Planszowa (karciana) gra- cryptoSplendor!

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0.0002 BTC

Planszowa (karciana) gra- cryptoSplendor!

Postautor: Oshel » niedziela, 6 maja 2018, 20:58

Witam forumowiczów,

Chciałbym się z Wami podzielić pewnym projektem który tworzę od (olaboga) 2 dni. Otóż wpadłem na pomysł, aby zrobić adaptację gry karcianej Splendor do realiów krypto. Przy okazji dodać trochę wartości "edukacyjnej".

Może na wstępie- co to jest Splendor? Idąc za sklepem rebel.pl:

"Splendor jest dynamiczną i niemal uzależniającą grą w zbieranie żetonów i kart, które tworzą zasoby gracza, umożliwiające mu dalszy rozwój. Gracze wcielają się w renesansowych kupców, którzy próbują nabyć kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy - wszystko to w celu zdobycia jak największego prestiżu. Gdy będziesz już dostatecznie bogaty, być może zaszczyci Cię swą wizytą przedstawiciel szlachty, co jeszcze podniesie Twój prestiż w oczach konkurencji."

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć jedynie, że gra jest na prawdę banalna- zasady można wytłumaczyć w kilka minut, a po pierwszej rozgrywce jest już całkowita jasność.

No dobra, ale co ma do tego krypto? Otóż wpadłem na pomysł, że bardzo łatwo zaadoptować tę grę do świata kryptowalut. Zamiast klejnotów- waluty. Zamiast kopalni- kopalnie, karty graficzne, rigi. Zamiast środków transportu i jubilerów- najważniejsze osobistości ze świata kryptowalut. Zamiast sklepów i kamienic- giełdy, organizacje. Zamiast arytokratów (specjalne karty) najważniejsze osoby spoza krypto, ale w świeci fin, tech lub fintech (Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffet, Satoshi Nakamoto itp.). Oryginalny Splendor ma trochę mało urozmaicone gafiki- tutaj każda karta będzie inna. Do tego przy osobach będzie krótki opis (walor edukacyjny). Żetony będzie można wydrukować 3D- jeśli nie macie drukarki to za śmieszne pieniądze można komuś to zlecić.

Dobra, koniec opowiadania o samym projekcie- lepiej coś pokazać. Na razie wykonałem:
- wybrałem zdjęcia/grafiki do kart z serii pierwszej i drugiej (40 + 30 kart),
- wybrałem grafiki do monet,
- każde zdjęcie przepuściłem przez filtr który ze zdjęcia robi "kreskowkowy" styl,
- zrobiłem karty (bez opisów) do kart z serii pierwszej i drugiej.

Wygląda to mniej więcej tak:
- Tier 1 (bez opisów):
Obrazek

- Tier 2 (bez opisów):
Obrazek

Co do tego czego użyłem:
- zdjęcia i grafiki- google,
- filtr "Cartoonizer": https://photomania.net,
- lista wpływowych osób: https://cryptoweekly.co/100/
- lista wpływowych osób: https://decenter.org/news/160-top-10-mo ... in-2017-en
- lista wpływowych osób: https://bitcoinexchangeguide.com/crypto ... cy-people/
- ikony: https://www.behance.net/gallery/5481991 ... ency-Icons
- edycja SVG: https://inkscape.org/en/

Całość tego co zrobiłem można obejrzeć tu:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Do wykonania:
- Będzie około 11/12 kolorowych kartek A4 z kartami do wycięcia. Można to druknąć obustronnie i np. zalaminować.
- Żetony to jest kwestia druku 3D- tutaj jest kwestia indywidualna. Zależy czy ktoś ma dostęp do drukarek i różnokolorowych filamentów (ja mam).
- (opcjonalnie) kartonowe pudełko i instrukcja (w oryginale 1 kartka A4).

W najbliższych dniach nacisk rozwoju będzie na:
1. Zrobienie kart z tier 3 (poziom 3.).
2. Zrobienie kart arytokratów.
3. Przygotowanie modeli monet.
4. Przygotowanie dodatkowych grafik na tył kart.
5. Przygotowanie grafik na opis kart.
6. Przygotowanie opisów kart.
7. (opcjonalne) Przygotowanie nowej instrukcji.
8. (opcjonalne) Przygotowanie nowego pudełka

Dlaczego właściwie tutaj o tym piszę? Bo chciałem zadać kilka pytań:
1. Chciałbym koniec końców zrobić to open source- oczywiście nie będe tego sprzedawał ani nic- zdjęcia nie są oczywiście moją własnością, filtru pewnie też nie można w celach komercyjnych użyć no i co najważniejsze- pomysł gry nie jest mój- ja tylko zmieniam szatę graficzną. I tutaj pytanie bardziej prawne- czy takie wydanie jest legalne?
2. Z wyżej wymienionych planów punkt 1, 2 i 6 zrobię ja, punkt 3 zrobi mój przyjaciel natomiast cała reszta będzie wymagać umiejętności graficznych bardziej zaawansowanych niż copy/paste. Czy ktoś chciałby może pomóc? Jest grafikiem i chciałby dorzucić swoją cegiełkę? Opisy planuję po angielsku- można by było wtedy puścić tę grę po redditcie i innych forach, może będzie hit.
3. Najważniejsze- podoba się? Poprawić coś? Zrobić inaczej? Od razu powiem, że ciężko znaleźć jakiejść wysokiej jakości zdjęcia ludzi. W większości najlepiej dostępne są zdjęcia z gita/linkedIN'a itp. w śmiesznej rozdzielczości.

Dziękuję za uwagę :)

P.S
Zainteresowanych pomocą zapraszam na PW.

Dodano po 3 godzinach 41 minutach 32 sekundach:
Update o karty arystokratów:

Obrazek

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Planszowa (karciana) gra- cryptoSplendor!

Postautor: benq » niedziela, 6 maja 2018, 21:09

@Oshel,
Pomysł fajny, oryginalny - połączenie nowoczesnych technologii krypto z tradycyjną grą planszową.
Zastanawiam się tylko jak sytuacja z poruszonymi prawami autorskimi. Czy nie lepiej by było od podstaw stworzyć swoje zasady, ewentualnie zmodyfikować zasady tak, żeby uniknąć zarzutów o plagiat? Podobnie z grafikami i wizerunkami. Może warto najpierw uzyskać zgody na wykorzystanie grafik, a potem zabrać się fizycznie do roboty?
Potem mógłbyś zdecydować czy idziesz w komercję, szukasz wydawnictwa, które zwietrzy biznes i podpisujesz ugodę. Albo szukasz drukarni i wydajesz sam. Albo tak jak pisałeś, freeware, do pobrania i samodzielnego wydrukowania, przygotowania.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Planszowa (karciana) gra- cryptoSplendor!

Postautor: Oshel » niedziela, 6 maja 2018, 22:58

@benq
Czy nie lepiej by było od podstaw stworzyć swoje zasady, ewentualnie zmodyfikować zasady tak, żeby uniknąć zarzutów o plagiat?
Ja tę grę po prostu lubię w takiej postaci w jakiej jest. Jest fajnie wyważona, niedługa, nieskomplikowana, każda rozgrywka jest inna. Po co ulepszać lub zmieniać coś co jest po prostu dobre? Jeśli chodzi o plagiat to w internecie jest dużo "fanowskich" wersji różnych gier planszowych i jeśli nie pobieram za to wynagrodzenia to wydaje mi się że cały czas jest to legalne. Podkreślam słowo "wydaje mi się" bo prawnikiem (ani grafikiem) nie jestem.
Podobnie z grafikami i wizerunkami. Może warto najpierw uzyskać zgody na wykorzystanie grafik, a potem zabrać się fizycznie do roboty?
Podobnie jak wyżej- nie pobieram wynagrodzenia- nie powinien nikt mieć do mnie o to pretensji. Bo w końcu grafiki i wizerunki w internecie już są, więc w moim pokręconym rozumowaniu są publiczne. Tak samo osoby na kartach- to osoby, wg mnie, publiczne. Więc wykorzystanie ich wizerunku w celach niezarobkowych "powinno" być dozwolone.
Potem mógłbyś zdecydować czy idziesz w komercję, szukasz wydawnictwa, które zwietrzy biznes i podpisujesz ugodę. Albo szukasz drukarni i wydajesz sam.
Nie mam na takie zabawy czasu :P lubie się dzielić informacjami o fajnych rzeczach- jeśli coś jest godne polecenia. A ta gra jest zdecydowanie godna polecenia. Do tego, jak już wspomniałem- nie jestem grafikiem, jestem programistą, to jest mój chleb. A istnienie filtrów które ze zdjęcia robią obrazek uważam za majsterszyk :P
Albo tak jak pisałeś, freeware, do pobrania i samodzielnego wydrukowania, przygotowania.
I to jest clue :) Polecam wszystkim pójście do empiku i kupienie gry, ale jeśli ktoś chce wersję z krypto to zapraszam :)

Mimo wszystko dziękuję za uwagi dot. praw autorskich. Zapytam koleżanki która jest sędziną czy jest się czym martwić ;)

Dodano po 1 minucie 9 sekundach:
Edit:

Chyba, że ktoś z tutaj zgromadzonych zna prawo autorskie na tyle dobrze, że się wypowie i mnie lekko uspokoi.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Planszowa (karciana) gra- cryptoSplendor!

Postautor: Oshel » poniedziałek, 7 maja 2018, 18:19

Hej,

Czy ma ktoś może pomysł na karty z poziomu 3.? Jak narazie mam zdjecia/grafiki z giełd i instytucji:

- Binance,
- Bitfinex,
- BitFlyer,
- Bithumb,
- Bitstamp,
- Huobi,
- Okex,
- SEC,
- Wall Street,
- London Stock
- Tokyo Stock,
- China Stock

Zostaje jeszcze około 8 grafik/kart a mi sie lekko pomysły skończyły.

Dodano po 3 minutach 5 sekundach:
Obazki dostępne są na Google Drive pod ścieżką:

cryptoSplendor\cards\images\images_raw\tier_3_20\

Wszelka krytyka mile widziana.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Planszowa (karciana) gra- cryptoSplendor!

Postautor: Oshel » piątek, 11 maja 2018, 01:01

Mały update:

W katalogu "coins" zostały dodane modele żetonów. Na dniach pewnie będę drukował- zamieszcze zdjęcia jak to wygląda po druku.

Jakby ktoś chciał na to spojrzeć, a nie wie jak sie przegląda .stp to tu jest do tego darmowy program:
http://stpviewer.com

Orator
Posty: 724
Rejestracja: 6 grudnia 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Planszowa (karciana) gra- cryptoSplendor!

Postautor: jacek1973 » piątek, 11 maja 2018, 03:24

Super pomysł

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Planszowa (karciana) gra- cryptoSplendor!

Postautor: Oshel » sobota, 12 maja 2018, 17:07

Mały update:

Dodane labele i opisy kart z tier 2 (osobostości z crypto). Wygląda to mnie więcej tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Projekty związane z Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości