Bitcoin notary - jak i do czego wykorzystać?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin notary - jak i do czego wykorzystać?

Postautor: wrip » wtorek, 22 maja 2018, 00:37

Są usługi typu https://notary.bitcoin.com/ oraz dla innych krypto.
Interesują mnie życiowe przykłady wykorzystania tego typu usług.

Jak wykorzystać to np przy podpisywaniu umów? Przecież to dwie strony muszą w tym uczestniczyć. U notariusza są dwie strony. Jak to samo uczynić w przypadku np ręcznie tworzonej umowy? Mogę zrobić zdjęcie umowy i to wysłać do tej usługi. Ale przecież druga strona umowy może stwierdzić, że sfałszowałem dokument przed wysłaniem do tej usługi.

Więc jak to zrobić?
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin notary - jak i do czego wykorzystać?

Postautor: wrip » wtorek, 22 maja 2018, 11:40

@bioly, to jak działa to ja wiem, tylko w praktyce co mi to daje, że komuś udowodnię, że np. ten skan umowy który wysłałem do blockchaina nie był wcześniej podrobiony :D

Tym się różni notariusz prawdziwy, że on weryfikuje oryginalność dokumentów, a blockchainowy nie. Co z tego, że na blockchainie będę miał hash jak to będzie hash już podrobionego dokumentu :P

Chodzi mi np o taką prostą umowę o np. pożyczkę typu:
Ja jan kowalski pożyczam adamowi kowalowi 1000 zł, i tam dalej dane dowodu, pesel, i podpisy obu stron. To wszystko w dwóch egzemplarzach.
I jak tu wykorzystać ten blockchain? Robię foto umowy, wrzucam do blockchaina i co. Jaki to będzie dowód, na co? Jeśli typ nie będzie chciał oddać to powie, że sam sobie to wszystko napisałem, jego podpis podrobiłem i do blockchaina wrzuciłem sfabrykowaną umowę.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin notary - jak i do czego wykorzystać?

Postautor: wrip » wtorek, 22 maja 2018, 17:17

bioly pisze: Muszą być pary klucz z którymi wszyscy was by identyfikowali.
Więc jak jakiś klucz "przypisać" do mojej osoby?
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Wróć do „Projekty związane z Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości