Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 stycznia 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: pablito_j » czwartek, 17 maja 2018, 23:51

Rozliczałem się jako osoba fizyczna. Nie wszedłem w drugi próg. Za 2017 w moim przypadku mówie o kwocie poniżej 5tys.
US - małopolska

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: the_prince » piątek, 18 maja 2018, 01:57

@pablito_j, Dzięki. A czy jesteś w stanie uzyskać jakiś link/inny namiar na tą interpretację MF na którą powoływała się urzędniczka? Jeżeli masz do niej numer/maila, to może dało by się ją poprosić o przesłanie? :)

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 stycznia 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: pablito_j » piątek, 18 maja 2018, 04:23

0113-KDIPT2-1.4011.258. 2018.1.KO


http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc

Edit;
Jednak pofatyguje się do US bo zastanawia mnie dlaczego w moim przypadku poproszono mnie o korekte PIT-36 skoro interpretacja została wydana 02-05-2018 czyli po terminie składania deklaracji podatkowych (do końca kwietnia).
Druga sprawa, że interpretacja indywidualna jak sama nazwa mówi odnosi się do indywidualnego przypadku i nie powinna być wykorzystywana dla ogółu.
Nie znam się na prawie podatkowym i poprawcie mnie jeśli się myle.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: devega » piątek, 18 maja 2018, 06:34

@pablito_j, jest to interpretacja, a nie regulacja prawna. Interpretacje działają wstecz. Skoro brakuje precyzyjnych regulacji w tym zakresie, niestety urzędnik ma dowolność interpretacji przepisów - w tym przypadku wspomógł się interpretacją indywidualną wydaną komuś innemu.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » piątek, 18 maja 2018, 08:15

@pablito_j Jak rozumiem, nie prowadziłeś działalności gospodarczej, a to jest interpretacja w której urząd odpowiada tylko na temat dokumentowania w Księdze Przychodów i Rozchodów w ramach działalności gospodarczej. To zupełnie inne rzeczy i urzędniczka błędnie powołała się na coś, co Ciebie nie dotyczy.

Dodatkowo możesz się powołać na ten wyrok NSA:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C8296DC8B9
W świetle powyższego nie budzi wątpliwości stwierdzenie Ministra Finansów, że jeżeli w istocie, z uwagi na to, że specyfika transakcji dokonywanych za pośrednictwem ww. "wymiany giełdowej" uniemożliwia pozyskanie dokumentów określających dane stron, a posiadane przez skarżącego dokumenty jednoznacznie będą potwierdzać zakup bitcoin’ów (ich ilość, cenę zakupu itp.), dokumenty te będą mogły stanowić podstawę do zaliczenia wydatków na nabycie bitcoin’ów do kosztów uzyskania przychodów.
Problem jest taki, że jak rozumiem, rozliczyłeś się według przelewów, a powinieneś według transakcji, ale to można skorygować. Ja bym poszedł na Twoim miejscu do prawnika, będzie Cię to kosztować ze 200 zł, a dowiesz się co masz dokładnie mówić.

Jeśli nie zgodzisz się z jej stanowiskiem, może zacząć postępowanie podatkowe, w którym US ma obowiązek oszacować faktyczną podstawę opodatkowania (art. 23 ust. 5 Ordynacji Podatkowej), a "Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem." (art. 180. ust. 1 Ordynacji Podatkowej), oraz "Organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy." (Art. 187. ust. 1).

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: bl4ck » piątek, 18 maja 2018, 09:58

@pablito_j, Jak można powołać się na czyjąś interpretację i to tym bardziej urzędnik ... śmiech na sali.... na dodatek te problemy z kosztami tyczą się DG.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 9 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: solid178 » piątek, 18 maja 2018, 10:26

Ja tu czegos nie rozumiem i prosze o poprawe.
Wg tej informacji ktora @pablito_j podal.
Jezeli za kupie krypto za 10 k zl i bede obracal tymi pieniedzmi tak ze laczny przychod bedzie 200 k zl ( a a kupilem np krypto za 190 k zl ) to US nie uzna mi tych kosztow i zamiast podatku od 10 k zl zaplace od 200 k zl ? ( bez DG i wg PIT36)
O to chodzi ? ( Jesli tak to ja pier***** to jest absurd)

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: _chybaty » piątek, 18 maja 2018, 10:30

solid178 pisze:Ja tu czegos nie rozumiem i prosze o poprawe.
Wg tej informacji ktora @pablito_j podal.
Jezeli za kupie krypto za 10 k zl i bede obracal tymi pieniedzmi tak ze laczny przychod bedzie 200 k zl ( a a kupilem np krypto za 190 k zl ) to US nie uzna mi tych kosztow i zamiast podatku od 10 k zl zaplace od 200 k zl ? ( bez DG i wg PIT36)
O to chodzi ? ( Jesli tak to ja pier***** to jest absurd)
Tutaj myślę że urzedniczka nie wiedziała co czyta. Nie uznała kosztów powołując się na interpretacje DG dotyczącą kosztów w KPiR...

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 9 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: solid178 » piątek, 18 maja 2018, 11:49

_chybaty pisze:Tutaj myślę że urzedniczka nie wiedziała co czyta. Nie uznała kosztów powołując się na interpretacje DG dotyczącą kosztów w KPiR...

No wlasnie tak wynika z interpretacji, ale jesli juz urzednik cos takiego wymysla to zaczynam sie bac.
Przy tym to PCC to pryszcz

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: _chybaty » piątek, 18 maja 2018, 11:56

solid178 pisze:
_chybaty pisze:Tutaj myślę że urzedniczka nie wiedziała co czyta. Nie uznała kosztów powołując się na interpretacje DG dotyczącą kosztów w KPiR...

No wlasnie tak wynika z interpretacji, ale jesli juz urzednik cos takiego wymysla to zaczynam sie bac.
Przy tym to PCC to pryszcz
Niestety znowu to o czym kiedyś gadaliśmy. Wszystko zależy on Pani z US. Kolega trafił na Panią co nie rozumie tematu kompletnie i jest jak jest....

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: japu » piątek, 18 maja 2018, 12:28

_chybaty pisze: Niestety znowu to o czym kiedyś gadaliśmy. Wszystko zależy on Pani z US. Kolega trafił na Panią co nie rozumie tematu kompletnie i jest jak jest....
Na szczescie Pani nie pracuje tam sama. Jest rowniez kierownik jej dzialu, jest naczelnik itd. To nie jest tak, ze nie da sie pogadac w US, ze wszyscy sa negatywnie nastawieni itd.
@pablito_j, jesi to nie klopot to relacjonuj na biezaco sprawe - zainteresowanie pewnie bedzie duze.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: dingo » piątek, 18 maja 2018, 12:31

Żenada. Jakaś biurwa co nie umie nawet czytać kłoci się o koszty przy 5 tys. dochodu. Kto daje uprawnienia takim ludziom?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: Zagłoba » piątek, 18 maja 2018, 12:46

Ta interpretacja niczego nie zmienia, bo takich interpretacji było kilka od początku roku.

Przecież od dawna wiadomo, że wyciąg z giełdy nie jest dowodem księgowym w KPIR, ani nawet na pełnej księgowości.
Trzeba zrobić na jego podstawie dowód wewnętrzny, czego nie można na KPIR ale można na pełnej ks.

Co jednakże zgodnie z wyrokiem z Olsztyna nie oznacza, że się nie ma kosztów, nawet na KPIR.
Koszty się ma, tylko błędnie wpisane w księgę.

Stąd prośba urzędniczki o wywalenie kosztów z PIT-36 jest kompletnie pozbawiona podstaw prawnych.
Co innego, gdyby kazała wywalić te koszty z KPIR, to wtedy tak.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: _chybaty » piątek, 18 maja 2018, 12:50

Zagłoba pisze:Ta interpretacja niczego nie zmienia, bo takich interpretacji było kilka od początku roku.

Przecież od dawna wiadomo, że wyciąg z giełdy nie jest dowodem księgowym w KPIR, ani nawet na pełnej księgowości.
Trzeba zrobić na jego podstawie dowód wewnętrzny, czego nie można na KPIR ale można na pełnej ks.

Co jednakże zgodnie z wyrokiem z Olsztyna nie oznacza, że się nie ma kosztów, nawet na KPIR.
Koszty się ma, tylko błędnie wpisane w księgę.

Stąd prośba urzędniczki o wywalenie kosztów z PIT-36 jest kompletnie pozbawiona podstaw prawnych.
Co innego, gdyby kazała wywalić te koszty z KPIR, to wtedy tak.
Tutaj jako dowód był przelew na konto ale w tym wyroku też był bodaj dopuszczony. Inna sprawa nie on nie miał DG a Pani powołuje się na interpretacje dla DG co jest kolejnym absurdem

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: Zagłoba » piątek, 18 maja 2018, 13:03

@_chybaty, oczywiście, że tak.

Moim zdaniem nie można ulegać telefonowi urzędniczki, bo ewidentnie wprowadza w błąd.
Jeżeli jest pewna swego, niech "weszcznie" postępowanie i wtedy będzie można argumenty przedstawić :)

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 stycznia 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: pablito_j » piątek, 18 maja 2018, 19:04

Panowie, rozmawiałem ze szwagrem który rozliczał się w tym samym US i do niego nikt się nie doczepił. Tzn że w dużej mierze zależy to do kogo trafi nasz PIT. Każdy z tych urzędników działa inaczej.
Zebrałem troszke informacji i w poniedziałek spróbuje porozmawiać z tą Panią. Dam znać co i jak.
Moim blędem było zrobienie tego o co ta Pani mnie poprosiła, a powinienem tam pojechać osobiście i zobaczyć na czym ona opiera swoje interpretacje poszczególnych rozliczeń.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: _chybaty » piątek, 18 maja 2018, 19:05

pablito_j pisze:Panowie, rozmawiałem ze szwagrem który rozliczał się w tym samym US i do niego nikt się nie doczepił. Tzn że w dużej mierze zależy to do kogo trafi nasz PIT. Każdy z tych urzędników działa inaczej.
Zebrałem troszke informacji i w poniedziałek spróbuje porozmawiać z tą Panią. Dam znać co i jak.
Moim blędem było zrobienie tego o co ta Pani mnie poprosiła, a powinienem tam pojechać osobiście i zobaczyć na czym ona opiera swoje interpretacje poszczególnych rozliczeń.
Trzymamy kciuki za powodzenie i czekamy na jakieś info.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 9 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: solid178 » piątek, 18 maja 2018, 19:17

Tak. Jest ! Trzymaj się i daj znać co się wyjaśni.
Miejmy nadzieję że się dogadasz.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 21 maja 2018, 16:40

pablito_j pisze:Panowie, rozmawiałem ze szwagrem który rozliczał się w tym samym US i do niego nikt się nie doczepił. Tzn że w dużej mierze zależy to do kogo trafi nasz PIT. Każdy z tych urzędników działa inaczej.
Zebrałem troszke informacji i w poniedziałek spróbuje porozmawiać z tą Panią. Dam znać co i jak.
Moim blędem było zrobienie tego o co ta Pani mnie poprosiła, a powinienem tam pojechać osobiście i zobaczyć na czym ona opiera swoje interpretacje poszczególnych rozliczeń.
I jak tam odwiedziłes US?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: Rumcajs » poniedziałek, 21 maja 2018, 17:09

_chybaty pisze: I jak tam odwiedziłes US?
chyba go już zamkneli

Wróć do „Bitcoin w mediach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości