Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 10:12

aribike pisze: Ok. Ciekawe jeszcze jak to jest z tymi kosztami w przypadku DG i KPiR. Mam dylemat, bo zastanawiam się nad złożeniem korekty. Ta korekta nawet zmniejszyłaby dochód, jednak gdyby koszty były uznane. Jeśli nie, to trochę kicha, bo przychodów i kosztów z wszystkich transakcji trochę się uzbierało. Na tą chwilę przy zeznaniu w ogóle nie ująłem krypto - tak sobie pomyślałem, nie chcą uznać kosztów, to i ja nie uznaję przychodu :D Dopóki nic w prawdziwych pieniążkach nie wyjmę z giełdy. No i nie wiem co lepsze, złożyć czy nie, bo złożenie może wywołać wilka z lasu ;) I tak źle i tak nie dobrze.
Jak rozumiem prowadzisz działalność gospodarczą? Jeśli jesteś vatowcem, to handel krypto zamiesza w ewidencji, bo wpadasz w vat mieszany i możesz tylko część odliczyć, więc trzeba by korygować vat. Poza tym to pójdzie na DG tylko jeśli masz odpowiednie kody PKD. A poza tym w ogóle krypto na DG to jedno wielkie pole minowe. Lepiej już rozliczać się jako osoba prywatna, nawet jeśli ma się działalność.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: _chybaty » wtorek, 22 maja 2018, 10:18

kajetan pisze:
aribike pisze: Ok. Ciekawe jeszcze jak to jest z tymi kosztami w przypadku DG i KPiR. Mam dylemat, bo zastanawiam się nad złożeniem korekty. Ta korekta nawet zmniejszyłaby dochód, jednak gdyby koszty były uznane. Jeśli nie, to trochę kicha, bo przychodów i kosztów z wszystkich transakcji trochę się uzbierało. Na tą chwilę przy zeznaniu w ogóle nie ująłem krypto - tak sobie pomyślałem, nie chcą uznać kosztów, to i ja nie uznaję przychodu :D Dopóki nic w prawdziwych pieniążkach nie wyjmę z giełdy. No i nie wiem co lepsze, złożyć czy nie, bo złożenie może wywołać wilka z lasu ;) I tak źle i tak nie dobrze.
Jak rozumiem prowadzisz działalność gospodarczą? Jeśli jesteś vatowcem, to handel krypto zamiesza w ewidencji, bo wpadasz w vat mieszany i możesz tylko część odliczyć, więc trzeba by korygować vat. Poza tym to pójdzie na DG tylko jeśli masz odpowiednie kody PKD. A poza tym w ogóle krypto na DG to jedno wielkie pole minowe. Lepiej już rozliczać się jako osoba prywatna, nawet jeśli ma się działalność.
Też tak uważam. DG to pole minowe. Zabawne jest to że nawet jak dzwoniłem na KIS to mi Pan powiedział że lepiej jako osoba fizyczna :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: bl4ck » wtorek, 22 maja 2018, 10:22

Ale 32% podatku już nie jest spoko.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: _chybaty » wtorek, 22 maja 2018, 10:23

Lepsze jak 1100%


I jesteśmy właśnie w tej sytuacji w której rząd chciał żebyśmy byli... Nagle 32% podatku zaczyna być dla nas "ok" bo w końcu to nie 100% albo 1600...

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 1 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: aribike » wtorek, 22 maja 2018, 12:07

Na VAT na szczęście nie jestem, krypto mam na DG, bo mam podpięty PKD. Tak jak mówicie, pole minowe - dlatego chyba tej korekty nie złożę, bo tylko zwiększę ryzyko pogrążenia się. Czyli polecacie usunąć ten PKD? I wtedy już jako osoba prywatna będę krypcił? Chociaż teraz to i tak już bez sensu, bo kasa siedzi na giełdzie zagranicznej i obracam tylko altami. Więc na tę chwilę przewinienie jest takie że w KPiR nie uwzględniam transakcji alt-alt, które generują taki sam przychód i koszt, a więc dochód ciągle ten sam.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: japu » wtorek, 22 maja 2018, 13:25

aribike pisze: Więc na tę chwilę przewinienie jest takie że w KPiR nie uwzględniam transakcji alt-alt, które generują taki sam przychód i koszt, a więc dochód ciągle ten sam.
No to jest kwestia interpretacji :) - obecnie czekamy na odwolanie KAS do NSA po ostatnim olsztynskim wyroku. Jesli NSA podtrzyma wyrok, ze krypto/krypto bez PIT to temat jest otwarty. A jesli nie podtrzyma to hmm.. no jakby Ci to powiedziec... :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 13:41

japu pisze: obecnie czekamy na odwolanie KAS do NSA po ostatnim olsztynskim wyroku
Myślę, że szybciej doczekamy się regulacji ustawowych - podobno jakieś mają być gotowe już na przyszły rok.
W NSA czekało 26400 spraw z zeszłego roku, a przerabiają 6500 kwartalnie. Czyli na rozprawę w 2018 raczej nie ma co liczyć, może się uda w 2019.

Dodano po 1 minucie 41 sekundach:
aribike pisze: Czyli polecacie usunąć ten PKD? I wtedy już jako osoba prywatna będę krypcił?
Polecam iść do prawnika. Za duże pieniądze i ryzyko, żeby polegać wyłącznie na opiniach z forum.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: Mosteque » wtorek, 22 maja 2018, 13:43

japu pisze:
aribike pisze: Więc na tę chwilę przewinienie jest takie że w KPiR nie uwzględniam transakcji alt-alt, które generują taki sam przychód i koszt, a więc dochód ciągle ten sam.
No to jest kwestia interpretacji :) - obecnie czekamy na odwolanie KAS do NSA po ostatnim olsztynskim wyroku. Jesli NSA podtrzyma wyrok, ze krypto/krypto bez PIT to temat jest otwarty. A jesli nie podtrzyma to hmm.. no jakby Ci to powiedziec... :)
Ale czy KAS w ogóle się odwoła? Mają jakiś odgórny przykaz, żeby ludzi gnębić, czy po prostu z założenia Polak Polaka musi próbować zniszczyć?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 13:53

Mosteque pisze: Ale czy KAS w ogóle się odwoła? Mają jakiś odgórny przykaz, żeby ludzi gnębić, czy po prostu z założenia Polak Polaka musi próbować zniszczyć?
Oni są oceniani według rozmaitych wskaźników, nie wiem jak teraz, ale w 2013 to były np.
* Wskaźnik efektywności kontroli podatkowej - czyli ile kontroli skończy się karą
* Wskaźnik ogólnej efektywności finansowej kontroli
* Wskaźnik wydajności kontroli podatkowej
* Wskaźnik ogólnej efektywności kontroli podatkowej
* Wskaźnik aktywności urzędu w zakresie kontroli podatników wykazujących straty z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
* Wskaźnik udziału decyzji utrzymujących w mocy decyzje organu I instancji do wszystkich decyzji wydanych przez izbę skarbową w podatkach dochodowych
Domyślam się, że przegrana w sądzie mocno psuje statystyki, więc należy wygrać. A najlepiej wlepiać każdemu jakąś karę.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: japu » wtorek, 22 maja 2018, 13:54

Mosteque pisze: Ale czy KAS w ogóle się odwoła? Mają jakiś odgórny przykaz, żeby ludzi gnębić, czy po prostu z założenia Polak Polaka musi próbować zniszczyć?
Przeciez to teoretycznie jest walka o spore pieniadze. Dla przegranych na bance sa to podatki od wirtualnych zyskow natomiast dla fiskusa sa to namacalne srodki, ktore nalezy probowac egzekwowac.
Konsekwencja utrzymania wyroku w mocy bylaby mozliwosc powolywania sie na niego - i pewnie malo ktory urzednik bedzie polemizowal z wyrokiem NSA - i przynajmniej kredytow na podatki, od kasy ktorej nie ma niektorzy nie musieli by brac :)
Konsekwencja uwalenia wyroku byloby pewnie zwarcie sil przez KAS i dotarcie do mozliwie duzej liczby grajacych na gieldach altow zeby wycisnac ile sie da, a potem zajma sie rozdzkami wymienianymi na opluty przez trola miecz zaglady...

Dodano po 1 minucie 15 sekundach:
kajetan pisze: Wskaźnik efektywności kontroli podatkowej - czyli ile kontroli skończy się karą
To zmierza w zlym kierunku. Z punktu widzenia fiskusa wszyscy powinni sie rozliczyc (nie mowie o krypto tylko o WSZYSTKICH podatnikach) ze wszystkich dochodow. Zatem idealny stan jest taki kiedy ZADNA kontrola nie skonczy sie nalozeniem kary poniewaz nie zostana wykazane zadne nieprawidlosci :)

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: Mosteque » wtorek, 22 maja 2018, 13:55

Tak tylko naiwnie zapytałem. Nie bijcie...

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: japu » wtorek, 22 maja 2018, 13:58

kajetan pisze: Myślę, że szybciej doczekamy się regulacji ustawowych - podobno jakieś mają być gotowe już na przyszły rok
Jak juz beda regulacje ustawowe to sprawa bedzie jasna. Pytanie jak podejsc do spraw nieuregulowanych ustawowo :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 14:01

japu pisze: Zatem idealny stan jest taki kiedy ZADNA kontrola nie skonczy sie nalozeniem kary poniewaz nie zostana wykazane zadne nieprawidlosci
Chore jest to, że ktoś ma dostawać premię nie za to, że sprawiedliwie ocenił podatnika, tylko że mu przykopał. To jest źródło wszelkiego zła w skarbówce. To tak jakby sedziemu płacić od liczby wyroków skazujących i lat spędzonych przez podejrzanych w mamrze.

Dodano po 54 sekundach:
japu pisze: Pytanie jak podejsc do spraw nieuregulowanych ustawowo
Obchodzić szerokim łukiem. Na przykład zahaczając o Maltę, czy jakoś tak.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: Mosteque » wtorek, 22 maja 2018, 14:13

Generalnie to ja myślę, że te sprawy zostaną znacznie szybciej uregulowane odgórnie przez UE. I w tym jedynie upatruję wybawienia od parodii, jaką mi moje pseudo państwo funduje.
Chyba nikt tutaj nie ma złudzeń, że gdyby nie ogólnoeuropejskie zwolnienie krypto z VAT-u (jako instrumentu finansowego), to teraz jeszcze VAT byśmy płacili.
Co nie przeszkadza tym zdrajcom uznawać krypto za instrument finansowy (bo muszą!) i zwolnić go z VAT-u (bo muszą!), a jednocześnie twierdzić, że to prawo majątkowe, żeby pobierać inne podatki.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 14:23

Tylko podatki pośrednie (VAT, akcyza) są harmonizowane na szczeblu europejskim. Do innych podatków UE się nie wtrąca.

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
Mosteque pisze: Co nie przeszkadza tym zdrajcom uznawać krypto za instrument finansowy (bo muszą!)
Krypto nie jest instrumentem finansowym zdaniem MF. Jest usługą dla DG, prawem majątkowym dla prywatnych i walutą dla VAT.

Dodano po 50 sekundach:
Tak, to chore :-)

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: Mosteque » wtorek, 22 maja 2018, 14:30

@kajetan, ale przecież o tym napisałem. Według UE jest instrumentem finansowym i dlatego krypto jest z VAT-u zwolnione. Na potrzeby VAT-u muszą uznawać krytpo za instr. fin. Bo mają taki odgórny przykaz.
A potem, by ograbić obywateli, wymyślają sobie, jak im pasuje. I tak oto jedna rzecz jest w Polsce dwoma rzeczami.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 14:35

Mosteque pisze: @kajetan, ale przecież o tym napisałem. Według UE jest instrumentem finansowym i dlatego krypto jest z VAT-u zwolnione. Na potrzeby VAT-u muszą uznawać krytpo za instr. fin. Bo mają taki odgórny przykaz.
A potem, by ograbić obywateli, wymyślają sobie, jak im pasuje. I tak oto jedna rzecz jest w Polsce dwoma rzeczami.
Nie, według UE także nie jest to instrument finansowy. Wyrok TSUE mówił tyle że w kwestiach VAT krypto to środek płatniczy a nie instrument finansowy.

Dodano po 1 minucie 36 sekundach:
Gdyby całkiem to uspójnić i krypto byłoby po prostu środkiem płatniczym czyli walutą, to wszyscy minerzy byliby nielegalni, bo zgodnie z konstytucją NBP ma monopol na emisję pieniądza na terenie kraju. Każdego pieniądza, nie tylko złotówki.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: japu » wtorek, 22 maja 2018, 14:38

kajetan pisze: Krypto nie jest instrumentem finansowym zdaniem MF. Jest usługą dla DG, prawem majątkowym dla prywatnych i walutą dla VAT.
O ile walute dla VAT moge zrozumiec bez trudu - ot, kolejny srodek platniczy,
o ile prawo majatkowe dla prywatnych moge Z TRUDEM jakoś zrozumiec - no dobra, jest to cos co mamy (zapis w blockchainie) i ma to jakas wartosc, o tyle
uslugi nie moge za zadne skarby swiata zrozumiec, a wydawalo mi sie, ze jestem dosc kumaty :)

Termin usługi, wywodzący się z teorii ekonomicznych oznacza wszelkie czynności pożyteczne związane z pracą nieprodukcyjną, w odróżnieniu od czynności prowadzących do produkcji dóbr materialnych
Dodano po 1 minucie 27 sekundach:
kajetan pisze: bo zgodnie z konstytucją NBP ma monopol na emisję pieniądza na terenie kraju
I wtedy pojawilyby sie pytania o "istote" kryptowaluty i sposob okreslenia miejsca, w ktorym powstaje/jest tworzona :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 maja 2018, 14:40 przez japu, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 14:40

Też tego nie rozumiem. Chyba po prostu chcą ominąć definicję działalności gospodarczej z ustawy o PIT, która wprost wyłącza prawa majątkowe z zakresu działalności gospodarczej. Co też jest bez sensu, skoro firmy mogą przecież nimi handlować, np. patentami. Polskie prawo podatkowe jest totalnie skopane.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: Mosteque » wtorek, 22 maja 2018, 14:40

kajetan pisze:
Mosteque pisze: @kajetan, ale przecież o tym napisałem. Według UE jest instrumentem finansowym i dlatego krypto jest z VAT-u zwolnione. Na potrzeby VAT-u muszą uznawać krytpo za instr. fin. Bo mają taki odgórny przykaz.
A potem, by ograbić obywateli, wymyślają sobie, jak im pasuje. I tak oto jedna rzecz jest w Polsce dwoma rzeczami.
Nie, według UE także nie jest to instrument finansowy. Wyrok TSUE mówił tyle że w kwestiach VAT krypto to środek płatniczy a nie instrument finansowy.
Aha, ok. Pomieszałem delikatnie.

Wróć do „Bitcoin w mediach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości