Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: papak » sobota, 18 marca 2023, 20:32

Czasem wpisuję "bitcoin" w wiadomościach Google w celu sprawdzenie informacji o kryptowalutach. Dzisiaj na jednym z wiodących portali został opublikowany wywiad, w którym zostałem nazwy głupcem tak jak inni, którzy inwestują w krypto.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/gdyby- ... ie/0f9ktln

Początkujący
Posty: 446
Rejestracja: 13 marca 2020
Reputacja: 213
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: łabondź2020 » sobota, 18 marca 2023, 21:40

Co za bzdury, Onet powinien być skasowany

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: garlonicon » niedziela, 19 marca 2023, 13:13

Co za bzdury, Onet powinien być skasowany
Bez przesady, głosy krytyki są potrzebne. Poza tym, to nie pierwszy raz, gdy ktoś pisze, że Bitcoin nie ma sensu. Podobno Bitcoin miał już paść 473 razy, ale póki co widzę, że nadal istnieje i ma się dobrze.
Waluta powinna mieć zatem dość przewidywalną i stabilną wartość względem podstawowego koszyka dóbr. A aby to osiągnąć, potrzebna jest instytucja, która może kontrolować podaż pieniądza w gospodarce, taka jak Bank Centralny.
Problem w tym, że patrząc na historię pieniądza widać wyraźnie, że ten, kto mógł go kontrolować, jednocześnie prędzej czy później go psuł. Jeśli założymy, że bochenek chleba powinien kosztować jedną monetę i gdy pojawi się więcej pieczywa, to należałoby wyprodukować więcej monet, aby cena była stała, to łatwo zauważyć, że instytucje kontrolujące pieniądz robiły to źle, doprowadzając do inflacji i powodując, że wspomniany chleb zaczynał kosztować coraz więcej monet. Gdyby takie instytucje spełniały swoje założenia, to krypto nie byłoby potrzebne. Jednak ze względu na to, że ludzie są skłonni do nadużywania swojej władzy, mamy to, co mamy, po prostu praktyka pokazała, że skoro centralne sterowanie pieniądzem nie działa, to krypto powstało jako alternatywa.
Już choćby to, że kursy kryptowalut zmieniają się na przestrzeni roku o setki albo nawet tysiące procent, pokazuje, że nie mogą one w sensowny sposób odgrywać roli waluty.
Dojrzałość pieniądza pojawia się dopiero po pewnym czasie. Widać wyraźnie, że kurs Bitcoina jest bardziej stabilny niż kurs wielu altcoinów. Oprócz tego, mnóstwo altcoinów popełnia ciągle ten sam błąd: startują od zera, tworząc nowe monety tak, jak kiedyś Bitcoin. Tylko że w przypadku Bitcoina ten okres niedojrzałości był konieczny, bo gdy nie istniały żadne inne kryptowaluty, no to trzeba było pierwsze takie monety jakoś utworzyć. Natomiast obecnie nie ma realnej potrzeby wprowadzania większej liczby monet do systemu, znacznie lepiej jest dodawać funkcjonalności do już istniejących, to pozwala na większą stabilność, bo nie trzeba wtedy zaczynać kompletnie od zera. Same wahania kursu Bitcoina są póki co nieuniknione, bo to nadal jest nowinka technologiczna i ludzie nadal nie mają pojęcia, ile takie monety mogą być warte. Natomiast wahania altcoinów będą siłą rzeczy większe, skoro te altcoiny próbują zaczynać od tego samego punktu, co Bitcoin, gdzie w pierwszych latach istnienia każdy mógł wydobywać mnóstwo monet i gdzie sieć była na tyle mała, że jeden domowy komputer wystarczył, aby ją zdestabilizować (bo w zasadzie przez pierwszy rok trudność kopania była minimalna).
W przypadku inwestycji w kryptowaluty ten mechanizm nie działa, ponieważ ich wartość nie jest uzależniona od żadnej działalności biznesowej albo produkcji towarów. Bitcoinów cyklicznie "pojawia się" w obrocie więcej na podstawie odgórnie ustalonych zasad globalnej loterii — proces ten, nazywany "kopaniem", pochłania masę energii i prądu na całym świecie. Nie produkuje jednak nic poza wirtualnymi żetonami...
To samo można powiedzieć o klasycznych walutach. W teorii mennica powinna dbać o to, aby monet było tyle, ile towarów i usług. Tylko że nikt tego nie sprawdza, nikt nie upewnia się, że każda wyprodukowana moneta ma realne pokrycie w towarach i usługach. To nie wygląda tak, że aby z drukarki wyciągnąć nowe banknoty, albo aby na kontach w bankach dopisać więcej cyfr, to trzeba najpierw komuś pokazać te wszystkie nowe towary i usługi i je policzyć. Nie, po prostu są ludzie kontrolujący pieniądz, którzy odgórnie ustalają, ile go wyprodukować, całkowicie według swojego uznania. Jeśli jakaś centralna instytucja stwierdzi, że jest kryzys i że nagle trzeba go załatać, podwajając ilość pieniędzy w obiegu, to nie istnieją żadne mechanizmy, aby stwierdzić, że brakuje towarów i usług na pokrycie tego dodruku. Tusz w drukarce się nie kończy, gdy kończą się towary i usługi, tym bardziej żadne programy nie powiedzą, że nie można komuś dopisać większych numerków na kontach bankowych.
Większość korzyści, jakie rzekomo miał przynieść blockchain, można równie dobrze uzyskać dzięki o wiele tańszej i mniej skomplikowanej technologii. Po prostu mamy coś takiego jak bazy danych i one się sprawdzają.
Jeśli mamy dwa komputery, które mają dwie bazy danych z inną zawartością, to jak stwierdzić, który z nich ma rację? W przypadku kryptowalut właśnie po to jest Proof of Work i blockchain, żeby dało się to ustalić bez centralnego zarządcy.
Mówimy o rozwiązaniu, które od ponad 13 lat wciąż szuka problemu, jaki miało rozwiązać.
Jak bez Bitcoina rozwiązać Problem bizantyjskich generałów?

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: ikswodnal » niedziela, 19 marca 2023, 13:32

garlonicon pisze: niedziela, 19 marca 2023, 13:13To samo można powiedzieć o klasycznych walutach. W teorii mennica powinna dbać o to, aby monet było tyle, ile towarów i usług.
Dodam. Śmieszy mnie twierdzenie że BTC nie ma "wartości wewnętrznej" Jak to zdefiniować do "wartości wewnętrznej" USD?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: garlonicon » niedziela, 19 marca 2023, 14:23

Jak to zdefiniować do "wartości wewnętrznej" USD?
Dolar nie ma "wartości wewnętrznej", co zostało zademonstrowane w praktyce, gdy się okazało, że jak ludzie chcieli wymienić dolary na złoto, to dostali informację zwrotną, że nic z tego nie będzie. Tak samo ten brak "wartości wewnętrznej" było widać za każdym razem, gdy jakiś kraj chciał handlować na przykład złotem zamiast dolarami i nagle się okazywało, że jest niesamowicie wielkim wrogiem, bo to bardzo niedobrze mówić "sprawdzam" i weryfikować faktyczne pokrycie danej waluty w towarach i usługach.
Oczywiście, jest wiele zasadnych zarzutów wobec banków, szczególnie w kontekście kryzysu 2008 r. Jednak banki komercyjne nie kontrolują walut, prawda? Walutę emitują banki centralne.
Przychodzi Kowalski do banku i wpłaca 1000. Następnie przychodzi Nowak i dostaje pożyczkę na 900 (przy założeniu 10% rezerwy, w praktyce sytuacja wygląda gorzej). No ale nie, tamto 900 to nie jest żadna "kontrola walut", prawda? Tak samo to, że gdy ludzie przyjdą do tych banków po swoje pieniądze i się okaże, że ich nie ma, to nie, przecież "second bailout for banks" się nie powtórzy, prawda? No właśnie, skoro takie banki będą ratowane do skutku, to w praktyce kontrolują waluty, bo zawsze mogą powtarzać, że są "zbyt duże, żeby upaść" i za ich ratunek zapłacą oczywiście zwykli ludzie, którzy nominalnie będą mieli tyle samo, ale w praktyce będą za to mogli kupić mniej (czyli ponownie: cena wspomnianego chleba będzie musiała wzrosnąć, co pokazuje braki pokrycia w towarze i usługach i demonstruje po raz kolejny, że centralny podmiot dbający o to pokrycie, zawsze ostatecznie psuje pieniądz).

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: krystian » niedziela, 19 marca 2023, 14:27

ikswodnal pisze: niedziela, 19 marca 2023, 13:32Dodam. Śmieszy mnie twierdzenie że BTC nie ma "wartości wewnętrznej" Jak to zdefiniować do "wartości wewnętrznej" USD?

Chodzi o "wartość" emitenta danej waluty, w przypadku dolara stan gospodarki USA, rezerwy walutowe czy w złocie, itp. . USD jest głównym środkiem płatniczym w USA i rząd USA "chroni" walutę, nie pozwala na duże wahania, a tym bardziej na upadek, bo to by się wiązało z upadkiem gospodarki USA. Gospodarka USA i rezerwy są "gwarantem" wartości dolara. Nie bez powodu w tej walucie odbywa się handel ropą czy gazem, a największe kraje, jak np. Chiny mają większość rezerw w USD.

A krypto nie ma wewnętrznej wartości, bo jest generowane z niczego (z wiary w przyszłe wzrosty). Kursem krypto rządzą spekulanci (ponad 90% ruchu na krypto to spekulacja). Powiedzmy, że jesteś producentem zboża. Sprzedasz plony za BTC, a kilka dni później BTC spadnie o 20-30% i już nie masz za co nawozu kupić.

Początkujący
Posty: 110
Rejestracja: 14 grudnia 2021
Reputacja: 186
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: trzeźwy inaczej » niedziela, 19 marca 2023, 14:56

@papak jeżeli inwestujesz w BTC z przekonaniem, że BTC jest coś warte to odpowiedź brzmi TAK! Jesteś głupcem! Jeżeli inwestujesz w BTC z zamiarem zysku na różnicy kursowej, to odpowiedź brzmi NIE! Nie jesteś głupcem!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: Bemx2k » niedziela, 19 marca 2023, 15:07

Dodać należy że onet.pl oraz wp.pl to niemieckie portale należące do spółki : Ringier Axel Springer
, piszą dokładnie to co im Berlina nakazuje.
BTC>ETH

Początkujący
Posty: 110
Rejestracja: 14 grudnia 2021
Reputacja: 186
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: trzeźwy inaczej » niedziela, 19 marca 2023, 19:55

@Bemx2k A jakie to ma znaczenie kto jest właścicielem tych portali? Czy według Ciebie onet i wp bedąc spółkami córkami niemieckich film, z założenia musza pisać nieprawdę? Czy uważasz że Naród Polski jest tak tępy że czyta codziennie informacje które nie są prawdziwe i nikt się nie zorientował? Czy uważasz że ogromne koncerny zamieszczają reklamy w portalach które piszą tylko nieprawdę? Czy uważasz że portale które kłamią są rentowne i utrzymują się na rynku? Dawno już większej bzdury nie czytałem niż to co napisałeś. To co pisze onet w tym artykule to 100% prawdy. BTC i reszta tego gówna jest warta tyle co wierzenia ludowe i prawdopodobieństwo, że kupujących będzie więcej niż sprzedających. Krytpowaluty to nie są pieniądze nigdy nimi nie będą. To czy coś jest pieniądzem nie decyduje kilku kolesi z forum Bitcoin.pl tylko gospodarka. Spróbuj zapłacić fakturę za telefon obojętnie którą kryptowalutą. Jak Ci się uda to masz 1 BTC ode mnie za darmo. Mogę dać Ci to na papierze od notariusza.

Początkujący
Posty: 69
Rejestracja: 6 listopada 2022
Reputacja: 93
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: witja1 » niedziela, 19 marca 2023, 20:14

trzeźwy inaczej pisze: niedziela, 19 marca 2023, 19:55Spróbuj zapłacić fakturę za telefon obojętnie którą kryptowalutą. Jak Ci się uda to masz 1 BTC ode mnie za darmo. Mogę dać Ci to na papierze od notariusza.
Zdarzyło mi sie płacić kryptowalutą. Za różne rzeczy. Za bułki też. Jak się tak upierasz, to mogę opłacić też fakturę za telefon.

Zabawne te fora. Można spotkać prawie tak zabawnych ludzi na w mediach społecznościowych :lol: :lol: :lol:

Początkujący
Posty: 110
Rejestracja: 14 grudnia 2021
Reputacja: 186
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: trzeźwy inaczej » poniedziałek, 20 marca 2023, 02:27

witja1 pisze: niedziela, 19 marca 2023, 20:14Zdarzyło mi sie płacić kryptowalutą. Za różne rzeczy. Za bułki też. Jak się tak upierasz, to mogę opłacić też fakturę za telefon.

Kontakt na PRIV. Ustalimy szczegóły. Pokażesz potwierdzenie opłacenia rachunku telefonicznego w kryptowalucie a ja przelewam do Ciebie 1 BTC.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 20 marca 2023, 08:41

trzeźwy inaczej pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 02:27Pokażesz potwierdzenie opłacenia rachunku telefonicznego w kryptowalucie a ja przelewam do Ciebie 1 BTC.
Hm, albo zmienisz nick,a :-). Nie potrafisz być tak wiarygodny jak oferujący zwrot 0,8 BTC leżące od kilku lat na adresie do którego nie masz klucza :-)

Początkujący
Posty: 110
Rejestracja: 14 grudnia 2021
Reputacja: 186
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: trzeźwy inaczej » poniedziałek, 20 marca 2023, 14:49

@witja1 podeślij mi adres mailowy na PRIV. Nie mogę Ci odpisać na wiadomość. Chciałem uzgodnić szczegóły naszego eksperymentu (notariusz, sposób przekazania BTC, obowiązek podatkowy, itd).
Dla niewtajemniczonych: kolega witja1 wysłał mi wiadomość z której wynika, że bieżącą fakturę za telefon już zapłacił i skontaktuje się ze mną jak tylko otrzyma kolejną fakturę.
@ikswodnal jeżeli chciałbyś otrzymać 1 BTC za zapłacenie faktury np. za telefon albo internet kryptowalutami, to zapraszam na PRIV. Po czasie będziesz mógł napisać czy udało Ci się otrzymać 1 BTC i opisać swoje spostrzeżenia.

upp
Początkujący
Posty: 87
Rejestracja: 9 sierpnia 2022
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: upp » poniedziałek, 20 marca 2023, 15:11

Bazy danych we wspomnianym wywiadzie są tak bardzo stabilne, że dzisiaj nie mogłem zapłacić w swoim banku za bilet.

https://www.dobreprogramy.pl/bank-mille ... 762211136a

Początkujący
Posty: 176
Rejestracja: 14 marca 2020
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
9
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: nrth » poniedziałek, 20 marca 2023, 15:40

Nie da się zapłacić krypto żadnego rachunku. Jedynie można zapłacić kartą Binance przykładowo ale wtedy następuje automatyczna wymiana na fiaty a to już nie jest to samo. Chyba, że o czymś nie wiem to chętnie się dowiem 😀

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 marca 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: rdyc » poniedziałek, 20 marca 2023, 16:22

W Polsce jest 2,6 tys. dostawców internetu. Nawet zakładając że obecnie nie ma ani jednego przyjmującego płatność w kryptowalutach, nawet za 1% kwoty nagrody znalazłoby się jakiegoś lokalnego operatora który zgodziłby się na rozliczenie płatności w BTC. Doładowania do telefonu można od dawna kupić na Bitrefill czy choćby polskim BitZdrapka.pl.

Tak czy siak, pan trzeźwy inaczej z dużą dozą pewności nie posiada nawet tylu wolnych środków aby zrealizować zakład.

Początkujący
Posty: 110
Rejestracja: 14 grudnia 2021
Reputacja: 186
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: trzeźwy inaczej » poniedziałek, 20 marca 2023, 16:25

nrth pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 15:40automatyczna wymiana na fiaty a to już nie jest to samo.

I właśnie ten mały szczegół sprawia, że krypto to nie są pieniądze.

Dodano po 18 minutach 12 sekundach:
rdyc pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 16:22W Polsce jest 2,6 tys. dostawców internetu. Nawet zakładając że obecnie nie ma ani jednego przyjmującego płatność w kryptowalutach, nawet za 1% kwoty nagrody znalazłoby się jakiegoś lokalnego operatora który zgodziłby się na rozliczenie płatności w BTC. Doładowania do telefonu można od dawna kupić na Bitrefill czy choćby polskim BitZdrapka.pl.

Zgadzam się z Tobą. Znam przypadki, że ludzie zamieniali się mieszkaniami lub samochodami ale to nie oznacza, że mieszkanie czy samochód jest pieniądzem. Natomiast jeżeli chcesz kogoś przekupić to na pewno znajdą się firmy które przyjma taka zapłatę. Ale przyjmią ją tylko dlatego że mają z tego korzyść. Bez dodatkowych profitów wybraliby tradycyjny pieniądz tak jak to robią do tej pory.
@rdyc dość sprawnie i lekko wszedłeś w rozmowę jak na pierwszy post. Mamy 16:42 a Ty zarejestowałeś się o 15:45. Czemu nie piszesz ze swojego pierwotnego konta tylko z fejka? Zamieściłeś swój pierwszy post zdradzając cel w jakim utworzyłeś ten profil. Uważasz że będę Ci teraz udowadniał publicznie że mam lub nie mam BTC. Absolutnie mi nie zależy na tym co uważasz, bo jesteś fejkiem. Weź się za odrabianie lekcji lepiej a nie za głupoty.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 marca 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: rdyc » poniedziałek, 20 marca 2023, 17:07

trzeźwy inaczej pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 16:43Czemu nie piszesz ze swojego pierwotnego konta tylko z fejka?
Nie mam tu żadnego pierwotnego konta. Forum odkryłem jakieś tydzień temu, napisałem 3 posty ze swoimi przemyśleniami z różnych kont (łatwo się je tutaj zakłada - nie trzeba nawet potwierdzać mejla). W porównaniu z niektórymi osobami tutaj, Ty wcale też nie jesteś jakiś "stażowy" mając konto ledwo ponad rok, a w pierwszym poście określając siebie jako krypto-żółtodzioba.
trzeźwy inaczej pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 16:43Znam przypadki, że ludzie zamieniali się mieszkaniami lub samochodami ale to nie oznacza, że mieszkanie czy samochód jest pieniądzem.
Barter jest akurat dość dobrze uregulowany. Przyjęcie towaru jako zapłatę powoduje podobne skutki prawne i podatkowe co przyjęcie pieniędzy.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4266
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: kozaki_wiesi » poniedziałek, 20 marca 2023, 17:20

papak pisze: sobota, 18 marca 2023, 20:32zostałem nazwy głupcem tak jak inni, którzy inwestują w krypto.
I słusznie! W okolicach tej daty zostanie wykopany ostatni bitcoin. Przypadek? Nie sądzę :mrgreen:


Obrazek
"Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija"
S.J. Lec

Początkujący
Posty: 110
Rejestracja: 14 grudnia 2021
Reputacja: 186
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy jestem głupcem inwestując w BTC?

Postautor: trzeźwy inaczej » poniedziałek, 20 marca 2023, 17:31

kozaki_wiesi pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 17:20I słusznie! W okolicach tej daty zostanie wykopany ostatni bitcoin. Przypadek? Nie sądzę

Wydaje mi się że 2139 nie jest łatwy do przewidzenia. Jak wygląda prognozowanie przyszłości to można zobaczyć w starych filmach. Nigdy nie udaje się jej przewidzieć bo wraz z postępem czasu zmienia się myślenie ludzi. Każde nowe pokolenie to zmiana myślenia. Jednak w 2139 raczej nie będzie już internetu jaki znamy obecnie. Ludzkość wymyśli coś innego. Osobiście nie uważam że BTC będzie kopany do tego czasu. Moim zdaniem bańka pęknie i BTC jak i reszta krypto umrą śmiercią naturalną jak GG, Nasza Klasa itd. Jest teraz trend i moda na krytpo. Jak moda minie, to oczywiście będziesz mógł dalej kopać BTC bo kod na to pozwoli. Ale po co będziesz go kopał skoro nikt nie będzie tym zainteresowany? Będziesz płacił po kilka tysięcy za prąd tylko po to żeby mieć BTC które widzisz w postaci salda? Jeżeli jakieś dobro nie ma wartości namacalnej, to jest tylko trendem. Trendy mijają a ludzie zmieniają upodobania i zainteresowania.

Wróć do „Bitcoin w mediach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości