Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 24 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: LamaX » czwartek, 11 stycznia 2018, 19:14

http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=523009&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc

Zastanawia mnie jej fragment a mianowicie część odpowiedzi na pytanie drugie wnioskodawcy:
Czy sprzedaż kryptowalut jest opodatkowana podatkiem VAT, jeśli tak to jaką stawką?


i tutaj ten fragment:

Biorąc zatem pod uwagę powyższe wyjaśnienia, należy uznać, że pojęcie walut używanych jako prawny środek płatniczy (dla celów podatku od towarów i usług) obejmuje również walutę bitcoin, tym samym wpisuje się w normę art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.
Reasumując, sprzedaż na giełdach kryptowalut o nazwie bitcoin, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, zwolnioną od podatku od towarów i usług na podstawie wskazanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, przy czym zwolnienie to będzie miało zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do czynności, dla których miejscem świadczenia, zgodnie z art. 28b, 28c oraz 28l ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym miejscem opodatkowania, będzie terytorium kraju. Zaznaczyć należy, że przepisy art. 28b, 28c oraz 28l ww. ustawy uzależniają określenie miejsca świadczenia usługi od statusu podmiotu, na rzecz którego usługa jest świadczona, a w przypadku gdy odbiorcą usługi jest podmiot niebędący podatnikiem od miejsca, w którym znajduje się jego siedziba lub miejsce zamieszkania. Zatem, aby prawidłowo zastosować przepisy prawa w tym zakresie konieczna jest odpowiednia identyfikacja statusu kontrahenta.
Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie objętym pytaniem nr 2 jest prawidłowe, przy założeniu, że miejscem świadczenia, a tym samym miejscem opodatkowania opisanych czynności sprzedaży bitcoinów będzie terytorium kraju.


Czy chodzi tu o to że odbiorca usługi (nabywca BTC?) nie jest rezydent polski wtedy sprzedaż BTC , wtedy sprzedaż nie jest zwolniona z VAT?

Edit:

Wiem że na giełdach nie wiadomo komu sprzedaje się kryptowaluty, zastanawia mnie tylko czy zadaje jakieś głupie pytanie czy też na tym forum nikt nie chce, może nie potrafi na nie odpowiedzieć?

Początkujący
Posty: 1218
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 115
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: redlumek » piątek, 12 stycznia 2018, 22:14

Wtedy sprzedaż usługi poza EU rozlicza się w stawce nie polega (podatek VAT powinien rozliczyć kupujący w swoim kraju)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 128
Rejestracja: 7 stycznia 2018
Reputacja: 98
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: Wipqozn » sobota, 13 stycznia 2018, 00:34

No i kontrahentem jest zawsze giełda, więc dane zawsze są znane.

Weteran
Posty: 3182
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 605
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: bl4ck » sobota, 13 stycznia 2018, 00:37

@Wipqozn, Nie jest żadnym kontrahentem jest pośrednikiem.

Początkujący
Posty: 135
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: Pietaszek » sobota, 13 stycznia 2018, 02:33

Ten fragment to ubezpieczenie dla US. Ustawa o VAT na własny sposób definiuje miejsce świadczenia, zależy ono od statusu dostawcy, nabywcy oraz przedmiotu dostawy, a nawet sposobu dostawy. Chodzi im o to, że możesz podpadać pod zagraniczne przepisy VAT i oni się tym nie zajmują. Na pewno polski fiskus nie będzie ścigał o VAT za handel krypto w obecnym stanie prawnym.

Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 24 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: LamaX » sobota, 13 stycznia 2018, 03:56

bl4ck pisze:Przejdź do cytowanego posta Nie jest żadnym kontrahentem jest pośrednikiem.

Więc tak jak gdybałem kontrahentem jest/są kupujący którego danych nie znam.
Pietaszek pisze:Przejdź do cytowanego posta Chodzi im o to, że możesz podpadać pod zagraniczne przepisy VAT i oni się tym nie zajmują

Jak mam podpadać pod zagraniczny VAT skoro nie wiem do jakich kupujących trafiły BTC?
Jeśli kupującymi są osoby (których miejsca zamieszkania i tak nie znam) z poza EU to wtedy VAT 0?
Pokręcone to wszystko.

Początkujący
Posty: 72
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: Tokio » sobota, 13 stycznia 2018, 09:45

nic nie jest pokręcone, napisali dokładnie, że nie ma VAT i też od najmu , przez prąd, po koparki Vatu odliczać nie możesz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 128
Rejestracja: 7 stycznia 2018
Reputacja: 98
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: Wipqozn » sobota, 13 stycznia 2018, 11:40

bl4ck pisze:Przejdź do cytowanego posta @Wipqozn, Nie jest żadnym kontrahentem jest pośrednikiem.


To Ty dokumentujesz wszystkie transakcje? Ja wpłaty i wypłaty z giełd, tak mi doradzili w moim biurze ksiegowym.

Weteran
Posty: 3182
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 605
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: bl4ck » sobota, 13 stycznia 2018, 12:11

@Wipqozn, Tutaj rozmawiamy jak "powinno" być liczone, poczytaj z ciekawości kilka stron wątku.
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... &start=840

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 128
Rejestracja: 7 stycznia 2018
Reputacja: 98
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: Wipqozn » sobota, 13 stycznia 2018, 14:56

Ale jedyny rzeczywisty transfer (pieniędzy/kryptowaluty) następuje pomiędzy Tobą a giełdą. Kiedy Ty sprzedajesz coina na giełdzie, on nadal zostaje w portfelu giełdy. W systemie informatycznym giełdy następuje jedynie zmiana danych. Ani fizycznie ani prawnie Twoim kontrahentem nie jest kupujący coina, skąd więc sugestia, że tak należy go traktować i tak powinno być? Nie czepiam się, po prostu potrzebuję uzasadnienia Twojego stanowiska, żeby je zrozumieć.

Weteran
Posty: 3182
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 605
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: bl4ck » sobota, 13 stycznia 2018, 15:06

@Wipqozn, Ale dobrze że cię czepiasz wymieniamy się tutaj porostu przemyśleniami.
Poczytaj tutaj https://interpretacje-podatkowe.org/wyn ... 449b00&p=1

Każde interpretacje mówią że wypłata na konto nie ma znaczenia już wymiana na koncie "giełdy" wystarczy że mamy do dyspozycji środki pieniężne.
Poczytaj wątek bo pisanie milion razy tego samego jest bez sensu.

Tylko najlepsze jest to że wydruk z giełd nie spełnia wymogów księgowania kosztów a przecież nie ma innego sposobu na udowodnienie zakupu\kosztu.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 128
Rejestracja: 7 stycznia 2018
Reputacja: 98
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: Wipqozn » sobota, 13 stycznia 2018, 16:36

Ok thx, może niepotrzebnie przenoszę mentalność z handlu domenami, gdzie właśnie giełdy są kontrahentami. Będę obserwował sytuację.

m.m
Początkujący
Posty: 956
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa interpretacja kopanie i sprzedaż Bitcoinów

Postautor: m.m » niedziela, 14 stycznia 2018, 21:00

bl4ck pisze:Przejdź do cytowanego posta Poczytaj wątek bo pisanie milion razy tego samego jest bez sensu.

a mówią że to ja jeżdżę po nowych leniwych...

Wipqozn pisze:Przejdź do cytowanego posta Ok thx, może niepotrzebnie przenoszę mentalność z handlu domenami, gdzie właśnie giełdy są kontrahentami. Będę obserwował sytuację.

nie ma czegoś takiego jak giełda domen (mylisz z aukcjami), domena nie jest nośnikiem pieniądza, opłacamy jej obsługę więc jej w żaden sposób nie nabywasz.

Sumując:
EU - VAT ZW, nie odliczamy VAT'u
Po za UE tam gdzie VAT 0% możemy doliczyć VAT.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości