Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sierpnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: BoloYang69 » czwartek, 30 grudnia 2021, 23:27

Witam,

Powiedzmy teoretycznie :

Mam krypto :

1. Daje pod zastaw w AAVE
2. Wyciągam w USDC
3. Potem USDC sprzedaje na FIAT.

Jakie to rodzi kweste prawno-podatkowe? Krypto nie sprzedane a jedynie są w "zastawie" - jedynie widze według logiki wycignięcie USCD na FIAT (ale to pożyczka pod zastaw a nie sprzedaż).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: maky » czwartek, 30 grudnia 2021, 23:34

BoloYang69 pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 23:27ale to pożyczka pod zastaw a nie sprzedaż

Zamieniasz krypto (USDC) na fiat. Masz do zapłacenia podatek.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sierpnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: BoloYang69 » piątek, 31 grudnia 2021, 01:59

maky pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 23:34Zamieniasz krypto (USDC) na fiat. Masz do zapłacenia podatek.



Rozumie. Jaki jest to podatek? Pożyczki PCC? Sprzedaż to nie jest ponieważ nic nie sprzedałem a jedynie wziołem pod zastaw (jak w lombardzie). Wiec nie rodzi to konsekwencji podatklu od zysku (ktory jest podczas sprzedazy krypto). Ani nie jest to "koszt" ani "starata" (nic nie straciłem).

AAVA jest zagranicznym podmiotem - a z zagraniczynych pożyczek według prawa skarbowego nie majacego siedziby w polsce nie jest pobierany podatek PCC.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: adiqq » piątek, 31 grudnia 2021, 07:59

BoloYang69 pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 01:59Rozumie. Jaki jest to podatek? Pożyczki PCC? Sprzedaż to nie jest ponieważ nic nie sprzedałem a jedynie wziołem pod zastaw (jak w lombardzie).
Jednak nie rozumiesz. USDC to kryptowaluta. Sprzedaż kryptowaluty obojętnie jakiej lub zaplata nią za usługę rodzi konsekwencje podatkowe.
19%, PIT38
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: maky » piątek, 31 grudnia 2021, 09:02

BoloYang69 pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 01:59Rozumie. Jaki jest to podatek?

Podatek od zysków kapitałowych: 19%.
Oczywiście jeśli masz udokumentowane koszty i je deklarowałeś to odliczasz od podstawy opodatkowania.

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
BoloYang69 pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 01:59 Sprzedaż to nie jest ponieważ nic nie sprzedałem

Oczywiście, że sprzedałeś. Sprzedałeś USDC do fiat. Nikogo nie interesuje skąd masz te USDC. Oczywiście pod warunkiem, że mieszczą się w twoich możliwościach zarobkowych.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sierpnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: BoloYang69 » sobota, 1 stycznia 2022, 02:02

maky pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 09:03Oczywiście, że sprzedałeś. Sprzedałeś USDC do fiat. Nikogo nie interesuje skąd masz te USDC. Oczywiście pod warunkiem, że mieszczą się w twoich możliwościach zarobkowych.


Jest to Pożyczka. Nie kupiłem tych USDC wiec nie moge sprzedać czegoś co nie jest "moje", wtedy łamie prawo skarbowo-karne podając nieprawdziwy stan "faktyczny".

Początkujący
Posty: 50
Rejestracja: 13 sierpnia 2019
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: Nexos » sobota, 1 stycznia 2022, 02:10

Wydaje mi sie ze to ze pozyczyles nie ma wiekszego znaczenia. Ty wladasz tymi pieniedzmi, masz je jedynie oddac po jakims czasie.
Dokonujesz ich zamiany na fiat TY dokonujesz.

Tutaj nikt z cala pewnoscia ci nie doradzi, idz do prawnika albo doradcy podatkowego. Stawiam ze bez interpretacji indywidualnej malo kto bedzie tego pewien.
My mozemy pisac jedynie co nam sie wydaje.

Zreszta widac ze masz swoja teze i chcesz ja potwierdzic, to nie jest odpowiednie miejsce zeby pytac o takie sprawy i uzyskac jakas istotna opinie.

Dodatkowo kryptowaluty nie sa pieniadzem w swietle prawa, wiec standardowe informacje dot podatkow i pozyczek niekoniecznie moga miec zastosowanie.
Ostatnio zmieniony sobota, 1 stycznia 2022, 02:14 przez Nexos, łącznie zmieniany 7 razy.

Początkujący
Posty: 45
Rejestracja: 7 sierpnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: BoloYang69 » sobota, 1 stycznia 2022, 02:10

adiqq pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 07:59Jednak nie rozumiesz. USDC to kryptowaluta. Sprzedaż kryptowaluty obojętnie jakiej lub zaplata nią za usługę rodzi konsekwencje podatkowe.
19%, PIT38


Jednak nie rozumiesz. "Pożyczka" pod zastaw jest czyms innym niż "sprzedaż" która rodzi inny podatek od stanu faktycznego "pożyczki" a nie "sprzedaży". To tak gdybyś zgłaszał na Pit38 podatek od "pożyczki" z Banku jako "zysk" i płacił 19%.

Lub pod zastaw w Lombardzie i zgłaszał to na pit38 (co jest łamaniem prawa skarbowego nie podając prawdziwego stanu rzeczy "pożyczka pod zastawa" a "zysku").

"Zyskiem" to nie jest ponieważ musze spłacić "pożyczke".

Dodano po 3 minutach 51 sekundach:
Nexos pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 02:10Chlopie to ze pozyczyles nie ma wiekszego znaczenia. Ty wladasz tymi pieniedzmi, masz je jedynie oddac po jakims czasie.
Dokonujesz ich zamiany na fiat TY dokonujesz.

Tutaj nikt z cala pewnoscia ci nie doradzi, idz do prawnika albo doradcy podatkowego.


Hmmm nie po to jest forum na prowadzenie dyskusji i spierania sie o "polską" wykładnie prawa skarbowego która i tak zostaje intepretowana w zależności od danego wojewódzwa i podlegającym mu pod dany US. (Chyba ze te dyskuje rodzą w niektórych obawy i zaburzają ich już podjęte decyzje które prowadzą do "wątpliwości" podejmowanych działań w sferach "Krypto"?)

Początkujący
Posty: 50
Rejestracja: 13 sierpnia 2019
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: Nexos » sobota, 1 stycznia 2022, 02:16

BoloYang69 pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 02:14Hmmm nie po to jest forum na prowadzenie dyskusji i spierania sie o "polską" wykładnie prawa skarbowego która i tak zostaje intepretowana w zależności od danego wojewódzwa i podlegającym mu pod dany US


Pewnie ze mozemy sobie dyskutowac, ale jesli na powaznie traktujesz taka sprawe to nie sugeruj sie opiniami ludzi z forow.
Tutaj rozne nieprawdziwe informacje byly pisane na temat spraw podatkowych, a tworzacy te posty pisali z 100% pewnoscia na temat roznych spraw. Zwlaszcza w okresie 2018-2019. Wiem bo sam sie konsultowalem w paru sprawach z osobami ktore zajmuja sie tym zawodowo i tez przytaczalem rozne opinie ktore znalazlem :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: maky » sobota, 1 stycznia 2022, 07:56

BoloYang69 pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 02:02Nie kupiłem tych USDC wiec nie moge sprzedać czegoś co nie jest "moje", wtedy łamie prawo skarbowo-karne podając nieprawdziwy stan "faktyczny".

Skoro wydaje ci się, że wiesz lepiej to po co pytasz?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: adiqq » sobota, 1 stycznia 2022, 08:34

BoloYang69 pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 02:14Jednak nie rozumiesz. "Pożyczka" pod zastaw jest czyms innym niż "sprzedaż" która rodzi inny podatek od stanu faktycznego "pożyczki" a nie "sprzedaży". To tak gdybyś zgłaszał na Pit38 podatek od "pożyczki" z Banku jako "zysk" i płacił 19%.

Lub pod zastaw w Lombardzie i zgłaszał to na pit38 (co jest łamaniem prawa skarbowego nie podając prawdziwego stanu rzeczy "pożyczka pod zastawa" a "zysku").

"Zyskiem" to nie jest ponieważ musze spłacić "pożyczke".
Z punktu widzenia fiskusa - sprzedałeś kryptowalutę USDC. Jak weszłeś w jego posiadanie go nie obchodzi.
Równie dobrze możesz nie spłacić pożyczki i stracić zastaw -ale to fiskusa nie interesuje.
Lepiej chyba z góry zakładać najgorszą dla podatnika interpretację albo wystąpić o interpretację indywidualną.
Fiskusa nie obchodzi jak wszedłeś w posiadanie kryptowalut (chyba, że odliczałeś koszty!) - masz jedynie odprowadzić podatek od sprzedaży.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: xbladexx » czwartek, 6 stycznia 2022, 09:54

BoloYang69 pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 23:27 1. Daje pod zastaw w AAVE
2. Wyciągam w USDC
3. Potem USDC sprzedaje na FIAT.
Powinno być tak w Polsce. IMO
Jeśli pożyczasz pod zastaw AAVE dostając USDC to nie ma podatku.
Sprzedaż zastawionego USDC do FIAT też brak podatku bo formalnie to NIE TY jesteś właścicielem USDC.

Podatek powstaje w momencie jak NIE SPŁACISZ pożyczki dostaniesz lub pożyczka zostanie Ci umożona.
(tylko wtedy osiągasz zysk lub nie)
Więc jeśli dostaniesz likwidacje np cena spadnie o 50% twój zastaw przepada wtedy powstaje obowiązek podatkowy. Likwidacja pożyczki jest wtedy traktowana jak wymiana.
W momencie likwidacji dostajesz "usługę" zdjęcia obowiązku z ciebie wierzytelności na kwote X kryptowalutą.
Regulowanie zobowiązań kryptowalutą jest opodatkowane.
UWAGA:
Płacenie odsetek kryptowalutą to też podatek XD, bo opłacasz usługę utrzymania pożyczki.

Ci od Knaga mieli mieć taka obcję że pożyczasz od nich na 0% ePLN (za opłatę) np. 5%.
Pożyczka jest dożywotnia na 0%. U nich wymieniasz ePLN na PLN bez podatku bo to kasa z pożyczki.
Tu chyba też PCC nie było od czegoś takiego. (oni to sobie też ze swoimi prawnikami dyskutowali - więc jest możliwe). Ja w tym rozwiązaniu 0% widzę tylko taki paragraf który może próbować wciskać US:
czy sprawę obronisz w sądzie Ty czy US tego Ci nie zagwarantuje ja ani żadnen radca podatkowy.
Rozwiązanie 0% jest legalne i możliwe jednak ryzykuje się sprawą sądową.
W przypadku posiadania osetek nawet 0.5% to sprawa oczywista że pożyczka nie jest sztuczna.
Zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny.
Dodano po 3 minutach :
Nexos pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 02:16Wiem bo sam sie konsultowalem w paru sprawach z osobami ktore zajmuja sie tym zawodowo i tez przytaczalem rozne opinie ktore znalazlem
I w tym okresie funkcjonowało z 3-4 róznych interpretacji tak samo bedzie i dziś co do pożyczek, bo nie jest to uregulowane wprost. 3 prawników może mieć rózne zdanie a US i tak swoje odrębne które skonfrontujesz każdorazowo w sądzie jak coś.

Początkujący
Posty: 50
Rejestracja: 13 sierpnia 2019
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: Nexos » czwartek, 6 stycznia 2022, 10:09

@xbladexx
Sprzedaż zastawionego USDC do FIAT też brak podatku bo formalnie to NIE TY jesteś właścicielem USDC.
Przeciez jest nawet definicja w prawie czym jest umowa pozyczki.
Umowa pozyczki jest sprecyzowana w polskim porzadku prawnym wedlug zapisu z KC i definiuje ona co nastepuje po zawarciu takiej umowy.
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... 96/art-720

Art. 720. [Umowa pożyczki]
§ 1.
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
I to chyba tyle w temacie wlasnosci. Ty jestes wlascicielem USDC ktore pozyczyles i ty placisz podatek od sprzedazy kryptowalut do tradycyjnych walut.

Jesli wykonasz zdarzenie podatkowe i skonwertujesz do fiatow to co pozyczyles to musisz zaplacic podatek bo doprowadziles do zdarzenia podatkowego podczas wladania rzecza ktorej wlasnosc zostala przeniesiona.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Defi - Pożyczka pod zastawa Krypto - Podatek od pożyczki?

Postautor: xbladexx » czwartek, 6 stycznia 2022, 11:55

Nexos pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 10:09Ty jestes wlascicielem USDC ktore pozyczyles i ty placisz podatek od sprzedazy kryptowalut do tradycyjnych walut.
masz rację jak widzę.(z tą własnością)
Ale jak widzę to tutaj jest fajny fikołek bo aby pożyczyć musiałeś ponieść koszt tego krypto w postaci swojego zastawu. W krypto będzie to i tak wiecej niż pożyczasz. Więc aby dostać np 200k PLN w USDC musisz zastawić 400k PLN. (w BTC) . Koszt sprzedarzy 200k PLN to 400k (w BTC) bez tego zastawu nikt by CI nie pożyczył 200k PLN.
Dodatkowo w zależności od serwisu np. w Celsiusz dając w zastaw przenosisz na nich własność do czasu spłaty pożyczki.

Zawsze praktycznie w krypto bedzie tak że dostajesz np. 100k PLN zastawiając 200k PLN.
(jak ktoś nie spłaci odsetek to straci 200k PLN - zyska ten co pożyczył 100k i ten co zyskał płaci podatek)

Osoba pożyczająca pod zastaw może zyskać i płacić podatek jak np. pozyczy ETH za BTC i to ETH urośnie w cenie np x10 od dnia pożyczki to wtedy cena zastawu będzie o wiele mniejsza od sprzedaży. To jak dla mnie bedzie podatek. Póki nie ma dochodu to ja podatku nie widzę od czego tu płacić.

Dopiero kilka lat kopania się sprawę w wyczyści w Polsce.

Pozatym prawda jest taka że używając AVAE itp. to nie ma umów XD więc w DEFI czy te umowy można nazwać pożyczkami czy użyczeniem rzeczy itp. ? To też pewnie można punktowac na wiele sposobów brak umowy brak jasności co do zobowiązań.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości