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie zawarte w art. 9 pkt 1 ww. ustawy.

Początkujący
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0

Postautor: japu » wtorek, 13 lutego 2018, 23:13

Chwile nie sledzilem watku i widze ze doszedl temat ze przy zakupie krypto nalezy zaplacic PCC? Przy zakupie krypto za krypto rowniez? Zamiast podatku od zyskow czy oprocz? Hehehe niezle zagmatwane sie to robi...

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: panduch » środa, 14 lutego 2018, 10:40

japu pisze:Przejdź do cytowanego posta Chwile nie sledzilem watku i widze ze doszedl temat ze przy zakupie krypto nalezy zaplacic PCC? Przy zakupie krypto za krypto rowniez? Zamiast podatku od zyskow czy oprocz? Hehehe niezle zagmatwane sie to robi...

Dopóki nie będzie jasnego prawa z którego wynika, że należy płacić PCC także za krypto to nie ma sensu go płacić, ponieważ wystarczy założyć dla urzędnika, że to jest świadczenie usługi. Z mojego doświadczenia wynika, że urzędnik daje odpowiedź zależną od pytania. Czyli jeśli się spytamy czy należy płacić PCC od krypto jako prawa majątkowego, to powie, że tak a jak zapytasz, czy należy płacić od krypto jako usługi to powie, że nie.
Zgodne z prawem jest wybranie dla podatnika najmniejszego obciążenia podatkowego.

Początkujący
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0

Postautor: japu » środa, 14 lutego 2018, 22:10

A pojawily sie juz jakies interpretacje o PCC? Bo sporo jest takich, ktore mowia ze trzeba opodatkowac dochody z transakcji i zazwyczaj wskazywano na opodatkowanie z praw majatkowych. Juz nawet z ustawy jasno wynika, ze przychody ze sprzedazy praw majatkowycb sa odrebne od przychodow z dzialalnosci (wiec nie moga byc usluga?) zatem watek PCC to juz obled jest. I chyba 2tyg jest na zlozenie PCC wiec powodzenia z transakcjami z ubieglego roku :) ja cie krece, gdzie my zyjemy :)

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: panduch » czwartek, 15 lutego 2018, 11:38

japu pisze:Przejdź do cytowanego posta Juz nawet z ustawy jasno wynika, ze przychody ze sprzedazy praw majatkowycb

Waluty wirtualne to nie tylko prawa majątkowe ale też usługa i towar i dopóki nie zrobią jasnego przepisu albo osobnego podatku od krypto to nie ma co kombinować. Nie ma też co wypatrywać indywidualnych interpretacji bo potrzebne jest oficjalne stanowisko rządu co do sposobu rozliczania kryptowalut i ostatecznego uznania ich jako jedna kategoria albo stworzenie nowej. Do tego czasu będziemy się kręcić w kółko.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: matik0109 » piątek, 16 lutego 2018, 08:47

Siemka,
takie pytanie jak chce rozliczyć sobie podatek z krypto jako osoba fizyczna to korzystając ze strony pity.podatnik.info nie mogę wybrać pit-37 oraz pit-36 jednocześnie. Jednak sprawdzałem teraz rozliczanie przez pit-11 razem z umową o prace i krypto wpisałem w pit-11 do pozycji o prawach autorskich(poz 57 i reszta) i po wypełnieniu wszystkiego niby mam do zapłaty podatek za prawa autorskie(krypto) ale w pit-37, może tak być czy musi być koniecznie ten pit 36?

Początkujący
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0

Postautor: JARAZZ » poniedziałek, 19 lutego 2018, 22:25

Jakie szczęście, że się rozliczam we Włoszech. Tutaj mogę w ciągu 7 dni zrobić obrót do 51’645€ i nie muszę robić nic. Dopiero od nadwyżki jest 26%. Kupno/sprzedaż krypto traktują jako obrót obca walutą.

Początkujący
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0

Postautor: davis89 » wtorek, 20 lutego 2018, 14:59

Szybkie, proste pytanie odnośnie prowizji(fee) i rozliczenia PIT.
1 BTC stoi po 100 zł. Kupuje 1 BTC. Giełda ma 10% prowizji czyli zakupiłem tak na prawdę 0,9 BTC.
Za jakiś czas sprzedaję to 0,9 BTC po takim samym kursie, czyli sprzedaję 0,8 BTC bo 0,1 kolejne idzie na prowizje, czyli nic nie zarobiłem, a w plecy jestem 20 zł(10 zł + 10 zł).

Koszty w PIT to 120 zł(100 + 20) czy 100 i prowizje się zawsze odlicza od dochodu?
Przychód 80
Dochód 0

Weteran
Reputacja: 475
Reputacja postu: 
1

Postautor: bl4ck » wtorek, 20 lutego 2018, 15:06

@davis89, Moim zdaniem jako osoba fizyczna nie masz prawa policzyć sobie kosztów prowizji a jedynie kosz zakupu btc.

Początkujący
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0

Postautor: davis89 » wtorek, 20 lutego 2018, 15:21

@bl4ck dzięki za odpowiedź.
A krypto które kupiłem, ale nie sprzedałem w poprzednim roku wpisuję w koszty?

Wróć do „Kwestie prawne”